ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

La pomul laudat...

O jumătate de ora pentru chec in, camera cu doua dormitoare cugetam la USA care da. in hol,

restaurant aglomerat ca si cantinele de pe vremea raposatului, unul matura in timp ce mâncam, altul dădea feliile de salam pe jos si le punea la loc,

piscina aglomerata, pamperșii aruncați peste tot!

Sunt prea pretențioși???! La tobogane o lipsa de siguranța a utilizatorilor!

De obicei ne orientam la hoteluri recent construite, dar acum am luat păcăleala! Mulți ruși si turci foarte gălăgiosi!

Opționalele, aceleași de 8-9 ani!!

-- adăugat printr-un alt review(!) = nu sunt acceptabile două seturi de note, a fost mutat aici --

Cred ca a sosit momentul sa spunem lucrurilor pe nume!!!

All inclusive = "plimba tava"!!

Anii 2000, au trecut! Atunci ne minunam: vai câta mâncare, vai câta băutura, vai ce frumos!! Atunci era o refulare! Acum a venit timpul sa ne uitam si la detalii! Si ce vedem: ce va spuneam si in comentariul trecut: atenție la mâncare, la cine a pus mâna pe ea, inainte, atenție la băutura, la curățenia paharelor. Deja, hotelierii turci au tendința spre mult si prosteai lasă că nu se vede!!

O sa spuneti ca sunt eu pretențioși si sa merg la hoteluri gen MAX Royal sau Mardan! Va spun același lucru: atenție la micile detalii! Contează foarte mult!!

De ce comentariul așa dimineața? Va spuneam ca la un apartament cu doua dormitoare aveam geam si lângă usa de la intrare! Si au început sa treacă celelalte naționalități!!!

Trimis de silviu0507 in 10.07.15 19:32:23
Validat / Publicat: 10.07.15 20:23:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Lara, Kunduv

VIZUALIZĂRI: 3662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silviu0507); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.07.15 20:23:36] »

@silviu0507 - Eventuale modificări, corecturi, ajustări "finale" (inclusiv a notelor acordate) se pot aduce, la finalul sejurului, prin intermediul rubricii "Ecouri" = cea de faţă.

silviu0507 [20.07.15 20:23:53] »

Final de sejur!! Ultimile impresii!! Ne-am trezit la ora 5,15 pentru a pleca la 6,15 si a ajunge la 8,15 la aeroport!! Asta, pentru a face economie de un microbuz, deci cam 10 litri de motorina! La venire, am făcut 45 minute de la aeroport la hotel!!

Alte noutăți! Nu găsiți șezlonguri, dimineața? Mergeți la băiatul de la prosoape si pentru 5€ pe zi va face el rost!!! 2-5! € si aveți curățenia asigurata in camera!!

In rest, numai de " bine "! Grija la detalii!

Nu mai acceptați orice!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.07.15 20:40:46] »

@silviu0507 -

Ce să înțeleg din cele scrise mai sus? Că baiatul de la prosoape rezervă câte șezlonguri poate pe care ulterior le oferă celor care cotizează?

Hotelul nu este tocmai nou, el având deja multe impresii negative, suficient de multe pentru a-l putea evita. Și prețul plătit mi se pare prea mare pentru ceea ce oferă acest hotel.

Alegeri mai inspirate în viitor!

silviu0507 [20.07.15 20:46:31] »

In jur de 20 de șezlonguri, erau rezervate de "prosopar "! Recent construit, pentru mine înseamnă 2-3 ani! Sub nici o forma, nu merg in primul an! Atunci este si mai mare harababura!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.07.15 20:53:16] »

@silviu0507 -

Bănuiam că asta era manevra cu prosoapele.

Și eu eram de părere că nu este recomandabil să mergi la un hotel nou deschis în primul an. Anul acesta mi s-a pus pata să merg la unul nou nouț. Mă așteptam să nu fie totul perfect, dar a fost mult mai bine decât mă temeam, astfel că este posibil să repet experiența.

silviu0507 [20.07.15 20:57:06] »

Am spus ca încercam si noi, anul viitor, noul Rixos!! Scuze, ce înseamnă consilier AFA pentru Turcia??? Nu vreau traducere la AFA!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.07.15 21:01:59] »

@silviu0507 -

Am spus ca încercam si noi, anul viitor, noul Rixos!!

Și eu am pus ochii pe noul Rixos. Nu știu când va fi gata, că de vreo doi trei ani tot construiesc la el. Singura problemă ar fi că este cam departe de plajă.

Este un titlu onorific pentru cei cu o anumită experiență pe destinația respectivă. Atât și nimic mai mult.

silviu0507 [20.07.15 21:15:12] »

Te enervez!! Ce înseamnă experiența??? Eu încerc sa dac lobby pentru romani! Vreau sa-i conving sa vorbească si românește la mini disco (chiar dacă fetița mea știe engleză bine iar eu înțeleg rusa) ! Vreau sa fim mai pretențioși, sa nu mai acceptam orice!! Esti de acord ca pana la urma mergem la o " plimba tava "! Putem cere si noi mai mult si sa nu ne mulțumim cu orice!!! Asta iti cer si poate la toți care mergem acolo! Nu ca la noi ar fi mai bine! Astăzi mi-a cerut o agenție pentru Phoenicia, la marea noastră 1750€! Așa ca mai bine ma întorc in Antalya!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.07.15 21:32:11] »

@silviu0507 -

Eu încerc să-i conving să plece cât mai informați, să nu cumpere poze și povești. Îmi este aproape indiferent în ce limbă vorbesc respectivii. Vorbesc engleza mult mai bine decât ei, înțeleg și rusa într-o proporție mare, la nevoie mă descurc într-o conversație basic. Mi-e ciudă doar că turca nu s-a lipit deloc de mine.

Esti de acord ca pana la urma mergem la o " plimba tava "!

Da și nu. Hotelurile care se respectă au și restaurante a la carte unde ești servit la masă, cu eleganță, iar mâncarea arată într-un mare fel. Pentru mine varianta all inclusive (indiferent cum s-ar numi el) este varianta ideală. Fiind foarte mofturoasă, eu prefer să-mi aleg singură ceea ce doresc să mănânc, exact bucățile care îmi plac, la fel și garniturile; salatele mi le fac întotdeauna singură. Aș risca să mor de foame dacă aș comanda un fel de mâncare și nu ar fi pe gustul meu. Inclusiv în cazul băuturilor nu stau să fiu servită la masă, ci merg singură la bar și îi explic barmanului ce și cum doresc. Niciodată nu am fost refuzată.

Vreau sa fim mai pretențioși, sa nu mai acceptam orice!!

Poți fi oricât de pretențios dorești, cu condiția ca pretențiile să fie pe măsura prețului plătit.

Astăzi mi-a cerut o agenție pentru Phoenicia, la marea noastră 1750€!

Să vezi acolo ce caricatură de all inclusive au. Însă este la 2-3 ore de București.

silviu0507 [20.07.15 21:44:15] »

Cum ți se pare sa mergi la o stațiune pe malul Mediteranei si sa mănânci zilnic păstrăv??? Măcar intr-o zi sa văd un peste de mare! La alt hotel aveau odată pe săptămana " ziua peștelui " cu expoziție cu servire pentru multe feluri de peste de mare!!! Tot aici pentru prima oară înnora ani am trăit cu impresia ca parca refolosesc mâncarea!! Anul trecut la un hotel Royal, in schimb, am văzut cum efectiv aruncau sute de prăjituri si torturi la gunoi!! Păreri si păreri, dar eu ramân la părerea ca trebuie sa fim mai pretentiosi!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.07.15 21:53:32] »

@silviu0507 -

Nu mă pasionează peștele. La ultimul hotel la care am fost la prima cină erau șase sau șapte feluri de pește. Nu am gustat nici unul. În serile următoare am evitat zona respectivă pentru că deja știam că acolo se gătește pește și nu mă interesa.

În momentul în care vezi carnea crudă pusă pe plită în fața ta, acea carne nu are cum să fie refolosită. La fel în cazul torturilor. Nu am văzut nicăieri niciodată să aducă doar o jumătate sau trei sferturi de tort. Că poate mai amestecă prin salate diverse chestii, nu știu, eu îmi fac singură salatele și sunt sigură că sunt absolut proaspete și asezonate de mine pe gustul meu.

Pretențiile costă oriunde în lume.

silviu0507 [20.07.15 22:34:45] »

Mi-a părut bine! Discutam si alta data!!!

jimmybitza [21.07.15 22:52:36] »

Salut,

eram tare curios sa mai vad pareri (am fost si noi la '' pomul laudat - de fapt ptr aquapark-ul lor si ptr faptul ca era nou in 2013) si vad ca - din pacate - a ramas in acelasi stadiu, de resort pe care trebuie sa-l ocolesti, cu regrete de vacanta pierduta.

aviz tuturor celor care citesc si alte impresii deosebite si care ma combateau cu duritate, cum ca nu sunt pietre pe plaja, ca nu e mizerie in piscine si ca nu este aglomerat la restaurant (desi eu am postat poze clare cu nebunia din cantina!!!)

silviu0507 [21.07.15 23:07:59] »

Eu, vreau doar sa nu acceptam orice!!! Sa nu fim ca rușii, turcii, moldovenii, iranieniisi ceilalți din tari cu nume care se termina inSTAN!!! Si noi am fost si pentru Aquapark. Am rămas surprinsă erau perioade de timp când nici un așa-zis life guard nu supraveghea piscina de la tobogane!!

jimmybitza, nicole33, silviu0507
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Waterworld Resort & Spa [Bogazkent]: