ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2015

Drumetii pentru copii - partea I

Prezentul review se vrea un indemn pentru parintii care au copii in varsta de minim 3 ani si care locuiesc in Bucuresti

Stiu ca toti suntem intr-o continua lupta cu timpul, constat uneori ca nu-mi mai ajuge ziua de 24 de ore sa rezolv toate problemele pe care le am: serviciu, administrative, gospodaresti, parintii care mai au uneori nevoie de ajutor etc. Insa, cu putina organizare a timpului, weekend-urile sunt destinate iesirilor in aer liber.

Va voi recomanda cateva excursii de weekend pe care le puteti face cu copiii vostri. Excursii pe care noi le-am facut inca de cand fiica-mea avea doar 2 ani. Sunt excursii care presupun stat in natura, drumetii, trasee montane si mai putin vizitare de obiective turistice de genul: muzee, castele, parcuri de distractie, pesteri etc

Cam toate traseele pe care le voi descrie beneficiaza deja de review-uri ample aici, pe AFA. Insa m-am gandit ca vor fi mai utile, asa, grupate, pentru familiile cu copii.

Pentru toate aceste trasee este nevoie doar de o minima conditie fizica si putina vointa.

Pentru a nu plictisi prea tare, voi face o descriere sumara a acestor trasee; mai multe detalii veti gasi aici pe AFA sau intrebandu-l pe amicul Google :)

Durata mentionata reprezinta timpul parcurs de noi, nu cel oficial; de regula, in functie de traseu, fie aveam acelasi timp ca cel mentionat in indicatoare, fie mai mult cu 30-60 minute. Noi mergem, de obicei, in pas lin, cu multe opriri de apa, poze, admirat peisaj etc.

1) Traseul Busteni - cascada Urlatoarea; se poate parcurge cu copii pornind de la varsta minima de 3 ani

Traseul porneste din Busteni, din spatele hotelului Silva si poate fi parcurs, in pas lejer, in circa o ora dus-o ora intors.

Drumetia porneste cu un urcus mai anevoios de circa 15-20 minute, apoi continua prin padure pana la cascada

Se urmareste marcajul “punct rosu”

Durata traseu: maxim o ora la urcare, 45 minute la coborare

2) Traseul Busteni - cabana Babele - cabana Omu

Se urca cu telecabina din Busteni pana la Babele. De aici se urmareste marcajul “banda galbena” pana la cabana Omu.

Durata traseu: 3 ore dus, 2 ore si 45 minute la intors

Traseul este unul de culme, cu un usor urcus pana la cabana Omu; echipati-va corespunzator pentru ca aici vremea este foarte schimbatoare. Intotdeauna sa aveti lotiune de protectie solara, pentru ca aici soarele bate cu putere, iar vantul este aproape intotdeauna prezent.

Sa nu va lipseasca: sapca/palarie pe cap, pelerinele de ploaie, incaltarile adecvate.

Ca sa nu va arda prea rau soarele si vantul, de preferat ar fi sa aveti atat pantaloni lungi, cat si bluze cu maneca lunga.

Traseul nu este greu, poate fi parcurs cu copii de minim 6 ani.

Cand urcati/coborati cu telecabina, incercati sa va gasiti un loc “la fereastra”; peisajul iti taie respiratia iar, daca te uiti atent si ai si putin noroc (cum am avut noi!), poti vedea si capre negre.

3) Traseul Sinaia cota 2000 – cabana Piatra Arsa

Se urca cu telecabina din Sinaia pana la cota 2000, apoi se urmeaza traseul banda galbena.

De la cota 2000 se coboara putin mai abrupt la inceput, apoi traseul continua pe platou, trecand si printr-un jnepenis, pana la cabana Piatra Arsa. Acolo puteti manca o ciorba si va puteti intoarce

Fiica-mea avea 3 ani cand am facut acest traseu.

4) Traseul Gura Diham - cabana Poiana Izvoarelor

Pana la cabana Gura Diham puteti ajunge cu masina, din Busteni.

Pana la cabana Poiana Izvoarelor faci cam 1 ora si 30 minute, iar la intoarcere, la coborare, circa 1 ora.

Noi l-am facut intr-o toamna tarzie, calda, cand padurea incepuse sa devina ruginie. A fost superb!

Drumul este intr-un urcus destul de pieptis la inceput, apoi molcom prin padure.

Odata ajunsi la cabana, poti bea un ceai, poti admira privelistea de la altitudinea de 1450 m si te poti intoarce spre Gura Diham, unde poti servi intotdeauna un pranz delicios. Nu rata aici siropul de muguri de jnepeni!

Am facut acest traseu cand copilul avea 6 ani.

5) Traseul Busteni – Cruce (Monumentul Eroilor sau Crucea Caraiman)

Am urcat cu telecabina din Busteni pana la Babele.

De acolo se urmeaza marcajul “cruce rosie” si in circa 1 ora si 30 minute ai ajuns la cruce.

Drumul este accesibil, se merge pe platou, cu mici variatii de nivel

Pe pajistea alpina din jurul Crucii, uitati-va cu atentie si veti gasi flori de colt!

Am facut acest traseu cand copilul avea 6 ani.

6) Predeal – Timisu de Jos – Canionul Sapte Scari

Masina se poate parca la Timisu de Jos-Dambu Morii (sunt indicatoare)

Traseul incepe cu un drum forestier si mergi cam 1 ora-1 ora si 30 de minute pana la baza canionului.

Treptele din canion au fost refacute; la fel si podetele; se plateste o taxa de 10 lei la intrarea in canion.

Odata intrat in canion, trebuie sa urci pe niste scari perfect verticale, lipite de stanca, in timp ce caderile de apa aproape de prabusesc peste tine

Nu as recomanda acest traseu copiilor foarte mici sau fara un minim de antrenament si nici adultilor care au, de exemplu, rau de inaltime.

Ganditi-va bine inainte de a incepe traseul, pentru ca este un traseu doar cu un sens; nu te poti intoarce, pentru ca ai multe oameni in spatele tau, iar caile de acces sunt foarte inguste.

Sa purtati incaltari adecvate, recomandabil cu talpa cat mai aderenta, ca sa nu alunecati pe treptele umede ale scarilor

Drumul prin canionul propriu-zis dureaza aprox 30 de minute.

Daca va tin picioare, de acolo puteti merge spre Piatra Mare (2-3 ore dus)

Drumul de intors nu este tot prin canion, ci prin padure.

7) Predeal - Timisu de Sus – cascada Tamina

Puteti incepe traseul urmarind indicatorul din DN1

Puteti ajunge la cascada fie pe drumul forestier, mai lung (pe jos, nu se poate intra cu masina din cauza barierei), fie prin padure

Durata traseului prin padure: cca 1 ora si 30 de minute

Daca apa nu este foarte mare si aveti si incaltari rezistente la apa, puteti urca chiar prin canion, prin apa, sarind pe bolovani. Noi am nimerit o data apa scazuta si am putut face asta, spre incantarea copiilor (oricum i-am luat fleasca de acolo, dar ce mai conteaza asta cand distractia a fost maxima?!), insa o data am prins apa mare, cu nivel aproape de genunchi si nu am mai putut sa o luam prin canion.

8) Cheia – Cabana Ciucas – Varful Ciucas

Pana la cabana Ciucas ai 2 modalitati de acces: fie lasi masina in drumul forestier si mergi cu bagajele in spinare cica 45 de minute pana la cabana; fie suni la cabana si, contra unei taxe de 15 lei/persoane/sens, ei iti trimit un jeep care sa te preia

Traseul Cabana Ciucas – Varful Ciucas poate fi parcurs si circular: mergi pe un drum si te intorci pe altul.

Durata totala a traseului circular, dus-intors este de cca 5 ore

Traseul este foarte frumos si variat: pasune, mici portiuni de padure, de jnepenis, multe stanci de diferite forme si dimensiuni, asemenatoare cu Babele si Sfinxul.

Odata ajunsi in varf, te poti poza cu drapelul Romaniei si tablita pe care sunt inscrise numele varfului si altitudinea.

Iar daca va nimeriti in zona in jurul datei de 15 iunie, vezi putea admira nesfarsitele intinderi roz de rododendron.

10) Cabana Voina – cabana Cuca

Zona Leresti - cabana Voina este o zona care noua ne place foarte mult

De la cabana Voina pana la cabana Cuca sunt 5 km de drum forestier pe care ii poti parcurge pe jos sau cu bicicleta (accesul masinilor este restrictionat de o bariera)

Din pacate, drumul poate fi pe alocuri plictisitor pentru un copil, chiar daca drumul forestier este marginit de paduri frumoase de brazi si mergi paralel cu raul. In afara de o ciocolata calda la cabana Cuca, nu prea ai ce sa promiti copilului.

Cabana Cuca reprezinta punctul de plecare spre trasee din Iezer-Papusa, insa toate traseele sunt de minim 5 ore dus, deci destul de solicitante atat pentru adulti, cat si pentru copii

In zona poti umple, insa, un weekend, cu pescuit la barajul Rausor si cu diverse activitati in aer liber; acolo exista si zona de campare.

Am facut aceasta drumetie cand copilul avea 6 ani.

11) Traseul Sambata de Sus – cabana Sambata

aici vedeti descrierea

12) Traseele din Lacu Rosu

vezi impresii

13) Traseele din Muntii Macin

vezi impresii

14) Predeal – cabana Susai

Drumul incepe din zona Cioplea, dupa clubul Office

Este mai degraba o drumetie, nu un traseu; este un placut drum forestier care serpuieste prin padure.

La Susai nu mai exista de cativa ani vechea cabana, ci un complex cam scump, cu spa, piscina, restaurant etc

Concluzii si recomandari:

– nu parcurgeti traseele in contratimp

– intotdeauna sa va faceti timp sa priviti (soarele, norii, cerul, vaile, varfurile alpine, turmele de oi la pasunat), sa simtiti (soarele si vantul in obraji), sa mirositi (padurea, brazii, cimbrisorul de pe pajistile alpine) si sa va bucurati de liniste.

– Incurajati-va copiii sa iubeasca si sa pretuiasca natura; sa prefere intotdeauna o iesire in aer liber in detrimentul timpului petrecut la calculator, tableta sau TV.

– Pentru ca cei mici se plictisesc repede, intotdeauna punctul de destinatie al drumetiei trebuie sa contina ceva spectaculos. Nu vor merge niciodata cu entuziasm pe un drum forestier, de ex, care nu duce nicaieri.

– Numai eu stie la cate tertipuri a trebuit sa apelez, ca sa o fac sa termine drumetia dus-intors. Asta cand era mai mica, ca acum merge de placere :)

De exemplu: “ajungem la Omu, cel mai inalt varf in Bucegi si printre cele mai inalte din Romania”; “mergem printr-o padure de brazi si trebuie sa cautam brazi, sa vedem daca gasim rasina”; “trebuie sa urmarim marcajul”; ii arati de jos, din Busteni, crucea Caraiman si ii spui “ce-ar fi sa mergem sa o vedem de aproape”? ... etc

– inainte de a pleca intr-o drumetie, informati-va despre starea vremii; vremea la munte este schimbatoare, in special la altitudini mari

– de asemenea, informati-va despre traseu; internetul este plin de informatii detaliate si poze despre trasee si cabane

– nu porniti la drumetie daca suferiti de diverse afectiuni care v-ar putea pune sanatatea in pericol (de ex: probleme cu inima, cu picioarele, contraindicatii la efort din diverse motive); un blocaj va poate aduce multe neplaceri

– intotdeauna sa aveti la voi apa; vara in special, multe izvoare pot fi secate si puteti ramane fara sursa de apa pe parcursul drumetiei.

– nu am dat detalii legate de buget; cazarile pot fi la pensiuni/hoteluri cu diferite grade clasificare, in functie de cum te tine buzunarul, sau la cort; de asemenea, poti manca la restaurant/cabana sau poti manca sandvisul din rucsac. Aici, evident, depinde de starea si bugetul fiecaruia

Voi reveni curand si cu recomandari de drumetii pentru copii din zona Bran-Moeciu (Bucegi si Piatra Craiului)

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de Chloe in 15.07.15 09:07:24
Validat / Publicat: 15.07.15 11:53:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA.

VIZUALIZĂRI: 2972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P28 Traseul Babele-Crucea Caraiman

jenipirvu [15.07.15 12:22:44] »

Facut de noi cu copii (4 respective 6 ani) Gura Diham- Cabana Malaiesti, ramas la cort si retur a doua zi.

webmasterX [15.07.15 12:24:25] »

@jenipirvu -

Facut de noi cu copii (4 respective 6 ani) Gura Diham- Cabana Malaiesti

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Chloe [15.07.15 12:59:39] »

@jenipirvu - parca mi-ai citit gandurile!

Malaiesti este urmatoarea destinatie din programul acestei veri

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [15.07.15 14:14:20] »

Foarte interesante propunerile tale! Tocmai ce am parcurs și noi weekendul trecut primul traseu montan prezentat în articolul tău: Bușteni - Cascada Urlătoarea.

Am fost în drumeție cu juniorul care are 5 ani împliniți și pot confirma că, într-adevăr, am făcut la urcare aproximativ 50 de minute, iar la coborâre ceva mai puțin. Dacă la dus cel mic a avut de două ori nevoie de ajutorul nostru pe distanțe scurte, la întoarcere nu au mai fost niciun fel de probleme datorate oboselii.

Traseul este unul bun pentru începători și ne-am întâlnit cu mai multe familii însoțite de copii chiar mai mici decât al nostru.

Drumeții frumoase în continuare!

webmaster [20.07.15 18:57:19] »

Nu atât pentru informațiile despre trasee, cât pentru gruparea lor sub această temă și „corolarul” final, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

arru [20.07.15 19:15:29] »

Frumoasă prezentare! Și foarte utilă. M-ai scutit pe mine de o căutare în plus

Preferatul meu rămâne însă capitolul Concluzii si recomandari

Foarte frumos! Mulțumesc!

Chloe [20.07.15 19:42:31] »

@all

multumesc si eu pentru aprecieri!

Dan&Ema [20.07.15 20:26:18] »

Bravo! Felicitari pentru articol! Sunt intr-adevar trasee de starter, de prins gustul.

Se vede ca asa asiguri perpetuarea speciei de iubitori de natura

Chloe, Dan&Ema, jenipirvu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă România: