ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2015
ÎNSCRIS: 09.09.10
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 5/2 ani

Un hotel foarte ok

Dupa 5 ani in care ne-am petrecut vacantele de vara pe litoralul bulgaresc, anul acesta am planificat o vacanta in Turcia. In urma consultarii site-urilor de specialitate, am optat pt Palm Wings Beach Resort din Kusadasi, tinand cont de opiniile postate pe acest site si de faptul ca era un hotel nou renovat. Asa ca impreuna cu o familie de prieteni am pornit spre locuri noi.

1. Drumul am hotarat sa il parcurgem din 2 bucati cu o noapte de cazare la Eceabat. Am hotarat sa evitam podul de la Giurgiu asa ca la 8.30 am traversat cu bac-ul la Zimnicea-Svistov. Traseul urmat a fost: Svistov-Veliko Tarnovo- Gurkovo- Nova Zagora- Svilengrad- Kapitan Andreevo- Edirne- Eceabat. A fost un drum de aprox 8 h cu toate opririle, un drum f bun cu exeptia unei portiuni de vreo 20km unde erau ceva gropi si piatra cubica dupa ce am trecut de Nova Zagora. In rest asfaltul bun, drumul liber, fara politie, fara prea multe curbe. In jur de ora 17.00 am ajuns in Eceabat la hotel Crowded House un hotel de tranzit bun. Dimineata urmatoare am traversat cuferry-boat-ul de la ora 9. Taxa de traversare de la Eceabat la Canakkale e de 35 lire. Pt cei care nu au apucat sa schimbe bani, chiar langa poarta de intrare la ferry-boat, pe stanga, sunt cateva bancomate iar cel de Garanti Bank este si automat de schimb valutar cursul fiind bun atunci cand am schimbat noi, fara comision (1eur=2.95lire). Trebuie doar la un moment sa introduceti un nr de telefon pt continuarea tranzactiei; eu am introdus nr personal de ro si a mers fara probleme. Dupa o scuta vizita la calul troian care e chiar in port, cum coborati de pe ferry in stanga, am plecat spre hotel. Drumul a durat aprox 6-7ore si a fost un pic mai dificil decat ne am asteptat din cauza numeroaselor semafoare de prin localitati si a traversarii orasului Izmir intrucat am hotarat sa evitam autostrada. Ajunsi la hotel am fost indrumati catre parcarea laterala, pe straduta, dupa ce a venit cineva sa ne ajute cu bagajele. Cazarea s-a efectuat rapid, dar nu au putut sa ne dea 2 camere in acelasi corp. Nu s-a schimbat nimic nici dupa mai multe insistente si nici dupa o sticla de vin Made in Romania daruita receptionerului. Am obtinut doar promisiunea k ziua urmatoare si cealalta familie va fi mutata in corpul in care aveam noi camera, respectiv corpul D, care de altfel ne-a si fost recomandat de la receptie ca fiind cel mai ok.

2. Camera mare, fff curata, pat matrimonial mare, 2 fotolii extensibile, mocheta, lcd, seif, frigider (ca si minus pt 5* in frigider era doar o apa plata de 1,5 l care era schimbata zilnic, deci nu era un mini bar cu adevarat- dar pt noi chiar nu a contat asta), baie mare cu cabina de dus, balcon cu vedere la mare etc. Camera a fost situata in corpul D la etajul 2. Ca sfat, cereti la receptie sa va dea camera in acest corp:e cel mai aproape de mare, piscine, restaurante. Curatenie in camera zilnic, prosoape schimbate la cerere, lenjerie o data sau de doua ori in 5 nopti.

3. Plaja cu nisip fin, nu foarte foarte curata, dar asta se datora fumatorilor "bine crescuti" care desi aveau la fiecare umbrela si o scrumiera, binevoiau sa arunce tigarile in nisip, intrare lina in mare cu nisip nu cu pietre, sezlonguri cu saltea, masuta, umbrela si scrumiera suficiente asa incat sa nu fii nevoit sa alergi dimineata sa ocupi loc.

4. Piscinele in numar de 3: una mare pt adulti cu adancimea de 1.4m dimensiuni destul de generoase pt capacitatea hotelului; una pt copii cu tobogane si tot felul de figurine si una cu 3 tobogane mari unde copiii mai mici de 10 ani nu aveau voie neinsotiti. Mai erau piscinele individuale pentru camerele dispuse la parterul corpurilor C si D. Toate cu apa calda si fara clor in exces.

5. Restaurantul principal era locul unde se serveau mese principale. Mancarea fff buna, gustoasa, atent gatita si diversificata. Nu intru in detalii dar cred k si cei mai pretentiosi turisti puteau fi satisfacuti. Bauturi racoritoare din gama coca cola, bere efes, whisky, gin, brandy, raki, lichior, cocktail, apa plata imbuteliata la 0.5 l etc. Mai existau: un bar ce deservea plaja si piscina, doar cu bauturi; un bar situat deasupra restaurantului cu gustari si bauturi, deschis 24 h; un snack bar cu terasa unde pe timpul zilei se puteau servi bauturi si diverse gustari- hot dog, pizza, hamburger, pui la rotisor, cartofi prajiti, gozleme, gogosi, inghetata, prajiturele etc. ; lobby bar situat in zona receptiei.

6. Personalul era intradevar un pic cam rece, fara prea multe zambete, mai ales unii dintre barmani, desi nu era sfarsit de sezon. Foarte putini vorbeau engleza.

7. Echipa de animatie nu o pot caracteriza deoarece noi am stat mai mult la plaja iar aici am vazut k se desfasurau zilnic meciuri de volei. De asemenea seara la 20.45 era minidisco urmata si de un spectacol. Duminica seara au organizat o seara turceasca care a inceput cu cina si a continuat cu un spectacol de dans ff frumos.

Dupa cele 5 nopti am plecat spre pamukkale iar de aici spre izmir unde am mai stat inca 3 nopti. Drumul de intoarcere l-am parcurs dintr-o singura bucata; am plecat dimineata la 6.15 din izmir iar la 19.15 eram in vama la ruse. Traseul a fost prin Edirne- Hamzabeyli- Yambol- Omurtag- Targoviste- Razgrad- Ruse, drum bun, fara ropi, dar cu multe serpuiri. Dupa doar 15 min am traversat podul la Giurgiu.

Ca o concluzie, noi am fost f incantati de conditiile oferite de acest hotel, mai ales avand in vedere pretul platit. E un hotel in care cuvantul de ordine cred ca este "curatenie". In restaurant era personal care avea grija sa stearga imediat orice urma de mancare care mai cadea atunci cand turistii isi puneau in farfurie; imediat ce te ridicai de la masa erau schimbate fetele de masa; atunci cand te asezai imediat venea cineva sa-ti ofere ceva de baut; in camere se facea curat cu simt de raspundere; totul este nou sau cel putin cu aspect de nou. Recomand cu incredere acest hotel desi poate parerile mele sunt un pic subiective avand in vedere ca a fost prima vizita in Turcia.

Trimis de mishu25 in 14.07.15 15:45:28
Validat / Publicat: 14.07.15 17:23:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2705 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mishu25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Beach Resort (ex Egeria) [Davutlar]:

• pagină generată în 0.32920408248901 sec