ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
ÎNSCRIS: 05.10.14
JUL-2013

Ok. Suntem in Kos. (II) Da’ acum ce mai facem?

Pai intai o sa mergem la cea mai buna si mai celebra plaja a insulei si apoi in 2 croaziere :)

Initial ma gandisem sa pun si excursia la plaja tot in review-ul cu ce avem de vazut in insula Kos, dar pana la urma am zis ca e mai bine sa ramana acela ca un review de sine statator si “plin” doar de istorie si cultura si tot ce tine de partea cu plaja, croaziere si distractie, in acesta, un review de calatorii :)

Paradise Beach. Am ajuns aici un grup de vreo 8 familii, cu un mic bus pus la dispozitie contra sumei de 8 € / pers / dus-intors, de catre resortul Michelangelo de 5 stele in care eram cu toti cazatii, vezi impresii. Bus-ul ne-a “plantat” pe plaja la ora 9,00 dimineata si ne-a luat la or 17,30.

Initial vroiam sa venim aici tot cu bicicletele, dar ne-a trecut repede :)). Daca la ducere mai mergea cum mai mergea, odihniti si plini de elan turistic cum eram, chiar nu era mare problema in a ajunge pana acolo, la intoarcere insa... Obositi dupa o zi de plaja si balaceala sa facem pe biciclete atata drum pe coclauri si batuti in cap de soarele torid, asta nu mai era de noi. Doar venisem in vacanta si la odihna, nu la tras din greu si chinuiala :)). Si unde mai pui ca am iesit si mai ieftin =))

Aflata la o distanta de ~30 Km de Kos si ~7 Km de Kefalos, Paradise Beach este amplasata intr-un golf natural al insulei si intr-o zona deosebit de frumoasa, iar accesul pana la ea se face coborand o faleza inalta. Apa marii este curata si limpede, plaja lata si cu nisip fin iar intrarea in apa este lina si se face pe o distanta considerabila, un loc perfect si pentru copii.

Vorbim aici de o plaja foarte bine amenajata, cu sezlonguri si umbrele (8 € / zi / 2 pers), posibilitati de sporturi nautice, un beach bar tropical care serveste gustari usoare, bauturi reci si inghetata, dar si un restaurant unde puteti savura delicioase preparate traditionale grecesti admirand o priveliste de vis :)

Va place jacuzzi-ul ? Pai daca da, mergeti la Paradis Beach, supranumita si Bubble Beach (Plaja cu bule) si unde veti experimenta senzatii noi facand jacuzzi pe gratis si direct in mare :)). De ce asta? Fundul marii in dreptul plajei este spongios, asemeni unui burete si lasa sa treaca gazele emanate de vulcan (suntem in zona vulcanului Nissyros), astfel realizandu-se “efectul jacuzzi” :)). Ca sa puteti vizualiza acest fenomen, intrati aici youtube.

Cautati in mare zonele in care emanatiile de gaze sunt mai puternice pentru a va bucura de mai multe “bule”. Noi am gasit o astfel de zona undeva in dreapta plajei, dar un nenea de la beach bar ne-a zis ca vulcanul “lucreaza” si ca locurile unde apar bulele se modifica in functie de “ceva”, un “ceva” misterios pe care nici el nu-l putea explica :))

Dar haideti sa vedem cum stam si la capitolul croaziere. Asa cum ziceam in review-ul anterior acestuia vezi impresii, daca vreti sa cumparati ceva croaziere, Portul Kos Marina este locul potrivit unde veti gasi o multime de agentii ce va vor prezenta oferte care mai de care mai atragatoare. Haideti sa va prezint acum pe scurt si cele 2 excursii pe care le-am cumparat noi in portul Kos, asta pentru amatorii de calatorii pe mare ce vor ajunge pe insula.

Am luat 2 croaziere in zile diferite, cumparate din portul Kos (iesiti aproape la jumatate fata de oferta operatorului turistic), una pe insula Nissyros - 32 € / persoana si cealalta cu vizitarea a 3 insule : Kalymnos, Plati si Pserimos - 27 € / persoana.

Ce alte variante de croaziere am mai retinut.

Una – Inconjorul insulei cu oprire pentru balaceala in diferite golfulete si un popas mai lung pe Plaja Cavo Paradiso aflata in partea sudica a insulei, una din cele mai frumoase plaje ale Kos-ului, dar foarte izolata si aproape virgina :)). Pe asta chiar ne-a parut rau ca n-am luat-o, pentru ca in ultima seara am aflat (si am vazut si poze) de la un cuplu de francezi ce fusesera acolo, ca este “ tres belle” si “un lieu magnifique et incroyable”. Erau pur si simplu extaziati. Dar ne-am consolat ca macar ei nu fusesera in Nissyros, deci scorul era 1 la 1, asa ca... :))

Alta varianta – Croaziera in Bodrum (Turcia). Insula Kos este foarte aproape de Turcia si de aceea de aici puteti opta si pentru croaziere in Bodrum (Turcia), aflat la dor 40 Km (21,6 mile marine de Kos :)). Puteti avea insa o problema, asta daca nu aveti la dvs. decat Cardul de Identitate. Turcia nu este in UE, asadar in mod obligatoriu va vor fi necesare pasapoartele pentru a putea intra intr-o tara extracomunitara.

Asa cum va ziceam, dintr-o oferta mai mare am ales cele 2 croaziere si asta la indemnul unei familii de romani cu care ne-am imprietenit acolo si care erau pentru a treia oara in Kos. Ei incercasera cam tot ce era in oferte, iar croazierele spre Nissyros si cea cu cele 3 insule la pachet – Kalymnos, Plati si Pserimos, le-au declarat ca fiind cele mai bune alegeri.

1. Insula Nissyros. A fost o croaziera de o zi (plecati la 10 si veniti la 18) si a inclus vizitarea oraselului Mandraki, capitala insulei si a Manastirii Panagia Spilani, construita pe o stanca semeata intre ruinele castelului supranumit Castelul Cavalerilor din Rhodos, ridicat in secolul 13 tot de catre cavalerii Ioaniti, aceiasi care au ridicat si castelul Neratzia din insula Kos. Un lucru deosebit la aceasta manastire este ca cea mai mare parte a sa este construita intr-o pestera. Manastirea este cocotata pe o stanca impunatoare de sub care in trepte si pe nivele din ce in ce mai joase, frumoasele case traditionale grecesti, marea majoritate albe cu usi si frestre albastre, coboara pana la nivelul marii. Superba imagine :)

Dupa vizitarea oraselului Mandraki, a ruinelor Castelului Cavalerilor din Rhodos si a manastirii Panagia Spilani, am luat masa (inclusa in pretul de 32 € / persoana) la o taverna cu care ghidul avea probabil niscaiva aranjamente, dupa care am plecat cu un mini bus (tot al agentiei organizatoare) sa vizitam Craterul vulcanului Polyvotis, atractia principala a insulei.

Pe masura ce te apropii de centrul insulei, care este de fapt chiar caldera vulcanului, vegetatia va disparea incet incet iar mirosul de sulf se va accentua. Caldera vulcanului este mare si impresionanta avand undeva la ~2500 m latime si ~ 950m adancime, iar craterul Polyvotis pe care l-am vizitat noi are un diametru de 260m si o adancime de 30m.

Am fost avertizati de catre agentia organizatoare atunci cand am cumparat croaziera, sa purtam incaltaminte cu talpa mai groasa, asta pentru ca in crater pamantul de sub picioare efectiv “frige” si intradevar asa era.

Nu trebuie sa uitam ca ne aflam in craterul unui vulcan activ dar in stare latenta. Ultima sa eruptie majora a avut loc in anul 1888, atunci cand o imensa explozie a facut pur si simplu sa dispara micutul munte Polyvotis, in locul sau ramanand impresionantul crater actual. Tipul de eruptii generate de vulcanul Nissyros este unul exploziv, iar faptul ca este unul dintre cei mai activi vulcani din Grecia si cu o activitate tectonica frecventa, face ca zona sa fie atent monitorizata pentru a se putea preveni un eventual dezastru generat de o noua explozie a sa.

Daca veti ajunge aici, veti trai o experienta ciudata ca deasupra sa te prajeasca la greu soarele, iar sub talpi sa te rumeneasca la foc mic vulcanul. Minunat, ce sa mai... Simteai ca te sufoci si fiecare fibra a corpului urla sa-ti iei viteza de acolo. Da noi nu si nu... La naiba cu fibrele. Am venit aici sa vizitam si asta vom face =))

2. Insulele Kalymnos, Plati si Pserimos. Si aceasta croaziera a durat tot o zi. Am plecat la 9,30 dimineata si ne-am intors la 17,45 si la pretul de 27 € / persoana, am avut si masa de pranz inclusa - 4 souvlaki (frigarui de pui) cu 2 painisoare, salata de varza cu morcov si cate o sticla de apa plata sau carbogazoasa (500 ml) la alegere de caciula.

Prima insula vizitata a fost Insula Kalymnos la care am ajuns dupa aproximativ o ora si jumatate de navigat. Am debarcat in portul Pothia, de unde am fost dusi intr-un magazin care comercializa bureti de mare si bineinteles pantru ca erau bureti de mare, erau si la mare pret. Am luat si noi doua bucati, unul mai mic cu 5 € si celalat la 10 €, ca cica buretii de mare au o calitatea superioara celor sintetici avand o compozitie organica. Sunt potriviti pentru cea mai sensibila piele, inclusiv pentru pielea bebelusilor. Buretii de mare au in compozitie enzime naturale care nu permit dezvoltarea bacteriilor si a mucegaiului, astfel asigura o utilizare mult mai mai igienica fata de buretii sintetici. Nu stiu, asa o fi. Au si un prospect in care zice cum sa-i intretii. Cica la nu stiu cate zile trebuie sa-i uzi ca sa se hraneasca nu stiu ce chestii prin ei p’acolo. Noi i-am luat, asa ca o sa vedem daca-si merita banii :)

Dupa ce am terminat de “buretit”, am plecat in explorare prin orasel, am mai cumparat una alta pentru cei de acasa, iar la final am dat peste un fel de brutarie-placintarie-cofetarie de unde am luat niste baclavale de vis. Incredibil de bune si la 1,2 € pretul de galantar si luate la 2 € doua bucati dupa o scurta negociere, asa ca am iesit bine :)... Nici la turci n-am mancat baclavale atat de bune, desi ei sunt cei care le-au “inventat” :))

Plecam apoi spre cea de a doua insula din periplul nostru, Insula Plati. Micuta si nelocuita, loc in care oprim pentru o balaceala mai lunguta iar cine a vrut, a putut face si o mica plimbare pe insulita.

In fine plecam si spre cea de a treia insula, ultima din program, Insula Pserimos. Este o insula micuta, mai mult nelocuita decat locuita, mai mult stanca si mai deloc verdeata. Are doar 15 Km² si o populatie de putin peste 100 de locuitori, dar asta doar in sezonul turistic. In extrasezon se depopuleaza masiv, ramanand doar rezidentii insulei, in jur de 30 de persoane. Aici ne-am fatait un pic prin port, am luat niscaiva suvenire, am facut o baie (plaja excelenta) si am plecat. Dupa baie, plaja si plimbare, directia Kos fara alte opriri, unde am ajuns pe la 17,45.

Daca ajungeti prin Kos va recomand aceste 2 croaziere. Veti vedea locuri si lucruri inedite si cu siguranta veti ramane ca niste amintiri placute si de povestit.

Inchei aici acest jurnal de vacanta din insula Kos si prezentarea locurilor pe unde am cutreierat timp de o saptamana, in speranta ca ati putut sa va faceti o idee despre ce este de vazut / facut pe insula, pentru a putea spune atunci cand va veti intoarce acasa, ca alegerea insulei Kos ca si destinatie de vacanta, a fost (sau poate nu) o alegere inspirata :)

Pentru ca asa cum spuneam si in alte posturi anterioare :

Cine detine informatia, detine puterea.

THX! Bye bye.

Surse informatii greeka.com helios.gr wikipedia.org

Webmaster, am si eu o rugaminte daca se poate.

Inserarea unui “one click to go” - la si de la review-ul meu anterior acestuia - “Ok. Am ajuns in Kos. Ce facem acum? ”

Multumesc mult.

Later edit.

ATENTIE!

Este bine sa aflati despre o situatie ce se poate dovedi deranjanta daca veti dori o vacanta in insulele Dodecanese si asta pentru ca agentiile de turism evita acest subiect, pentru a-si putea vinde pachetele turistice.

Conform unui raport al ONU din 16 iunie 2015, mai mult de 55.000 de refugiati au ajuns deja in insulele grecesti Dodecanese veniti din Turcia pe barci gonflabile sau din lemn, asta de la inceputul anului si pana acum, dar se asteapta ca numarul lor sa creasca pe perioada verii, atunci cand conditiile meteorologice vor face traversarea de pe continent in insule mai sigura.

90% dintre refugiati vin din tari care se confrunta cu razboi sau conflicte armate, procentual 60% dintre acestia fiind din Siria, iar ceilalti 40% din Afganistan, Irak si Somalia.

Majoritatea insulelor apropiate de coastele Turciei aflate in insulele Dodecanese au problema asta, iar autoritatile sunt depasite de situatie si de numarul mare de refugiati.

Insulele cu cel mai mare numar de refugiati afectate de aceasta situatie nefericita (d. p. d. v. turistic vorbind), sunt de la nord la sud :

Lesvos (Lesbos) – 21.600 de refugiati / Chios – 8.900 de refugiati / Samos – 3.500 de refugiati / Leros – 3.900 de refugiati / Kos – 8.900 de refugiati

16 iunie 2015

Sursa informatii - un.org/apps/news/story.as ... 64#.VZolXZUw-71

“Cei care au fugit din Siria si Afganistan s-au adapostit sub arcadele de pe malul marii, in orasul Kos, asteptand sa primeasca unda verde pentru calatoria catre Grecia continentala. Grupurile de emigranti bogati au smartphone si carti de credit si stau in hoteluri locale, la preturi de 10-15 euro pe noapte, in timp ce ceilalti stau intr-o tabara de pe partea orasului unde se afla portul, la un hotel abandonat, la marginea orasului.

Emigrantii merg de la barci direct in oras, cu rucsacuri in spinare, pentru a se intalni cu prietenii lor si pentru a se inregistra la sectiile de politie, de unde sa primeasca permise de calatorie. (...)

Printre cei sositi din Orientul Mijlociu se afla copii desculti, cu haine murdare, dar si barbati mustaciosi, care planuiesc urmatorul pas al calatoriei catre Atena si mai departe catre restul Europei - inclusiv catre Marea Brianie. Tinere mame afgane cu esarfe pe cap isi schimba copiii si le spala hainele in mare, impartind promenada cu turistii care sunt deranjati de priveliste. (...)

Multi dintre cei care au ajuns in Grecia au calatorit la bordul unor salupe de cauciuc, de la Bodrum, fiind insotiti in unele cazuri de paza de coasta din Turcia si din Grecia.

Un sirian din Damasc spune ca nu mai pleaca vase catre Italia, dar sunt "mii de barci care merg in Kos": "Este foarte usor de gasit una". Asemenea multor altor emigranti, si el planuieste sa strabata Europa prin Bulgaria si Serbia, apoi in Ungaria si in restul Uniunii Europene, inclusiv in Marea Britanie. ”

28 Mai 2015

Sursa informatii - ziare.com/europa/grecia/a ... mizerie-1365616

Parerea mea este ca totusi aceasta situatie va fi intalnita NUMAI in capitalele insulelor cu probleme, nu si in celelalte orase turistice ale insulelor.

Webmaster, mai am o rugaminte. Va rog dar numai daca se poate, pentru exemplificarea atentionarii de mai sus, sa aprobati dvs atasarea si a cele 6 fotografii descarcate de pe internet, ale refugiatilor din insula Kos si una din insula Lesvos.

Multumesc.

Trimis de vega06 in 13.07.15 18:46:05
Validat / Publicat: 13.07.15 20:45:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Suntem in Kos. Da’ acum ce mai facem? Mica insulita intalnita in drumul spre Nissyros.

traian.leuca †
[13.07.15 21:37:59]

Felicitări atât pentru articol, cât și pentru poze!

M-au emoționat profund relatările despre refugiații afgani, sirieni și somalezi.

[13.07.15 21:41:52]

Multumesc webmaster pentru accept-ul fotografiilor cu refugiatii din Kos si Lesvos, proveniti din tari arabe aflate in conflicte armate.

Asta face ca atentionarea pe care am postat-o sa aiba si o buna sustinere vizuala

Asa cum spuneam, autoritatile micutelor insule sunt depasite de situatie si asteapta ajutor da la "centru", recte din Atena.

Ajutorul asteptat insa se pare ca nu va veni prea curand, atata vreme cat primul ministru al Greciei, Tzatzikis ala , e ocupat sa faulteze Comunitatea Europeana prin orice mijloace...

[13.07.15 21:51:15]

@traian. leuca -

Multumesc mult dom' Traian pentru aprecieri, vizita si comentariu.

Dar cum ziceam si un picut mai sus, autoritatile din insule sunt total depasite de evenimente, iar cei care au de suferit sunt si refugiatii, dar si turistii veniti acolo in vacanta.

......

[13.07.15 22:21:24]

@vega06 - Editat (șters) ultima frază a ecoului. Nu-și au rostul pe acest site comentariile politice.

[13.07.15 22:26:11]

@webmasterX -

Ok. Mi-a scapat. Imi cer scuze pentru "iesirea in décor". N-o sa se mai intample.

DaRKruCS
[14.07.15 00:09:59]

@vega06: Da' te cam preumblași... ???? Tare mi-e mie că văzând a mea consoartă articolul ăsta, va dori să meargă p'acolo! Mai ales că-i plac bulbucii din apă. Noroc cu avertizările alea din final! ???? M-ai salvat! ????

[14.07.15 00:18:53]

@DaRKruCS -

Multumesc pentru vizita si comment

Noroc cu avertizările alea din final! ???? M-ai salvat! ????

Pai prietenul la nevoie se cunoaste, nu?

Dar avertizarea aia sa stii ca este foarte serioasa.

Imi pare rau de necazul acelor oameni, dar cinstit, nu as vrea ca in vacanta, acolo unde plec sa ma distrez si sa uit de stress-ul adunat intr-un an de zile, sa dau peste asa ceva.

[14.07.15 00:25:09]

Deosebit review-ul, deosebite pozele, deosebit sufletul care arată compasiune pentru necazurile altora! Felicitări!

(Nu prea merg pupicurile dar...)

[14.07.15 00:37:03]

@puiutea -

Multumesc pentru vizita, aprecieri si comentariu.

Nu prea merg pupicurile dar...

Da, nu prea merg, este interpretabil . Dar sunt primiti cu placere si aprobati pozitiv.

[14.07.15 07:44:16]

[14.07.15 12:09:26]

@webmaster13 -

Multumesc webmaster. Este o melodie placuta. Merg pe mana dvs

[14.07.15 15:03:13]

@vega06 - Mi-a plăcut expresia "aprobați pozitiv", pe care o folosesc și eu de multe ori! Acolo unde sunt oameni de spirit!

Dar știi cum e să aprobi negativ? Așa cum fac bulgarii, spun "da, da", dar dau din cap oarecum negativ, mișcându-și "bila" puțin oblic!

Asta, dacă te va întreba cineva "da' cum aprobi negativ"!

Sănătate și distracțiune maximă în continuitate... continuare, vreau să zic!

[15.07.15 11:12:31]

@puiutea -

Foarte tare asta cu bulgarii

Si tie distractie la fel de maxima sau peste maxim pe unde veti ajunge. Oare se poate maxim peste maxim ? Sau e un pleonasm ?

[15.07.15 12:29:41]

@vega06 - Între oameni de spirit merg foarte multe, deoarece acei oameni ȘTIU că o greseală este, de fapt, o verbă de duh sau o glumă subtilă. Așa que (că tot veni vorba), eu iți urez maximum de distracție maximă! Toate cele bune!

calatorul
[13.10.15 15:57:01]

Frumoase locuri si frumoase poze, din pacate acum a cam trecut vremea vacantelor si se apropie vremea povestirilor...

[24.11.15 12:24:41]

@calatorul50 -

Da. Din pacate pentru calatorii, dar din fericire pentru povestiri

balasa violeta
[12.11.16 00:27:58]

@vega06: frumos si interesant review!

Am fost acolo si-am avut vacanta perfecta vezi impresii

[14.11.16 13:25:00]

@balasa violeta:

Imi pare bine ca ti-a placut al meu review. Cu atat mai mult cu cat fusesei deja in Kos (chiar daca pentru scurt timp), asadar stiai despre ce vorbesc

Si ca sa fie treaba treaba si sa fii corect informata daca ai vreun gand sa (mai) ajungi prin Kos, vezi ca mai am 2 rew-uri tot de acolo.

1. Un review de cazare de la Sensimar Michelangelo Resort & Spa 5***** vezi impresii

2. Si un review despre obiectivele turistice arheologice pe care le vei gasi peste tot in insula Kos si pe unde nu te astepti vezi impresii

Iti multumesc si tie Vio pentru vizita si apreciere

balasa violeta, calatorul, puiutea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind insula Kos: