Aqua Fantasy Hotel & Aquapark [Pamucak]

JUN-2015
900euro
+ COPII: 2

Hotel super pentru aquaparc

Anul acesta am vrut sa mergem la un hotel cu aquaparc pentru adrenalina si iata-ne aici: camera ok, club family room, mare, curata, balcon mare cu vedere frumoasa, baia cam mica, dar oricum nu petreci mult timp in ea... :). Ce m-a deranjat e ca s-a facut curat o singura data.

Am mancat doar la 2 restaurante, cel de langa receptie, ni s-a parut jalnic, iar ospatarii lenesi, dar cel de langa amfiteatru era ok, poate si pentru ca era mereu un supraveghetor pe langa... nu stiu, dar chelnerii erau eficienti. M-au deranjat cozile la mancare si nu am inteles deloc de ce trebuie sa stau la coada de la intrare, la cartofi prajiti, cand eu vreau peste si nu sunt decat 2 persoane la rand, fiind ultimul punct de servire... dar... cica asa merge coada, pe la fiecare. Oricum, pentru ca nu am plecat in concediu sa stam la cozi am ales sa mancam ori printre primii, ori mancam altceva de la insula din centrul restaurantului, dar evident felurile de mancare mai bune erau cele cu coada... deserturile slabute... Nu pot sa zic ca mancarea e stralucita, dar nu mori de foame cu siguranta.

Spatiile verzi sunt bine ingrijite, dar pline de farfurii, cesti, pahare si ambalaje, nu inteleg de ce lumea le lasa asa la intamplare cand peste tot erau standuri de depozitare si cosuri de gunoi.

Pesonalul isi da silinta, curata, spala aleile, dau cu solutie de tantari.

Plaja era mare, lata, nisip de piatra, cam malos la intrarea in apa, dar nu cred ca m-ar fi deranjat, daca nu era apa plina de alge am fi intrat cu siguranta.

Dar atractia hotelului sunt piscinele si aquaparcul. Pentru copii e super, recomand, si celelalte defecte palesc. Piscine gasesti la tot pasul, eu am numarat 3 piscine de copii mici si foarte mici, 2 din ele cu tobogane mici, iar aici am vazut lume cu bun-simt, cand plecau la pranz sa culce copiii eliberau sezlongurile si reveneau dupa-amiza, in concluzie mereu gaseai un loc liber. Mai erau si alte piscine mai mari, inca 3 am numarat, dar nu m-am plimbat prin tot complexul. Este si in aquaparc o piscina pentru copii (restul toboganelor accepta copii peste 1.20m), care e destul de mare si atractiva pentru cei mici.

Dupa cum spuneam distractie din plin, cozi la toboganele mari, era unul deschis doar 4 ore pe zi, deci ditamai coada la el noi nu ne-am inghesuit fiindca acceptau doar cate 2 persoane si min 120kg, noi avand 2 copii mai mici nu puteam sa mergem adultii si sa lasam copiii nesupravegheati... Si fiind cazati acolo puteam iesi si intra de multe ori, ceea ce era de preferat, fiindca mancarea si bautura era contra cost in incinta.

Si prin hotel mai gaseai standuri cu plata... inghetata, vata de zahar, desene cu nisip...

Si a mai fost ceva care mi-a placut: minidisco dura 1 ora si incepea devreme, copiii mancau repede si fugeau la dans, iar pentru ca restaurantul era langa amfiteatru noi puteam ramane sa ne terminam masa linistiti fiind cu ochii pe copii.

Eu as zice ca e un hotel ok, cu raport calitate pret ok si avand in vedere ca intra si aquaparcul in pachet eu cred ca merita.

Impresii încărcate de frumusata in 09.07.2015 10:08:22

Validat / Publicat: 09.07.15 10:46:57

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (frumusata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 12 voturi) nota2

- adryana
[10.07.15 23:20:56]

si noua ne-a placut la Aqua Fantasy dar de cand au crescut copiii ne-am reorientat spre preturi mai mici la cazare. Noua zilnic ni s-au schimbat lenjeriile de pat, chiar daca trebuia chiar daca nu, sunt surprinsa sa aflu ca la voi nu s-au schimbat. Poate au intrat sa schimbe cand erati plecati din camera. Ati prins seara turceasca? pentru noi ramane ceva deosebit, seara turceasca la fel de reusita ca acolo in alta parte nu am mai intalnit.

[13.07.15 09:17:28]

@adryana - Buna, pe mine nu ma interesa sa-mi schimbe lenjeria, ma interesa sa ia gunoiul si sa mature/spele pe jos. Si as fi vazut si daca schimbau lenjeria pentru ca ei au un fel de a intinde cearsafurile, nu cum ramaneau dupa noi dupa ce topaiau copiii in paturi pana ieseam din camera. Seara turceasca a fost intr-adevar deosebita, atunci a fost mancarea chiar delicioasa si a fost singura seara in care au avut baclavale, preferatele mele. Si spectacolul era frumos. Noi pe urma am mai stat o saptamana la Paloma club Sultan si mancarea de acolo, inclusiv seara turceasca ni s-au parut cu mult mai delicioase, si fara cozi, dar e drept si mai putine feluri de mancare gatita acolo sub ochii tai.

[26.07.15 20:18:00]

@frumusata - Salut. Te rog fa-ma sa inteleg. Hotelul AQUA FANTASY are si aquapark sau asta este diferit si trebuie sa platesti pentru a te da in toate toboganele. Sau face parte integranta din hotel si ai acces nelimitat? Si inca ceva: eu am 2 copii de 5 ani si 12 ani. am vazut ca ai avut family room? cum a fost camera, cum e impartita, cat a costat? mersi frumos.

- maria55 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[26.07.15 20:30:39]

@nadgob12 - cei cazati in hotel, au acces gratuit in aquapark... extra-pay doar pt cei din exterior... insa in acest caz e de preferat Adaland-ul!

[27.07.15 09:21:13]

@nadgob12 - Buna, Aqua fantasy e un hotel AI de sine statator, pe plaja, iar pe teritoriul lui gasesti piscine unele mai mari, altele mai mici, unele cu, altele fara tobogane micute, doar pentru copii. Hotelul are lipit de el, gard in gard, un aquaparc, pe partea dinspre munte, opusa plajei. Acesta este gratuit pentru turistii cazati in hotel si e intrare directa pentru ei chiar din curtea hotelului. Si acelasi aquaparc este contra cost pentru ceilalti, cu intrare separata din strada principala. Aici in aquaparc sunt toboganele mari si spectaculoase. Pentru turistii cazati la Aquafantasy numai intrarea in aquaparc este gratuita, oricealtceva se cumpara. Nu e voie cu alimente sau apa aduse din hotel, esti controlat la intrare in bagaje, dar poti intra si iesi de cate ori vrei. Aproape de intrarea in aquaparc e o piscina mare cu bar, deci poti iesi lejer pentru un pahar de apa. Tine cont insa ca e un hotel cu teritoriu foarte mare si noi fiind niste persoane mai sportive s-ar putea sa ni se para distantele mai scurte, pe noi nu ne deranja sa mergem mult.

Camera a fost family club, adica aia mai ieftina. Frumoasa si spatioasa: un pat mare dublu, un pat single si a mai fost si canapeaua desfacuta, care e mai lata ca un pat single, poze gasesti pe net din belsug. 900eur pt 5nopti. Pernele sunt niste saci umpluti, iti rupi gatul pe ele, dar asa e la toate hotelurile.

[28.07.15 02:34:02]

Mersi mult. Prin ce agentie ati fost? Cu auto personal, cu popas la Canakkale, sau autocar/avion?

Daca imi poti oferi si alte informatii din hotel, iti sunt recunoscator. Orice informatii sunt binevenite.

Toate cele bune.

[28.07.15 04:30:58]

@nadgob12 - [***] se numeste agentia.

Da, am fost cu masina, cu popas la Kucukkuyu la Berk apart, vreo 30euro camera cu un pat dublu si 2 single fara mic dejun. Aquafantasy e un hotel si cu puncte forte si cu puncte slabe, destul de galagios, dar daca sunteti o familie petrecareata o sa va placa o vacanta agitata.

Va recomand sa va duceti la masa cand se deschide restaurantul la pranz si cina ca sa evitati cozile, dupa ce ati luat mancarea puteti sa o lalaiti cat vreti la masa... In aquaparc noi ne lasam fara grija bagajele pe sezlong si plecam la distractii, bine... nici nu lasam la vedere obiecte valoroase.

Stai cu ochii pe copilul de 5 ani fiindca desi sunt salvamari la tot pasul, la atractiile de copii mici ei stau jos si cu ochelari de soare si dorm in fund efectiv. Pentru copilul de 5 ani ai doar piscina copiilor, care e destul de mare si toboganele din jurul ei, multe sunt pentru bebelusi, mai ai "raul lenes" care se face cu un adult si piscina cu valuri la care merge tot insotit de un adult si asta e tot ce poate face el.

Baiatul meu are tot 5 ani si i-a placut mai mult la una din piscinele hotelului, cea de langa plaja, cu 3 tobogane medii, si acolo a gasit si copii de varsta lui si se jucau impreuna desi nu comunicau decat prin ras si chicoteli.

Toboganele care sunt la piscinele din hotel, nu cele din aquaparc, functioneaza dupa program dimineata nu stiu intre ce ore, dar dupa-amiaza intre 14-17.

Noi avand copii de varste diferite ne desparteam si fiecare se ducea cu cate un copil si cand ne intalneam mai schimbam.

Pentru celelalte distractii exista limite de inaltime, de ex pe noi nu ne-a primit la barcute, fiindca l-au masurat pe baiat si nu se incadra.

Mai intreaba-ma tu ce te intereseaza.

[28.07.15 04:32:55]

@frumusata - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

[28.07.15 04:51:09]

@webmaster70 - Da, webmaster70, dar mi se pare nedrept, sunt agentii care vand foarte ieftin si cu clienti multumiti si sunt agentii care iti dau tzeapa si din punctul meu de vedere ar trebui sa fie public acest lucru, dar stiu ce o sa zici ca am acceptat niste conditii cand m-am inscris si daca nu-mi convine sa-mi iau jucariile si sa plec. Dar as dori sa stii ca eu folosesc foarte mult acest acest website pentru idei de vacanta si consultari si daca as stau sa scriu mesaje tuturor ca sa intreb de agentii si companii aeriene... si pana primesc raspuns... ofertele pot disparea iar in plus e pierdere de timp, parerea mea!

[28.07.15 10:27:23]

@frumusata - Iti multumesc pt toate informatiile. imi sunt de mare folos. Imi pare rau ca nu-mi poti da numele agentiei. daca nu te deranjeaza si se poate, da-mi un sms cu numele agentiei. tel meu este [***]

Mersi mult pt tot.

[28.07.15 10:30:28]

@nadgob12 - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe numele utilizatorului, apoi - în fereastra nou-deschisă - pe linkul "trimite mesaj pers".

- laritani
[30.08.15 16:02:37]

@frumusata - Te rog sa ma lamuresti, la un hotel de 5 setele in Turcia sa nu aiba baclavale? Înghețata avea un program sau se servea la diverse baruri pe tot parcursul zilei? Cu gratarele cum stau? Eu am un copil tare mofturos cand vine vorba de mancare. Anul acesta ne-a fost tare greu la Long Beach Resort caci au avut doar gratar de pui puternic condimentat, si nu prea a avut ce manca. Multumesc.

- mfa76
[30.08.15 16:21:02]

@laritani - inghetata era de la 12 30 la 14 30 iar cu gratarele cam slab. baclavale deloc. am fost in 2013 si 2012

[31.08.15 14:32:33]

Nu, nu toate hotelurile de 5 stele au baclavale, in Turcia, spre intristarea mea. Inghetata era dupa program, doar la restaurantul principal, si era deschis cat era si restaurantul, iar asta era gratis. Pe teritoriul hotelului mai gaseai tonete de inghetata contra cost si erau deschise toata ziua, la fel si in aquaparc.

Era un gratar afara, dar nu mai tin minte ce era, oricum parca le roteau si mai gateau si pe plita inauntru.

Si copiii mei sunt mofturosi la mancare si le dadeam alternativ peste stropit cu un sos acrisor improvizat acolo pe loc si cu un amestec de salata, tot cu sos, ca sa manance si niste legume, sau le pregateam cate un hamburger cu multa salata, sau paste in care puneam carne din mancarurile gatite si gustate anterior ca sa nu fie picante plus sosul lor de rosii, mai mancau pide, ii pacaleam ca e pizza, mai erau si din mancarurile gatite cu sos care le mai placeau, mai combinam carne cu piure si sos... in general le spuneam ca daca mananca tot, primesc inghetata si functiona de cele mai multe ori.

- laritani
[31.08.15 17:49:14]

@frumusata - Multumesc frumos pentru informații. Cred că o să mă orientez spre un alt resort cu mai puține tobogane dar cu servicii mai bune.

[20.02.16 11:37:26]

@frumusata: Buna ziua, daca nu va deranjează as dori sa vorbesc cu dumneavoastra despre acest hotel trimitertimi un mesaj . Multumesc

[20.02.16 11:45:22]

@fany2all -

[20.02.16 12:16:27]

Buna ziua, as dori cateva informatii despre drumul pana la Aqua Fantasy Kusadasi, Stie cineva cum e drumul prin Bulgaria pe la Calarasi- Silistra? trecerea cu bacu, Gps-urile merg pe tot drumul? Nimeni nu vorbeste despre plata autostrăzii la turci cum se procedează?

[22.02.16 08:58:47]

@fany2all - Buna, vezi ca despre variante de drum si plati sunt forumuri specializate. da o cautare "Turcia cu masina" si o sa gasesti

[22.02.16 09:04:10]

@frumusata - Nu am gasit pe nicaieri nici o imformatie despre acel drum.

[22.02.16 09:07:32]

@fany2all - ti-am trimis PM si te uiti mai in urma cu multe pagini

[22.02.16 09:14:19]

@frumusata - Mc frumos dar ma refeream la drumul pe la Calarasi -Silistra ca nu am gasit nici un comentariu, referitor la ce ai scris pe forum ma apucat 2 noaptea si am citit tot, imformatii foarte bune.

[22.02.16 10:45:49]

@fany2all - pune si tu o intrebare pe forum... poate raspunde careva... :)

[04.08.17 11:08:40]

@frumusata: Salut. Ma intereseaza si pe mine acest hotel pentru anul 208. suntem 2 adulti cu 2 copii de 7 ani si 14 ani. imi poti spune cam cat a costat camera la tine, avand in vedere ca ai avut 2 copii? mersi mult.

[04.08.17 12:14:34]

Salutare H Aqua Fantasy e un hotel super, nu ai timp sa te plictisesti chiar si ptr adulti sunt topogane, merita tot.

[14.08.17 13:57:53]

@nadgob12: Buna, scrie mai sus, 900 eur pentru 5 nopti, ca altfel eu nu mai tin minte :), family room ala mai ieftin,

dar asta era in 2015, cumparat cu early booking din 2014, cu 1 copil de 5 si unul de 8 ani.

Publicitate    [11.12.19 13:11:48]