ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUN-2008

Sozopol, un orasel incantator

Sozopol este un orasel mic pe malul marii Negre la cativa km sud de Burgas si cativa km nord de Duni. Ca si structura se aseamana cu Nessebarul, adica avem o parte veche a orasului aflata pe o peninsula stancoasa destul de inalta si o parte noua cu multe hoteluri noi unele foarte bune. Sozopol e cea mai veche asezare bulgareasca de pe malul marii, a fost infiintata de greci care dupa un timp chiar si-au adus aminte de fapta asta si au botezat o mica statiune in Halkidiki cu numele de Sozopoli in amintirea portului la marea neagra pe care l-au parasit demult in timp. Partea veche a orasului e si ea sub protectie Unesco si are ceva case vechi protejate si multe case noi construite in acelasi stil dar si multe case noi in nici un stil sau in toate stilurile.

Noi am venit prima oara aici in mai 2008 si ne-am indragostit la prima vedere de acest loc astfel incat am revenit chiar mai repede decat am crezut dupa numai o luna cu forte proaspete si in numar mult mai mare. Orasul este defapt si o mica statiune pentru ca are si doua mici plaje destul de bune, aici vin in general bulgarii si e cea mai rasarita statiune de la sud de Burgas restul sunt mult mai mici sau mult mai noi. Statiunea mai e recunoscuta pentru faptul ca e preferata de artistii din Bulgaria. Chiar am vazut clase de studenti la arta care erau pusi de profesori sa deseneze case sau peisaje in orasul vechi.

Se ajunge usor aici de la Burgas ajungi imediat, treci pe langa un resort de 5 stele uluitor cu bungalowuri asezate in trepte dar care au la dispozitie o plaja mica si ingusta, apoi pe dreapra sunt nenumarate hoteluri pe deal si apare intrarea in partea veche cu spatiu verde pe mijloc pana cand drumul pare a se infunda langa o Ancora imensa ruginita de pe vremea lui Aristotel. Drumul nu se infunda insa esti obligat sa faci stanga si sa cauti o parcare pentru ca turistilor nu li se permite intrarea cu masina, ar fi un haos. Dupa ce parcam langa un mic port intram si dam de un mic bazar in aer liber unde gasesti tot felul de prostioare si unde ne dam seama ca aici preturile sunt mult mai mici ca in Sunny beach si Nessebar si cocosetor de mult mai mici ca in statiunile din Nordul Bg. Dupa ce am terminat bazarul intram propriu zis in oras si asemnarea cu Nessebar se vede peste tot dar sunt si diferente. Nu sunt magazine la fel de multe, nu sunt turisti la fel de multi, nu sunt romani, si parca nici daramaturi la fel de multe nu sunt. Strazile sunt inguste pietruite casele sunt majoritatea specifice cu parter de piatra si etaj mai mare in perimetru, din lemn, si multe multe magazine de obiecte de arta, si de obiecte facute manual de oamenii din zona. Foarte multi smochini mari si mici chiar unul crescuse dintr-o crapatura din zidul vechii cetati. Caracteristic pentru Sozopol este malul inalt si stancos, casele atarna pe mal si tavernele au panorame frumose iar in stanga este o mica insula numita St Ivan de mai putin de un km patrat si care e cea mai mare insula bulgareasca si care are un pui langa ea probabil cea mai mica insula din Bg. Insula e destul de inalta si se afla la mai putin de 1 km de Sozopol. Am vazut in multe locuri afise cu cazare si chiar si preturi incepand de la 10 leva de persoana pe noapte. Cateva femei in varsta vindeau pe scaunele vechi dulceata de smochine si mileuri facute de ele. Am mers pe toate stradutele admirand arhitectura zonei si terasele, mehanalele am luat masa la una dintre ele superba cu o moara la intrare. Dupa ce am mancat am rezolvat restul peninsulei si am stat la plaja putin, plaja care se afla chiar la intrare in partea veche in dreapta

Din Sozopol mi-am cumparat o pereche de pantofi draguti ieftini si fiecare a gasit ceva simpatic, nevasta-mea si-a luat o pereche de papuci de piele de ex. De aici ne-am facut plinul de cadouri pentru acasa si prieteni din cauza preturilor. Si acum va las in compania pozelor care sunt foarte multe.

Trimis de ionescunic in 14.01.10 22:07:13

VIZUALIZĂRI: 16214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe aici se intra si ancora ruginita efigia orasului

mirelab
[14.01.10 22:25:03]

Citind randurile tale nu am putut sa nu zambesc la o patanie pe aceste frumoase meleaguri: am ajuns pe aici in extrasezon, pe o ploaie si un frig cum rar mai vezi in aprilie, asa ca nu ne-am incumetat sa ne dam jos din masina, dar am zis totusi sa tragem cu ochiul pe ici pe colo.

Zis si facut, asa ca ne-am aventurat pe stradutele minuscule ale oraselului cu un vw break. Toate bune si frumoase pana la primul viraj la 90 de grade cand am reusit sa ne blocam cu masina de nu mai reuseam nici sa inaintam, nici sa ne intoarcem... si cat "butonam" noi mm cu mm sa iesim, o bunicuta bulgaroaica ne-a impuiat capul ca ii stricam aranjamentul de piatra de pe langa casa... am rezistat noi ceva timp, dar intr-un final i-am zis: stai tanti ca nu stricam nk, nu ne vezi ca suntem disperati... atunci intelese sarmana femeie ca nu pricepeam o iota si ne lasa cu ale noastre...

Ca am iesit pana la urma din incurcatura, nu mai incape indoiala, dar voiam sa va atrag atentia ca nu este tocmai indicat sa va aventurati ca "niste unii" pe stradutele din partea veche a orasului... plus ca sigur este muuult mai frumos de batut la picior daca vremea este de partea voastra.

Multam ionescunic pentru aceste randuri (=100 PMA-uri) !

Valentina69
[15.01.10 09:10:22]

Foarte frumos review, ne-ai starnit curiozitatea si chiar merita vizitat, mai ales daca se afla in drumul nostru.

baranci
[15.01.10 09:51:25]

daaa, dar n-am masina, daaa si unde sa merg prima data ca mi-ai deschis apetitul de drumetii si mi-au prins extraordinar de bine rewiurile tale, mai ales ca nu sunt intr-o dispozitie de invidiat. Am ajuns ca un drogat nu pot sa stau fara sa deschid net. deja familia ma intreaba pe unde m-am plimbat si le povestesc ce citesc, imi incarca bateriile. Da, orasul este deosebit, cu un specific de arhitectura parca de munte si imi in mod deosebit strazile pietruite sunt minunate (parca le teleporteaza in trecut).

[15.01.10 10:13:41]

Pai prima data de paste sau 1 mai se poate merge in Bulgaria, trei nopti cu pret in jur de 100 de euro allinclusive la hoteluri foarte bune in Duni sau Nessebar, de unde poti vizita in stanga si in dreapta cu autobuzul sau chiar si cu vaporasul in cazul Sunny beach - Nessebar. Consider Duni Royal Marina Palace cea mai buna oferta existenta la ora actuala si cred ca va fi greu depasita 96 euro de persoana pt 5 stele allinclusive, cine gaseste ceva mai bun sa ma contacteze, vreau si eu. Dar va rog fara albena si nisipuri care nu sunt pentru mine.

Cristian_h*
[15.01.10 11:02:16]

sincer pina acum litoralul bulgaresc nu-mi facea cu ochiul de loc, insa dupa aceste randuri, ma mai gandesc felicitari 100+!

ileanaxperta*
[15.01.10 15:03:05]

Am petrecut 2 sarbatori de Paste in Bulgaria, o data la Nisipuri si o data la Nessebar. Este frumos litoralul lor, se ingrijeau de hoteluri inca de cand eram noi acolo, revopseau fatadele la multe hoteluri, dandu-le un aspect de nou, proaspat si curat, aranjau plaja, nu stiu de ce, pt. ca nu era inca sezon, dar asta, cred eu, spune multe despre bulgari si modul lor organizat de a face turism pe litoralul lor. Noi ne-am simtit bine, chiar si cu toti romanasii care tabarasera acolo; ca acasa, la Marea noastra cea Neagra, dar pe alt litoral...daca ma-ntelegeti...Intr-adevar, izbitoare este asemanarea dintre Nessebar si Sozopol...

Frumos scris si te punctez si eu. Vacante de vis!!!

dorupetre
[15.01.10 15:06:52]

Nu ai cum sa gasesti la mai putin de 96 de euro, ceea ce gasesti la Duni.

Asa este, eu de abia astept sa revad Duni, Sozopol, Nessebar anul acesta de Paste. Pentru prezentarea de mai sus primesti si de la mine 100PMA.

magdalena
[22.01.10 23:51:34]

De Laguna Beach ce se poate spune?

[23.01.10 07:43:16]

Pune si tu intrebarea la pagina hotelului sau mai la albena, totusi parerea mea: plaja cea mai buna, hotel bun servicii bune masa buna, dar camere comuniste extrem de mici maxim 3 m latime, statiunea prea linistita, prea scumpa si plina de romani refulati de litoralul nostru nu ai ce face inafara de Balchik nu ai ce vizita

magdalena
[23.01.10 12:03:04]

Eu ma refeream la Laguna Beach Resort din Sozopol! Albena nu ma atrage, mi se pare arida. la Balchik am fost si e oribil! Imi aduce aminte de Romania! hi hi

Multa nesimtire.

[23.01.10 12:09:41]

scuze

Cristian_h*
[23.01.10 13:06:31]

intamplator am dat peste aceasta melodie :

care zic eu se potriveste aici , sa vedem ce spune ionescunic

[23.01.10 17:12:19]

ok melodia multumesc

webmasterXY*
[23.01.10 19:07:51]

Avand deja ok-ul lui ionescunic pentru alegerea facuta de Cristian, va invit sa ascultam coloana sonora atasata acestor impresii!

gushpi
[01.02.10 19:02:54]

Pe m-ar interesa ce culoare aveau papucii cumparati de sotie!!! Nu de alta, dar daca ii gasesc mai aproape de RO, mai economisesc si eu ceva banuti!

[01.02.10 19:10:24]

Pai erau un verde bestial si o piele extrafina , n-am gasit la noi asa ceva si de obicei ea isi cumpara ceva daca o imping eu de la spate si ii arat ceva care imi place rau , i-am zis ca nu plec de la magazin daca nu isi ia ceva si a trebuit sa gaseasca macar papucii astia. Eu mi-am luat niste pantofi din piele intoarsa cu aspect de adidas dar si cu ceva motiv national , ceva usor de vara si care chiar mi-au placut la 58 de leva daca vreti le fac o poza si o atasez chiar acum.

alexgavrila
[11.03.10 11:23:24]

Cam care e distanta dintre Varna si Duni (Sozopol) ? De fapt m-ar interesa distanta intre Obzor si Duni.

Multumesc.

Dragoș_MD
[11.03.10 11:29:38]
alexgavrila
[11.03.10 11:47:03]

Merci mult. Super linkul!

alexgavrila, baranci, carmen_andreea, Cristian_h*, Cristina67, gushpi, ileanaxperta*, magdalena, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Sozopol: