ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2015
ÎNSCRIS: 11.08.11
JUL-2015

Statiunea Venus a renascut

Impresii scrise la cald oarecum, abia ce m-am intors din sejurul in Venus si pot spune ca statiunea a fost o surpriza placuta anul acesta.

Au aparut o multitudine de hoteluri de trei-patru-cinci stele, unele situate chiar pe plaja, se lucreaza de zor la reabilitarea Complexului Pajura-Cocorul - Hotelul Vulturul este deschis deja de cativa ani si forfotea de lume. Astfel intrarea in statiune cu cele trei hoteluri turn emblematice candva a revenit la viata - se schimbau trotuarele, se lucra de zor la amenajarea unei piscine de dimensiuni mari, hotelurile au fost deja renovate pe dinafara in culori calde si placute. Echipele de muncitori isi faceau aparitia de la 7 dimineata si lucrau de zor non stop toata ziua - pe placuita santierului scria ca va fi gata in 2017 - dar dupa ce am vazut si felul cum arata totul lucrarile sunt avansate. Ma bucur enorm ca acest complex va redeveni emblema statiunii. Paragina in care era ma intrista - mai ales ca ma leaga de aceste hoteluri amintiri superbe de cand veneam aici cu mama de mana cu bilete prin sindicat...

Statiunea renaste asadar vazand cu ochii, parcul cu jucarii pentru copii de pe plaja a fost extins, iar plaja principala a statiunii, la Perla Venusului, este pur si simplu perfecta: nisip fin, intrarea lina in mare, apa foarte foarte curata, alge deloc, era raiul copiilor 90% fiind familii cu copii... Se poate manca foarte bine in statiune la terase si autoserviri, pentru cei mai fitzosi exista si cateva restaurante cum e cel pescaresc de pe malul Lacului Razelm sau cel al Hotelului Afrodita foarte frumos amenajate. Stradutele inguste erau insa sufocate de masini, unele de lux de ziceai ca te afli in Mamaia, trebuia sa mergem prin mijlocul drumului, lume foarte foarte multa chiar si in cursul saptamanii, chiar nu m-am asteptat la asta nefiind varf de sezon (am stat in perioada 6-12 Iulie).

Singurele puncte minus ar tine de primarie si aici ma refer la trotuarele crapate, nereabilitate - se puteau pune niste dale frumoase macar pe strada principala ca sa nu isi rupa turistii picioarele in acele denivelari - ma gandesc de exemplu la cele din Neptun Olimp care arata chiar foarte bine.

In rest se vede ca se fac investitii masive, unele s-au finalizat deja si nu mai sunt aproape deloc hoteluri in paragina, in cativa ani nu exagerez deloc daca afirm ca statiunea Venus va putea rivaliza cu Mamaia pentru sudul Litoralului, avand ca atuuri verdeata si plajele pur si simplu minunate, dar o Mamaie a copiilor si a familiilor cu copii. Si vilele din statiune aratau foarte bine, intr-o mare de verdeata si proaspat renovate straluceau de curatenie.

Una peste alta, judecand dupa masinile de lux care le intalneai la tot pasul si de multimea de turisti straini - statiunea Venus se afla pe drumul cel bun, a renascut si este pregatita sa atraga si turisti din clasa de lux care altfel afara de Mamaia nu stiau ca exista si altceva. Exista si hoteluri de 4-5 stele situate chiar pe plaja sau aproape de aceasta, care arata chiar foarte bine, dar si de 2 stele foarte decente si curate, cu TV si frigider incluse in pret, renovate si ele si care ofera si oamenilor simpli sansa de a petrece un sejur linistit pe litoral. Cand se va da in folosinta si Complexul Pajura-Cocorul reabilitat aceasta statiune chiar va fi o rivala de temut pentru suratele ei din Sudul Litoralului si chiar pentru cele mai de la Nord...

Recomand cu drag sa mergeti in Venus si sa constatati cu ochii Dvs renasterea acestei statiuni.

Vezi și impresiile de cazare

Trimis de chris79 in 14.07.15 06:38:46
Validat / Publicat: 14.07.15 09:29:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 8336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chris79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Marian Preda [14.07.15 09:49:37] »

@chris79;

Subscriu! Staţiunea Venus a renăscut! S-au construit hoteluri de 4 şi 5 stele la cele mai înalte standarde, cu pisciă atât în exterior, cât şi-n interiorul lor. Camerele sunt pentru toate buzunarele şi oferă confortul dorit într-o vacanţă. Mi-am rezervat câteva zile la un hotel de 4*, nu-i dau numele pentru a nu fi acuzat că îi fac reclamă, dar am să scriu neapărat despre el când mă voi întoarce.

Util articolul tău! Felicitări pentru iniţiativă!

Toate cele bune!

Cesere [14.07.15 13:33:02] »

Asta pana cand vine DNA si pune sechestru pe firmele lui cutarescu... si iar iok investitii... sa asteptam... sa-i lasam sa se mai cunoasca... faceam plaja in zona adras spre liberty parade acum vreo 10 ani... fenonenala plaja si marea

chris79 [14.07.15 13:47:50] »

@Marian Preda - Va multumesc mult pentru apreciere, am scris despre ceea ce am vazut la fata locului si stiu bine statiunea pentru ca am bantuit pe acolo in ultimii ani si ma durea sa vad hotelurile acelea paraginite. Numai daca nu vrei nu observi progresul urias chiar fata de anul trecut si asta se vede cu ochiul liber. Numarul mare de turisti de toate categoriile si multi straini sta marturie ca Venusul este pe drumul cel bun.

krisstinna [14.07.15 20:12:32] »

@chris79 - Spune-mi te rog daca ai vazut caminul de nefamilisti de la iesirea din statiune-inspre Saturn, pe partea dreapta- si cine crezi ca locuieste acolo.

Eu m-am ingrozit cand am vazut o asemenea imagine.

Am crezut ca sunt intr-un loc din lumea a treia.

Toti oamenii aceia bantuie prin statiune. Ai idee?

Or fi doar muncitorii care lucreaza la hotelurile in renovare?

Tu ce parere ai?

chris79 [14.07.15 22:12:14] »

@cristinaoranici - Nu stiu la ce va referiti, posibil sa existe si asa ceva. Muncitorii trebuie sa stea undeva, sunt oameni si ei, nu?

Dar in alta ordine de idei - am vazut multe schimbari in bine. Daca vrem neaparat sa vedem ce e urat normal ca ne va sari in ochi. Dumneavoastra numai asta ati retinut din toata statiunea?

krisstinna [14.07.15 22:38:04] »

@chris79 - În primul rând, te rog să mă tutuiești, consider că nu sunt foarte bătrână, aici, pe sait suntem prieteni.

Mi-a plăcut articolul tău.

Am fost acum trei săptămâni prin toate stațiunile, intr-o plimbare, am văzut lucurile bune dar si mai puțin bune.

Venus este una dintre locațiile mele de suflet, din tinerețe, e adevărat că s-au făcut multe imbunătățiri, se putea mai mult, cred eu.

Te-am intrebat de acea clădire în ideea că ai observat-o, că ai aflat ceva despre ea. Eu eram in mașina, altfel sigur mă interesam și aflam mai multe detalii.

Mă doare sufletul să vad locuri dragi in paragină.

Am facut o evaluare a litoralului românesc si la prima vedere pot spune că ne miscăm ca furnicile, dar ne mișcăm.

Nu m-am deplasat până la mare să văd lucrurile rele, nici să fac plajă. În fiecare an, dau o fugă doar pentru a admira Marea Neagră, a-i simți mirosul inconfundabil, pentru a mă convinge că se mai face câte ceva.

De mulți ani am renunțat să merg în vacanțe acolo... dar totusi vreau să o văd, mi-e dor de marea noastră.

Nu mă las până nu aflu ce e in acea clădire!

Îți mulțumesc pentru răspuns.

chris79 [14.07.15 23:32:58] »

@cristinaoranici - Si eu iti multumesc pentru atentia acordata articolului meu. Si pentru mine Venus este statiunea mea de suflet, aici ma simt cel mai bine, am fost peste tot dar parca aici marea este altfel, mai limpede, mai curata, mai calda, plaja lata si nisipul mai fin. Asa este, se putea face mult mai mult si mai devreme - s-a inceput nepermis de tarziu, dar tot e bine si acum. Mai bine mai tarziu decat niciodata...

Cat despre tutuiala, crede-ma ca imi e greu - asa am fost invatat, apartin unei generatii care asa a fost educata, am mai prins 10 ani din comunism.

Multumesc inca o data pentru atentia acordata si ma bucur ca avem in comun dragostea fata de Marea Neagra, asa cum e ea...

danamandache [17.07.15 00:39:06] »

Ma bucur sa citesc ca se intampla lucruri bune in Venus! M-as bucura si mai mult daca as afla ca si Eforie Sud are parte de un asemenea tratament. Este statiunea copilariei mele, statiunea mea de suflet. Ca si Cristina, de cate ori ajung pe litoral trec si prin Eforie Sud cu speranta ca am sa gasesc o schimbare in bine. Pana acum nu am gasit -o, insa speranta moare ultima.

Felicitari pentru articol!!!

chris79 [17.07.15 10:34:01] »

@danamandache - Buna ziua si va multumesc pentru aprecieri.

Sa stiti ca anul trecut am ajuns pentru prima oara in Eforie Sud si, desi plecasem cu inima stransa, realitatea de la fata locului mi-a depasit mult asteptarile. Sunt foarte multe vile noi intr-o mare de verdeata, statiunea era plina ochi, singura problema este ca plaja e destul de ingusta si scarile acelea care... hmmm, eu sincer nu prea am chef sa fac atata sport in concediu... In rest faleza inalta asigura o vedere de exceptie si plajele erau foarte ingrijite, era plin de restaurante si terase pentru toate gusturile si buzunarele. Parcul a fost reamenajat de curand deci ceva s-a miscat si aici.

Totusi Venusul ramane locul meu de suflet, urmat de Neptun Olimp.

Inca o data multumiri pentru atentia acordata articolului meu.

Florin82 [03.08.15 00:03:09] »

Si eu sunt tot proaspat intors din statiune, nu am o istorie speciala cu Venus insa pot confirma mare parte din cele spuse mai sus.

Raman totusi cateva probleme:

- zona falezei este cu destul de multe ruine si resturi de materiale de constructii iar zona de terase / magazine de la strada principala inspira mai mult a kitsch. Legat de plaja Perla Venusului nu am deloc cuvinte de lauda - sa nu gasesti pe nimeni sambata la ora 11 (chiar si intr-o zi innorata), sa vezi aruncate pe jos si pe masute sticle de bere, multe deseuri plastice prin nisip etc. mie mi s-a parut administrare foarte slaba a plajei si dupa 20 de minute am plecat benevol.

Repararea trotuarelor e obligatorie - m-am impiedicat si lovit usor intr-o dala de piatra ridicata - insa nu vad unde pot parca masinile decat... tot pe trotuar.

Administrare, organizare si punere in aplicare - punctele "forte" ale primariilor din Romania. Oare ar fi prea mult sa sper la niste solutii de tipul unor parcari subterane asa cum am gasit in multe statiuni din afara?!

chris79, danamandache, Florin82, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Venus: