ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
ÎNSCRIS: 21.08.08
JUL-2015

Alonnisos, minunat!

- Mando - Me sena telos

Anul acesta am decis sa compunem din 2 parti concediul nostru: 6 nopti in Skopelos si apoi 6 in Alonissos. Despre Skopelos voi scrie la rubricile sale, dar despre Alonissos voi incepe povestea aici. Stiam doar ca este o insula mica, cea mai mica dintre cele 3 Sporade cunoscute (Skiathos - deja mult prea aglomerat, Skopelos si Alonissos)

Am mers cu masina, ca de obicei, ignorand drumul obositor, impartindu-l in 2 zile pana in Volos unde am dormit in port la hotel Iason (foarte multumitor pentru tranzit). La 7.30 dimineata am luat ferry Hellenic Seaways (130 euro - 1 masina+ 2 pers, vreo 4 ore de mers) pana in Skopelos (prima destinatie). Apoi dupa 7 zile (in ziua referendumului lor) am luat din nou ferry din Skopelos catre Alonissos (30 euro in aceeasi formatie, 1 ora de mers) deoarece sunt destul de apropiate.

Cu mari temeri in suflet privind situatia politica si economica din tara gazda, privind zvonurile de greva a transportatorilor maritimi, lipsa periodica de motorina din Skopelos, etc, dar ne-am riscat! si nu ne-a parut deloc rau. Pentru ca, daca in urma cu cativa ani ne-am indragostit de Skiathos, daca Skopelos, la fel, ne-a incantat, Alonissos s-a dovedit a fi o perla in peisaje!

Este o insula mica (subtire si lunga) dar atat de bogata in privelisti, plaje, taverne, incat in 7 zile de umblat hai hui, cu masina, tot nu am vazut tot. si chiar e superb! puncte tari: delfinul de langa barcuta inchiriata, Hora (satul vechi in varf de deal-munte) - un briliant incomparabil!

Golfuri idilice, plaje salbatice superbe, plaja foarte bine amenajata de la Leftos Gialos, mancarea grozava de la penultima taverna din Steni Vala, faptul ca pe foarte multe dintre plaje (nu toate) nu platesti chaise-long-ul, doar consumi ceva (apa, frappe, bere) de la terasa din apropiere, si cel mai tare plus pentru noi, peisajul portuar admirat dimineata la cafea si seara la o retsina din balconul hotelului Haravgi din Patitiri (localitatea -capitala, sa spunem asa) - hotel ce-l recomand din toata inima, din toate punctele de vedere!

Daca ar fi sa gasesc nod in papura insulei, as atrage doar atentia celor mai cocheti si mai comozi ca plajele sunt multe salbatice (bucuria celor cu barci, in cautare de intim si neatins) dar sunt destule (vreo 6 doar vizitate de noi) cu sunbeds, umbrele, beach bar si faptul ca mai toate sunt caracterizate de pietre (incaltarile de plaja sunt extrem de necesare).

Mancarea pe insula e diversa, bogata in peste si fructe de mare, dar si cu toata bucataria traditionala greaca la dispozitie, la preturi usor mai mari in Patitiri si mai mici in celelalte sate.

Dar trebuie masina sau scuter pentru temerari (sunt multe puncte de inchiriat barci, scutere, masini si se intrec in oferte) deoarece drumurile sunt intortocheate (fiind o insula muntoasa), inguste foarte inclinate.

Este cea mai verde insula vizitata pana acum, cu paduri de pin pana pe plaja (cu un parfum ireal), maslini, lamai si foarte multe flori.

Un mare da pentru Alonissos!

Trimis de killtox in 13.07.15 10:42:28
Validat / Publicat: 13.07.15 12:45:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 18103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (killtox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 tot din balcon

webmaster [13.07.15 12:43:35] »

Foarte bună recomandarea — şi excelent redactată, scrisă!

Mutat în rubrica "Descoperă insula Alonissos, Alonissos" (nou-creată pe sait)

Rodel [13.07.15 13:03:01] »

Un review foarte bun, iar pozele mă fac să visez din nou la Grecia.

mirmicu [13.07.15 13:03:41] »

Super review, super idee, super fotografii!

Felicitari!

webmaster13 [13.07.15 13:47:40] »

De remarcat că această insulă se află în Parcul Naţional Marin al Sporadelor de Nord Alonnisos (2260 kmp) cel mai mare de acest gen din Europa şi primul din Grecia din 1992 care înclude atăt insula Alonnisos căt şi alte 6 insule mai mici Peristera, Kyra Panagia, Gioura, Psathoura, Piperi şi Skantzoura şi alte 22 insuliţe stăncoase (mai există un Parc Marin în Golful Laganas din Zakinthos dar mult mai mic cam 135kmp) Toate activităţile economico-turistice se desfăşoară ţinănd cont de o serie de reguli de protecţie a mediului înconjurător. Dacă vă veţi afla seara în larg aici este singurul loc din Marea Egee unde veţi putea zării luminiţe ce strălucesc aproape de suprafaţa apei datorate unei specii de animale marine microscopice bioluminescente.

raduro [13.07.15 14:55:41] »

Skiathos este insula cea mai mica din Arh. Sporadelor

FloreS [13.07.15 15:45:02] »

Foarte frumos articol si poze. Il astept cu nerabdare si pe cel din Skopelos

Camelia19 [13.07.15 17:00:08] »

@killtox: Foarte frumos. Aveam nevoie de un articol despre Alonnisos si ma bucur ca a venit. Ma bate tot mai mult gandul unui concediu pentru anul urmator in Sporade si acum, pe langa Skiathos si Skopelos, ii voi face loc in itinerariu si acestei insulite mai putin cunoscute dar la fel de frumoase, dupa cum m-am putut convinge din pozele tale. Ramane doar sa vad cum le pot imparti pe zile pentru a nu pierde nimic din farmecul fiecareia. Felicitari pentru vacanta reusita!

killtox [13.07.15 18:41:58] »

@webmaster13 - multumesc, e foarte sugestiva melodia

webmasterX [18.07.15 00:50:37] »

@killtox -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

IoanaV [22.07.15 13:42:33] »

Multumesc pentru review, e foarte util mai ales ca planuiesc o vacanta in acest arhipelag. Cum v-ati intors din Alonissos, exista ferry direct pentru Volos? Din cate am inteles ar exista si ferry din Salonic, stii cumva daca este adevarat?

Ai idee daca se pot face croaziere in arhipelag (organizate, nu inchiriere de barci).

Iti multumesc anticipat pentrui raspunsuri

killtox [22.07.15 15:01:41] »

@IoanaV - buna. Exista ferry din Volos catre cele 3 insule, depinde mult de orar, de zi, ca sa stii exact ruta. E destul de complex programul lor, nu e fix dar e zilnic. Noi am plecat din Volos catre Skopellos la 7.30 (asa ne-am programat noi concediul) dar mergea mai departe catre Alonissos. iar la intoarcere era la fel: Alonissos - Skopelos Skiathos- Volos. (opreste in fiecare cate 10-15 minute). Trebuie sa te interesezi mai bine pe hellenicseaways.gr/en au si pagina de fb.

Din Salonic nu stiu de ferry catre Alonissos, dar daca e sa mergi cu masina, cred ca e prea scump... si Volos -Alonissos e 140 dus! Daca e vorba doar de persoane, e alta mancare de peste (sunt ferry de viteza Flying Cat si Flying Dolphin) care deservesc doar persoane dar nu stiu preturi. Cerceteaza pe pagina lor mai multe. Cu drag!

ebirsan [10.07.16 10:27:49] »

Vad ca sunteți pionier (cel putin pe AFA) cu informații despre Allonissos. Studiată din satelit (GE) Allonissos pare într-adevăr mai ofertantă decât Skyathos și Skopelos în genul de plaje care îmi plac mie.

De asemenea marea majoritate sunt neamenajate ceea ce înseamnă că numărul de turiști care le vizitează este mic.

Puteți face un top al plajelor care v-au plăcut cel mai mult și al accesului la ele (cu auto).

De asemenea ar fi util să ne recomandați unde (in ce localitate) ar trebui să ne stabilim baza de plecare.

P. S. legat de user-ul dvs. abrevierea WOT vă spune ceva?

killtox [01.08.16 01:05:04] »

@ebirsan - buna seara, stiu ca raspund foarte tarziu si imi cer scuze; nu am accesat site-ul pentru ca iar am fost in concediu! in plus m-am reuitat prin poze, ca nu mai tineam minte numele plajelor. Nu fac un top, totul e subiectiv in topuri, dar enunt aici cele ce mi-au placut prin intimitate si calitate: Leftos Gialos (nu e prea intim, dar e superb golful), alaturi mai e o plaja frumoasa si mai linistita - Tzortzi Gialos, apoi Megalo Ammos, Hrisi Milia, Strofili si Agio Petros. Evident ca mai sunt multe, le-am evitat pe cele din satele cunoscute. Accesul catre toate plajele din Alonissos e ok, drumuri bunute, stramte si intortocheate dar pana la plaja. Baza de plecare, tabara mama, unde sa aveti seara unde manca decent si pe alese, unde bea o bere la terasa, plus acces la market, farmacie, etc recomandabil ar fi Patitiri. Dar nu evitati Hora, satul vechi, o bijuterie!

P. S. nu cred ca inteleg faza cu WOT, scuze... poate ma lamuriti, daca tot ati starnit curiozitate!

Camelia19, ebirsan, FloreS, IoanaV, killtox, mirmicu, raduro, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Alonissos: