ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
DIN: Medgidia
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2015

Conditii excelente

Am stat doar o singura noapte deoarece eram in tranzit catre Arieseni. Conditiile de cazare sunt foarte bune. Gazda este extrem de primitoare si aveti toate cele necesare pentru masa. Frigider, bucatarie complet utilata, etc.

Camerele aveau balcoane foarte mari cu o priveliste absolut magnifica.

Daca doriti sa mancati la un restaurant, acesta este la doar cateva sute de metri de cabana. Tot acolo veti gasi si unul sau doua magazine alimentare. Nu sunt cine stie ce, dar veti gasi ceva de mancare in situatia in care ati ajuns tarziu sau ati uitat pur si simplu sa luati ceva. Noua ni s-a intamplat. Uitasem de paine si am gasit acolo.

Seara am mancat la un restaurant al unei pensiuni iar a doua zi de dimineata ne-am descurcat la cabana cu micul dejun. Afara ploua asa ca am mancat in sala de mese. In alte conditii exista o terasa foarte frumoasa unde se poate servi masa in aer liber avand o vedere fantastica asupra muntilor.

Camere sunt surprinzator de spatioase, nu trebuie uitat ca vorbim de o cabana, cu spatiu pentru pat dublu, fotoliu, televizor plat cu receptor de satelit (Telekom Tv), loc pentru bagaje si cuier pentru haine. Internet wireless bun in toata cabana.

Noaptea s-a dat caldura la calorifer in conditiile in care afara erau 10 grade, asta intr-una dintre cele mai toride zile de vara cand temperaturile erau de 34-38 de grade in alte parti. Temperatura peste zi este de maxim 25 de grade, informatie primita de la cabaniera foarte draguta. In consecinta conditiile de cazare la cabana sunt printre cele mai bune intalnite la pretul de doar 150 de lei/camera. Pretul difera evident in functie de perioada anului in care vizitati zona.

Singura problema este ca trebuie sa fi atent la intrarea catre cabana care este intr-o curba la iesirea din Ranca spre Obarsia Lotrului. Datorita contructiei noi este opturat scrisul cu numele Transalpina. Acest lucru se va remedia dupa finalizarea contructiei care se va chema tot Transalpina, fiind un corp nou de cladire. Acest lucru l-am aflat tot de la gazde.

Recomand cu caldura aceasta locatie atat pentru tranzit dar mai ales pentru cazare in Ranca. Gazdele isi duc oaspetii care stau mai mult in plimbare pe munte. De asemenea obtii toate informatiile de care ai nevoie de la gazde.

Trimis de marius71a in 15.07.15 13:00:01
Validat / Publicat: 15.07.15 14:48:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Toata tara

VIZUALIZĂRI: 1337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius71a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.07.15 14:48:13]

marius71aAUTOR REVIEW
    [15.07.15 15:04:28]

@webmasterX -

Da, coordonatele sunt bune.

Pentru cei care merg la Ranca trebuie sa stie despre Cabana Transalpina ca este pozitionata practic ultima. Este la iesire din Ranca spre Obarsia Lotrului intr-o curba pe partea dreapta, asa cum se vede si pe harta. Practic imediat dupa exista un indicator de atentionare cu; drum inchis; . Drumul este insa deschis si perfect practicabil, fiind chiar proaspat asfaltat si cu marcaje care erau deja efectuate pe cea mai mare parte, inclusiv cu parapeti, aici se mai lucra inca pe anumite portiuni la montarea acestora.

nickname77
    [15.07.15 21:38:17]

@marius71a: Ma bucur sa aflu ca aceasta "cabana" isi pastreaza reputatia asa cum am cunoscut-o noi in vizita la Ranca.

Ideea este ca acel indicator cu drum inchis l- am vazut si iarna si vara, probabil ca nu mai are rost sa-l ascunda pentru 3 luni.

Oricum foarte important, parerea mea, jos palaria pentru drumari, nici nu va inchipuiti in ce conditii isi desfasoara activitatea acolo.

marius71a, nickname77
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Transalpina [Rânca]: