ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUN-2010

Dresda - un oraș care merită să fie vizitat

Ca să fii membru A F A trebuie să oferi ceva util celor care vor să ajungă la o anumită destinație. Este ușor numai să citești și mai greu să scri un review, însoțit și de fotografii. Eu am citit cca. 2 ani pe situl A F A, dar nu am făcut nimic pentru alții, până la 1 mai 2015 când Admin „a pus piciorul în prag” și nu sunt supărat pe el. Deoarece sit-ul A F A îmi este foarte drag, la începutul lunii mai 2015 m-am logat la acest sit și am început să scriu, mai întâi ecouri timide, apoi câteva reviewuri (... vai mama lor). Gata cu introducerea. Acum despre Dresda.

In perioada 29 mai - 18 iunie 2010 eu cu soția am făcut un circuit pe ruta Brno, Praga, Dresda, Berlin, Munchen, Viena. Călătoria am făcut-o cu autoturismul, cu rezervare și plată anticipată a camerelor de hotel, printr-o agenție de turism de încredere din Ploiești.

In Dresda am fost în perioada 4-6 iunie 2010. Este adevărat că vizita este veche dar să știți că zona istorică a Dresdei tot la fel este și acum și va mai fi în continuare.

Ne-am cazat la NH Dresden Hotel cu adresa Hansastrase nr. 43 (4 stele) cu parcare foarte bună sub hotel. Este un hotel foarte bun și să știți că nemții sunt oameni serioași și când perzintă pe internet un hotel, chiar așa este când ajungi la el.

Despre hotel nu voi scrie un review pentru că nu am fotografii, dar multe imagini video care nu sunt pretabile la un review. De la hotel până la centrul istoric sunt cca. 2 km. și am preferat deplasarea cu autoturismul.

Am găsit în zona Altmarkt o parcare exterioară mai mare ca un teren de fotbal, tariful fiind 1,5 euro/1 oră între orele 6-23. După aceea, pe timpul nopții este interzis să lași mașina acolo. Am mai folosit o parcare subterană, aproape de Frauenkirche.

Despre Dresda nu mai am ce să spun devreme ce înaintea mea au scris foarte bine @Magdalena, @Costi, @Ileanaexperta și mai ales OSNA care a scris un review foarte bun. In consecință, subscriu întrutotul la aceste reviewuri.

Totuși mai am și eu câte ceva de scris. Pentru că Dresda a fost intens bombardată în anul 1945, orașul are foarte multe blocuri de locuinte. Ce mi-a plăcut este că ele sunt la 30-40 metri distanță de stradă și în fața lor este un spațiu verde frumos și bine întreținut. In consecință, ca să simți că ai fost în Dresda, trebuie să vizitezi zona istorică, lucru pe care noi l-am făcut în cele 3 zile și am rămas cu amintirfi foarte frumoase, fotografii și imagini video.

De 3 ori am servit masa la niste terase în zona Altmarkt. Înainte să închei, o spun cu toată convingerea „Vizitați Dresda” și la întoarcere îmi veți da dreptate.

Și acum despre fotografii. Am și eu cca. 30 de fotografii făcute cu un aparat de buzunar, marca Olympus deoarece eu prefer imaginile video și am o cameră de calitate. De câteva zile am învățat să să postez și fotografii, ajutat cu sfaturi tehnice de Webmaster X căruia îi mulțumesc. Ca să nu suprapun fotografiile mele cu cele postate de cei la care m-am referit înainte, mai întâi am vizionat toate fotografiile lor și după aceea, prin eliminare, am ales fotografiile mele.

Totuși, unele dintre acestea se suprapun cu ale lor, dar sunt făcute din alt unghi de poză, la altă oră din zi și cu cer senin, încât vă invit să le vedeți și pe ale mele.

Închei cu recomandarea „Mergeți la Dresda”.

P. S. Am scris acest review, mai mult pentru fotografii pe care le voi posta în cca.3 ore.

Trimis de Mihai18 in 14.07.15 17:18:01
Validat / Publicat: 14.07.15 18:24:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 3271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am fost și eu aproape de Frauenkirche din Dresda

puiutea
[14.07.15 18:47:16]

@Mihai18: Bine ai facut ca te-ai hotarat sa postezi, da-i inainte! Frumos review!

[14.07.15 22:10:35]

@puiutea - Până în prezent esti primul și singurul meu prieten pe AFA. Mulțumesc pentru vot și ecou. Este foarte greu să mai scri ceva după ce useri de valoare au fost deja la Dresda și apoi au postat impresii sejur. Nu am scris în review, dar acum îmi aduc aminte. In Dresda nu este aglomerație, nici de mașini, nici de oameni, iar aceștia din urmă sunt destinși, calmi, politicoși. Noi nu am mers cu ghid, acolo ne-am amestecat printre oameni, la nevoie am interacționat și nu am rămas dezămgiți. Ce să mai spun, la noi circulă de mult o vorbă „Ce este nemțesc, este pus deoparte” Ne-am convins acolo de această vorbă. Și fotografia are rolul ei într-un review. De la încept am știut că mai mi-a rămas foarte puțin de spus, dar am constatat din arhiva mea de fotografii, că unele ar putea convinge mai mult turiștii și că ar fi un îndemn pentru oricine să viziteze Dresda. După ce am scris reviewul, am început să postez fotografii, și am reușit doar două ( mai am încă 14) Nu am știut și încă nu știu că probabil trebuie să treacă o zi pentru cenzurarea reviewului și apoi faza a doua de postarea fotografiilor (așa este când ești „ucenic” pe AFA). Îți doresc numai bine, drag prieten

puiutea
[15.07.15 12:21:16]

Dragă Mihai (de 18 ani), să fim noi sănătoși, să călătorim mult și bine, să scriem mult - și bine, și prietenii vor veni sau vei merge TU în întâmpinarea lor, dacă simți că sentimentele legate de călătorii sunt la fel. Cât despre postări... am văzut destule review-uri de 10 rânduri, dar DACĂ în acele 10 rânduri găsești o informație bună, atunci tot e ceva. Scriem - unii mai bine, alții - mai puțin bine, mai greșim, ne mai facem observații, dar totul e constructiv, în folosul oamenilor, nu este un concurs. Seniorii AFA s-au ridicat datorită faptului că NOI (încântați fiind de review-urile lor) le-am acordat votul, aprecierea, punctajul și - câteodată - prietenia noastră.

"pentru cenzurarea reviewului". Nici vorbă de cenzură pe AFA, doar îndrumare, corectare, și - când este cazul - temperare (toți suntem impulsivi câteodată).

Îți doresc toate cele bune, sejururi (și review-uri) frumoase și mulți prieteni!

[15.07.15 14:05:55]

@puiutea - Mulțumesc pentru toate cuvintele frumoase. Referitor la reviewul despre Dresda. Să ști că nu am terminat cu fotografiile, așa că urmărește-mă. Aseară, după ce am postat 2 poze, calculatorul nu am mai vrut să lucreze. Am dat un SOS la administrația sitului. Și să vezi minune. Să auzi și să nu crezi. Primesc un telefon chiar de la Admin care s-a prezentat cu numele real. Oare este cineva care să nu-l cunoască, mai ales de la întâlnirile AFA. Brusc, am fost stăpânit de un sentiment deoasebit. Am avut onoarea să vorbesc în direct cu numărul 1 al acestui sit. Mi-a spus să mai am puțină răbdare că sunt probleme tehnice la ei în studiou. Nu-i o problemă. Pozele pot să le postez și altă dată. Admin m-a impresionat profund cu promptitudinea cât și cu amabilitatea sa. Am tot respectul pentru acest om. Mai am pe manșetă și alte reviewuri pe care le voi posta ”cătinel” Fie, să ne mai auzim.

Aurici
[22.07.15 14:35:54]

@Mihai18 - Am avut rezervari pentru vacanta de anul acesta din august pe ruta Praga-Dresda-Berlin-Copenhaga dar un proiect ne-a facut sa anulam si sa amanam ptr la anu' iar acum sa ne reorientam. Asa ca sper sa urmez indemnul si sa merg la Dresda pana la urma.

Prieteni nu sunt doar cei care ni se adreseaza pe AFA ci mare parte din cei care citesc si pe care ii ajutam cu informatii indiferent daca voteaza sau daca ni se adreseaza. Ia uita-te la numarul de vizualizari si ai sa ramai mirat de cati oameni "te-au citit". Asa ca da-i inainte! Fiecare are stilul lui. Important este sa impartasim experiente.

[22.07.15 15:05:42]

@Aurici - Iți mulțumesc pentru ecou. Îți doresc să ajungi acolo și să te simți la fel de bine ca și noi.

Aurici, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Dresda şi împrejurimile: