ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 15.07.15
JUL-2015

Informatii utile 2015

Scopul acestui review este de a aduce informatii recente legate de drumul spre Lefkada. Pt. noi a fost prima vacanta in Grecia, si am sa scriu din aceasta perspectiva. Traseul a fost pe ruta Bv-Giurgiu-Sofia-Kulata-Nikiana (Lefkada) (traseul recomandat de viamichelin).

Costuri: taxa de pod Giurgiu: 13 lei dus, 5 euro intors. Timp de asteptare la semafor: 20 min. in ambele sensuri (am avut noroc).

Taxa de drum in Bg: 5 euro/dus/7 zile (cumparata imediat dupa vama, o cladire pe partea stanga), 5,25 euro (?) la intors/7 zile (cumparata din benzinaria de pe stanga, imediat dupa vama).

Taxe in Grecia: 3 puncte de taxare pe autostrada: 1,20 2,40 si 2,40 euro + 1 tunel: 3 euro. Noi ne-am intors duminica, in ziua referendumului si nu a trebuit sa platim nimic. Taxatorii erau, dar nu incasau, acum nu stiu care din cele 2 evenimente a fost motivul.

Preturi la benzina de 95:

Bulgaria: 2,23 leva (mai rar) - 2,33 leva/l (cel mai frecvent) unde 1 leva = 2,3 lei

Grecia: 1,577 euro (mai rar) - 1,60 euro/l. Preturile de pe insula nu sunt mai mari decat pe continent.

In principiu te poti descurca f. bine si fara GPS daca iti iei de pe viamichelin indicatiile necesare traseului. Noi am avut un GPS neactualizat si ne-au ajutat f. mult indicatiile tiparite. Cum intri in Bulgaria intalnesti destul de frecvent indicatoare spre Kulata, si asta e tot ce trebuie sa stii (daca folosesti acest traseu). Noi ne-am luat cazare intermediara in Blagoevgrad care este la o distanta relativ egala intre Bv si Nikiana (Bv - Blagoevgrad 10h 30 min., Blagoevgrad - Nikiana 8h 30 min.). Am stat la Hotel Orient, camera mare de 4 persoane cu 20 euro/noapte, plata cu cardul, a fost f. bine. Cartierul in care e situat este periferic, locatia greu de gasit fara GPS dar am apelat la un taximetrist (contra sumei negociate de 2 euro).

Am facut plinul la Petromul situat inainte de vama Giurgiu (daca stiam ca benzina e mai ieftina in Bg, alimentam acolo) apoi la Sandanski (aproape de granita cu Gr, pret 2,23 leva/l). In Grecia, pana la Salonic ai indicatoare, trebuie atentie doar la ocolirea Salonicului, dupa acesta ai autostrada si punctele de taxare. Drum pitoresc datorita numeroaselor tuneluri prin care treci (dupa 50 am pierdut numaratoarea). Pe autostrada nu exista benzinarii, sunt doar indicatoare catre benzinarii si distanta pana la ele (intre 15 si 30 km). Se paraseste autostrada la Ioannina (este acolo un Shell de unde am mai luat 20 l de benzina cu 1,558 euro/l) si se merge pe DN pana la Lefkada.

Drumul Bv - Lefkada si retur + 220 km parcursi pe insula (in total putin sub 3000 km) ne-a costat (combustibilul) aproape 300 euro cu Chevrolet Aveo motor 1,4 mers rezonabil (cca 100 km/h in Ro si Bg si 100-140 km/h in Gr).

Trimis de DanSta in 15.07.15 09:35:25
Validat / Publicat: 15.07.15 12:35:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanSta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Autostrada Egnatia

[15.07.15 12:05:12]

@DanSta: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Am stat la Hotel Orient, camera mare de 4 persoane cu 20 euro/noapte

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[15.07.15 14:39:44]

@DanSta - voi pleca si eu in lefkada si sunt interesant sa aflu daca autostrada este acceasi care duce catre thassos? daca da pot iesi pe la makaza? multumesc anticipat.

[15.07.15 14:43:37]

@tyty1923 - Regret, dar nu stiu, noi am mers in Lefkada cam orbeste, fara ca macar sa avem o harta a Greciei. Am avut doar instructiunile de pe viamichelin.com.

Aristiti
[15.07.15 16:44:22]

@tyty1923 - Este preferabil, dupa mine sa iesi pe la Makaza, pentru ca faci mai putini km prin Bulgaria. Prin Sofia distanta sa strabati Bulgaria este mai mare. Este preferabil sa mergi mai mult prin Grecia decat prin Bulgaria, mai ales ca In Grecia mergi putin si apoi intri pe autostrada.

[15.07.15 17:42:24]

Drumurile prin Bulgaria au fost f. bune si traseul pe care l-am urmat ni s-a parut f. bun. Fiecare cu preferintele lui.

xpac
[15.07.15 21:21:05]

@tyty1923 - Da, este tot Egnatia Odos. De la Komotini pina la Salonic ai 3 puncte de taxare (2.4e) si de la Salonic cele amintite de @DanSta.

[15.07.15 22:46:08]

@DanSta - La observatiile sotiei, fac urmatoarele rectificari:

- cand intri in Bulgaria, indicatoarele rutiere urmate au fost spre Sofia, si numai dupa ce am trecut de Sofia au aparut cele spre Kulata;

- pe insula am parcurs 450 km, nu 220.

[16.07.15 05:44:49]

@Aristiti: multumesc frumos

[16.07.15 05:48:19]

@xpac: multumesc frumos

[17.07.15 11:07:46]

Foarte utile informatiile. Noi plecam la sf lui August in Lefkada (dar in Vassiliki).

Am si eu cateva intrebari:

- mai erau lucrari in Bulgaria, aproape de vama (dupa Sandanski am inteles ca era ceva deviere)?

- in arpopiere de Salonic era vreo benzinarie? ma gandeam sa mai bag acolo ceva combustibil si apoi dupa ce ies de pe Egnatia Odos...

- intamplator nu ai retinut cumva si pretul motorinei?

[17.07.15 11:38:06]

@codryna - Da, sunt lucrari si esti deviat, dar totul este bine semnalizat. Prima benzinarie pe care am vazut-o pe traseu in Gr a fost acel Shell la care am alimentat. In Gr e ca la noi, adica motorina e mai ieftina decat benzina. Cat anume, regret dar nu am acordat atentie.

victorescu
[22.07.15 18:07:21]

@codryna - Uite aici preturile combustibil in Europa: fuel-prices-europe.info

[23.07.15 09:54:15]

@victorescu - Multumesc mult de tot. E super util site-ul!

doar_adi
[23.07.15 15:28:29]

@codryna - Buna ziua! Pretul motorinei in Grecia a fost intre 1.2 si 1.35 pe autostrada (vorba vine pe autostrada, a trebuit sa ies0.5-1km pana la statia de alimentare). Pretul 1.35/l a fost pt motorina d-aia buna, ca am tras la alta pompa , adica aveau si mai ieftina dar n-am retinut pretul.

[13.08.15 09:58:51]

@tyty1923 - doar ce ne-am intors din Lefkada. Puteti iesi pe la Makaza fara probleme. Noi am luat ferry-boatul din Kavala si am trecut in Thasos. Distanta de la vama pana in Kavala este de aproximativ 180 de km. Am facut o ora si 30 de minute cu ferry. Am platit 39 de euro pentru masina si 3 pasageri. Tariful este in functie de marca masinii. Ne intrebau cu ce masina trecem.

[13.08.15 10:01:42]

@doar_adi - Noi am alimentat din Lefkada cu 1.167 l de motorina. Pe drumul spre Preveza am alimentat cu fix 1 euro fara bon fiscal. Am alimentat si cu 1.157.

[13.08.15 10:38:55]

@RelyaV - Sunt putin confuza: ati fost si in Thassos si in Lefkada? Ca vad ca spui de ferry spre Thassos si de info preturi din Lefkada Si cum adica in functie de marca masinii? Nu ar trebui sa fie in functie de gabarit??? (crazy greeks)

In Lefkada ati alimentat in capitala sau in statiuni (noi suntem cazati in Vassiliki si de asta intreb )

Apropo de chestia cu fara bon fiscal: am alimentat tot asa anul trecut pe un drum intre Katerini si Salonic, undeva intr-un sat dubios, si nu ne-a dat bon fiscal si cumnata mea ii cerea aleia de la benzinarie bon fiscal si s-au certat vreo 10 min in care ea incerca sa ii explice ca vrea bon (vroia sa vada cati litri a bagat de 50 eur) iar aia vorbea in greaca si facea semne ca nu nu nu A fost tare funny toata faza.

[13.08.15 11:17:52]

@codryna - Daaa, la intoarcerea din Lefkada am zis sa profitam ca trecem prin Kavala si sa traversam cu ferry sa stam o noapte si pe insula Thasos sa vizitam. Pai tocmai de aceea ne intreba de marca masinii ca sa afle gabaritul. Am alimentat pe drumul dintre Lefkada si Agio Nikitas cu 1.167 si pe drumul spre Preveza cu 1.157 si 1 euro (fara bon). Cand alimentam sotul meu se uita la pompa sa vada litrii si costul afisat pe ecran.

adrianaglogo
[09.04.16 15:01:02]

@DanSta - Hee, he, tot sotia cu contabilitatea!

folositor articolul.

Sotia isi mai aminteste cat ati mers prin Bg pe autostrada?

adrianaglogo, Aristiti, codryna, DanSta, doar_adi, RelyaV, tyty1923, victorescu, xpac
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Lefkada: