ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015

Sub orice critică

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Ce caut eu aici?

Am cumparat vacanta din octombrie. Mi-am luat notite si m-am documentat atatea luni de zile.

Am fost convinsa ca vom avea cea mai frumoasa vacanta a vietii noastre! Le am impuiat capul cu povestile mele sotului, copiilor, prietenilor... am fost greu de suportat... Era prima noastra vacanta in Italia!

Comunismul ne-a facut sa credem ca o tara ca Italia ne este cu multi ani inainte...

Intr-o zi de marti, dupa amiaza aterizam pe aeroportul din Napoli. Nimic deosebit, larma, nici-un scaun sa-ti tragi sufletul. Caut faimosul loc de unde sa cumpar bilet alibus cu trei euro, n-am gasit. Iesim din aeroport si ne indreptam spre statia gasita pe google maps, s-a schimbat, nimeni nu stia, erau 33 grade, trageam troliile, transpiram... nimeni nu vroia sa gasim statia, toti vroiau sa luam taxiul. Cum iesi din aeroport, in stanga la cateva sute de metri... statia. Un domn ne-a vandut bilete cu 4 euro/bucata, valabile noua ore, pe orice mijloc de transport. Soare, nimic unde sa te asezi... vine autobuzul si... se schimba tura! Nu-i nimic, nu ne grabim nicaieri! Urcam, acelasi domn care ne-a vandut biletele, le cere si le valideaza el...

Pornim, imi amintesc ca Napoli are un centru istoric, cel mai intins din Europa - 1700 ha. Vreo 27 de secole de existenta neintrerupta ca valoare istorica, artistica si arhitecturala. Simbolul orasului este panorama ce se deschide de pe colina Posilipo, avand cartierul Vomero de-o parte, iar de cealalta golful Napoli cu Vezuviul in fundal. Face parte din patrimoniul Unesco.

Ce vad si aud, o Doamne! Haos si galagie... macarale... mizerie, multe gunoaie neridicate, strazi murdare...

Acest alibus din aeroport mai opreste in gara si apoi in port. Simplu, nu incercati sa aveti parte de alte surprize.

Ajunsi in port, imi vine sa plang, m-as intoarce acasa, ii caut ochii sotului si vad ca si el simte acelasi lucru. A trecut peste moment, s-a dus sa cumpere bilet la nava Napoli - Ischia, 17,60 + 2 bagaje = 19,60 euro/pers (turistii italieni nu plateau acei 2 euro pentru bagaj)

Ne propusesem sa renuntam o noapte la Ischia si sa ne petrecem o zi la Napoli, atunci a sosit o familie de tineri din Constanta si ne-a povestit ca se plimbau prin centrul vechi, deodata s-au auzit focuri de mitraliera, erau pe o strada ingusta, marginita de ziduri... n-aveau unde fugi, s-au intins pe jos si imediat s-au intors la hotel.

Avem inaintea noastra toata maretia si splendoarea vietii dar incepem sa ne bagam cat mai multe pietre in buzunar, crezand ca sunt valoroase cand de fapt ele sunt niste simple pietre... Cautam in permanenta sa pozam in niste persoane care nu suntem, doar de dragul unui like pe facebook sau cine stie, si mai bine un comment : frumoasa poza; ok poate ca poza este frumoasa insa in spatele ei oare cata durere se ascunde, cata suferinta, cata frustrare?

Daca eram in locul familiei de tineri? Renunt sa-mi duc gandul...

Am fost pentru prima data in Italia!

Trimis de balasa violeta in 15.07.15 09:18:19
    Validat / Publicat: 15.07.15 11:55:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 Napoli... l-am lasat in urma, fara regrete!

Aurici
    [15.07.15 12:14:39]

@balasa violeta - Ufff, din pacate am mai auzit asa ceva despre Napoli.

Poate ar trebui sa ocolim totusi zona aceea. Sunt atatea locuri in lumea asta pe care nu o sa apucam sa le vedem intr-o viata de om, asa ca putem sa le mai excludem pe cele despre care auzim ca sunt periculoase.

puiutea
    [15.07.15 12:38:19]

"In toata istoria umanitatii, la originea raului si distrugerii a tot ce ne inconjoara in ziua de azi, a fost, este si probabil va fi OMUL. Dar bineânțeles! Natura este făcută în așa fel încât se "descurcă" și se echilibrează singură! Noi mai lipseam, oamenii, ca să facem noi pe deștepții, să vrem să schimbăm ceea ce natura a perfecționat milioane de ani! Bine zicea unu' "Opriți Pământul, vreau să cobor! "

Cât despre pericole... ele au fost sunt și vor fi în contunuare. Ne rugăm cu toții să nu fim în locul nepotrivit la momentul nepotrivit.

Multă sănătate și să auzim de bine!

traian.leuca †
    [15.07.15 12:58:38]

Mi-a plăcut comentariul de la PO9 :

Ce e val ca valul trece!

Totuși, ” vedi Napoli e poi mori”!

Vacanță frumoasă în continuare!

johnnyredlabel †
    [15.07.15 13:03:53]

@traian. leuca -

Totuși, ” vedi Napoli e poi mori”!

Spune-le asta constănțenilor ce au pățit tărășenia

buterfly*
    [15.07.15 14:05:56]

hihih, daca ma intrebai iti spuneam... vedi Napoli e poi scapa se non mori!

[15.07.15 14:50:23]

@balasa violeta - Asa cum am descris si eu in seria de 3 articole despre Napoi, zona aeroportului si mai departe cea a garii (Piata Garibaldi) sunt cele mai murdare dar din pacate, sosind cu avionul, n-ai cum sa le eviti. Cat despre centro storico, el merita cu siguranta vizitat, iar Posilipo e o splendoare.

Sper ca incidentele din Napoli sa nu te convinga sa renunti la Italia si astept articolul (articolele) despre Ischia.

HYUNDA-I
    [15.07.15 16:53:17]

In fiecare an parca e un facut... deliberat, tai Italia din lista de vacanta.

mirmicu
    [15.07.15 17:07:54]

@HYUNDA-I: Nu cred că ar trebui să tai cu totul Italia de pe listă. Eu am vizitat nord-estul Italiei, zonă Friuli-Veneția. Este și o zonă muntoasă, Alpii Dolomiti, cu influențe austriece în arhitectura caselor, superbă. Sunt stațiuni renumite precum Cortina D'Ampezzo, munți, lacuri, peisaje care îți taie rasuflarea. Este o Italie curata, extrem de civilizată, occidentală. Merită vizitată Veneția și, din păcate eu nu am reușit cu toate că îmi doresc enorm, Toscana.

Cred că Napoli a fost o alegere puțin neinspirată.

Scuze doamna Violeta.

violetacurpan
    [15.07.15 17:55:50]

Imi pare rau ca sunteti dezamagita si va inteleg perfect pentru ca stiu ce inseamna sa ai asteptari mari si la sfarsit, sa ramai cu un gust amar.

Din pacate, Napoli e renumita in privinta mizeriei, a gunoaielor, a hotiei, nebuniei, etc. Toate astea le stiu de la italienii cu care am stat de vorba si, cu siguranta nu voi merge acolo niciodata. Poate ca ar fi fost bine daca inainte de plecare, v-ati fi informat suficient atat cat sa puteti depasi acel moment. Oricum, pentru mine Italia este foarte frumoasa si sunt multe de vazut deci, nu va pierdeti curajul si speranta.

violetacurpan
    [15.07.15 17:58:32]

@mirmicu: Aveti perfecta dreptate.

[15.07.15 22:02:45]

@ALL: Am senzatia ca s-a creat o impresie generala gresita, dupa parerea mea, si anume ca Napoli si tot sudul Italiei ar fi un fief al mafiei, un loc mizerabil si plin de hoti. Asta in timp ce nordul ar fi un model de curatenie si disciplina.

Ca una care am calatorit atat in nordul cat si in sudul Italiei, va asigur ca e vorba de o prejudecata. Fara a nega influenta austriaco-germano-elvetiana din nord, asemenea generalizari nu-si au locul, zic eu. Sigur, sudul Italiei (inclusiv Sicilia) e mai putin dezvoltat industrial, bazandu-se mai mult pe agricultura, si "inapoierea" aceasta se simte in multe moduri. Pe de alta parte, noi am avut parte de experiente neplacute in Venetia si Milano (calitatea proasta a serviciilor), dar asta nu m-a impiedicat sa ma bucur de frumusetea lor.

Napoli nu e in niciun caz un oras de ocolit, chiar dimpotriva, este extrem de interesant si cred ca trebuie sa i se acorde ceva mai mult "credit" si mai ales rabdare, lucru de altfel valabil pentru descoperirea oricarui oras.

adri-nico
    [15.07.15 22:15:08]

Vio, sint sigura ca a fost prima vizita dar nu si ultima. Italia e frumoasa iar sudul e super romantic. Incearca sa mergi in Calabria. Sa vezi acolo frumuseti de peisaje mai salbatice sau mai modernizate.

Abia astept sa ne jucam in Macedonia, mima, desigur!

fanespoitorul
    [15.07.15 22:20:21]

@balasa violeta - Porca miseria, ma come e possibile?? . Napolitanii sunt mai domoli si trebuie luati ca atare. Italienii au bancuri garla cu napolitani. Sunt un fel de olteni sau moldoveni, depinde cum vrei s-o iei.

@Carmen Ion - Nu am calatorit asa de mult ca tine in Italia dar din 2005 o data pe an merg in nordul Italiei/Milano. Napoli este casa mafiei. Impresia celor din nord este foarte proasta despre cei din sud. Nordicii le spun la "napoletani" - camorista. Pierino este Bula al lor si este napolitan sau sudist. Si eu am avut socuri in nord dar sunt nemti si daca le spui ca-i compari cu un tedesco (neamt) este aproape echivalentul unei injuraturi. Cand un italian ii spune altuia ca este tedesco (neamt) se traduce ca nu are o impresie buna despre el. Milano a fost sub ocupatie austriaca si in strafundul lor nu au uitat.

balasa violetaAUTOR REVIEW
    [15.07.15 22:50:39]

all va multumesc, fiecare cuvintel a contat enorm pentru mine!

A fost o experienta pe care n-o doresc nimanui, am sa va povestesc in continuare si da, tot in octombrie am mai cumparat o vacanta la Roma, in august... Ischia si Roma puteam sa ne facem vacantele in orice luna din an, prostia a fost a mea...

mirmicu
    [15.07.15 22:54:56]

@balasa violeta: Vă doresc o vacanță minunată!

criss23
    [16.07.15 15:41:43]

Am fost la inceputul lunii mai in Napoli, ne-am cazat 3 nopti la un hotel situat chiar in mijlocul nebuniei care este Piazza Garibaldi, am hoinarit in fiecare seara prin oras pana destul de tarziu (h 22-23) la intoarcerea din excursiile zilnice, iar o zi intreaga am dedicat-o descoperirii orasului. Poate am fost norocosi ca nu ni s-a intamplat nimic rau, chiar ne-am simtit in siguranta, pentru ca strazile erau pline de carabinieri. Din punctul meu de vedere, Napoli a fost fascinant. Cand am plecat si am ajuns in Sorrento, care este foarte cochet, curat si linistit, mie mi s-a parut anost, plat, monoton, imi lipseau haosul, aglomeratia, galagia, nebunia, efervescenta Neapolelui. Deci... experiente si experiente! Sau poate sant eu un om mai ciudat.

[16.07.15 16:57:14]

@criss23

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[16.07.15 23:27:19]

@fanespoitorul - Absolut de acord cu toate observatiile tale, desi in niciun caz nu mi-ar trece prin minte sa-i spun unui milanez ca e neamt!

adri-nico, Aurici, balasa violeta, buterfly*, Carmen Ion, criss23, fanespoitorul, HYUNDA-I, mirmicu, violetacurpan
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Napoli şi împrejurimile: