ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
ÎNSCRIS: 30.06.12
DEC-2014

la PMM* = 550 MYR

Un colt de Rai pe insula Langkawi

In decembrie 2014 am plecat intr-un tur de 3 saptamani prin Malaysia (insula Langkawi), Singapore si Hong Kong.

Pentru hotelurile din Singapore si Hong Kong voi scrie review-uri separate, pana una alta as vrea sa povestesc putin despre hotelul Berjaya Langkawi Resort de pe insula Langkawi.

Noi am avut transferul asigurat de la agentia de la care am cumparat pachetul, insa din ce mi-am dat seama, este foarte usor sa iei un taxi din fata aeroportului pentru a ajunge la hotel.

Hotelul este situat intr-o padure tropicala si pe langa cladirea principala, unde se gasesc receptia si restaurantele, hotelul este format din mici casute din lemn rasfirate in aceasta padure. Este un adevarat paradis, sa te trezesti dimineata in ciripit de pasarele, intr-o vegetatie luxurianta sau sa iti bata maimutele la usa (glumesc, desi erau 2 specii de maimute in acea padure, nu am avut niciun incident cu ele, stateau cuminti si doar se uitau sau asteptau mancare).

Casutele din lemn de care pomeneam mai devreme sunt fie singulare, fie grupate cate doua, fie grupate cate 4. Pot avea vedere doar la padure, padure si mare sau pot fi situate pe piloni in apa. Recomandarea mea este sa luati fie una in padure, cum am stat si noi, fie una din care sa vedeti si marea.

Camerele sunt echipate cu tot ce este nevoie, sunt dotate cu aer conditionat, au inclusiv plasa de tantari la usa balconului si la ferestre si au o terasa - balcon foarte generoasa. Curatenie se face in fiecare zi, patul si pernele sunt foarte confortabile.

Noi am avut mic dejun si a fost suficient pentru ca ne-am dorit sa mancam si prin alte parti ale insulei.

La micul dejun este imposibil sa nu gasesti ceva care sa iti placa, de la diferite clatite, omlete, cereale, fructe, branzeturi specificie unui mic dejun European, pana la mancare asiatica cu diferite influente.

Personalul este foarte dragut, oamenii zambesc tot timpul si saluta.

Am observant de altfel ca oamenii sunt draguti in general pe insula, dar despre acest lucru voi vorbi intr-un review separat despre Langkawi.

Revenind la hotel, acesta are zona de piscina, cu sezlonguri si prosoape gratuite, precum si plaja foarte draguta la fel cu sezlonguri, bar de unde va puteti lua nuca de cocos rece si foarte bunaaa, dar si alte bauturi sau gustari.

Preturile la hotel sunt intr-adevar mai mari fata de alte localuri de pe insula, deci poate nu e o idee buna sa mancati in fiecare zi la hotel, in afara de micul dejun. Noi am mancat de vreo doua ori la pranz, la barul de langa receptie. In plus, mai stateam seara la un pahar de vorba, tot acolo.

Hotelul are restaurant pentru mic dejun, pranz sau cina, are un restaurant cu specific chinezesc, unul cu specific thailandez si doua baruri unde se pot manca diferite gustari.

Pentru ca resortul este foarte mare, intins prin toata padurea, pentru a ajunge la cladirea principala, la restaurant se poate ajunge fie pe jos (recomand pentru ca nu mergi in fiecare zi intr-o padure tropicala), fie se poate suna la receptie, cifra 4, si ei trimit o masinuta. Masina respectiva trece si ia toti turistii din zona.

Noua ne-a placut foarte mult hotelul, sentimentul de serenitate pe care l-am avut stand acolo o saptamana, vegetatia, aerul, forfota din aceasta padure tropicala. Este un loc minunat in care sa iti reincarci bateriile, pe care il recomandam din toata inima.

Trimis de miha13 in 13.07.15 14:39:30
Validat / Publicat: 13.07.15 15:45:28

VIZUALIZĂRI: 3540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 550.00 MYR pe cameră

webmasterX [13.07.15 15:46:33] »

Aurici [13.07.15 16:04:31] »

@miha13 - Foarte frumos! Bravo pentru decizia unei astfel de vacante.

Rodel [13.07.15 17:09:12] »

Foarte frumos! O destinație deosebită, pozele spun totul.

Carmen Ion [13.07.15 19:38:34] »

@miha13 - Interesant şi deosebit - aştept comentarii legate de locuri şi oameni, nu numai de hoteluri.

miha13 [14.07.15 13:59:38] »

@webmasterX - Da, sunt ok coordonatele

Aurici, Carmen Ion, miha13, Rodel