ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2015

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Amalfi, de neuitat

Dupa cum am scris si in titlu, a fost intr-adevar o experienta de neuitat. A fost prima data cand am iesit din tara dupa scoaterea vizelor, iar Roma ni s-a parut destinatia potrivita. Pe atunci, nu aveam copil, asa ca ne-am plimbat in voie.

Cand am ajuns la hotel, am aflat ca ni se gresise rezervarea, agentia din Romania anuntase ca vom sosi a doua zi. Ne-am speriat, evident, dar domnul de la receptie ne-a linistit si, in 5 minute ne-a dat deja cheia de la camera. Nu vom uita niciodata: 424. La etajul al 4-lea, spre curtea interioara, mochetata, cu un mobilier nou, decorata frumos, camera ni s-a parut foarte frumoasa. Nu era mare, in schimb, avea o baie spatioasa, bine dotata (am cerut sa aiba cada si asa a fost), extrem de curata si cu fereastra (cele "oarbe" se aerisesc mai greu).

Am cerut o harta la receptie si am pornit sa exploram. Pentru cei care iubesc locurile frumoase, Roma este un oras potrivit ca destinatie: obiectivele turistice sunt mai apropiate unele de altele (decat la Paris, sa zicem), dar pline de farmec si incarcate de istorie.

Pe toata perioada sederii, cei de la receptie, vreo trei persoane, au fost intotdeauna amabile si ne-au raspuns la orice intrebare.

Lenjeria si prosoapele se schimbau o data la doua zile, dar trebuie sa remarc faptul ca personalul de serviciu era extrem de discret, camera era mereu curata, dar nu stiam cand intrau. Avand fereastra spre curtea interoara, era intotdeauna liniste si nu mirosea urat, asa cum s-ar putea crede. Inclus in pretul camerei era si micul dejun, unul de tip suedez, cu produse pe toate gusturile, pe alese. Doamna care ne servea cafeau/ceaiul era intotdeauna amabila, intr-un mod natural. Atmosfera care domnea in hotel era una de calm, de discretie, dar in acelasi timp de voiosie specifica italienilor.

Hotelul se afla in apropierea garii Termini, de unde puteam lua mijloace de transport in orice directie. Noi ne-am facut un abonament pe toate liniile care costa atunci 16 € pe o saptamana/persoana.

Vremea la Roma, in decembrie 2007, a fost foarte placuta. La slujba de Craciun de la Vatican, erau afara17 grade si soare.

Noi am avut parte si de o mica "aventura": in ziua plecarii, pe aeroport, am constatat ca ni s-a anulat zborul????. Dupa ce ne-am revenit din soc, am sunat la hotel, acelasi hotel Amalfi, unde am solicitat si primit pe loc o rezervare pentru inca o noapte. Reintalnirea a fost placuta, desi noi pierduseram jumatate de zi pe drumul spre si dinspre aeroport. Poate si din cauza asta, pe mine m-a luat o durere de cap groaznica.

Dimineata, la micul dejun, cand noi vorbeam cu cei de acasa, doamna care ne servea cafeaua, se uita cumva la noi altfel. Dar nu ma interesa de ce, ma durea capul prea tare, asa ca am intrebat-o, intr-o italiana aproximativa, de unde pot lua niste medicamente. Zambind, doamna mi-a raspuns, in dulcele grai moldovenesc, :"Este o farmacie chiar pe colt!" Nu mi-a venit sa cred: a trebuit sa ni se anuleze zborul ca sa aflam ca avem cu cine vorbi romana chiar in hotel.

Nu stiu in ce masura lucrurile mai stau astfel la hotelul Amalfi, dar pentru noi a insemnat o vacanta de neuitat intr-un oras pe care l-am revazut in 2014, alaturi de baietelul nostru care avea 4 ani.

Trimis de scubi in 11.07.15 16:06:19
    Validat / Publicat: 11.07.15 17:21:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia

VIZUALIZĂRI: 1130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scubi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

[11.07.15 17:20:50]

Tare fain povestit...

Fiind totuşi vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare"; în cazul articolelor de călătorie se aplică punctul 4b.

• Alte impresii din această RUBRICĂAmalfi Hotel:

• pagină generată în 0.046205997467041 sec