ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 - 8

Către satisfăcător

UAI a devenit AI

Voi descrie pe scurt experienta de anul acesta de la Kaliakra. In primul rand, datorita pretului - (910 eur pentru un plus de confort la Superior), ne asteptam sa avem parte macar de aceleasi conditii ca cele de anul trecut cand am stat intr-o camera standard (730 eur) - vezi impresii. Din pacate, nu a fost asa!

Am ajuns la ora 11, cazarea s-a facut la ora 14.00!!! pe ceas (o fi fost o coincidenta!), bratarile ni s-au pus, am putut lua masa... OK!

Ora 14 - am primit camera, mai mare intradevar, fara uscator de par, fara fructele de anul trecut, fara patut pentru copilul mic (ni s-a spus sa folosim canapeaua - deci am trecut la mutari - sa nu cada copilul din pat!), de la toaleta ne-a izbit un miros dezagreabil (de toaleta necuratata!).

Acelasi miros si in toaleta de la lobby...

Curatenia in camere - inexistenta, ne-au schimbat prosoapele de 3 ori in 6 zile, hartia igienica a completat-o o singura data, cafeaua si ceaiul in camera la fel. Lenjeria nici macar aranjata...

Conditiile de UAI - au devenit cu indulgenta AI in cateva privinte - au fost scoase bauturile de import si autoservirea. Automate de suc si cafea mai sunt doar in restaurant, frigiderul cu apa (de unde ne-am servit anul trecut pentru plaja) acum era aprovizionat cu sucuri contra-cost. dozator de bere - a disparut, servirea o fac doar barmanii atat la restaurant cat si la barul de la piscina. Coktailuri AI - doar 4, unul singur mai bunicel, sucurile de mere - OK, par naturale, sucurile de dozator -... sucuri de dozator, concentrate... sau mai putin concentrate... in functie de ospatar.

Snackbarul - cu servire asistata, atat la inghetata cat si la mancare - 2 zile a fost pizza - insuficienta pentru toata lumea, intr-o zi cred ca au fost si niste carnaciori, nu sunt sigura daca erau de acolo sau de la restaurant, in rest sandvisuri cu 5 ingrediente - chifla, sunca, rosie/castravete, salata si cateodata cascaval.

Mancarea la restaurant la fel de buna ca si cea de anul trecut, diversificata (scoici-foarte bune! , somon, pastrav, crap, miel, curcan, vita, pateuri, legume, fructe de toate felurile (cirese in fiecare zi) Aici nu am avut ce comenta in afara de o zi in care carnea de pui dintr-o tocanita avea un gust de "stricat"...

La plaja - saltele pentru sezlonguri sunt contra-cost - imi aduc destul de vag aminte ca anul trecut au fost incluse in UAI, dar poate ma insel.

Barul de la piscina - de toata jena, servire proasta, dureaza foarte mult - este o singura persoana, deloc agreabila.

Barul de la promenada - mai de calitate, servire atenta, mai ales daca scapi un 5 lei in borcanul de tips-uri...

Pentru copii a fost OK, noi, adultii am fost intr-o continua comparatie cu sejurul de anul trecut.

Concluzia - chiar daca sustin ca au servicii AI*, acestea se regasesc doar la mancare, in rest sunt cam AI-... Pretul pe diferenta dintre standard si superior mult prea mare pentru serviciile oferite!

Trimis de Danuza in 15.07.15 20:44:40
Validat / Publicat: 15.07.15 21:26:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 2913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Danuza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.07.15 21:43:36]

Sunt uimit. Asa mare decadere?? vezi impresii

Uscatorul de par este montat in primul sau al doilea sertar din baie.

Ca v-a cazat la ora 14 mi se pare OK. Exemplu: eu eliberez camera la ora 12 (pe bune), daca ai fi cazat in camera eliberata de mine nu-i trebuie ceva timp s-o refaca??

Prosoape: nicodata nu am avut pretentia sa le schimbe in fiecare zi. Nici acasa nu le spalam in fiecare zi.

Intr-adevar s-au schimbat cate ceva fata de anul trecut dar nu cred c-a decazut asa de mult.

[17.07.15 11:57:05]

@fanespoitorul - Uscatorul nu exista - am intrebat la receptie si mi s-a explicat ca la tipul de camera pe care l-am avut s-a schimbat mobillierul si s-a omis priza din baie... Pentru mine nu asta a fost important... In privinta prosoapelor am pretentia ca cele de picioare sa fie schimbate zilnic mai ales cand sunt 4 persoane si se uda imediat (nu vorbesc de celelalte ca nu sunt absurda!). Eu vorbesc despre faptul ca este personal putin si nu au puterea si timpul necesar sa faca curat in camere cum ar trebui (aspirat si curatat baia macar). S-au limitat la luat gunoiul si o singura data a completat cafeaua/zahar/ceai si hartie igienica. In rest... pauza.

In ceea ce priveste primirea camerei, am obiceiul de a preciza ora sosirii... poate de aceea ma asteptam sa fie gata mai repede.

Oricum nu acestea au fost lucurile care m-au deranjat cel mai mult, ci faptul ca am platit mai mult decat anul trecut! si am primit mult mai putin! Mirosul de la toalete nu este conditionat nici de UAI nici de AI, iar la acest capitol a fost o problema.

Si, ca o concluzie, doar faptul ca anul trecut am avut ocazia de a ma bucura de niste servicii grozave m-a convins sa merg si anul acesta.

[17.07.15 12:46:52]

@Danuza - Buna! m-ai pus pe ganduri... avem bilete de sambata viitoare si e prima data cand mergem la Kaliakra. Am mai fost la Flamingo grand si Ralitza AquaClub, de a doua locatie fiind profund dezamagita! Sper sa nu am surprize neplacute!

[17.07.15 12:53:30]

@silvia38 - stii cum este - fiecare nu norocul lui. Si depinde si la ce te astepti - poate ca, daca nu traiam experienta anului trecut, nu eram asa dezamagita. Oricum dupa atatea reclamatii (in fiecare zi erau la receptie oameni cu diverse plangeri) poate remediaza problemele.

[17.07.15 12:57:14]

@silvia38 - Du-te linistita si fara frica. Daca pleci cu inima stransa, sigur se intampla ceva negativ. Eu am fost de 3 ori la Kaliakra superior (de Paste) si nu am avut incidente negative. Este adevarat ca au mai scazut din nivel dar oricum este OK. Daca te duci prima oara nu observi, daca te duci a doua oara poti sa faci o comparatie.

Depinde de voi. Degustibus. Concediu placut.

[22.07.15 11:57:14]

@silvia38 - Tocmai am primit o explicatie la sesizarea mea privind mirosul din toalete- se pare ca este de la aparatele de aer conditionat- s-ar fi terminat freonul si din aceasta cauza emana un un miros intepator - asemanator cu cel al urinei.

[22.07.15 15:11:27]

@Danuza - merci Danutza! de-acum asta e... cum ne-o fi norocul!

[22.07.15 16:54:43]

@silvia38 - Vacanta placuta!

[22.07.15 17:30:27]

@Danuza - Freonul nu miroase. Aerul conditionat daca miroase inseamna ca are filtrele murdare si trebuie spalate sau schimbate si facuta igienizare cu spray-uri speciale. Pe filtru se formeaza colonii de bacterii care dau mirosul specific.

Kaliakra parca are sistem centralizat de aer conditionat. Cred ca tot canalizarea (de pardoseala) avea probleme. Cred ca daca spuneai la receptie rezolvau intr-un fel. Cu exceptia unui singur hotel (Hrizantema) nu am avut probleme mai ales la Kaliakra. Peste 50% din turisti sunt romani, practic bulgarii concureaza cu litoralul romanesc. De ce nu ar face totul ca sa ne simtim bine??

[22.07.15 17:51:07]

@fanespoitorul -nu ma pricep la aparate de aer conditionat, asta este explicatoia pe care mi-au dat-o cei de la agentia de turism. In plus, mirosea si la toaleta de la receptie si cea de la bar, nu doar in camera. Eu sunt in continuare fan Kaliakra asa ca nu le caut deloc nod in papura, doar am descris ceea ce am gasit anul acesta. Repet - poate am fost eu mai ghinionista...

[03.08.15 11:32:14]

Salut.

Tot din Brasov vom pleca si noi la Kaliakra in 2 saptamani.

Poti sa imi dai ceva informatii despre traseu auto si parcarea la hotel?

Multumesc.

[03.08.15 11:53:59]

@Lord Hades - Buna. Noi am iesit din tara pe la punctul de forntiera Negru Voda, nu a fost aglomerat deloc la vama si a fost bine - drumul este liber si bun cu toate ca trece si prin localitati... Am plecat din Brasov la 4,30 dimineata si am ajuns acolo la 10,30 (cu opriri dese ca avem 2 copii). Atentie daca urmati acest traseu - vigneta se cumpara imediat dupa ce treceti vama de la o ghereta mica. Daca nu o luati de acolo abia peste vreo 20 km mai exista un Lukoil de unde se poate cumpara. Parcarea la hotel - am parcat in parcarea de pe "deal" - in dreptul hotelului, pe stanga, este o parcare cu bariera - primesti un card de la receptie si cu acela intri si iesi. Ne-a linistit ideea de parcare cu bariera, avand in vedere zvonurile despre furturile de masini. Parcarea nu se plateste - doar cei 6 leva intrarea in statiune; se plateste la hotel. Atentie -orice iesire din statiune cu masina este taxata suplimentar!

Inca ceva, la Fetesti faceti plata prin SMS - evitati niste cozi interminabile.

[03.08.15 12:13:21]

Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.

Noi o sa plecam dupa ce se trezeste pisicuta, probabil pe la 08:00. Plata pt pod o fac anticipat, mai ramane sa ma lamuresc pe unde ies din Ro, Negru Voda sau Vama.

Leva de unde ai procurat?

[03.08.15 13:46:32]

@Lord Hades - Leva am schimbat in statiune, inclusiv la hotel, dar puteti schimba si la ghiseele de unde se cumpara jetoane pentru masinute (in statiune). Cursul a fost de 2,5 lei/leva.

In Brasov nu am gasit nicaieri leva, dar cred ca ar fi o solutie sa comandati la BCR - dureaza cateva zile. Imi aduc aminte ca anul trecut mi-a spus cineva ca se poate asa.

Nu am cheltuit foarte mult, dar masinutele in fiecare zi la 2 copii + impletitul parului tot ne-a costat vreo 150 de leva.

[03.08.15 20:52:09]

Haideti sa va spun si impresiile mele. M am intors pe 1 august dupa un sejur de 7 nopti la superior...

Am intrat in Bulgaria prin Vama Veche. Destul de aglomerat drumul. In fine, am ajuns in jur de ora 14,00 la hotel.

O receptionera... draguta... am zis eu pt moment... ne a spus ca ne asteapta camera pregatita. Ne da cheia... si bagajistul de rigoare, desi nu aveam decat un rucsacel si geanta. Urcam cu liftul la etajul 3... camera de langa lift, literlamente in holul hotelului... Am avut atunci o prezenta de spirit sa mi dau seama ca nu era camera pt care platisem. A! In prealabil receptionera draguta... m a intrebat daca am mai fost la Kaliakra... oare de ce.

Ma intorc la receptie si ii spun ca am rezervare pt camera speciala 2+2... desi noi suntem o familie de trei. Dupa ce a facut o fata de ii venea sa ma bata... a preluat vaucherul sefa de tura care ne a Is ca ne va pregati alta camera... dar intre timp sa mergem repede la restaurant sa luam masa... ca se inchide.

Ce sa zic... a picat bine masa... mai ales ca eram plecati de dimineata... si copilul obosit si infometat.

Din acel moment insa... acea receptionera "draguta"... se intorcea efectiv cu spatele cand vedea ca vin sa ontreb ceva la receptie... desi eu am pus incidentul pe seama oboselii si aglomeratiei... Dar nu...romanii desi le tin litoralul "pe profit" sunt tratati cu [...]. Asta e adevarul... .

Despre facilitati s a scris cam ce era de scris la alte posturi. O nota buna pt personalul de la restaurant si baruri, f amabil. Plaja curata... piscina.

Romanasii... multi dintre ei nu au habar de reguli de bun simt... acela de a nu ocupa in sezlong cu un prosop toata ziua, chiar daca nu mai apari deloc la plaja, de a nu fuma langa piscina, de a stii sa te bucuri de o masa la restaurant in loc sa indesi in rucsac prajituri si fructe... pt mai tarziu.

E a treia oara cand vin in Albena... dar m am cam plictisit de ea.

Toate cele bune si concediu placut celor care pleaca.

[03.08.15 20:58:37]

@silvia38 - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[04.08.15 09:54:08]

Silvia sper sa ii prind in toane mai bune. Buna ideea cu ati mai fost la Kaliakra? O sa le zic ca da cu niste prieteni, si ca am altii care au mai fost

Danutza parcarea din fata hotelului cat e de mare? Daca in cea de pe deal se intra cu card de acces de la receptie, inseamna ca trebuie sa fac mai intai check-in. Bagajele le pot duce pe urma din parcarea mare.

Cam atat deocamdata, vedem dupa vacanta ce si cum

[04.08.15 10:07:16]

@Lord Hades - parcarea din fata hotelului nu este foarte mare, sa zic ca incap vreo 15-20 masini, se mai parcheaza si pe strada, dar mai sigur e sus. Poti sa parchezi pe strada si dupa ce duceti bagajele sa o muti...

[04.08.15 10:34:23]

@Lord Hades: Lord, solicita de la inceput o camera pe la etajele 4-5... si mai pe la mijloc... asa vor vedea ca stii hotelul. Parcheaza initial in fata hotelului si apoi muti masina in parcarea de pe deal, dupa ce va luati bagajele.

[04.08.15 10:43:57]

@Lord Hades: Daca intri prin Vama Veche, chiar la intrarea in vama... pe dreapta, sunt doua exchange office. Cursul cel mai bun 1 leva= 2,38lei. La hotel e curs mai mare. Eu am mai scos de pe card vreo 40 de leva de la bancomatul din holul hotelului.

Oricum pe la magazine se plateste si cu cardul. Nu schimbati f multi bani!

[04.08.15 10:55:54]

multumesc foarte mult fetelor! I am ready to gooooo

sper sa ii placa la pitica in apa de mare, va fi prima data cand o sa vada atata apa

[04.08.15 11:12:45]

Apropo de trecerea pe la Vama Veche - drumul este mult mai aglomerat pe acolo.

Pe la Negru Voda aproape ca intalneam o masina la cateva minute (era dimineata dar oricum drumul era mai liber).

Maine plecam iar, la Nisipuri de data aceasta si vom urma tot ruta Negru Voda.

[04.08.15 11:43:38]

he he fratemiu e la nisipuri. Ce hotel?

Daca drumul e bun si ajung mai repede decat prin vama ma reorientez pe negru voda. Ma cam ingrozeste condusul prin toate statiunile Eforii si altele...

[04.08.15 11:57:03]

@Lord Hades - Berlin Green Beach - 327 euro, fata de 910 la Kaliakra. Ne-am gandit ca nu avem ce pierde... Daca vremea e buna, noi sa fim sanatosi!

Iti recomand cu drag acest traseu - sper sa nu ma insel in privinta lui nici de data asta!

[04.08.15 11:59:28]

pai vacanta placuta si ne auzim la intors.

[04.08.15 13:07:14]

Pentru cei interesati pe viitor, Leva se poate cumpara de la BCR, pe baza unei cereri telefonice. Dureaza 3 zile si se aduc in agentie la alegere. In concluzie vineri imi iau cei 100 de Leva, de aici imi platesc vigneta si parcarea restul nevestei sa ii returneze bulgaroilor

Danuza, fanespoitorul, Lord Hades, silvia38
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: