ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2015
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUN-2015

Colt de rai

Am cumparat biletele cu EB la insistentele fetitei noastre care ne ruga de anul trecut sa “mergem la mare la hotel”, asa ca prin februarie m-am decis, gata mergem undeva de unde sa avem ce povesti.

Am dorit ceva distractie (aquapark), siguranta, dar mai ales confort si am pendulat intre Elenite si Sol Luna Obzor. Cand m-am hotarat nu mai erau locuri la Obzor in perioada de concediu, astfel am ajuns la resortul SOL Nessebar. Prima alegere hotelul Bay pt ca avea o frumoasa postare pe AFA, contactez agentia si dupa ce fac rezervarea observ ca toboganele erau in fata la Sol Mare, schimb rezervarea si intru iar pe AFA. Prima postare nota 5 si inghet… unde ma duc Doamne, am vrut concediul de vis si ce primesc? Imi era jena sa contramandez inca o data si am ramas la Mare fapt pe care nu l-am regretat. Ce nu am citit nicaieri este ca resortul se afla in portul Ravda, nu in Nessebar, astfel am pierdut o ora sa-l localizam. La receptie am fost consolata cu o gluma de genul: “Sunteti norocoasa, altii au ajuns la Burgas, pana ne-au gasit! ”

O sa incep cu plusurile si las minusurile la sfarsit ca sunt tolerabile:

Plusuri:

-Locatia – de vis, un mic golf strajuit in stanga de stanci impadurite cu brazi, cat am stat la plaja nu m-am saturat sa admir privelistea.

-Camera mare spatioasa, cu pat separat pt copil, patul matrimonial este imens, posturi TV romanesti doar Prima si TVR International. Vedere catre Palace si nu catre park cum rezervasem. Curatenie si discretie absoluta, prosoape si cearceafuri albe de calitate. In balcon exista o masuta, 2 scaune si uscator de rufe.

-Restaurant cu terasa, in interior mesele erau aranjate cu fete si tacamuri de catre ospatari. Cum se elibera o masa se prezentau 2, unul debarasa, altul aranja. Niciodata nu ridicau o farfurie fara sa-l aprobi si zambetul profesional era obligatoriu. De fapt, tot personalul era setat asa.

-Mancarea – in viata mea n-am vazut atata abundenta, vreo 6 feluri de branza, 5 de cascaval, salate, legume separate pe sortimente, oua ochiuri moi si tari, omleta, cabanos, cremwursti, bacon, salamuri de calitate, masline, sosuri, miere direct din figure, lapte dulce si acru, meniuri pt copii, nugetts-uri de carne sau vegetale, orez, paste, cartofi prajiti si natur, fructe – pepene galben si rosu, cirese, mere verzi si rosii, ananas, portocale, gref, kiwi, caise, piersici, corcoduse, in acelasi timp si la discretie. Cum se termina o tava se aducea imediat alta. La pranz si seara 2 feluri de supe pt copii si 2 pt adulti. 4 tavi cu mancare gatita, cate una pt: pui sau rata, vita, porc si peste (calamar, cod, macrou, rechin sau midii). Nu s-a intamplat niciodata sa fie vreuna goala. La gratar – friptura, frigarui, ciolan de porc la rotisor, mici sau burgeri. Cateva persoane la rand, poate din cauza ca a fost inceput de sezon. La masa am mers in diferite momente, si cand se deschidea restaurantul dar si la o ora dupa si nu s-a intamplat sa gasim tavi goale. M-au socat unii cat puteau sa umple farfuriile si am pus pariu ca nu reusesc sa manance tot, dar surpriza, au completat cu altceva dupa ce le-au golit!

-Dulciurile – inghetata la pahar de 4 feluri: ciocolata, banana, vanilie si capsuni, torturi, checuri, rulade, prajituri, fursecuri, napolitane, biscuiti, gemuri, dulceturi, fineti, fructe uscate, croisante, melci si mini clatite. Cum sa rezisti la asa ceva?

-Intre mese snacksuri, inghetata, bautura la dozator pe mine m-a incantat beraria germana, aveau niste carnati si brezei, o minune! Mai era ceva cu specific mediteranian, treceam doar seara pe acolo pt ca este langa teatrul de vara sa luam ceva de baut si am vazut ca aveau tavi cu paste si fructe de mare.

-Bautura – bulgareasca, cocteilurile de la bar bunicele, sucurile la dozator, eu am baut doar Sprite si Citro, cafea buna, la orice ora.

-Toboganele – 2 pt copii, cele care apar in reclame si alte 5 construite anul acesta, merita toti banii, pacat ca eu nu le-am incercat pe toate + un traseu rock pe care se coboara cu colacul. Erau deschise pe rand pt ca nu aveau suficient personal sa le gestioneze si inca se lucra la finisaje.

-Piscinele curate, bine intretinute, cu adancimi pt toate varstele, sezlonguri suficiente.

-Plaja – micuta ca latime dar cu nisip fin si intrare lina in mare, apa limpede. Sezlonguri cu plata in fata hotelului Mare, gratis in fata hotelului Bay, pe terase.

-Mini-club pt cei mici, daca vrei sa scapi de copil o zi intreaga ai unde sa-l lasi fara grija, multi animatori, din pacate vorbitori de limba rusa. Locuri de joaca pt copii cu leagane, tobogane si trambuline.

-Parcare sigura – intrare cu bariera – 10 leva/zi.

Minusuri:

-Inca de la receptie am ramas uimita sa constat ca sunt invitata sa vorbesc lb rusa, resortul fiind ocupat in mare parte de slavi.

-Animatia, slabuta seara, erau obositi de copii in timpul zilei, melodiile la mini-disco rusesti si arhinecunoscute, dar fii-mea s-a descurcat.

-Plata parcarii – desi am fost informata ca pot plati si in Euro acolo am fost nevoita sa schimb Leva, la casa de schimb din hotel. Deci, nu faceti greseala sa plecati doar cu Euro din tara.

-Drumul, la dus Bucuresti – 2 Mai – Vama Veche – Varna – Obzor – Nessebar. La intoarcere Nessebar – Ruen – Shumen – Ruse – Bucuresti. Nerecomandat, primii 70 km cu gropi -cratere si portiuni de sosea pietruita, restul drumului fiind OK. La Ruse am asteptat 1 ora si 30 min sa platim taxa de pod si 30 min sa traversam podul pe care se circula doar pe o banda.

Altele:

-Masaj pe plaja si in resort

-Pescuit

-Plimbari cu hidroavionul

-Pop corn

-Carturi

-Baloane si lebadute pt copii in piscine seara, toate contra cost.

La plecare mi-am intrebat fiica daca i-a placut la hotel si mi-a raspuns ca-I place mai mult la cort. De ce? Aici se mananca prea mult si prea des! Ce credeti ca face acum? Strange deja bani pt concediul de anul viitor, tot la Sol, dar mai multe zile si daca se poate la Palace!

Trimis de ninaa in 14.07.15 16:23:14
Validat / Publicat: 14.07.15 17:51:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur, Byala, Obzor

VIZUALIZĂRI: 3208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere golf partea stanga - Oras Nessebar

[14.07.15 17:50:19]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite, ar fi chiar... "bine-primite" :-). Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=649

ada477
    [19.07.15 15:37:53]

Buna ziua,

Multumesc pentru parerile impartasite. Peste doua saptamani vom merge si noi la acest hotel. Spuneti-mi va rog ce inseamna cost pt inchirierea unui sezlong si daca exista in jurul hotelului case de schimb.

Multumesc!

Greulgreilor
    [05.09.15 16:25:40]

@ninaa -Buna ziua,

Spuneti-ne va rog cum este drumul: Bucuresti – 2 Mai – Vama Veche – Varna – Obzor – Nessebar

Multumesc

maria55 †
    [05.09.15 19:37:50]

@Greulgreilor - fara griji... este ok., e vorba de E87

Drumul bun, fara gropi sau alte impedimente... liber, grija mare doar pe pod la Varna... unde incep haotic limitatoare de viteza... ba 70km/h ba 90... apoi din nou 100 si imediat, in cativa metri... 80km/h

In Varna, cand intrii in oras, la primul semafor, nu faci nici stanga, nici dreapta... mergi tot inainte si doar semafoarele te fac sa pierzi timp... insa este cel mai simplu de iesit din Varna! Cronometreaza, ai sa vezi ca vor fi 10-13min...

ada477, Greulgreilor, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Mare Resort & Aquapark: