ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
DIN: Focșani
ÎNSCRIS: 11.05.12
JUL-2015

Jason - oaza mea de fericire

Incep prin a spune din toata inima Am Fost Acolo!!!

Dupa luni intregi de asteptare, iata ca am ajuns si la Hotel Jason, dupa un drum lung de 24 de ore cu tot cu feribot.

Stiam multe despre acest hotel doar din ceea ce am citit pe site si pe alte site-uri pe internet.

Pana la Jason intr-adevar este o panta destul de abrupta de urcat, cand am ajuns noi acolo era ora 14, o caldura infernala si a fost destul de dificil de urcat cu tot cu bagaje dupa noi, dar a trecut si asta.

Am fost placut impresionata inca de cand am intrat in holul hotelului.

Am gasit acolo un personal extrem de amabil care ne-a intampinat cu multe zambete, am asteptat jumatate de ora pana cand am intrat n camera deoarece tocmai plecase o serie de turisti si am sosit noi, asa ca nu erau gata toate camerele, dar nu ne-a deranjat, in hol era aer conditionat, racoare, toate bune.

Ajunsi in camera am regasit exact pozele existente pe site, am primit o camera cu fata spre munte, noua ne-a placut foarte foarte mult, totul era impecabil, curatenie peste tot, toate puse in ordine, ce sa mai, exact in asa fel organizate incat sa te simti bine dupa un drum lung.

Pe balcon exista o masuta si doua scaune de plastic, un loc extrem de potrivit ca sa iti bei cafeaua dimineata cand servesti micul dejun sau berea seara cand te intorci in camera dupa o lunga plimbare.

Paturile sunt separate, din lemn, dar foarte foarte confortabile, asta este parerea mea.

In baie este cabina de dus, apa calda la orice ora din zi si din noapte, fara nici un fel de problema, totul era foarte foarte curat repet.

Atentie, noi nu suntem niste oameni pretentiosi ne adaptam foarte repede in orice loc mergem, poate pentru unii ceea ce descriu eu aici nu este pe placul lor, pentru noi absolut totul a fost in ordine.

Prosoape curate de un alb imaculat si mari si mijlocii si mici, de toate felurile, am gasit si niste sapunele din acelea mici in baie, hartie igienica doua suluri.

Frigiderul a fost o minune, chiar daca era mic a fost exact ceea ce am avut nevoie si ne-am descurcat de minune cu el, seara puneam sticlutele mici cu apa in congelator, incap doua sticle mici acolo, dimineata le gaseam reci reci, numai bune de luat cu noi in escapadele pe care le-am facut.

Camera are si televizor care era fixat in perete pe un suport, se prindea tvr international, o porcarie de post in viziunea mea, restul posturi de ale lor multe multe si BBC, asta aveam noi, dar noi stateam in camera doar seara la culcare, asa ca...

Dulapul de haine... atentie nu are policioare pe care sa iti pui hainele, gasiti multe multe umerase ceea ce pt mine a fost excelent, dar lipit de dulap se afla un fel de alt dulapior mai mic prevazut cu vreo 4 raftulete si noi acolo am pus hainutele care nu necesitau umeras si alte lucruri personale, a fost foarte foarte bine, daca esti practic te descurci de minune intr-o camera la Jason si daca nu esti pretentios repet.

Langa fiecare pat se afla cate o noptiera cu doua sertarase mici, foarte utile si noptierele.

In camera mai exista o oglinda destul de mare, cred ca sunt poze si pe site unde sunt prezentate camerele, la oglinda este si un mic scaunel de care va puteti folosi si doua sertarele micute.

Uitasem sa spun despre balcon, este prevazut cu grilaj din acela care apara de soare si cu o usa de termopan maronie, eu am plecat speriata de tantari dar cat am stat acolo zau ca nu am avut deloc probleme cu tantarii, insa am auzit compatrioti care se plangeau ca au fost piscati de tantari, asa ca seara cred ca e mai bine sa trageti usa termopan ca sa nu va napadeasca tantarii.

Noi am fost genul de turist care pleaca dimineata si mai revine in camera abia seara la culcare, pentru noi a fost excelenta camera in care am stat.

Hotelul mi s-a parut foarte cochet, are si lift, un lift din sticla, exista bar in holul hotelului si bar la piscina, toate mi s-au parut aranjate cu bun gust si ordonate in stil grecesc exact asa cum imi place mie.

Sa va spun despre wi-fi ca asta intereseaza pe toata lumea, in primele trei zile am avut in camera fara nici o problema, apoi nu stim exact ce s-a intamplat ca nu mai mergea deloc in camera, doar in holul hotelului pe terasa si cred ca si la piscina, nu sunt sigura la faza cu piscina.

Curatenie se facea, lenjeria cred ca a fost schimbata o singura data, dar prosoapele sigur se schimbau foarte des, am facut experiment cu sotul, le lasam la doua zile pe jos si cand ne intorceam in camera le gaseam noi noute imaculate mirosind a balsam, deci in materie de curatenie totul a fost in regula, nimic de obiectat, se aducea hartie igienica mereu si cosul de gunoi se golea zilnic, asta pot confirma.

Atentie, ca sa nu urcati zilnic acea panta care este destul de obositoare mai ales pe caldura mare, mergeti ceva mai sus de poarta spre care se urca la Jason si veti gasi niste scari, minunatele scari despre care stiam deja de aici de pe site, este mult dar mult mai usor de urcat pe acele scari si va scuteste de un mare mare efort, parerea mea.

Mie una la acest hotel mi-a placut absolut totul, nu am nici cea mai mica obiectie in privinta locatiei, imi este dor de tot personalul de acolo, niste fete extrem de dragute la receptie, iar in fiecare seara ne intampina Georg, un tip mai in varsta foarte foarte simpatic cu care ne-am imprietenit foarte repede si cu care aveam conversatii in fiecare seara.

Personalul va ajuta cu absolut orice aveti nevoie, face tot posibilul sa nu va lipseasca nimic si sa va simtiti cat mai bine cata vreme stati la ei.

Despre micul dejun nu am nimic de obiectat, noua ne placea sa mancam afara pe terasa, era mai placut acolo, intr-adevar in fiecare zi acelasi, dar nu ne-a deranjat din contra ne prindea foarte foarte bine pentru ca noi mergeam foarte mult in fiecare zi si daca mancam bine dimineata era perfect, am baut si acea cafea despre care toata lumea spune ca este ceai, am baut si acel suc despre care se spune ca este apa chioara, am mancat in fiecare zi cam aceleasi lucruri ce ne erau oferite, dar cu o mare mare placere si cu satisfactia unui vis implinit... acela de a vedea insula Corfu in toata splendoarea ei, un vis personal al meu de vreo 3 ani incoace... multumesc bunului Dumnezeu ca am reusit sa spun in sfarsit Am Fost Acolo!!! din toata inima si cu toata dragostea pentru minunata insula care m-a cucerit iremediabil...

Cam asta am avut de spus deocamdata.

Daca imi va mai permite admin pe parcurs am sa mai completez informatiile.

Sper sa fie de folos acest review tuturor celor care au ales acest hotel din oferta agentiei respective si doresc tuturor sa fie la fel de fericiti cum am fost eu cand am pus primul pas pe insula Corfu...

PS.rog admin daca se poate sa ataseze o melodie la impresiile mele

kerkira kerkira.

multumesc

Trimis de flaviana77 in 15.07.15 15:26:46
Validat / Publicat: 15.07.15 17:09:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flaviana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 casuta de la piscina, de fapt intrarea de la piscina

[15.07.15 17:08:58]

danamandache
    [15.07.15 19:40:26]

Felicitari pentru vacanta si pentru faptul ca ti-ai implinit visul!!! Sa-ti ajute Dumnezeu sa iti implinesti toate visele!

carmenmo
    [15.07.15 20:33:00]

Felicitari pentru vacanta si mai ales pentru atitudinea pozitiva.

[15.07.15 23:25:40]

@danamandache: va multumesc mult

[15.07.15 23:26:31]

@webmaster10: efharisto webmaster

[15.07.15 23:28:20]

@carmenmo: multumesc intr. adevar a fost ceva minunat si nu am reusit sa vad decat o mica parte din minunata insula, dar in mod cert ma voi intoarce candva acoli

[15.07.15 23:34:56]

Webmaster te rog sa ma ajyti cu ceva am incercat sa adaug poze zencota nu am reusit mi se spune ca sunt format necorespunzator dar sunt jpg cu siguranta si e prima data cand patesc asa ceva vreau sa pun pizevsi nu reusesc, poate ma ajuti cu informatii multumesc din toata inima

[15.07.15 23:37:06]

Scuze tableta face figuri va rog scuzati greselile maine le voi corecta

Denisa13
    [22.07.15 15:42:06]

@flaviana77 - Ma bucur enorm ca in sfarsit ai ajuns acolo si mai ales ca ti-a placut atat de mult. Vad ca ai tinut cont de sfaturile mele si ma bucur ca ti-au fost de folos. Am remarcat ca vi se golea zilnic cosul de gunoi. In 2013 asta se intampla o data la doua zile.

[23.07.15 10:52:41]

@stefan_cristina -

am uitat sa multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la toate intrebarile pe parcursul timpului si asta mi-a fost de un real folos in minunata noastra vacanta, mai ales tie cristina iti multumesc pentru pontul cu scarile, intr-adevar minunate ne-a scutit de un mare efort pe caldura si de asemenea multumesc pentru tot ceea ce mi-ai scris de cate ori am avut ceva de intrebat, sotul meu ar vrea ca la anu sa ne intoarcem acolo, sa vedem ce o mai fi pana atunci, caci va trebui sa luam si piciul cu noi.

Denisa13
    [23.07.15 11:07:34]

@flaviana77: Nu-ti fie teama de copil. Am vazut copii romani foarte mici in Grecia, de doar cateva luni. Prima data cand am fost in Grecia fetita noastra avea 1,5 ani si s-a comportat ok. Este drept ca de micuta am plimbat-o si am experimentat tot felul de lucruri ca mers pe munte, excursii, piscina, etc. Copiii sunt asa cum vrem noi sa fie. Daca le respecti cat de cat programul ei sunt ok. Pentru parinti este mai dificil... dar nu merita sa renunti la micile placeri pe motiv ca ai un pitic in familie. Astept impresiile din vizitele facute pe insula.

[23.07.15 12:09:01]

@stefan_cristina -

in curand o sa scriu noi impresii am revenit la servici si e o perioada mai aglomerata momentan, dar am atatea ganduri si atatea lucruri frumoase pe care le-am expeimentat acolo incat o sa am destul de scris pe viitor.

carmenmo, danamandache, Denisa13, flaviana77
    Alte impresii din această RUBRICĂJason Hotel: