ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 14.07.15
JUL-2015
2 (ad) AD. + 1(copil) COPII -- v: 3 ani

Amelia - e ok dar nu as mai merge acolo

Bine v-am gasit! Am ales Amelia Beach ca prima destinatie pentru Turcia tinand cont de buget si de informatiile destul de bune oferite de voi aici sau pe alte site-uri. Inainte de plecare am mai citit ultimele recenzii si am fost oarecum ingrijorata de ce vom gasi acolo.

Am zburat din Cluj, cu Corendon Airlines. Zborul a fost scurt, vreo doua ore, cu un aparat extrem de zgomotos - comparandu-l cu wizzul. Pe avion am primit o gustare si apa/ceai/cafea. Paranteza: la intoarcere pe sotul meu l-au sarit de la cafea, s-a ales macar cu gustarea.

In parcarea aeroportului ne astepta un reprezentant al firmei care ne-a condus pana la hotel.

Cred ca atunci cand am ales hotelul nu am luat prea serios in considerare distanta fata de aeroport. Ei, cu microbuzul am facut mai mult de doua ore. Ma mir ca piciul din dotare a avut rabdare. Eu nu. Data viitoare distanta va fi un criteriu important. Autostrada era in lucru, asa ca viteza maxima a fost 80 km/h. Mai bine asa, pentru ca la cum se respecta regulile de circulatie am fi fost implicati in cel putin cateva accidente. Iar soferul era mai interesat de discutia cu ghidul decat de volan si directia de mers. In fine, traditii orientale.

La receptie am gasit, cred, singurul vorbitor de engleza inteligibila din hotel. Am primit o camera cu vedere spre munti, asa numita land view. Bagajele nu au sosit imediat, posibil sa se fi asteptat sa ne intoarcem la receptie sa cerem o camera cu sea view. Dar noua ne-a placut pentru ca era liniste. Un dezavantaj al camerelor situate in acea aripa a hotelului o constituie ora la care se face curatenie. Fix dupa ce culcam copilul de amiaza si ne faceam si noi somnul de fumusete. Asa ca saream din pat, opream menajera la usa si faceam schimb de prosoapte si cosuri de gunoi. Despre alt tip de curatenie nici nu mai incapea vorba.

Camera era mare, ceva rarisim in Europa, cu un pat matrimonial si unul de o persoana, plus un patut pentru bebe, noi fiind trei persoane. Am unit paturile, asa ca nu am avut stresul ca cel mic emigreaza spre parchet.

Avand in vedere ca nu intra nimeni sa faca curat, nici frigiderul nu era aprovizionat. Daca uitam sa cer apa, luam la sticle mici din restaurant. Oricum sucul si limonada erau cam "nebaubile". (parerea mea)

La restaurant era mancare din belsug, variata. Nu toate au fost pe gustul familiei mele, mai ales cel mic a decretat ca nimic nu-i place.

Dupa masa de pranz culcam copilul asa ca ratam gozlemele si pana la cina cam rabdam de foame. Pentru copil luam de dimineata cate o chifla. In lobby se putea opta pentru ceva prajituri si biscuiti, dar nu erau potrivite ca si gustare pentru un copil.

In ultima seara am stat mai mult pe plaja si am asistat la colectarea paharelor goale de plastic in care se servea suc. Nu contau pe unde erau - pe mese, in nisip - toate se puneau intr-un sac de plastic. Se spalau apoi la chiuveta. Sotul a vazut operatiunea si nu a tinut sa-mi spuna cum arata carpa. Oricum e o regula nescrisa ca ceea ce se petrece in bucatarii e tabu si daca am vedea ce se intampla uneori pe acolo am sta cu totii acasa. Dar bine ca suntem ok si enterolactisul si-a facut treaba.

Plaja e destul de neamenajata, cu pietre, dar cu papuci speciali nu sunt probleme. Intr-adevar intrarea in apa e destul de brusca. Dupa maxim doi-trei metri e deja adanca de 1.50m. Cum mie imi plac pietrele si am putut sa cotrobai in voie printre ele, nu m-a deranjat. In fond si la Nisa tot plaja cu pietre e. Aici mai gasesti si nisip.

Piscinele sunt frumoase. Noi am stat la cea mica. Mergeam dimineata si lasam un prosop pe sezlong - am vazut ca asa se practica - altfel nu mai gaseai pe langa piscina locuri libere. Apa era calda, curata, exista si un mic tobogan pentru copii.

Spatiul de joaca pentru copii e cam lasat in paragina. Trambulina e ok - am testat-o in fiecare seara, dar toboganul mic e stricat. Mai sunt cateva leagane si inca ceva, dar total neinteresante pentru piciul meu.

Pentru copiii mai mari - peste 4 ani - e un trenulet electric si alte masinarii zburatoare.

Echipa de animatori nu ne-a interesat. Poate dupa ce va creste copilul vom fi atenti la ce activitati desfasoara. Apareau la piscine pe la 10 si organizau ceva jocuri. Seara organizau discoteca pentru copii.

Per ansamblu a fost ok, dar cu siguranta anul viitor vom alege alt hotel - cat mai aproape de aeroport si probabil vom mari bugetul.

Recitind randurile de mai sus pare ca am avut un sejur aproape ratat, ceea ce nu e real. Lucrurile pe care le-am prezentat trebuie doar cunoscute pentru ca alegerea sa fie facuta in cunostinta de cauza.

Trimis de Cosmina2015 in 14.07.15 21:43:25
Validat / Publicat: 14.07.15 22:05:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cosmina2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.15 21:56:33]

@Cosmina2015: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mihaamelea
[15.07.15 08:39:12]

Buna ziua,

Pentru copil si nu numai va recomand Silence Beach Resort. Aproximativ aceeasi zona. Maxim 1 ora de la aeroport si servicii superioare. Singura problema, marea este la fel, adica destul de adanca dar superba!

A si am uitat sa specific, desii serviciile au fost mult mai bune cu Luna Parck si 14 tobogane pretul a fost de 1600 euro, avion - Tarom, pachet 7 nopti 2 adulti + 1 copil (9 ani).

[15.07.15 13:56:37]

@mihaamelea

Pentru copil si nu numai va recomand Silence Beach Resort.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[19.07.15 13:58:50]

@Cosmina2015 -

"Cafeaua a fost... de la automat. Asa era si gustul. Chiar asteptam sa bem cafea turceasca. Poate nu am stiut unde sa cautam. "

Exista si cafea la filtru in afara dozatoarelor, doar la mic dejun.

Imediat la intrarea in Acacia, erau doua "tulumbe" din acelea specifice, una cu ceai si una cu "filtred cofee". Numai de acolo am luat cafea.

Noi am avut camera full sea view, etaj 2.

Pe mine m-a disperat netul limitat la 50MB / zi / dispozitiv, disponibil doar in lobby.

Daca vrei net tot timpul, asta e pe bani.

E bine de stiut, 24euro / zi.

cemile
[19.07.15 16:08:40]

@danutzu_1069 - si daca ar fi sa platesc la inceput pt net pot sa-l am si pe telefon si pe tableta? sau doar pe un singur dispozitiv ?

[19.07.15 18:55:50]

@cemile -

Am gresit un pic in exprimare:

Pe mine m-a disperat netul limitat la 50MB / zi /de PERSOANA, disponibil doar in lobby.

Si asta pentru ca autentificarea se face pe pagina de web si sunt cerute: nr camera si data nasterii.

Net-ul il poti folosi pe ce dispozitiv vrei.

Cosmina2015AUTOR REVIEW
[19.07.15 20:35:52]

@danutzu_1069: Super. Acum stiu unde erau tulumbele. Din pacate din viteza am vazut doar eticheta cu "tea"

[19.07.15 21:40:26]

@Cosmina2015: Eu nu mai beau demult cafea instant (ness). Decat atunci cand nu am alta solutie.

M-a mai intrigat un lucru: desi am platit ptr 3 persoane (copil la 16ani) minibarul era "alimentat" ptr 2 persoane. Am cerut explicatii, raspus sec: asta e politica hotelului.

Recomandarea mea este de 75%.

cemile
[01.08.15 23:52:43]

@danutzu_1069 - am recitit comentariul tau legat de internet... 24 de euro pe zi?? pe zi?? desi citisem prima data cand mi-ai raspuns comenatariul tau de 3 ori, abea acum am vazut ''pe zi'', credeam ca 24 de euro pe saptamana. sigur pe zi? te rog, spune-mi ca nu ... eu pe 3 plec, si eram foarte pornita, cand ajung acolo sa dau aia 24 de euro, ca sa am net linistita pe laptop in camera toata saptamana... le-am tot trimis zilele astea mail celor de la hotel legat de net, dar... nimic

[02.08.15 07:16:51]

@cemile -