ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUN-2008

Un oras trist in care se afla un superhotel

Pomorie este un orasel destul de mic aflat la distanta cam egala intre Sunny beach si Burgas, situat pe malul marii noastre dragi. Orasul se intinde pe o peninsula care tasneste curajos in mare cativa kilometri. Langa oras se afla un lac urias cu ape sarate care are proprietati curative si care asigura clienti pe tot parcursul anului pentru cateva hoteluri specializate in tratament. Se spune ca si namolul ar fi de calitate si iata asemanarea cu Eforie nord e asigurata, numai ca Pomorie e mult mai mare decat ambele eforii la un loc.

Am ajuns in Pomorie de doua ori in viata mea, ambele dati in 2008, o data in mai si imediat dupa o luna in iunie.

Orasul e este destul de gri, de comunist cu case si blocuri care nu iti sar in ochi, ba chiar te supara faptul ca nimic nu e iesit din comun sau chiar suparator de sters si vechi. Mergi pe sosea pe langa intreprinderi vechi ponosite, cu garduri rupte si case vechi si obosite (nu va inchipuiti ca sunt case ca la Nessebar sau Sozopol), apoi centrul cu ceva blocuri comuniste, magazine sterse, strazi obisnuite de provincie si pana la urma am ajuns pe plaja unde mirosul si atmosfera ne trimitea la o mangalie in plin noiembrie, adica pustietate si ceva mizerie. Ne-am plimbat pe plaja am admirat cateva hoteluri mai noi si de la distanta am zarit ceva ce nu ne venea sa credem: un hotel imens cu multe corpuri, absolut nou si care arata ca un palat. De cum l-am vazut am mers imediat sa vedem si noi macar curtea si atmosfera.

Hotelul se numeste Sunset, este un hotel de proprietati de 5 stele care are si regim de inchiriere, adica toate camerele sau apartamentele au fost de vanzare la un moment dat si acum proprietarii dau spre inchiriere camerele cand nu sunt acolo prin intermediul unei firme care se ocupa intretinere. E un mijloc bun de recuperare a banilor dati pe proprietate. Exact aceeasi situatie este si la hotelul Majestic in Sunny Beach si probabil in multe alte hoteluri.

Sunset avea in iunie 2008 toate camerele vandute. Am facut o plimbare prin curte si am ramas placut surprinsi de arhitectura de aranjamentele florale de terasele restaurantelor pe unde alergau multi chelneri, de piscine extrem de curate si de fantanile si curatenia din resort. Din ce am vazut in poze aduce putin cu Duni. Hotelul se afla pe plaja, o plaja larga si cu nisip fin.

Inafara de acest hotel mai sunt niste apartamente mai dragute nou construite Festa Pomorie Resort in apropiere si inca cateva zeci de hoteluri mici de 2-3 stele aflate pe plaja care nu exceleaza prin nimic. In rest se construia la greu pot spune ca in acest moment nu cred sa mai recunosc zona pentru ca acolo hotelurile rasar ca ciupercile, poate numai criza sa-i fi oprit.

Trimis de ionescunic in 13.01.10 22:03:55

VIZUALIZĂRI: 5571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Sunset resort corpul central

Alex_Macedo
[14.01.10 23:30:04]

Ionescunic!!..iti multzumesc frumos ca ai reusit prin review-ul tau sa-mi economisesti tzechinii !!

daca...asa...arata hotelu'care de fapt la origini a fost un bloc de apartamente si tristetzea e pretutindeni...cu parere de rau..voi sări aceasta destinatzie !!

[15.01.10 08:20:43]

Pentru noi era ceva de facut de un 1 mai ploios, ce crezi ca o sa faca romanii la Duni, Nessebar, Obzor sau Sunny beach de 1 mai daca e nasol afara dupa ce vor consuma tot la micul dejun? Se vor urca in masini si vor cauta ceva de vazut de cumparat sau pur si simplu de cascat ochii si gura in zona, la noi s-a nimerit aici.

magdalena
[25.01.10 18:28:01]

Balneohotel Pomorie l-ai vazut? Mie ala imi face cu ochiul pentru un sejur de 2 nopti, gen Sf. Valentin, 1 mai....

E spectaculos in poze!!!!!

Dupa cum spui, e de ramas in Hotel in Pomorie...

[25.01.10 18:34:34]

Nu stiu nimic de el dar sa nu fie modelul vechi de pe vremea lui Tovarasu... Statiunile de la mare nu prea sunt animate in perioada asta, iti recomand o statiune sau orasel mai mare care are si ceva de vazut gen Veliko Turnovo, Bansko ar fi interesant de vizitat pentru Valentines, de 1 mai mai merge la mare dar tot e frig si putina lume, merge ca sa schimbi aerul de la noi macar.

VIO
[08.03.10 18:18:59]

buna,

as dori sa stiu daca ai vazut hotelul Festa in locatie pt ca inca nu stiu prea multe despre acesta fiind in acest resort ,eu am fost in DUNI RESORT anul trecut si am gasit un pret bun pe acest hotel anul acesta, ma poti lumina cumva? plaja este la fel de buna ,curata? oricum acest resort este nou construit si inca nu am gasit poze suficiente...merci..

[08.03.10 18:33:29]

Da, am parcat chiar langa el insa la momentul respectiv nu era inca deschis, ulterior din poze am aflat ce este cu adevarat. Sincer la prima vedere parea un urias resort de birouri cu parcare uriasa la subsol, resortul e format din cladiri de 4-5 etaje dispuse intr-un patrat daca nu ma insel. Plaja in 2008 era cam foarte mica si neamenajata in nici un fel, mai clar era ceva care semana cu o plaja dar nu mai mare de 100 de m si acolo erau parcate toate barcile pescarilor din zona, e posibil ca intre timp sa se fi aranjat plaja.

Cred ca hotelul e surprins in poza 13 dar sigur nu era deschis atunci.

Parerea mea este ca doar Sunset se poate apropia de conditiile de la Duni. Plaja de la Sunset e buna cu nisip si destul de lata, apa nu pare adanca de la mal deci seamana cu cea de la Duni. La Festa este mult mai mica si mai ingusta, e cu nisip si putea fi aranjata insa destul de mica din ce am vazut. Cred ca am si video, ma uit peste vechile inregistrari pe 8 mm si daca e ceva in plus iti trimit un pm.

[20.04.10 17:32:00]

salut. am fost anul trecut la duni care a fost ok (desi sincer ne-am simtit mai bine la kaliakra) dar pentru ca avem copiii maricei era singura destinatie unde reducerile pentru copii se aplica pana la varsta de 16 ani hotarasem sa mergem si in acest an tot la duni.

Problema e ca dupa ce am facut rezervarea ca omu de prin februarie sa fiu sigur dealtfel confirmata si de ei m-au sunat de la agentie sa-mi spuna ca Duni a anulat rezervarile facute din romania dupa targul de la berlin.

Acum ca si alternativa data de agentie avem Festa Pomorie, care insa nu ofera gratuitate la sezlonguri pe plaja si probabil ca mai sunt si alte lucruri pe care nu le stim.

Festa e construit de curand asa ca nu sunt multe impresii de gasit, totusi iti cer parerea de turist umblat prin multe locuri si chiar prin Pomorie.

Multumesc si astept raspuns

[20.04.10 18:56:13]

Sincer plaja e foarte mica acolo, hotelul e stil bloc, nu arata rau dar parca e un ansamblu de blocuri frumoase de 4-5 etaje insa apropierea de oras si plaja extrem de mica ma face sa resping locatia, vezi poza P13. La momentul respectiv am crezut ca sunt apartamente de vanzare cum sunt peste tot.

Nasol cu duni, i-am facut reclama peste tot unde am putut si acum sa faca asta. Ei sigur nu i-au mai multi bani de la nemti ci doar ii prefera pe ei ca si clienti.

In Pomorie merita Sunset dar nu cunosc conditiile si nici reducerile de pret. Cat priveste Kaliakra nu mai e ce a fost, s-au deteriorat si acolo conditiile.

In Obzor ar mai fi cateva hoteluri bune de 4 stele dar voi aveti situatie delicata cu copii. In Sunny Beach nimic nu se ofera de agentie la schimb? Ar trebui sa faca eforturi pentru voi clientii ramasi pe dinafara fara vina!!!

[20.04.10 19:52:38]

e agentie mica de cartier nu touroperator asa ca si daca se straduiesc... oricum suuny am inteles ca e ceva gen nisipuri adica aglomerat dar nu am fost. poate anu asta vizitam.

in p 13 nu cred ca e festa ca nu seamana cu pozele de la agentii. oricum multumesc pentru impresii si sfaturi si daca mai sunt...

[20.04.10 20:04:20]

Da cred ca m-am inselat din cauza digului, si a numarului de etaje, iar Sunny Beach nu prea seamana cu Nisipurile de loc, e de 10 ori mai mare poate aflomerata dar aici gasesti hoteluri de toate felurile unele cu sezlonguri gratuite pe plaja dar cu copiii... nu stiu.

Arata super in interior Festa Pomorie fata de Festa Panorama Nessebar!

[20.04.10 20:58:54]

da ca tot am cautat sejururi care sa corespunda si sa si ofere servicii civilizate si in bugetul nostru, dar e cam in graba noi fiind invatati sa stim de la inceputul anului unde mergem si chiar nu ne-am asteptat sa ne incurce cei de la duni avand in vedere ca le-am fost clienti si anul trecut... dar asta e am vb pentru festa si vedem acolo ce si cum. o sa postam impresii dupa 10 iulie

Alex_Macedo, ionescunic, magdalena, savescuvv, VIO
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pomorie: