ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2015
FEB-2015

Către satisfăcător

la PMM* = 194 AED

Un hotel accesibil in Dubai

Imi doream demult sa ajung in Dubai si am planuit din timp acest sejur. Am facut rezervare pentru biletele de avion inca din octombrie si am inceput sa caut cazare. Dupa mai multe cautari pe booking am gasit hotelul Comfort Inn Deira, care mi s-a parut a fi destul de ok, aproape de metrou si la un pret bun.

Hotelul se afla in zona veche a orasului, Deira. Este foarte aproape de metrou (statia Union), la 5 minute. Insa este destul de departe de obiectivele turistice (Dubai Mall, Burj Khalifa, Dubai Marina). Se merge foarte mult cu metroul. Initial nu m-am gandit ca ar fi o problema prea mare, dar dupa o zi de plimbat prin oras, fiind foarte obositi, ni se parea interminabil drumul cu metroul (de la Dubai Mall faceam cca. 45 de minute pana la hotel).

In shimb, hotelul este destul de aproape de bazarul de aur, bazarul de condimente. Se poate ajunge si pe jos sau cateva statii cu autobuzul.

Hotelul are si o piscina pe acoperis, insa atunci cand am fost noi a fost destul de racoare si apa era rece, nu am putut sa o folosim.

Camera in care am fost cazati a fost draguta, curata. Conexiunea wi-fi a functionat bine. Micul dejun as putea spune ca a fost acceptabil. Se putea si mai bine.

In apropierea hotelului se gaseste un mini-market (chiar vizavi), de unde se poate cumpara apa, sucuri, gustari la preturi rezonabile. De asemenea, inspre metrou este un supermarket, Day-to-day, unde se gasesc suveniruri la preturi foarte bune (aceleasi se gasesc si in bazar, dar la preturi mult mai mari).

Cei de la hotel ofera shuttle bus gratuit catre plaja Al Mamzar, insa nu l-am folosit.

In concluzie, as spune ca este un hotel care ofera servicii decente la un pret bun, insa este destul de departe de centru. Daca ar fi sa mai merg din nou, as alege un hotel intr-o zona mai apropiata de obiectivele turistice, de preferat in zona Dubai Marina, care mi-a placut foarte mult.

Cat despre Dubai, as putea spune ca m-a impresionat , este un oras care are multe de oferit. Recomand Safari in desert, este o experienta unica. De asemenea, o plimbare prin Dubai Mall si o vizita la Burj Khalifa. Fantanile din fata Dubai Mall sunt absolut magice, nu ne induram sa mai plecam de acolo. Speram sa revenim cat mai curand!

Trimis de kathy15 in 10.07.15 23:50:46
Validat / Publicat: 11.07.15 09:49:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kathy15); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Safari in desert - o experienta de neuitat
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 194.65 AED pe cameră

[11.07.15 09:48:05]

Mutat în rubrica "Comfort Inn Hotel [Deira], DUBAI" (nou-creată pe sait)

[11.07.15 10:03:27]

kathy15AUTOR REVIEW
    [11.07.15 21:53:36]

@webmaster : Da, sunt ok coordonatele GPS.

Multumesc

Camita
    [05.09.15 20:32:01]

Atasez si eu caracterizarea pe care am postat-o pe Booking :

"Un hotel obisnuit, la pret minim! "

• Călătorie de plăcere

• Cuplu

• Cameră dublă standard

• A stat 7 nopți

Cei care vor sta la etajul II (cum am stat noi) vor fi usor deranjati de zgomotele de la sistemul de ventilatie sau de la restaurantul de la etajul I, seara, cand probabil se spalau vasele si dimineata cand se ridica gunoiul de la tomberoanele din strada, dar daca va dotati de acasa cu dopuri pentru urechi, veti dormi normal. Daca ne gandim ca se munceste pentru a ne simti noi bine, vom trece peste aceste probleme !

Amplasarea hotelului este aproape de statia de metrou UNION (care va permite sa alegeti intre linia rosia si cea verde), langa hotel veti gasi un magazin universal foare util, numit "DAY TO DAY", cu cele mai ieftine suveniruri, vis-à-vis este un supermarket de unde va puteti cumpara sucuri sau fructe. Micul dejun este variat, in fiecare zi au o baza formata din salam, branza, masline, iaurt, cafea, ceai, suc, gem, unt, la care se adauga omleta, ochiuri, friganele, carnaciori in sos. mancaruri de : fasole, ciuperci, ficatei, legume, care, alaturi de diverse cornuri, prajiturele se pot servi alternativ. Nu este o calitate pentru mofturosi sau fitosi, ci pentru turisti "normali". Sala de mese este la etajul I, iar la parter este o cofetarie unde va puteti delecta cu o felie de tort. Am putut folosi gratuit internetul sa ne adaugam un bagaj la WizzAir, personalul de la receptie fiind foarte amabili. Camerele au aer conditionat care se poate regla la ce temperatura doriti, sau chiar inchide, pentru cei care nu-l suporta (noaptea), curatenie se face zilnic, iar la ultimul etaj puteti face baie si plaja la piscina, avand asigurate prosoape mari. Noi ne-am simtit bine aici, mai ales ca pretul a fost foarte mic, comparativ cu alte hoteluri, iar Deira are magazine pentru toate gusturile si posibilitatile!

[05.09.15 23:57:32]

@Camita - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

marival
    [21.05.18 11:54:13]

Bună când veți merge din nou sa ne spuneți și nouă! Poate mergem împreună dacă vreți!

Va rog trimiteti-mi și mie pe mp cât costa acolo aurul dacă ați cumpărat și cât costa sa mananci un prânz o cina la un restaurant Ms

kathy15AUTOR REVIEW
    [22.05.18 13:53:59]

@marival: Buna,

Cat costa aurul nu stiu, nu ne-am interesat, iar o masa la restaurant costa in jur de 15-20 de euro de persoana din cate imi amintesc (nu la restaurante de lux, acolo sigur este mult mai mult).

marival
    [22.05.18 16:41:12]