Venosa Beach Resort & Spa [Isilkent]

JUL-2015
REGIM MASĂ all
+ COPII: 2 -- varsta: 20-18

Sub așteptări

M- am intors de la Venosa vineri seara si cand spun sub asteptari fac comparatie cu un alt hotel de 4* la care am mai fost in Turcia.

Drumul

Am plecat in Turcia cu mașina personală. Despre drumul parcurs a fost de 1160 km pana la hotel cu noapte intermediara la Selcuk pentru a vizita prin zona.

Am ales ca traseu București - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Târgoviște - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - Edirne - Havsa -kesan-Eceabat (feribot) -Izmir -Selcuck- Didim.

Drumul bun cu mici exceptii o bucata de drum intre Razgrad si Targoviste care este cam rupta, bucata de drum de la iesirea din Bulgaria care este la fel de varza ca si pana acum si ceva lucrari de modernizare a drumului prin Turcia mai precis dupa Canakale in rest totul in regula.

Ca taxe de feribot am platit la dus 35 lire la intorcere 30 lire. La Selcuck am fost cazati la Vardar Pension despre care voi revenii cu amanunte la rubrica aferenta.

Cazarea

La Venosa am ajuns in jurul orei 12.30 si m-am prezentat la recepție cu voucherul și pașapoartele, am completat formularul de cazare si ne-a fost inmanate cartelele de intrare, de lumina si cele pentru prosoape.

Camera

Am avut un family room nr. 1807, situată la etajul 8, cu vedere spre piscină și spre mare. (toate camerele au vedere la mare). Camerele destul de spațioase.

In prima camera am avut 3 paturi de cate o persoana un birou cu un scaun care se continua cu un corp în interiorul căruia era minibarul, iar deasupra cana electrica pentru cafea, ceai 2 cesti, 2 pahare de preparare a ceaiului iar in cealalata camera un pat matrimonial foarte confortabil și un fotoliu, care nu cred că era extensibil, cu o măsuță, de cafea, doua masute fixe in loc de noptiere care se aflau situate intre paturile din prima camera si inca doua identice si in cealalta camera, televizor cu ecran plat numai in prima camera, suport de bagaje.

In dormitorul matrimonial mai exista si o veioza cu picior Minibarul conținea o sticle de apă plată de 1l, și care nu a fost inlocuita decat atunci cand am rugat eu camerista sa ne dea o alta sticla in restul zilelor trebuia sa am grija sa imi iau eu apa de barul de jos pentru a avea in camera.

Pe holul de la intrare am avut un dulap cu trei uși, o usa era cu rafturi, și 2 cu umerașe, destul de prost compartimentat. Seiful ocupa unul din cele 5 rafturi de haine cel de sus era foarte inalt si eu fiind mai miniona nu ajungeam la el deci nu putea fi folosit ramanind cam putin loc pentru 4 persoane.

Mai erau 10 umerase si cam atat, nu am gasit nici, încălțător și burete cu silicon sau ac cu ata... Pe jos era mochetă, curată și de calitate, mai puțin în baie unde era gresie. Aerul condiționat era în sistem centralizat, cu reglaj individual și a funcționat foarte eficient.

Balconul era destul de mare, cu trei scaunee și o măsuță, plus suportul de uscat costumele de baie.

Baia a fost mare, nu foarte curată, oglinda am gasit-o stropita si asa a ramas pana la plecare cabina de dush pentru ca nu are cada, avea geamuripe un lateral si inca o jumatate de usa neinchizindu-se de tot era perfect pentru a umple cu stropi podeaua băii. Exista și uscător de păr, consumabilele de baie săpun solid, șampon, balsam, care nu au fost completate zilnic.

Curățenie în cameră s-a făcut la insistentele mele si numai in ziua in care eu i-am dat recompensa cameristei. Camera nu a fost aspirata niciodata in cele 9 nopti pe care le-am petrecut acolo si cand spun asta stiu pentru ca erau pe mocheta gunoaie pe care le am vazut zi de zi, prosoapele au fost schimbate zilnic dar numai cele pe care le lasam pe podea iar numarul lor varia daca in prima zi am gasit cate 5 prosoape am avut zile in care gaseam si numai 3, iar cearșafurile au fost schimbate o singura data in cele 9 nopti,

Balconul nu a fost nici macar maturat ce sa mai zic de dat cu mopul si scrumiera golita in 2 zile. Geamurile de la partea de jos a balconului le am gasit murdare si asa au ramas pana la final. Curatenia se facea in jurul orei 3 daca doreai sa te odihnesti dupa amiaza nu prea aveai cum.

Tot în ziua sosirii am primit în cameră un bol cu 4 prune

Room service este disponibil non stop, dar contra cost nu l am folosit.

Restaurantul

Programul restaurantului este : mic dejun 07.00-10.00, prânz: 12.00-14.00, cină: 19.00-21.00. Restaurantul se află la parter, destul de mare, Noi am mincat numai inauntru intrucat pe terasa erau mai putine locuri si nu gaseai mese libere. masă în restaurantul mare.

Mincarea cam aceasi in fiecare zi zona destinata copiilor am vazut-o numai in doua seri populata cu cartofi prajiti hamburgheri si ceva paste in rest era goala.

La micul dejun zilnic acelasi lucru un parizer si o sunca cam dubios de rosii si uneori chiar inegrite pe margine nu am gustat niciodata din ele, o sunca presata mai comestibila, oua fierte la 3 si 5 minute omleta cascaval branza salate, pizza diferite croasante, fasole diferite chifle calde sau briose cu cate ceva aplicate deasupra (branza, salam) carnati prajiti si unt gem compot iaurt, lapte numai rece cateva fructe feliate, rahat halva, cereale si nelipsitele clatite.

Nu au existat niciodata fructe confiate. Băuturile erau comandate la ospătari și aduse la masă de aceștia, timpii de așteptare fiind absolut rezonabili. La micul dejun erau portocale pe care ti le puteai stoarce singur sa iti faci fresh.

Micul dejun târziu 10.00-11.00 continea acelasi chestii ca si la micul dejun normal

Snack barul aflat în apropierea amfiteatrului, constituie o alternativă la masa de prânz din restaurantul principal, programul acestuia fiind 12.00-18.00. Varietatea sortimentală fiind zilnic aceasi. hamburgeri, cartofi prăjiți și pui la rotisor, aripioare de pui la cuptor carnea specifica de saorma, paste cu sosurile aferente, dar, pizza, nugget de pui, waffe cu ciocolata sau dulceata, la gözleme de diferite sortimente cu brânză și cu carne, ayran răcoritor, kümpir-

Înghețata a fost zilnic intre 14-16, cu trei arome vanilie cacao si fructe de padure, uneori la masa se seara mai servea si inghetata...

Există și cinci restaurante a la carte, cu rezervare prealabilă la biroul de relații cu clienții, pe 7 zile de sejur avand dreptul la un singur restaurant restul trebuind sa le platesti nu stiu care era taxa de plata aferental Noi am fost la cel mexican si la cel italian (Nu am stiut ca avem dreotul la o singura rezervare pentru ca nu ne a anuntat nimeni de acest lucru la final nu ni s-a perceput nici o taxa pentru cel de al doilea restaurant folosit) Toate cele cinci restaurante de gasesc la nivelul receptiei de fapt este pe terasa din dreapta receptiei fiecare specific avand rezervate cate 3-4 mese (probabil de nr de solicitari).

Nu de putine ori am vazut in restaurant muste care bazaiau pe mancare ceea ce mi se pare inadmisibil pentru un hotel de 5 stele

La mesele principale zilnic piept de pui la gratar, peste cam odata la 2 zile cam 2-3 feluri de mincare care se repetau mai mereu un loc in care zilnic se faceau paste doua zile am gasit frigarui de pui la gratar si intro singura zi peste la gratar doua feluri de supe creme. Oricum capitolul mincare de stul de saracaios si cam acelasi nu au existat fructe de mare niciodata si nici curcan. La capitolul prajituri cam la fel o saptamana au fost acelasi feluri dupa o sapt au mai diversificat ceva. Zilnic se gaseau o tavita doua cu baclava si saraile daca te grabeai la masa gaseai daca nu nu mai gaseai pentru ca nu se suplimentau. Fructele zilnic acelasi cirese mere piersici nectarine prune si pepene.

Bauturile atat cele racoritoere cat si cele alcolice destul diluate

Pool barul, cu un program 10.00-00.00, este situat în zona piscinei. Odata la doua zile catau doi baieti la chitara muzică live.

Lobby bar, la nivelul recepției, cu program non stop, a fost ok. Cele mai bune cokteiluri se gaseau aici in restul barurilor nu le faceau.

Aici erau cele mai putin diluate bauturi. La cele de pe plaja si piscina ti se umplea paharul cu gheata peste care iti puneau putina bautura.

Apa plata era imbuteliata la sticle de 0.5 l

Piscina

Destul de mare si curata pot spune ca e punctul forte al hotelului Este traversată de un pod care ducea la pool bar, adancimea fiind aceasi de 135 cm.

șezlonguri find destul de multe dar care erau zilnic ocupate fiind, evident, rezervate cu prosoape.

Piscina cu tobogane este separată de piscina principală. Există trei tobogane programul este 10.00-12.00 și 14.00-17.00.

Pentru copii există o piscina acoperita.

Conform prezentării oficiale, există și o piscină interioară care era inchisa.

Plaja

Plaja e cu pietris. si intrarea in apa la fel Există șezlonguri în număr suficient, mulți preferând distracția de la piscină. Șezlongurile sunt înșirate sub copertine, destul de apropiate unele de altele, la o oarecare distanță de mare, cam mare în opinia mea, însă cine dorea să stea mai aproape de apă își putea muta șezlongul după preferință, dar stătea în plin soare.

Intrarea în mare este cu petre destul de deranjante, . Valuri nu au fost niciodata hotelul fiind situat intrun golf marea fiind ca un lac si destul de rece si foarte putini intrau in ea.

Prosoapele pentru plajă se ridică de la chioșcul de prosoape, aflat în zona amfiteatrului, în schimbul cardurilor primite în momentul cazării.

Internetul teoretic este in tot hotelul practic nu functioneaza decat rareori.

Vantul bate enorm de tare eu din 9 zile 6 le am prins cu vant poate ca pe unii nu ii deranjeaza dar ajungi sa te saturi de el fiind foarte frig cand iesi din apa. In hotel este foarte curent atunci cand bate vantul abia reusesti sa intrii in camera si se aude pe holul hotelului de parca bate crivatul la noi.

Ca mod de distractie pentru cei tineri nu exsita mare lucru in afara nigh clubului de la hotel si care nu era prea cautat. Hotelul fiind situat la distanta destul de mare de oras nu este usor de ajuns in alta parte a orasului.

Concluzie

Nu recomand acest hotel intrucat nu isi merita banii mai bine mai pui ceva si mergi intrun loc in care sa te simti bine.

Impresii încărcate de cristim10 in 12.07.2015 10:16:47

Validat / Publicat: 12.07.15 11:15:07

• Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Grecia, Italia, Austria, Franta

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cristim10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 13 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS: 37.35076300 N, 27.32886900 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Venosa Beach Resort & Spa [Isilkent]? - Scrie impresii DESPRE CAZARE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de cristim10? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.07.15 13:45:20]

@cristim10

Ai putea te rog să indici acel hotel?

[12.07.15 15:36:10]

@tm67bru: lycus beach este hotelul

[12.07.15 16:10:50]

Vaiiii... nu am cuvinte. Am ajuns la un nivel în care nu ne mai mulțumește nimic. Citesc și mă minunez cum sunt de nemulțumiți ca la un asemenea hotel de 5 * nu găsim papuci, halate de baie, ață, ac etc etc.

[12.07.15 16:17:13]

@cristim10

lycus beach este hotelul

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)]

[12.07.15 16:50:57]

@viviv: fiecare intelege ce ii place. Am scris ce este si ce nu pt a va face o idee. Ma nemultumrste faptul ca nu se face curatenie si ca deseori pe mancare am gasit bazaind mustele. Daca dvs preferati sa mincati o bucata de peste de ex. pe care au bazait-o mustele este strict probl dvs

[12.07.15 16:53:07]

@webmasterX: am scris la vremea respectiva impresiiledeacolo.

- laurentium
[12.07.15 17:58:51]

nu stiu ce li se pare unora iesit din comun sa gasesti in camera unui hotel de 5*, papuci si halate? ca turist e bine de stiut.

[12.07.15 19:10:53]

@cristim10: eu am gasit in fiecare zi făcut curat în cameră, cu prosoapele schimbate și consumabile adăugate (chiar dacă nu le foloseam). Pe lângă acest lucru alimentau cu apă frigiderul, iar intr-o zi chiar ne-am nimerit în cameră când a venit să suplimenteze ceaiurile.

Nu știu unde ati gasit peștele neacoperit, pt ca eu l-am găsit mereu în acele recipiente speciale, unde capacul era închis.

[12.07.15 19:15:16]

@laurentium: hotelurile de 5* Ultra All Inclusiv de obicei au... iar acestea la găsești la alt preț. Recomand Titanic, Spice, Dulphin de lux... din Antalya... acolo va garantez ca au halate si papuci, dar și prețul este dublu.

[12.07.15 19:23:41]

@viviv - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc) ]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Recomand Titanic, Spice, Dulphin de lux... din Antalya...
Dac-aţi fost cazaţi acolo - atunci.... şi de acolo :D

[12.07.15 20:04:10]

@viviv - Eu am analizat situatia mea, nu am fost in control in tot hotelul.

In zona salatelor se gaseau zilnic peste cascaval si alte produse care nu erau acoperite si pe care zilnic erau muste.

e dreptul meu avand in vedere ca am platit pentru acel concediu niste bani sa sun cand ceva nu imi convine.

Nici macar dupa ce am fost la receptie si am anuntat ca nu se face curat in camera nu s-a schimbat nimic, din acesta cauza am ajuns sa dau atentie cameristei.

- laurentium
[12.07.15 22:05:30]

@viviv - asa este.

si toate hotelurile de tranzit (2*) din canakkale si Edirne au papuci. sincer este primul hotel din Turcia la care nu am primit papuci.

[12.07.15 22:27:14]

@webmasterX: în acest moment încă sunt în Turcia, în Kusadasi. Când mă întorc o să scriu și eu un review despre cele 2 hoteluri, mai ales ca au același patronat, iar diferență este mare.

La cele trei din Antalya a fost soțul meu în team building cu firmă și mi-a povestit foarte mult, mi-a făcut diverse comparații între 5* de AI și UAI și de aceea nu pot face eu o descriere a hotelurilor.

[13.07.15 08:01:32]

@viviv - Si nu sunt singurele probleme la acest hotel, aici scriu poate 3% din cei care ajung acolo.

Romanii care stateau la plaja langa mine au avut probleme la cazare din 6 familii patru au avut camere in hotel la celelalte doua le-a propus sa ii cazeze in casutele de langa plaja unde probabil dormea personalul dupa ce au refuzat si au facut scandal le-a fost alocata alte doua camere la mezanin fara balcon cu ale caror geamuri dadeau spre parcare,

acelasi lucru au patit si prietenii mei care au venit la o sapt dupa noi.

Cand rezervi un bilet din luna oct 2014 speri sa ai si o camera alocata si sa nu intampini astfel de probleme.

[13.07.15 15:44:56]

@cristim10: asta este adevărat, dar să știți ca vina o poartă foarte mult agenția prin care au venit.

Eu am stat de vorbă și cu o doamnă care era cazata acolo și mi-a recunoscut ca agenția nu s-a implicat și nu le-a mai răspuns la solicitare.

Adevărul e undeva la mijloc... părerile sunt împărțite. Niciodată, din punctul meu de vedere, un hotel nu poate satisface pe toată lumea.

Publicitate    [25.06.19 03:51:40]