ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2015
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 20.04.12
JUL-2015

Recomand din suflet SOTI

Vacanta la Studios Soti –Golden beach!

Abia m-am intors din sejurul de 7 zile la vila Soti, statiunea Golden beach – Thassos, 2 iulie – 9 iulie!

Dat fiind faptul ca pana la plecare nu am gasit nimic pe nici un site de calatorii, impresii despre aceasta vila, ma grabesc sa vin cu cateva detalii in speranta ca le vor fi de folos si altora.

Cand am achizitionat acest bilet de la agentie, mi s-a spus ca e primul an cand aceasta vila e data in circuit turistic la agentii. Mai cu frica, mai incurajata de sotul meu, am zis sa incercam, deoarece ca un prim atu a fost locatia, 50 m pana la plaja.

Nu voi face o poveste siropoasa cu acest sejur, ci voi puncta strict ceea ce mi-a placut si ceea ce nu mi-a placut!

Puncte pro:

- Vila este chiar la strada principala, autocarul ne-a lasat fix in fata portii. imediat cum traversezi strada ajungi la plaja – 50 m in fata!

- Pozele din camera arata exact ca in prezentarea de pe booking.com

- Imediat cum se iese din curte, cam la 40 m la dreapta este un magazin Makedonia cu absolut orice iti poti dori, de la produse alimentare, legume, fructe, patisserie, suveniruri, cosmetice, dulciuri, articole de plaja, uleiuri, bauturi, preparate, ca sa scurtez, un magazin mixt cu preturi de bun simt, accesibile tuturor. In partea dreapta alt magazin market Anna cu aceleasi produse!

- Imediat in partea stanga cum iesi din curte, incep tavernele, doar ca intrarile sunt de pe plaja, adica pe partea cealalta.

- In spatele vilei se vede foarte aproape muntele.

- In lateralul vilei este o parcare neamenajata, dar sub maslini, la loc sigur si cu vedere!

- Camerele am inteles ca sunt toate cu 3 paturi - un pat dublu si unul simplu (initial am crezut ca asa primit noi deoarece aveam si copilul, dar apoi am aflat ca si acolo unde erau 2 persoane in camera tot 3 paturi aveau). noi am avut camera 5 la etajul 1 cu vedere lateral dreapta (voi incarca poze pentru o vedere mai buna).

- Camera este asemeni tuturor celor din majoritatea vilelor: simpla, dar curata : lenjeria + prosoapele au fost schimbate dupa 3 zile, dna proprietara ana, venea zilnic si lua gunoiul. Ca o paranteza, dna ana este foarte amabila si draguta, muncea foarte mult, uneori o vedeam intinzand rufe, alteori calca, are undeva o dependinta in spatele vilei unde este ca un fel de uscatorie si calcatorie, si bucatarie de vara; ea se descurca binisor cu limba engleza, dar daca totusi nu intelege totul cheama pe cineva din familie, probabil pe sora ei, care vorbeste bine si te lamureste pe loc. Baia nu are draperie la dus, dar ventilatia este foarte buna, un geam destul de marisor, aburul dispare imediat. Chicineta are cam tot ce trebuie : plita, vesela cu strictul necesar, dar nu exista burete de spalat vase si nici detergent de vase (am cumparat de la market 2 eur)

- Balconul potrivit ca dimensiune, masa, cu 4 scaune, ata pentru rufe si 8 – 10 carlige.

- tv lcd mic in camera dar nu l-am deschis decat in prima seara si nu era semnal bun (dna ana m-a lamurit ca in toata statiunea nu prea e semnal bun decat la vreo 2-3 posturi, deoarece este un fel de depresiune acolo. Nu a fost nici o problema, oricum nu vine nimeni in Grecia sa stea la tv.

- Semnal la internet foarte bun, parola ti-o da imediat ce o ceri si mai ales este gratuit.

- Zona este foarte linistita, fara muzica, fara paranghelii pana noaptea tarziu, vila intretinuta bine!

- Aer conditionat exista, dar nu a fost deloc nevoie, intrucat serile se racorea bine afara si daca dormeai cu usa de la balcon deschisa nu exista pericol de tantari. Nu era cazul de plase, de pastile contra tantarilor. Dimineata in schimb la ora 8 deja batea soarele pe partea laterala si era putin deranjant sa bei cafeaua cu soarele in ochi.

- Seara se aud greierii si alte insecte care nu stiu cum se numesc dar foarte placut sa stai in balcon in liniste si sa asculti.

- Pe holurile vilei sunt tot feluri de informatii, un mic avizier cu nr de telefon al dnei ana pentru rezervari directe, cu ceva reclame ale unor agentii de turism care fac excursii optionale, ceva informatii cu un nr de telefon ca daca vrei sa faci gratar, poti da comanda ce carne doresti si a doua zi, gasesti la vila ceea ce ai comandat, etc!

- La etajul 1 este de asemenea o terasa mare in mijloc cu vreo 4 mese cu cate 4 scaune fiecare.

- Gratarul din spatele vilei este dotat cu de toate: lumina, chiuveta, apa curenta, ustensile pentru gratar, mese, scaune, (mai putin carbunii, dar care ii poti cumpara de la magazinul alaturat un pachet mic, parca 3-4 euro). Noi am folosit cam jumatate de sac de carbuni, dar cand am ajuns la gratar am vazut ca mai erau carbuni ramasi de la alti turisti! verificati inainte de a cumpara!

- Curtea din fata foarte spatioasa cu un fel de marmura pe jos, unde copii se pot juca in voie, inainte sa urce in camera si parintii sa mai bea o cafeluta in curte, sau sa guste bautura lor tsipuro (un fel de rachiu de-al nostru), dar cu gust de anason, mentolat apropiat cu gustul de ouzo. Dna ana are expuse cateva sticle la parter, unde poti gusta si de asemenea poti comanda la ea, 12 euro litrul, diverse sortimente! noi am gustat si am luat o jumatate de litru si e asa de bunnnnn, dar bineinteles rece sa fie!

- Cam in dreptul magazinului Makedonia se afla si statia de autobus local.

- Permanent este cineva din familie in curte sau prin spate si sunt foarte saritori sa iti dea informatiile necesare.

Puncte slabe:

- Au doar o singura priza in camera, ceea ce e cam rau cand ai de incarcat mai multe device-uri: fier de calcat, tableta, telefoane, ap foto etc. nu stiu daca dadea la cerere un prelungitor, sau trebuie sa veniti cu el de acasa!

- Check in este la ora 13 si check out la 9 dimineata. Cand a fost vorba sa plecam ne-a spus ca putem lasa bagajele dimineata in dreptul bucatariei de vara in spate si vor fi in siguranta, putem folosi baia din curte, sau chiar putem astepta in curte cat e nevoie. nu face rabat de la aceste ore fiindca nu are timp de pregatit camerele pentru turistii care vin.

Concluzie:

raportul prêt / calitate este foarte bun. Am gasit exact ceea ce m-am asteptat la banii platiti!

Merita incercata aceasta locatie - vila soti, mai ales pentru cei cu copii mici si pentru persoane care se deplaseaza mai greu. Vila Soti este atat de aproape de plaja, doar cat treci strada si mergi drept putin.

unele vile de prin jur erau pozitionate in panta abrupta, cam 200 m de urcat, dupa ce vii de la plaja, nu e chiar usor daca nu ai conditie fizica buna. imi placea hotelul care se vedea sus de tot - emerald, ar fi fost privelistea super ok, dar abia cand am urcat pana la hotel si am scos limba de-un cot, mi-a trecut pe loc gandul ca as fi facut drumul asta cu copil mic zilnic de cateva ori.

Observ acum ca si banuaurelia a incarcat o impresie despre vila soti pe 18.06 (déjà renuntasem sa mai caut detalii despre Soti), si nu o sa mai incarc pozele din camera, deoarece vad si ea a stat la aceeasi camera. In schimb o sa pun poze cu gratarul facut de sotul meu in spate. Despre macelaria de unde am cumparat bunataturile, de pe gratar, o sa scriu in alt review.

Celor ce iubesc plaja golden beach si imprejurimile, va recomand Studios Soti cu incredere.

Pentru webmasterX, coordonatele GPS sunt ok.

Trimis de adutza_ghiocel in 10.07.15 21:54:05
Validat / Publicat: 10.07.15 22:26:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: olympic beach, paralia, corfu

VIZUALIZĂRI: 4708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adutza_ghiocel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 balconul camerei nr 5

[11.07.15 09:26:29]

Bună, completă recomandare

Mulţam fain şi pentru certificarea coordonatelor GPS.

Am adnotat aceste coordonate ca fiind confirmate.

calatorul
[12.07.15 19:36:06]

@adutza_ghiocel - Multumim pentru informatii, utile, detaliate, cuprinzatoare. Adaug si votul meu. Vacante frumoase in continuare

adutza_ghiocelAUTOR REVIEW
[12.07.15 22:47:59]

@calatorul50 - multumesc asemenea. dupa ce am postat mi-am amintit ca am si un filmulet de 1 min facut din balconul camerei, cu trilurile care se aud si ziua si noaptea. nu stiu insa cum sa il postez. il statiune nu am auzit decat valurile si aceste sunete din copaci. trebuie neaparat sa auda si comunitatea AFA.

poate ma ajuta webmaster x.

adutza_ghiocel, calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂSoti Studios: