ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
JUL-2015

Porto Vathy Marble Beach - intre idilic si kitsch

Unul din obiectivele must see ale insulei Thassos a fost întotdeauna vestita Marble Beach, formată în apropierea unei cariere de marmură din pietricele/bucățele mici rezultate în urma procesului de extracție a acestei roci, vestită în toată lumea pentru albul ei strălucitor. Aceste "deșeuri" au alunecat sau au fost "deversate" intenționat pe o mică plajă din apropiere. Astfel nisipul a fost înlocuit cu acele mici pietricele albe, pietricele care au ajuns și pe fundul mării rezultând un contrast ireal și uluitor între albul orbitor al plajei și turcoazul mării dat din reflecția soarelui in marmura de pe fundul apei.

Această atracție a fost întreținută și speculată până acum doi ani, fiind luată în locație de gestiune. Plajă era amenajată în adevăratul sens al cuvântului: sun-beds, umbrele, beach-bar, muzică, chiar prea amenajată după gustul meu.

Se poate ajunge cu mașina dinspre Limenas, pe lângă complexul Makryamos (care, atenție pentru cei care fac confuzie, e diferit de Marble Beach) sau dinspre Golden Beach.

Drumul de acces este prost spre foarte prost, nefiind indicat pentru o mașină cu gardă joasă așa că am preferat, la momentul respectiv, să ajungem acolo cu un vaporaș care organiza excursii.

Mie personal plaja mi s-a părut arhiplină iar muzica era la un nivel al decibelilor greu suportabil.

Între timp, această plajă a fost abandonată de către cei care o "păstoreau" și în prezent este neîngrijită și a început să-și piardă din farmec, poate din cauză că nu a mai fost întreținută cu pietriș de marmură.

O altă plajă, mult mai puțin cunoscută și frecventată, este plajă Vathy. Accesul este la fel de dificil, aceasta poziționând-se însă mai aproape de Golden Beach. Este o plajă neamenajată, mai sălbatică și mult mai frumoasă în opinia mea. Peisajul este stricat doar de o construcție neterminată și abandonată.

Și, în fine, o altă plajă despre care vreau să vă povestesc este plajă La Scala. Această este o plajă amenajată în stilul celor din nordul stațiunii Mamaia, cu sun-beds, baldachine, muzică tare, petreceri house, super de fițe, dar deloc pe gustul meu. Este poziționată la câțiva kilometri de Limenas, spre Prinos.

De ce v-am descris aceste 3 plaje?

Pentru că, de curând, o nouă plajă a luat locul celebrei Marble Beach, plajă care a împrumutat câte ceva de la cele trei amintite mai sus.

Se numește Porto Vathy Marble Beach este formată tot cu marmură precum Marble, dar amenajată pentru super fițe, depășind-o pe cea de La Scala. DJ care mixează la platane (sau cum s-or numi), petreceri house, etc.

Numele provine probabil de la localizarea acesteia între vechea plajă de marmură și Vathy Beach.

Dacă la cele trei plaje despre care v-am povestit la început, am ajuns in 2013 si 2014 și vă atașez câteva poze, la cea nouă, inaugurată anul acesta nu am avut ocazia, nici nu intenționez pentru că nu mă pasionează deloc. Cat despre recomandare, cred ca ramane la latitudinea si gustul fiecaruia.

Rog webmaster sa ataseze clipul cu noua plaja.

https://youtu. be/1E9K1jw2fZ0

Trimis de mirmicu in 14.07.15 14:41:47
Validat / Publicat: 14.07.15 16:01:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 14211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 La Scala Beach

[14.07.15 14:53:48]

[14.07.15 14:56:34]

@webmasterX - Multumesc mult.

Aurici
[14.07.15 16:25:50]

@mirmicu - La aceasta plaja (Porto Beach) se lucra inca atunci cand am fost noi (la inceputul lui iunie) si urma sa se deschida in 2 saptamani, ni s-a spus. Acolo ne-am intretinut cu Filipides, care ni s-a prezentat ca si patron al carierei de marmura si al plajei. Ni s-a parut cam panglicar, nu stiu ce sa cred, daca era sau nu patron sau doar vreun diriginte de santier acolo. Plaja nu era nici pe departe cum o vad in videoclipul atasat, erau muncitori care lucrau la cele 2 constructii dinspre parcare, probabil barul si vreun restaurant si vreo 4 persoane care se balaceau in apa, nici nu stiu daca erau turisti. La recomandarea lui Filipides insa noi am luat-o pe drumul care trece prin cariera de marmura si apoi prin padure si am iesit la Skala Potamia pe cel mai spectaculos drum pe care am mers, chiar daca nu asa grozav, dar nici foarte rau. Toate masinile noastre au suportat. Fata de pozele mele cu aceasta plaja, facute doar cu o luna si ceva in urma, imaginea din videoclip este cu totul altceva.

[14.07.15 16:28:28]

Ce ai stiu cand sa postezi?

Tocmai azi rezerv sejurul in Thassos si subiectilMarble Beach e in agenda.

Un articol pretios

Aurici
[14.07.15 16:35:07]

@Dan&Ema - Marble Beach nu este o plaja asa buna pentru copii, iar apa nici atat, este destul de adanca chiar de la tarm. Accesul din sosea nu este deloc bun, nu ti-ar placea sa faci a doua oara drumul pana acolo (intr-un sejur). Este un loc spectaculos, mie mi-a placut, asa in paragina cum a ajuns, dar nu m-as fi dus si a doua oara. Poate cu alta ocazie, la ceva timp distanta.

[14.07.15 16:56:20]

@Dan&Ema: Poți ajunge mult mai comod cu vaporasul, în turul celor mai frumoase plaje, sau cu taxi-boat. Nu știu exact cât costă dar îl puteți lua din Limenas și, posibil, și din Golden Beach.

PS Din curiozitate...unde faceți rezervarea până la urmă?

Marian Preda
[14.07.15 17:19:39]

@mirmicu -

Un articol util comunităţii AFA, dar ţin să te felicit pentru fotografiile inserate, ... de un albastru de Marble Beach!

[14.07.15 17:27:38]

@Marian Preda: Mulțumesc, culorile astea mă fac să mă întreb cum pot afirma unii că au fost în Thassos și nu le-a plăcut insula... că e neîngrijită, că e murdară, că nu au ciorbă de burtă la tavernă , că nu e ca în Antalya. Eu în fața turcoazului ăsta am ochii umezi și nod în gât.

[14.07.15 17:29:25]

@mirmicu: barbara Studios 99%

Am ceva probleme cu plata avansului sa gasesc o varianta sigura sa platesc 100 eur

crismis
[14.07.15 20:01:04]

@Dan&Ema: Western Union

[14.07.15 20:05:08]

@crismis: WU, de obicei, este legat de agenții bancare și cum acestea sunt închise...

"Houston, we have a problem".

crismis
[14.07.15 20:06:31]

@mirmicu: Felicitari pt articol, util pt cei care nu au fost inca (sa ia o hotarare), dar si pt cei care au fost deja (sa-si improspateze amintirile). Superba Marble Beach, dar asa cum am prins-o eu anul trecut, neamenajata si salbatica, nu foarte aglomerata, desi era sfarsit de august. Probabil una dintre cele mai frumoase plaje pe care le-am vazut vreodata!

Cat despre muzici si baldachine... never, nu-s de mine!

[14.07.15 20:11:59]

@crismis: Superba Marble de anul trecut și-a mai pierdut din farmec, din câte am înțeles, pentru că marmura a mai fost luată de valuri, bașca au fost și niște ploi urâte în extrasezon și au măturat-o cu aluviuni. Deci, ușor-ușor, în câțiva ani sau poate mai repede, Saliara dispare.

[14.07.15 20:14:34]

@crismis: Baldachinele și platanele vor fi atracția celor care spun că Thassos este o insulă pentru babalâci.

[14.07.15 21:42:42]

@Dan&Ema - Legat de trimiteri de bani către Grecia pot spune că am dorit să trimit și eu un avans prin wu, nu se mai poate din data de 1 iulie, Grecia este suspendată temporar, pe o perioadă nedeterminată, cred că e o pedeapsa aplicată cetățenilor.

M-am interesat și vă pot spune că puteți depune bani din România intr-un cont, iar grecii pot ridica de la un bancomat, asta doar dacă au ei cont deschis la o banca și normal, dacă au și un card bancar.

Mai exista posibilitatea rezervării prin booking, cu plata la destinație-dacă există această obțiune din partea locatiei.

Eu cred că o să apelez la o agenție, ca să fiu mai sigura.

Succes!

[14.07.15 22:54:14]

@cristinaoranici: in seara asta posta romana mi-a confirmat ca se poate plati prin wu dupa ce la pranz alpha bank nu mi-a recomandat

[14.07.15 23:05:29]

@Dan&Ema - Serios? Îmi poți spune oficiul poștal?

Pe privat te rog, pt că suntem in afara subiectului și nu vreau să deranjăm.

[15.07.15 09:19:19]

@cristinaoranici - Revin pe public, cu scuze daca deranjez.

Aseara la ora inchiderii OP din str. Valea Argesului mi-a spus ca se poate plati pe wu inclusiv comisionul mi l-a comunicat, iar astazi la ora 8 eram la OP din str. Horia Macelariu, care mi-au spus ca de la inceputul lunii nu se plateste nimic in Grecia.

Rezulta final NU SE TRANSFERA in Grecia via wu!

[15.07.15 09:27:04]

@Dan&Ema - Știam, dar am vrut să imi confirmi tu.

Primul oficiu trebuie certat pt că te-a dezinformat, iar al doilea lăudat pt că e la curent cu noutățile.

Închid acest subiect, multumesc.

[15.07.15 09:28:43]

@Dan&Ema: Mie mi se pare normal ca grecul/grecoaica, dacă insistă pentru avans în perioada asta încurcată la ei, să-ți comunice și modul prin care poți să o faci.

La urma urmelor ei au probleme de solvabilitate, nu românii, ei trebuie să găsească soluția.

Sau îi obosește prea mult?

[15.07.15 09:30:16]

@mirmicu - Mi-au dat posibilitatea sa platesc prin wu in Anglia, unde locuieste fiica administratorilor,

cmari67
[15.07.15 10:17:03]

@Dan&Ema - Eu am platit avansul prin EUROGIRO - la posta. Pentru 100 euro am platit comision 20 lei. Banii au ajuns la proprietar in 4-5 zile.

Celelalte variante erau mai scumpe: WESTERN UNION - 16 euro; MONEYGRAM - 13 euro.

[15.07.15 10:54:03]

@cmari67: multumesc de info

Azi ma duc la posta si intreb de varianta eurogiro si eu

[15.07.15 11:00:55]

@Dan&Ema - Nu, mai întâi ia legătura cu cei din Grecia, pune-i să meargă la poșta (asta dacă au in acea localitate) și intreabă-i dacă e ok, dacă sunt de acord.

cmari67
[15.07.15 11:31:42]

@Dan&Ema - Probabil si Posta Romana are informatii despre eventualele modificari in ceea ce priveste serviciul EUROGIRO pentru Grecia dar cel mai bine este sa iei legatura intai cu proprietarul ca el sa-ti confirme ca acest serviciu de transfer bancar nu a avut de suferit in ultima perioada. In mod normal banii ii sunt adusi acasa de catre personalul oficiului postal local.

Eu am trimis banii in luna aprilie cand inca nu erau probleme.

lori.axi*
[15.07.15 13:20:01]

@mirmicu: Buna ziua! F. bun si util art. dvs., mai ales pentru cei care, ca noi , urmeaza sa mearga pe acolo. O rugaminte si, totodata, o intrebare: pe Plaja Aurie ati ajuns cumva sau aveti ceva informatii despre?

Multumesc!

[15.07.15 16:46:46]

@lori. axi: Dacă vă referiți, după cum bănuiesc, la Golden Beach, am fost cazați, în 2013 și 2014, în Skala Panaghia, adică chiar la Golden Beach.

Am scris și impresiile mele în review-ul Golden Beach-Perla Thassosului, pe care îl găsiți pe sait.

http://amfostacolo.ro/im.php? id=45453

De asemenea, am postat și fotografii.

Dacă aveți întrebări, vă stau la dispoziție.

lori.axi*
[15.07.15 17:05:28]

@mirmicu: multumesc mult!

icristis
[04.02.16 21:17:27]

@mirmicu - Accesul dinspre Golden Beach la Vathi Beach (cum se chema cand am fost noi) il recomand doar la pas sau calare. Sau cu masina inchiriata. Din dorinta de a nu mai ocoli pe langa Makryamos am luat-o peste deal, prin salbaticie. Pe langa aceasta bucata de drum, aia dinspre Limenas mi s-a parut autostrada nemteasca. Acoperit cu pamant si "pavat" cu pietre mari, ce pot sa iti sparga baia de ulei, sau cu radacini groase ce se tarasc ca serpii pe drum, nu mai spun de portiuni unde drumul se ingusta inghesuit intre versantul abrupt si prapastia adanca, cei cativa km mi-au mancat nervii mai bine de o ora. Asta era in 2013. Daca nu ati auzit sa se fi modernizat, va recomand calduros sa nu circulati!

Aurici, cmari67, crismis, Dan&Ema, icristis, lori.axi*, Marian Preda, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: