ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2015
DIN: Timișoara
ÎNSCRIS: 21.06.13
JUL-2015

Un muzeu thassian superb in Limenas

Anul acesta am fost pentru a 3-a oara in Thassos. De fiecare data cazarea a fost in Limenas - vezi impresii, vezi impresii. Eu cred ca este o locatie foarte ok, gasesti tot ce vrei: magazine, taverne, muzee, plaje frumoase. Si te poti deplasa foarte usor spre alte localitati chiar daca nu ai masina folosind autobuzele locale.

Anul acesta am descoperit un muzeu superb in Limenas. Probabil ca era acolo si anul trecut dar nu l-am vazut.

Muzeul se afla in cladirea din portul vechi (Kalogeriko). Nu este foarte bine marcat, este doar un panou de sticla transparenta pe care scrie ca in interior, la etaj, puteti vizita o reproducere a unei case vechi thassiene. Am trecut pe acolo cel putin de 2 ori pe zi si am vazut panoul dupa vreo 3-4 zile. De regula admiram marea si vaporasele cand treceam pe acolo…

O doamna foarte simpatica va conduce prin mai multe incaperi care reprezinta bucataria, dormitorul, camera copiilor, camera cu zestrea miresei, etc. In fiecare incapere sunt piese de mobilier tipice, obiecte de uz casnic, unelte, manechine imbracate in portul traditional. Doamna ne-a vorbitt, intr-o engleza aproximativa, despre obiceiuri, despre utilitatea unor obiecte, despre vechimea lucrurilor de acolo si chiar depsre anumite personalitati locale. Nu ne-am inteles noi chiar perfect dar a fost foarte frumos. Am vazut multe lucruri care mi-au amintit de bunicii mei. Si mi s-a facut dor de ei si de viata la tara…

De aceea am tinut sa scriu acest articol si va recomand din suflet sa mergeti sa vizitati acest muzeu. Nu se percepe taxa de intrare dar muzeul este deschis doar intre orele 19 si 23.

Trimis de carmenmo in 12.07.15 19:36:40
Validat / Publicat: 12.07.15 20:31:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2976 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmenmo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea care gazduieste muzeul thassian. Intrarea este in partea dinspre faleza.

luciaoradea
[13.07.15 01:20:40]

Poze nu sunt? Cred că am trecut și noi pe lângă el, sigur nu l-am vizitat, dar vroiam să mă conving că e cel la care mă gândeam.

[13.07.15 07:54:47]

@luciaoradea - Poze in interiorul muzeului nu am facut. Nu stiu daca este voie sau nu, nu am intrebat.

O sa atasez o poza cu cladirea in care este. Intrarea este in partea cu faleza.

maryka
[13.07.15 08:59:57]

@carmenmo -

Buna! Peste drum de faleza, in parc, la cativa pasi de acel muzeu, este un alt muzeu, cel de arheologie, cu foarte multe exponate valoroase, despre care am scris un rw in 2011. Langa e chiar agora, dar muzeul in sine e valoros. se pot face si poze, dar fara blitz, se poate si filma contra unei taxe, intrarea era atunci 2 eur, pt adulti, copii nu plateau. Poate cu alta ocazie, la urmatoarea vizita!

[13.07.15 09:26:14]

@maryka - Asa este. Acestea sunt mai cunoscute, s-a tot scris despre ele.

Despre cel al casei thassiene eu nu stiam nimic, am fost si anul trecut in Limenas, probabil muzeul era tot acolo dar nu l-am observat. Tocmai de aceea am scris acest articol. Cred ca poate fi pe placul multor persoane, chiar daca nu se compara ca marime si organizare cu cel de arheologie.

maryka
[13.07.15 09:57:02]

@carmenmo -

Da, e foarte bine ca lumea sa afle de toate posibilitatile, de toate obiectivele. Astfel ca la fata locului hotarasti ce anume vrei sa vezi.

Vacanta frumoase iti doresc oriunde ar fi ele!

anemarie29
[04.12.17 14:22:06]

buna, in Limenas dorim si noi sa mergem, la hotel Philoxenia INN si desigur sa ne plimbam si in alte statiuni, de aceea te intreb unde se afla statia de autobuz in Limenas, cu precadere fata de acest hotel de care zic, ai idee? cum este culoarea apei in Limenas - este si turcoaz asa cm observ in anumite poze sau e cam ca la noi? Multumesc.

[06.12.17 08:39:56]

@anemarie29: Bună! Stația de autobus este vis-a-vis de portul în care ajungeți cu ferryboat-ul. De la hotel până acolo faceți cam 10-15 minute. O să o gasiți ușor pentru că este un fel de autogară și cam tot timpul staționează acolo autobuse. Tot pe acolo e și un magazin Jumbo. La întoarcere dinspre alte localități autobusul oprește în mai multe locuri in Limenas, inclusiv în apropiere de hotel.

Marea nici nu se compară cu a noastră. E limpede, curată mult mai calmă. În Limenas găsiți mai multe plaje: una mare, amenajată, situată destul de aproape de hotelul ales și alte 2-3 plaje mai mici în capătul opus al orășelului.

Vacanță frumoasă să aveți!

anemarie29
[06.12.17 10:02:21]