ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2015
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14

Mi-am luat bacu'

Dupa ce am cujetat adanc la problema cearsafurilor si farfuriilor cu mancare din concediile noastre (de altfel felicitari autoarei pt ideea de a scrie), astazi, cineva trebuie sa se trezeasca, duminica devreme sa scoata cainii - 2- pe strada, eventual si ai vecinului plecat in concediu, sa hraneasca pisica, sa verifice daca ultimul animal de companie al familiei s-a intors din vagabondajul de noapte; nu, n-a venit, maine probabil se va odihni pe pervazul bucatariei mele si ma va delecta cu verdele lui stralucitor de brotacel obraznic.

Acestea toate terminate, iau cafeaua si ma hotarasc sa schimb cearsafurile calculatorului, le schimbasem eu acum 5 zile dar zic fie, treaca de la mine. Ce buna idee, murdare rau: pastile pt toate blestematiile (!?) lumii, oferte pt acoperirea celor trei litere anatomice, propuneri de a castiga sume astronomice (nu spuneau daca banii mi-i dau prin bancile grecesti), excursii da, nu m-am hotarat caci lipsea cea de pe Marte, etc.,

Dar ce mi-a ridicat un mare semn de intrebare : meditatii gratis pt bacalaureat! Eu si bacu'! Oare in ce secol traim, am calatorit in timp? Ba primesc si liste pe judete cu absolventii cu bac, curat si vine alta oferta pt examenele la facultate (pardon: inscrieri).

Cafeau ma trezeste : e normal sa primesc asa, tocmai am luat bacu', adica m-ati facut voi cei de la AFA din gold, premium. Multumesc onorata comisie!

Se trezeste colegul meu cu care am facut ceva studii la scoala vietii si-i spun, prima reactie a lui: faci cinste! Noroc ca aveam sticla cu vin de la Cernica. Ce fac de acum, intreb eu. Mergi inainte, iti dai doctoratul. N-am studii universitare. Nu-i problema, asa cum sunt inscrieri la facultate fara sa ai bac' asa poti sa te inscrii si la doctorat fara facultate!

Isi ia sticla cu lapte (cna nu da voie pana la ora zece decat la sticla cu lapte si colegul respecta legea) si ma lasa cu nodul in minte. Ma gandesc bine pret de o cana mare de cafea si ma hotarasc: merg legal, imi iau licenta tot cu AFA (am auzit ca taxele la seminarii sunt mici si amfiteatrele au vederi bune, focuri de tabara, zicea cineva ca se dau si diplome in rama, sa vedem ce fac cu rectorul caci cu sefii de catedre m-oi intelege).

Asa ca draga SPAM, de acum nu-mi trimite mesaje de bac', pastile de potenta, cure de slabire, chilotei, intalniri erotice, nici macar corul vikingilor care canta "spam, spam, minunatul, gloriosul spam" nu vreau sa-l aud, doar de ai ceva pastile sa trec repede facultatea, sa merg si la doctorat ca asa a ordonat sotul si conform legii strabune... femeia trebuie sa asculte de barbat!

Totusi legea nu are norme de aplicare: cat sa asculte si cand? Exista cumva si reciproca?

Trimis de elviramvio in 12.07.15 08:18:11
Validat / Publicat: 12.07.15 10:53:02

VIZUALIZĂRI: 861 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2015 PMA (din 17 voturi)

webmasterX [12.07.15 10:50:05] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice) " (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE.

Carmen Ion [12.07.15 10:59:47] »

@elviramvio - Foarte drăguţ! Felicitări pentru bacul trecut cu brio pe AFA! Şi dacă tot ai pornit pe drumul ăsta, ia-ţi licenţa şi masteratul tot aici. Iar de acolo până la doctorat nu mai e decât un pas!

luciaoradea [12.07.15 13:12:56] »

@elviramvio - eu aș vrea să văd animalele familiei, pisica neagră am văzut -o, pe celelalte nu... Dacă tot e off -topic poate se accepta, nu? ????

Zoazore [12.07.15 13:28:36] »

@elviramvio - Bravo! Mi-ai dat un imbold! Că și io-s proaspăt bacalaureată AFA!

Nene Rector, când se fac înscrieri la facultățile AFA?

Și uniforma (tricoul) când îl voi primi? Că iaca, începe școala acuși!

elviramvio [13.07.15 00:55:17] »

@luciaoradea -

In curand le arat, trebuie sa aleg si sa le cer acordul pt ca sunt majore. Totusi o lamurire : avem o bucata pisica neagra, vazuta; 5 caini, 2 aici si 3 la munte din care 4 fosti maidanezo-ulitari, 1 brotac verde stralucitor, de azi si un pui de cucuvea pe care-l duc maine la veterinar, ce va mai fi vom vedea.

luciaoradea [13.07.15 01:22:57] »

Nu-i bai, eu vreau să le văd pe toate. Mai ales de brotacul verde sunt cea mai curioasă. . sper sa își dea toată lumea acordul...

Zoazore [13.07.15 11:57:55] »

@luciaoradea - Daaaa! Vreau si eu brotac si tot restul!

Carmen Ion, elviramvio, luciaoradea, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):