ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
ÎNSCRIS: 03.05.11
JUL-2015

O speranta pierduta

Cand am descoperit locatia sincer am fost "castigat" de calitatea celor ce descriau locatia (Gusti/ex GSP online, Bulfinschi/Brand B si lista continua...)

Fapt pentru care sotia a ales sa ma cadoriseasca cu un weekend prelungit in minunatul challet. Zis si facut, am pornit la drum si am si agiuns in locatie vineri dimineata pentru a descoperi locul unde se imbina minunea naturii cu designul si bunul gust al unei locatii ce nu excela prin opulenta ci numai prin calitatea reala a unui proiect gandit in detaliu.

Insa odat' ajunsi in locatie incepem sa ne lovim frontal de realitati ce pareau atat de romanesti si de care tocmai ce fugeam...

Iaka si ceva exemple ce ne-au frant avantul sincer si darnic de altfel... :

* ni s-a alocat camera 8 de la etajul 2 ce se afla sub o scara ce ducea in pod (folosit ca un depozit intern) insa in momentul utilizarii acesteia ofera senzatia de prabusire a tavanului sau chiar a prezentei unei alte persoane in camera (fapt de altfel experimentat si de unul din angajati care marturisea ca nici el nu putea dormi acolo...). chiar si asa, la cerinta inlocuirii camerei buclucase ni s-a refuzat inlocuirea camerei pe motiv de NU!!!

* camera mult mai mica decat in prezentari

* lambriul din camera ca si mai toate elementele de lemn din camera au vizibile semne de uzura si proasta intretinere

* destul de multe insecte in camera

* meniul meselor platite in avans nu se comunica ci este impus

* foarte multe muste in sala de mese

* semne vizibile de praf pe ansamblul de iluminare din restaurant

* bazinele de pastravi napadite de broaste si mormoloci si apa murdara / semne directe ale lipsei de ingrijire

* piscina exterioara promovata ca incalzita..., dar care nu este incalzita

* tot ce inseamna infrastructura din lemn (trepte, podete, bare de sustinere, mobilier exterior, balansoare, mese, etc) este intr-o stare avansata de degradare din lipsa intretinerii

* terenul de tenis/bachet are cai de acces si trepte de acces cu un mare grad de risc fiind putrezite

* prezenta rahatilor de caine in spatiul de joaca pt copii

* par de caine de la cei 4-5 caini ce populeaza locatia ( 2 ciobanesti + 3 maidanezi )

Optimisti de fel ne-am spus sa trecem peste toate cele si sa ne bucuram de moment impreuna cu feciorul extaziat de iesirea in natura. Fapt pentru care am reusit sa ne salvam starea si zilele de hodina savurandu-l pe Sebi ghidul montan ce ne-a luat intr-o tura pe drumul forestier si ne-a cadorisit cu povesti si detalii ale florei si faunei si mai apoi bucurandu-ne de un foc mic de tabara, o cina reusita si cateva ore de joaca in sala de jocuri...

Ultimul gand despre aceasta locatie este ca poate s-a dorit ceva frumos, echilibrat, promovat corect si valid insa undeva pe drum au ramas doar preturile mari, investitiile initiale si o dorinta de profit mare sau doar nevoia returnarii unui credit in detrimentul unei proprietati ce sufera in tacere traind in degradare perpetua.

Poate daca se face un mic efort sa se inlocuiasca toata infrastructura din lemn grav afectata, se reda caldura piscinei exterioare, se taie iarba din gradinile de flori, se remediaza urmele de uzura din camere si chiar o vopsea mai cu talc se va reveni pe fagasul in care nu mai ai senzatia de regret ca ai platit mai mult decat merita acel loc.

Le multumim fetelor ce detin proprietatea pentru demersul initial si le provocam sa isi asume realitatile caci numai asa pot oferi ceva mai mult decat o susha atat de intalnita in Romania...

Trimis de krogen in 13.07.15 15:50:05
Validat / Publicat: 13.07.15 16:27:39

VIZUALIZĂRI: 4968 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (krogen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 balansoar putrezit, destul de periculos

[13.07.15 16:28:52]

@krogen: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

krogenAUTOR REVIEW
[13.07.15 16:55:55]

@webmasterX - sorry nu am folosit GPS

krogenAUTOR REVIEW
[13.07.15 17:02:14]

@webmasterX - rogu-va, as mai avea de editat o mica greseala de typo si de adaugat cateva detalii, se poate sa ma ajutati?

nu am reusit sa gasesc butonul de edit al articolului

[13.07.15 17:09:36]

@krogen - poţi folosi funcţia SESIZARE - descrie te rog acolo ce modificare doreşti

marocanu21
[13.07.15 22:22:18]

Hopa! Am fost la câteva minute de rezervare pentru acest week-end!

hadarchalet
[13.09.15 23:35:06]

Buna ziua Krogen,

Va multumim pentru review. Asa cum v-am comunicat atat in timpul sejurului dumneavoastra cat si ca si raspuns pe Tripadvisor, ne pare rau pentru experienta neplacuta din prima zi. Pentru aceasta ne-am cerut scuze sincer si v-am oferit mai multe lucruri din partea casei pentru a incerca sa va facem sejurul mai placut si mai special. A fost singura situatie de acest fel cu oaspetii nostri, iar dupa cum stiti si dumneavoastra eram la capacitate maxima si de aceea nu v-am putut inlocui camera.

Va multumim de asemenea si pentru aprecieri, intr-adevar mentionate mai mult in parerea lasata pe Tripadvisor.

Feedback-ul dumneavoastra este foarte pretios, in timpul trecut am imbunatatit sau schimbat deja majoritatea lucrurilor pe care le-ati mentionat.

Ne bucuram ca ne putem imbunatati in continuu si ca o buna parte din oaspetii care au impartit chalet-ul cu dumneavoastra in acel weekend au revenit deja sau au rezervat pentru o ocazie viitoare.

Va dorim o zi frumoasa si calatorii cu inima usoara, viata e frumoasa daca ii permitem.

Cu drag, echipa.

NB hadarchalet este (sau a fost) reprezentant al unității
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT

hadarchalet, krogen, marocanu21