ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2015
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
JUL-2015

[hotel Delfinul] Complex ' Steaua de Mare' din Eforie Nord, mie mi-a plăcut

În această minunată seară de iulie, în care Steaua Bucureşti, mă rog, FCSB, după unii, a bătut şi anume în turul al III-lea preliminar al Ch. L, m-am gîndit, în marea-mi bunătate, să vă vorbesc despre cum am fost eu la mare în văleat 2015, la Complex ”Steaua de Mare” din Eforie Nord.

De la început țin să precizez că, da, am trăiri normale, ca toți ceilalți de scriem pe-aici, care mai de care cu dorința de-a epata, că, uite ce geniu sunt, ce faclă-am fost, vorba lui Coșbuc, ăia de-au umblat prin abecedare vor recunoaște și poezia...

Mulți dintre cei aproape niciun admirator de-ai mei știu că mor pe mine de dragul mării, concediul de odihnă este realizat abia cînd îmi belesc ochișorii pe malul litoralului. Da, știu că sunt un zeu pentru voi, dar am și eu trăiri de om simplu, pentru care nu mă puteți acuza!

În vara lu' anul ăsta mi-am deplasat hoitul propriu și personal la Complexul ”Steaua de Mare” din Eforie Nord. De ce și cum am ajuns la decizia asta, nu poci pen ca să vă spui, e secret de moarte. Cert este faptul că m-am prezentat acoloșa la data și ora de știam că poci pătrunde în hotel. Cum ” Că care hotel”? Hotel Delfinul, din complexul de vi-l zîsei.

Ce-am găsit eu acoloșa?

Numai lucruri bune : cameră bună, la etajul al doilea. Nu foarte mare, e drept, dar, hei, cine are nevoie de cameră imensă, la mare?! Baie micuță, dar corect echipată, curată. Televizor în cameră, în care am văzut cu ochii mei, inclusiv ăia de la șosete, cum a pierdutără Simona Halep meciul din primul tur de la Wimbledonul din anul de-l trăim. Pe urmă am văzut alte și alte canale televizionistice, care nu mă lăsau să mă culc mai devreme de ora 2 noaptea, mai ales că mă pretind a fi om diștept. Nu de alta, n-am înțeles cum încăpeau omuleții ăia-n televizor și, mai ales, cum de făceau la fel peste tot, că și la prietenul meu, de era cazat acoloșa, în acealași hotel, făceau la fel ca la mine! Lucru dracu-n casa popii, ce mai!

Mi-a mai plăcut masa. Mâncarea era îndestulătoare, bună la gust și în cantități de te umflai.

Băuturile erau la fel, sucuri, freshuri, bere, vin și tării. Mai ales la tării, că era o fetișoară de te servea cu niște ochi de mureai! Cred că de-aia au și pus-o acoloșa, să devii alcoolic!

Hotelul avea și o piscină, nici prea mare, nici prea mică, dar, lucru bun, avea un dozator de bere și încă unul cu freshuri, sucuri și apă plată. Ba, după-amiaza, mai aveau și cornuri și alte foietaje, totul la liber!

Fiind cârcotaș de felul meu, am găsit și ce nu era bine, recte apa mării... băi fraților, în ziua de-am sosit acolo și următoarele, adică vreo săptămână, apa mării era deosebită! Când am intrat prima oară, din voce de bas bariton am devenit soprană alto. Apa era atât de rece că, după ce ieșeai, erai paralizat până la nivel de ochi. Bine, asta nu e vina celor de la Complexul ”Steaua de Mare” deși, cine ne împiedică să-i facem vinovați?!

Rezumând, fără intenția de a intra în polemică cu alte ființe umane cărora le-au lucit ochii în aceeași locație în perioada de fusăi și io acoloșa, mie mi-a plăcut! Sincer!

Dacă m-aș mai duce? Evident, numai că, din cauza secetei, merii din livada mea, deși sunt cu stropirile la zi, au făcut frunze obișnuite, nu hîrtii de 50 de lei.

Haidi, pa!

P. S. Acuma, sincer, merită sejurul la acest complex. Raportul preț-calitate se regăsește în favoarea turistului. De la parcarea păzită, la mesele incluse și terasă cu piscină, da, MERITĂ!

Aaa, că sunt unii cărora nu le ajung 4 sezlonguri, că nu le place ciorba sau zâmbetul recepționerei, asta e, totdeauna vor fi oameni pe care-i strâng chiloții. Sper să nu fac parte din ei.

Am scris acest review ca să vă încurajez, sunt oferte pentru acest complex ce merită luate-n calcul (nu renal, Doamne feri!).

Altfel, vă urez numai de bine și urați-mi noroc de vreme bună, mâine plec la mare!

Trimis de Yersinia Pestis in 15.07.15 00:46:10
Validat / Publicat: 15.07.15 08:51:38

VIZUALIZĂRI: 2954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Ete și marea!

webmaster23 [15.07.15 01:07:24] »

@căpcă1 -

Ce credeți, mă-njură webmasterul că public reviewul la ora 0,57?

Răspuns : nu, că se distrează cu un review remarcabil

Yersinia Pestis [15.07.15 01:10:12] »

@webmaster23 - Da, chiar e bună ilustrația muzicală, mulțumesc! Și pentru laude, dar, vezi că mi se urcă la cap și-o să mai public! Treaba ta!

Zoazore [15.07.15 08:55:29] »

@căpcă1 - Se putea sa nu fiu si eu odata prima?

Vremea e si dupa sufletul omului. De aici rezulta ce vei avea vreme buna! Distreaza-te, ca meriti!

cosminap [15.07.15 09:03:09] »

Vacanță plăcută!

Admin [15.07.15 09:23:23] »

Pozele încărcate la acest review s-au pierdut, din păcate, în urma unei disfuncţionalităţi pe server, astă noapte, după ora 01.

Rugăm autorul să le reîncarce, când găseşte timp

Admin [15.07.15 11:17:29] »

Revin asupra mesajului precedent - cred că am reuşit să recuperez pozele pierdute -- vă ţin la curent

Admin [15.07.15 11:20:31] »

Pozele au fost restaurate (nu mai e nevoie a fi reîncărcate)

Yersinia Pestis [15.07.15 14:53:26] »

@Zoazore: ajunsei la mare, tot în Eforie Nord, la Pensiunea Constantin și Elena. Cazare bengoasă, vreme bună, am și bănuți, deci, ce burtica mea, let's party!

Yersinia Pestis [15.07.15 14:55:22] »

@cosminap: Mulțumesc, sper ca și vacanța ta să fie deosebită! Mie-mi place, muuuuuuult marea, dacă și ție, să ai parte de ce-ți place!

Yersinia Pestis [15.07.15 14:59:34] »

@Admin: Offf, mi-ai luat o mare piatră de pe inimă! N de fapt, cred ca serverul vostru e defect și mi-a luat alea 7.000.000 de PMA de eram cel mai bengos de-aicea!

Da, știu că nu-i adevărat dar trebuia să-ncerc, nu?

Vă urez vacanță plăcută, întregii echipe!

P.S. Chiar așa, fă o vrajă și pune-mi vreo 12.000.000 de PMA in plus, doar nu știe nimeni!

crismis [15.07.15 15:43:13] »

@căpcă1: Bre, Capca, dar iar te dusesi la mare, ca-ntelesei ca de-abia de te-ntorsesi! Inseamna ca merii aia au facut pana la urma frunze de alde 50 lei!?!

Is invidioasa, bre, ce vrei, pana chiar si io am simtaminte de-astea lumesti!

Hai sa nu te prind ca nu te distrezi! S-a-ncalzit si apa marii intre timp, poci sa-ti spui sigur, ca am verificat-o io vichendul trecut!

Sa scrii tot asa bengos cand te intorci, da?

Yersinia Pestis [15.07.15 16:08:22] »

@crismis: promit să scriu, uite, am făcut și poze! După ce termin cu marea, trec la munte, o să vezi! Nu fii invidioasă, ești mai presus de așa sentiment! Da, eu am fost pe tine când ne-ai zis tu de Cappadochia, da' io am voie, bărbații n-au trăiri atât de nobile!

cosminap [15.07.15 16:09:28] »

@căpcă1: Mulțumesc! Îmi place marea atât de tare încât am mai multe u-uri decât tine =D

Da' cum nu dispun de merii ăia magici, mă rezum la un sejur de 7 nopți în Albena, din 1 august!

Vreme caniculară, apă numa' bună și un review simpatic la întoarcere!!!

Yersinia Pestis [15.07.15 16:11:31] »

@cosminap: Concediu cât mai plăcut! Musai să vizitezi Varna, e un oraș frumos, dar, cred că știi asta!

cosminap [15.07.15 16:14:24] »

@căpcă1: L-am vizitat prin "învăluire" adică niciodată n-am stiut să mă întorc pe unde m-am dus =D

Yersinia Pestis [15.07.15 16:15:47] »

@cosminap: oricum l-ai vizita e un oraș frumos!

Zoazore [15.07.15 19:06:49] »

@căpcă1 - Bre căpcă-une, da di ce zice p-aciișea ca Hotel Meduza când alde matale stătuși la Delfin? Că nu prea samănă Meduzu cu Delfina. Nici la ochi, nici la sprâncene!

Întrebai și io așea...

Zoazore [15.07.15 19:09:35] »

@crismis - ca am verificat-o io vichendul trecut! = și nu ne zici și nouă ce și cum? Că-s in stres de așteptare și-așa ce-aș vota nește impresii faine a la @crismis... Mmmmm! Zici? Mulțumeeesc!

Zoazore [15.07.15 19:11:20] »

@cosminap - un sejur de 7 nopți în Albena, din 1 august! = Unde?

crismis [15.07.15 19:30:17] »

@Zoazore: E la dospit, Colegu' Zoazore...

cosminap [15.07.15 19:33:21] »

@Zoazore: Dobrotitsa (ca-n ultimii 2 ani =D) !

Zoazore [15.07.15 19:49:04] »

@cosminap - Bună alegere! Vreme bună!

F2A1C [15.07.15 20:00:17] »

@căpcă1 - Da' taxiu', cit era taxiu'? ca daca era scump, trebuia scazut de la serviciile hotelului

Yersinia Pestis [15.07.15 20:04:45] »

@F2A1C: păi, am fost cu mașina, n-am luatără trocuța cu cucui.

Yersinia Pestis [15.07.15 20:06:35] »

@Zoazore: iaca, greșii și io, scoate-mi ochii, nah! Și Meduza și Delfinul îs din același complex.

Zoazore [15.07.15 20:37:14] »

@căpcă1 - Haidi, bre, că nu s-a supărat nimeni. Am întrebat și io. Uite, să te-mpac, voi croșeta impresiile despre Aqua Park-ul de la Albena. Pace?

cosminap [15.07.15 21:05:34] »

@căpcă1: Că veni vorba de mașină... care traseu ți se pare mai lin, adică mai lipsit de gropi?

Yersinia Pestis [15.07.15 21:32:23] »

@cosminap: Daca pleci din Focsani, mai scurt, ptr Albena e prin Vama Veche. Mai bun e prin Ruse, dar, in cazul tau nu merita! Drum bun si vacanta frumoasa!

webmaster [17.07.15 15:22:43] »

Mutat, la sesizarea autorului, în rubrica "Delfinul Hotel / Complex Steaua de Mare [Ef. Nord]" (deja existentă pe sait)

Yersinia Pestis [17.07.15 15:27:09] »

@webmaster: Mulțumesc! Aloo, Zoazore, iote, corectai!

izabiza [26.07.15 09:35:13] »

@căpcă1 - N-am mai fost la Eforie Nord din 2008, dar rămane stațiunea mea favorită de pe litoralul românesc. Deși am aflat că acum merită încercate și Neptun și Venus. Zona Steaua de Mare, chiar dacă are plaja ingusta si soarele apune repede dupa dig, e un mic colțișoror de relaxare, unde poți (sau puteai?) să asculți doar zgomotul valurilor, pescărușii, din când în când și câte o inevitabilă incantație de trezit pofta de gogoși, porumb...

Mai pe scurt, nu manele, nu fite de scuipatori de seminte, nu nisip amestecat cu seminte cum era pe la Belona.

Am vazut in 2008 multe hoteluri abandonate, dar și locuri de cazare noi pe atunci, după buget și preferințe - vile la cheie, sau camere în pensiuni.

Se mânca bine la împinge tava din centru, dar găseai și restaurante terase drăguțe. Ufff, acum îmi amintesc de una de pe plajă, aproape de Steaua de Mare, unde aveau niște cockteil-uri și deserturi bestiale. Din păcate nu-mi amintesc cum se cheamă.

Faleza îți oferă posibilitatea unor plimbări lungi și persective atrăgătoare asupra mării.

Am prins și un răsărit de soare de pe plaja Steaua de Mare.

Părea o stațiune în plină revigorare. mă bucur să citesc că și în 2015 e apreciată.

Nu am făcut review personal, pentru că din 2008 până acum trecură ceva anișori. Din același motiv o să încarc câteva poze aici. (cu ocazia asta am constatat că am prăpădit dintr-un calculator în altul o grămada de poze. Si aveam unele cu niste valuri uriase )

Yersinia Pestis [27.07.15 21:05:45] »

@izabiza / În primul rând, scuze pentru întârzierea cu care răspund, a fost ceva independent de voința mea.

Se pare că ai multe amintiri legate de Eforie Nord, așa deduc din ceea ce am citit. Eu unul, îmn schimb, sunt bucuros când ajung la mare, nu vreau o stațiune anume.

Mangalia nu se pune, Mangalia este altceva...

Ecoul tău e tare frumos și complet, practic nu prea-mi lași loc de comentarii! De aceea te mai aștept pe-aici, tura viitoare promit să am vorbele la mine!

izabiza [28.07.15 02:06:23] »

@căpcă1 - daca pun la socoteala ca uitasem de acest ecou, se poate vorbi de intarziere, dar daca ma uit la date imi dau seama ca am petrecut mult timp zilele astea pe aici si ca nu se justica scuzele pentru 1 zi intarziere

Am citit si alte postari ale tale - savuroase, spumoase, plus utile, deci am sa iau ca pe un mare compliment afirmatia ta ca n-ai avea cuvintele la tine. Multumesc si vara cu multe impresii de calatorie sa ai!

PS - On topic: In ultimii ani am preferat muntele mării, dar acum parcă încep să aibă loc egal.

cosminap, crismis, izabiza, Yersinia Pestis, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂSteaua de Mare, complex hotelier: