ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
ÎNSCRIS: 30.07.14
JUN-2014

De ce Lofer?

Polka - Accordeon - Volksmusik

Dupa trecerea unui an de la petrecerea a 5 zile de concediu in Lofer, Austria, m-am gandit sa incerc sa va conving, pe cei care veti cititi aceste randuri, sa vizitati acest loc minunat, pe care, personal, as dori sa-l revad cat mai curand.

Deci, de ce Lofer? Cred ca pentru cineva care prefera un loc linistit, unde se poate odihni, unde se poate plimba pe munte, pe jos sau cu bicicleta, de unde poate accesa mai multe destinatii turistice, pare sa fie locul ideal. Cel putin asa a fost pentru mine.

Lofer este un sat de munte (are circa 1900 locuitori) situat la o altitudine de circa 630 metri, inconjurat de munti impaduriti bine, dar si cu piscuri golase sau acoperite de pasuni bine intretinute, care depasesc 2000 metri inaltime, inaltimea maxima fiind de 2513 metri (OCHSENHORN). Din orice loc, in orice directie te-ai uita este aproape imposibil sa nu vezi muntii.

Satul este strabatut de un parau, Loferbach, care antreneaza o mica moara si o microcentrala electrica, iar prin margine trece raul Saalach, pe care se poate practica rafting, chiar si pentru incepatori. Tot in sat veti gasi trei sedii de banca (RAIFFEISEN, ERSTE si o alta banca de care nu am mai auzit si nu i-am retinut numele), magazine suficiente, restaurante unde se poate servi masa, doua show-room-uri auto (FORD, SUZUKI, SUBARU, HYUNDAI, OPEL), doua supermarketuri (SPAR si BILLA), o benzinarie, mai multe hoteluri si pensiuni, pentru toate buzunarele si dorintele.

Accesul cel mai usor se face de la Salzburg, cu traversarea teritoriului Germaniei. Daca nu sunteti atenti este posibil sa nu observati cand intrati, sau cand iesiti din Germania. Atentie la intrarea in Lofer; unde va trebui ca la ramificatia de la intrare sa urmati drumul la dreapta, care trece pe sub drumul 311 (E 641), care merge la Innsbruck. Daca ati intrat, din greseala, pe drumul drept inainte veti intra pe centura de ocolire, veti trece printr-un tunel si veti iesi in afara Lofer-ului, de unde va trebui sa va intoarceti pe drumul spre Lofer, pana la sensul giratoriu de la Magazinul Spar, de unde puteti intra in Lofer.

Pentru amatorii de drumetii pe munte exista variante auto, cu bicicleta, sau cu telegondola. Din centru, de langa statia de telegondola (Loferer Alm Bahn 1) pleaca doua trasee de biciclete si o sosea asfaltata (Faistau) care urca pe munte pana la restaurantul Loderbichl (circa 1000m altitudine). Aici este capatul liniei de telegondola Loferer Alm Bahn 1, dar si plecarea la linia de telegondola Loferer Alm Bahn 2, care ajunge pe platoul Schonblick, o sosea (Hohenstrasse Loferer Alm) care duce la celalt capat al telegondolei, in zona cu partiile de schi, dar si mai multe trasee, de diferite dificultati, pentru drumetii cu bicicleta. De pe platoul Schonblick puteti ajunge cu telescaunul pe varful Schonbichl (1623 m), sau cu teleschiul pe varful Grubharndl (1747 m). Daca pe aceste drumuri va veti intalni cu vitei la pascut, sa stiti ca sunt pasnici, fiind invatati cu oamenii. De altfel am inteles ca vaca este un animal simbolic pentru zona.

Pentru copiii mici, de gradinita, intr-o poiana pe malul paraului Loferbach se afla un linistit loc de joaca foarte bine dotat, iar pentru copiii mai mari, in apropiere, veti gasi un complex sportiv cu pista de alergari, teren de handbal, teren de baschet.

Amatorii de apa se pot recrea la piscina aflata in apropierea paraului Loferbach. Noi, care am fost cazati la pensiunea Sonneck, am beneficiat de carduri de gratuitate la piscina, precum si reducere de 50% la transportul cu telegondola.

In centrul localitatii veti observa cladirea Primariei, Hotelul BRAU, unde a dormit imparatul Franz Ioszef, Gasthauss, unde a dormit W. A. Mozart cu familia, in drum spre Italia, multe alte cladiri vechi, foarte bine intretinute, cu fatade pe care veti gasi blazoanele familiilor care le-au stapanit de-a lungul anilor. Verdeata si florile impodobesc din belsug cladirile si curtile, iar absenta trotuarelor pe multe strazi nu impiedica nici circulatia pietonilor si bicicletelor si nici a masinilor. In general se foloseste foarte mult bicicleta, pentru care sunt multe cai de circulatie special amenajate. Ca o curiozitate, pentru noi, normalitate pentru localnici, la iesirea din parcarea supermarketului Spar exista un pasaj subteran pentru traversarea unui drum national de catre biciclisti.

Daca dispuneti de un buget redus, va sugerez sa va cazati intr-un apartament cu bucatarie si sa va preparati singuri mancarea. Alimente gasiti la preturi foarte convenabile la supermarket (Spar sau Billa) unde se accepta si cardurile noastre pentru plata. Timpul pentru prepararea mancarii nu va depasi timpul petrecut la restaurant, veti putea manca mancarea pe care o doriti si la ora la care doriti, dar veti realiza si economii importante, iar banii astfel economisiti ii puteti folosi pentru relaxarea dvs. Noi am optat pentru aceasta varianta (avand un buget redus si dorind sa vedem cat mai multe). Aveti grija sa va faceti aprovizionarea cu alimente cel tarziu sambata pana la ora 13. Dupa aceasta ora este inchis pe timpul week end-ului, ca de altfel toate celelate magazine si bancile. Sambata dupa amiaza si duminica mai gasiti de mancare la benzinarie (dulciuri, sandvichuri, racoritoare), sau la unitatile de alimentatie publica.

Lofer il recomand celor care iubesc si respecta muntele si care doresc sa se odihneasca efectiv. Cei care doresc sa se „odihneasca” toata noaptea in cluburi, sau cu gratare si manele la maximum vor fi dezamagiti si nu le recomand delocaceasta locatie superba.

In zilele de sambata si duminica majoritatea localnicilor imbraca traditionalele costume populare si ies la plimbare, sau merg la biserica (duminica dimineata).

Lofer poate constitui si un punct de plecare in drumetii sau excursii in zonele invecinate.

Lofer se afla la intersectia drumului care merge de la Salzburg la Zell am See cu drumul care merge la Innsbruck, in vestul Austriei, cea ce ii confera privilegiul de a fi aproape de multe destinatii turistice. Astfel se poate ajunge usor la Salzburg (51 km), Innsbruck (115 km), Garmisch Patterkirchen, Germania (175 km), Hallstadt (116 km), Zell am See (37 km), Kaprun (46 km), Munchen (130 km), Grossglockner (132 km), Bad Ischl (106 km), Berchtesgaden (32 km), Bolzano, Italia (231 km), Cortina d’Ampezzo, Italia (208 km), Ischgl (216 km).

Sper ca numai aceasta enumerare ar fi suficienta pentru a va indemna sa petreceti un concediu, sper placut, la Lofer.

Si pentru a va convinge de frumusetea locului va prezint si cateva fotografii facute de noi la Lofer.

Trimis de liviu49 in 13.07.15 14:49:08
Validat / Publicat: 13.07.15 16:15:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviu49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Un splendid hotel cu restaurant.

[13.07.15 16:14:30]

Aurici
[13.07.15 16:31:37]

@liviu49 - Felicitari pentru un review foarte bine si documentat scris. Am fost si noi in zona pe care o descrieti si ma bucur pentru aducere aminte pentru ca mi-e draga Austria si imi place oriunde acolo.

Inca o data bravo pentru articol! Ce diferenta intre acesta si cele scrise cu putin timp in urma care erau aproape exclusiv despre Bubu. Bubu, de altfel, un copil foarte simpatic dar parca nu aflam nici o informatie turistica ci doar ce a mai facut el, ceea ce nu este cazul si acum.

[13.07.15 16:51:00]

[13.07.15 17:44:21]

@Aurici - Multumesc pentru frumoasele aprecieri. Acum sunt convins ca atunci cand am scris impresiile mele din Austria cat mai concis si punand accent, asa cum am fost invatati la Scoala de ghizi, pe om si rostul si menirea lui in natura, felul in care se simte omul in locurile pe care le vede sau viziteaza, se pare ca am gresit. De acum am retinut ca rostul acestor impresii este acela de a furniza cat mai multe si in acelasi timp cat mai corecte informatii despre obiectivele turistice pe care le-am vazut. Nu ma deranjeaza catusi de putin, mai ales ca seamana foarte mult cu fisele de informare pe care le intocmeam inainte de plecarea intr-o excursie. Nu voi neglija insa sa incerc sa introduc si omul in impresiile mele.

Aurici
[13.07.15 18:05:38]

@liviu49 - Toti introducem si omul in impresii, altfel nu ne-ar placea sa citim. Dar sa nu exageram. Ce vreti mai buna dovada ca faceti bine ce faceti decat aceasta titulatura de MiniGhid AFA pentru aceasta destinatie? La cat mai multe vacante si MG-uri.

traian.leuca †
[13.07.15 19:31:41]

Un vot de superbonus pentru un review de certă calitate!

[13.07.15 20:50:32]

@traian. leuca - Aprecierea dvs. ma onoreaza.

Dan&Ema
[14.07.15 08:54:19]

Superb articolul si superbe locurile batute de tine. Pozele sunt o dovada in plus. Parca e mai placut la munte, pe o pasune, langa vacute, sa miroasa a iarba verde si sa simti racoarea, nu-i asa?

Bravo!

[14.07.15 10:46:04]

@Dan&Ema - Mie - mi spui cum e la munte? De-abia astept sa mai ajung pe munte, sa merg pe poteci, prin paduri, pe malul unui parau, sa stau sa privesc iarba cum creste! Sper sa nu ma aleg doar cu visul si sa reusesc in aceasta vara sa mai ajung la munte.

Dan&Ema
[14.07.15 10:47:55]

@liviu49: sa se indeplineasca!

Si eu bag 1 saptamana in august la pestera langa moieciu

Aurici, Dan&Ema, liviu49