ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
ÎNSCRIS: 13.07.12
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 7/4 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Concediu relaxant dar cu mici lipsuri

Buna ziua, reantors din concediu incerc sa relatez cum m-am simtit la acest hotel cat si la cele doua hoteluri intermediare Grand Cinar din Kutahya la dus si Skalion din Istanbul la intors.

Incep cu plecarea la ora 5 dimineata pe data de 30 iunie din Romania semaforul de la podul romano-bulgar prins pe verde in jur de ora 6, rovinieta bulgareasca nu se mai ia de la OMV dupa podul spre Varna insa ne-au trimis mai sus vreo 2 km la un Petrom bulgaresc de unde am luat vinieta pt 2 saptamani asta dupa ce am prins schimbul de tura. Drumul prin Bulgaria a fost Razgrad - Targoviste -Yambol - Elhovo - Hamzabeyli cu specificatia ca centura Elhovo este deja asfaltata cu intreruperi de 500-1000 metri intre cele 3 portiuni asfaltate.

In vama bulgareasca am stat cam 40 min din cauza schimbului de tura iar la turci cam 5 minute dupa care pana la cumpararea HGS de la punctul PTT de la intrarea pe autostrada din dreptul barierelor de taxare am mers snur. In prima zi am mers 1000 km pana la Hotelul Grand Cinar din Kutahya pentru cazarea intermediara, dimineata la 5 am plecat spre Hotelul Sultan of Dreams unde am ajuns in jur de 10.30 iar din 5 camere am primit 4 una nefiind gata. O prima bariera la acest hotel este faptul ca la receptie erau doar 2 receptioneri care stiau binisor engleza iar pentru ajutor chemau un bellboy care stia mai bine ulterior am gasit si un manager care stia chiar bine engleza in rest e bine sa stii rusa sau germana fiind majoritari clientii acestor 2 tari.

Hotelul este format din 2 corpuri, cel principal unde este si receptia are camerele mai spatioase si internetul functional, corpul secund situat langa piscina are camerele mai micute iar internetul l. am prins doar dimineata la 6 (oricum asta nu este un impediment).

Camera unde am fost cazat a fost situata la etajul 5 din corpul secund unde am gasit 1 pat dublu si un pat simplu (toate camerele au asa ceva), minibar umplut zilnic cu apa plata, apa minerala, pepsi, mirinda toate la sticle de 0.5 sau 0.33 plus suc la cutie pt copii gen tedi. Camera destul de spatioasa baia la fel prosoapele au fost schimbate cam la 2 zile iar lenjeria o data pe sejur. In baie am gasit sapun lichid atat la dus cat si la chiuveta.

Despre masa nu pot spune nimic rau peste, pui la rotisor (aproape zilnic), oaie, o gramada de fructe (mere rosii sau verzi, pere, struguri, piersici, caise, pepene rosu si galben, cirese, kiwi, portocale, banane mici sau mari), dulcegarii, deci cam pentru toate gusturile, iar la micul dejun iti puteai face gratuit fresh din portocale la 2 aparate cu pulpa sau fara.

Plaja din nisip fin cu mentiunea ca inainte de a intra in mare cu 3-4 metri mergeai pe pietricele de diferite culori care insa se incingeau foarte tare din cauza soarelui, in mare pietricele cam 5 metri in larg dar deja apa depasea 1.70 metri adancime intrarea fiind foarte abrupta cam nerecomandata celor care nu stiu sa inoate chiar daca apa foarte sarata iar tine la suprafata.

Pe plaja veti da de un turc care are in grija sezlongurile si care cere bani asta si dupa ce am avut niste clinciuri cu el din cauza ca luam sezlonguri sa le ducem langa malul marii ca sa putem supraveghea copii, totul insa s-a rezolvat dupa o discutie cu managerul de zi de la receptie nemaifiind deranjati pana la finalul sezonului. Aici gasiti si sporturi nautice cat si croaziere pe raul Manavgat cu vaporasul noi am negociat si am luat cu 20 de euro pt adulti iar copii gratis fiind 10 adulti si 8 copii va recomand aceasta plimbare.

Hotelul are parcare in fata acestuia care insa nu e pazita dar nu am auzit pe nimeni sa fi avut vreo problema.

Seara gasiti deschise barurile si pana la ora 01.00 chiar dc scrie ca se inchid la 00.00 mini disco incepe la 20.30 seara de seara dupa care sunt spectacole, bingo sau disco.

Echipa de animatie mi s-a parut slabuta dar eu nu merg pentru ei, topoganele cu apa perfecte pentru toti copii putand sa se dea pe oricare nefuctional fiind ultimul din cauza unor probleme, insa grija mare cu copii ca topoganele sunt puse pe 2 nivele iar sus nu e decat un salvamar care nu ii poate tine pe toti sa se dea pe rand pentru a evita lovirile la sosirea in piscina.

La piscina principala insa nu am vazut pe nimeni in toate cele 8 zile cat am stat sa o curete de nisip acesta fiind foarte vizibil pe treptele de la intrarea in ea. La piscina interioara nu va pot spune nimic ca nu am frecventat-o deloc dar era deschisa si functionala.

La plecare spre casa am oprit in Istanbul la Hotelul Skalion, am vizitat si acvariul de aici insa vi le aduc la cunostinta la rubricile lor.

Hotelul a fost destul de ok dar eu unul nu m-as mai intoarce pentru inca un concediu aici.

Daca aveti ceva intrebari va stau la dispozitie adresa si coordonatele fiind exacte.

Trimis de bogdan78 in 13.07.15 16:29:24
Validat / Publicat: 13.07.15 17:11:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sucul si apa din camere

[13.07.15 17:11:58]

@bogdan78 -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

bogdan78AUTOR REVIEW
[16.07.15 13:05:12]

@webmasterX -

sal am scris review atat pt hotelul grand cinar cat si pt hotelul skalion, plus un review pt acvariul din istanbul

bogdan78
Alte impresii din această RUBRICĂSultan of Dreams Hotel [Kizilot]: