ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
ÎNSCRIS: 26.07.12
JUL-2015

încărcat de pe telefon!

Un weekend la Eforie

Pentru ca vara e lunga si vremea frumoasa, dar concediul are zile putine, decat sa ne incingem pe asfalt acasa, e bine sa mergem cate un weekend pe luna macar la marea noastra.

Pentru bucuresteni, de cand se circula numai pe autostrazi pana la mare, respectiv A2 si A4, drumul dureaza circa 2 ore pana in statiunile din nordul litoralului: Mamaia, Navodari, Constanta si Eforii. Cu modernizarile recente, nici nu se mai sta la coada la plata taxei de pod peste Dunare, caci puteti plati de pe telefonul mobil, sau cum am facut noi, am cumparat biletul de trecere pod si pentru dus si pentru intors de la ultima benzinarie inainte de iesirea din Bucuresti si am trecut la statia de taxare ca acceleratul prin halta.

Am rezervat pentru o noapte 2 camere la vilele Orient din Eforie Nord, pe criteriul ca e mai aproape sa mergem doar pentru un weekend decat pana la Neptun, si la Mamaia la distanta egala e mai scump.

La vilele Orient, caci sunt doua in aceeasi curte, vila Orient 1 si vila Orient 2, se ajunge foarte usor, daca dupa intrarea in Eforie Nord, la sensul giratorie mergeti la stanga spre mare, pe strada Dorabantilor nr. 34, sau Bulevardul Falezei i se mai spune. Sunt doua cladiri galbene, dintre care una la strada si cealalta in spatele ei, cu o curte cu flori si vita de vie foarte frumos aranjata in fata, cu vreo 5-6 locuri de parcare in fata, dar si cu mai multe locuri de parcare in curtea din spate, cred ca vreo 20.

Amandoua cladirile sunt noi, decorate in interior cu tablouri si obiecte de arta colectionate de proprietar de-a lungul anilor din calatoriile sale peste mari si tari. La fiecare etaj exista o bucatarie comuna cu vase, farfurii, tacamuri, plita, cuptor cu microunde, cana de fiert apa si filtru de cafea. La parter in vila de la strada, este un hol cu canapele si tv, si este si un dozator cu apa rece si calda. In fiecare camera exista frigider, televizor lcd cu cablu, baie cu dus, cu hartie igienica, prosoape si sapun, uscator de rufe, si balcon, desi exista si unele camere la parte fara balcon.

Nu am avut aer conditionat in camera, dar am dormit cu geamul deschis si a fost racoare, fara grija tantarilor, caci autoritatile stropisera cu insecticid si in toata statiune nu am vazut niciun tantar. Am avut internet in camera, ni s-a dat parola la receptie, si conexiunea a fost buna. Nu stiu cat de des se schimba asternuturile si prosoapele, caci nu am stat decat un weekend, dar pot sa spun ca e foarte curat peste tot. Apa calda e non-stop.

In curte sunt mese si scaune ca sa poti manca afara sau sa stai la un pahar de vorba cu prietenii. Ce ar mai lipsi in curte, cred, ar fi niste leagane sau tobogane mici pentru copii.

Vilele sunt situate pe strada care ajunge la plaja din dreptul hotelurilor Delfinul, Steaua de mare si Meduza, care are 2 zone stand cu fata spre mare: zona de prosoape in stanga digului si zona de sezlonguri in dreapta digului. Distanta pana la mare e cam 15 minute de mers pe jos, in linie dreapta.

Mie mi-a placut aceasta locatie, noua, moderna si confortabila, intr-o zona de vile noi, spre deosebire de locatiile din zona veche a orasului Eforie Nord, unde in copilarie pana la 17 ani am locuit cate o luna in fiecare vara.

Ca noutate, s-a deschis un nou Aqua Park in Eforie Nord, in fata hotelului Belona.

Trimis de dianamea in 13.07.15 10:20:58
Validat / Publicat: 13.07.15 12:54:57

VIZUALIZĂRI: 3007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Orient 2

[13.07.15 12:54:32]

Mutat în rubrica "Vilele Orient 1 & 2 [Ef Nord], EFORIE NORD/SUD" (nou-creată pe sait)

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.07.15 13:41:11]

Ați prezentat o locație interesantă pe care nu o cunoșteam, chiar dacă în ultimii cinci ani am mers cel puțin o dată în fiecare vară la Eforie Nord. Ce-i drept, nici nu prea am explorat cartierul respectiv, întrucât este destul de departe de plajele noastre preferate - Debarcader și, mai ales, Belona.

Apropo de plajă, cea aflată în zona hotelurilor Delfinul, Meduza este foarte aglomerată?

Și o altă întrebare: Cum ați făcut rezervarea (adică telefonic, mail, vreun site) și dacă ați plătit avans înainte de a pleca?

Mulțumesc anticipat și felicitări pentru un review util!

[13.07.15 21:38:26]

@Crazy_Mouse: Propietarii au postat vila ORIENT pe Trivago si pe Booking. Dar era o recenzie pe Trivago unde era si nr de telefon, asa ca am sunat si am rezervat telefonic. Au ales un nr de telefon foarte usor de tinut minte, adica ultimele 6 cifre sunt tastele cu literele ORIENT. Nu am platit nimic inainte. Au la receptie o diploma de la Booking cu nota 8,70. Pe aceste siteuri scria ca se asigura si mic dejun, noi nu am vrut, dar nu am vazut pe nimeni sa ia micul dejun acolo. Probabil ca se poate, la cerere.

Desi era weekend, plaja nu era foarte aglomerata, sa zicem ca erau prosoapele la cam 2-3 m distanta unele de altele, nu ca la alte plaje in Eforie unde sunt la 20 cm distanta. Sezlongurile nu erau ocupate nici macar un sfert dintre ele. Pe plaja se putea manca la restaurante, de ex meniu de pranz cu 3 feluri costa 22 lei, dar si hamsi 5 lei 100 gr, gogosi, inghetata ambalata, bere, sucuri, apa, etc. Pe plaja se coboara cateva trepte, dar se poate ajunge pe plaja si cu masina, pe un drum in panta din marginea plajei, si erau vreo 10 masini parcate la marginea plajei.

[13.07.15 22:27:58]

@webmasterX: Pozitionarea pe harta ar fi pentru vila Orient 2, care e in spatele vilei Orient 1 si nu se vede din strada. Vila Orient 1 este la strada, alaturi de vila Amfora, si are coordonatele GPS 44.0741800 N si 28.6307800 E.

[13.07.15 22:45:54]

@dianamea - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[13.07.15 23:42:38]

@webmasterX: Perfect. Nu stiu daca puteti trece in paranteza la numele strazii ca acum se numeste strada Dorobantilor si se numea inainte Bulevardul Falezei, caci se nasc confuzii, chiar daca locatia GPS corespunde. Noi aveam adresa vilei pe str Dorobantilor si intrebam oamenii de pe strada daca e str Dorobantilor si ei ne raspundeau ca nu, e Bulevardul Falezei, si nu stiu unde e strada Dorobantilor, desi e aceeasi strada.

maria55 †
[14.07.15 17:27:02]

@dianamea - iulie 2015?? Din nou la mare, la doua alei de mine... ca strazi nu le pot numi... poate doar stradute... si nici un semn cat de mic?!

Ma bucur in schimb ca a fost pe placul vostru, ca v-ati simtit bine si da... nici eu nu stiam ca s-ar fi schimbat numele strazii! Iata, noroc cu AFA!

[14.07.15 20:30:24]

@maria55: Daca as fi stiut ca stati aproape, cu siguranta veneam sa ne intalnim. Data viitoare cand vin promit sa va dau de veste. Mai venim un weekend si in august, probabil peste o luna. Astept cu placere sa va revad.

dianamea, maria55

• pagină generată în 0.050180912017822 sec