ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2015

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un concediu aproape ratat

Abia ne-am intors din concediu la bulgari. Dupa experienta placuta de anul trecut, am ales tot litoralul vecinilor. Insa de data asta am ales hotelul foarte prost.

De cum am ajuns la receptie, pe la ora 12, ni s-a spus ca, desi cazarile se fac la ora 14, camera noastra e gata. Slava Domnului, cu 2 copii mici dupa noi si un drum de atatea sute de km, nu mai eram in stare sa asteptam prea mult (de aceea am si fost atenti cu cel de la receptie de la inceput de cand i-am dat actele).

Platisem pt o camera cu vedere la mare, am primit una cu vedere la piscina (marea se zarea doar putin in lateral) in care zgomotul de la piscina era de o intensitate remarcabila - muzica, tipete, se vorbea la microfon, etc. Am cerut alta camera mai linistita, ca sa pot culca pe cei mici la pranz. Singura varianta a fost o camera la parter, pe partea opusa piscinei. Am acceptat-o.

Aici copiii nu s-au plictisit, au avut zilnic grija de cate un "pet": de la furnicute care se plimbau nestingherite prin toata camera, pana la gandacei mai iuti sau mai lenti de picioare si fluturi de molii (oare ce-or cauta intr-o camera de hotel?!).

Mocheta mirosea ingrozitor a pipi, banui ca de pisica sau catel deoarece animalele sunt acceptate contra cost in hotel, de cate ori ma aplecam sa scot desub pat cate un papuc sau o jucarie ratacita, trebuia sa-mi tin respiratia sa nu vomit.

Tavanul corojit in diverse locuri, mizerie pe dupa paturi, capace lipsa pe la canalizarea din baie si tot asa.

Balconul arata in ultimul hal, cu 2 scaune de pladtic, fara o sarma unde sa agati un prosop umed sau un costum de baie.

In prima zi ne-a batut menajera la usa sa ne faca ordine in camera chiar la pranz, cand incercam sa-i adorm pe cei mici. Evident, am rugat-o sa revina mai tarziu. Probabil oricum nu m-a inteles pt ca nu vorbea o iota de engleza sau romana... evident ca nu a mai venit in ziua respectiva. A doua zi la pranz am agatat pe usa semnul cu "nu deranjati" sa ma asigur ca ne putem odihni linistiti.

Curatenie s-a facut de 2-3 ori pe parcursul sejurului, dar asta inseamna aranjat paturile pe pat si tras cu aspiratorul pe ici pe colo. Cearsafurile sau prosoapele nu au fost schimbate niciodata, gunoiul doar ocazional luat.

Intr-una din zile, a patra cred, ne-a batut la usa o domnisoara cu "minibarul" la purtator si mi-a scos din frigider apa pe care o tineam la rece, bagand inapoi niste doze de bere, suc, dulciuri, apa de-a lor. I-am zis ca oricum nu vom consuma nimic de la ei si ca vreau sa-mi pun apa inapoi, iar ea a zis ca frigiderul e pt a tine produsele lor, nu ale mele... nah!

Lasand la o parte camera si conditiile de cazare, sa va povestesc despre masa: cozi interminabile la mancare si locuri insuficiente.

Desi la prima vedere restaurantul pare destul de mare si terasa la fel, daca nu ajungeai printre primii riscai sa mananci in picioare. Scaunele de masa pt copii mici existau, lucru bun.

Alt plus il constituie locul de luat masa pt copii mai marisori, cu scaunele si masute pt pitici in dreptul bufetului pt copii. Aici de obicei mai gaseai cartofi prajiti sau fierti, lapte cu cereale sau cu gris, carnati prajiti. Daca tot veni vorba de lapte, am baut cel mai groaznic lapte din viata mea. Nici zer nu se putea numi. La fel cafeaua - aqua chioris, cum zicea cineva.

Mancarea bunisoara, daca nu erai prea pretentios aveai de unde alege. Cate 2 feluri de supe/ciorbe la pranz si cina (e drept ca de multe ori era supa crema de legume), mai multe garnituri si felul principal-carne la gratar unde se statea la coada si cate jumatate de ora, de-ti trecea si foamea.

La fructe cam slabut: mere verzi, caise, banane si pepene verde. Ah, da, si cirese! Am mancat (cand am prins!) niste cirese grozave, mari si dulci, nota 10! Dulciuri - prajituri, slabut rau, mai aveai de ales si inghetata, unde la fel era rand mereu.

Langa terasa restaurantului, un tobogan micut ar fi facut deliciul copiilor daca nu ar fi fost atat de abrupt si scurt pe partea inchisa, de plastic si atat de fierbinte pe partea metalica

Plaja ok, destul de curata, fara alge, in schimb n-am vazut de cand sunt atatea insecte, un fel de musculite-furnici care erau aproape de apa si se urcau peste tot pe tine. Doua sezlonguri si o umbrela gratis de camera, dar la fel, intr-o zi cand am ajuns mai tarziu pe plaja, am cautat mult si bine un sezlong liber.

Piscina exterioara curata, sezlonguri erau, doar ca daca vroiai ceva de la bar trebuia sa parcurgi o distanta considerabila pana in spatele restaurantului, unde era si barul de pe plaja. Nu va zic ce cozi erau la pizza si paste acolo, n-am avut curaj sa stau vreodata. Intr-o zi ploioasa am fost si la jacuzzi, am platit 2 leva pt 10 minute de persoana, inclusiv copiii de 3 ani.

Din fata hotelului se poate inchiria o bicicleta pt 10 leva jumatate de ora sau 15 leva pt o ora, cu care te plimbai prin statiune. Pana in centru ai ceva de mers, pt ca hotelul e chiar in capatul statiunii, intr-o zona mai retrasa. De asemeni, poti face o plimbare cu trenuletul, care e pe placul copiilor in general.

Parcarea am platit-o la iesirea din statiune, cate 6 leva pe zi (e si ca o taxa de statiune, ca in alte parti la bulgari nu cred ca se mai plateste asa, cu tichet la iesire).

Ca impresie generala - pacat de hotel, ca potential statiunea are...

Trimis de geany_m in 09.07.15 09:59:05
Validat / Publicat: 09.07.15 12:29:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, hotel Kaliakra Palace

VIZUALIZĂRI: 4260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geany_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Furnicile din camera - fara numar se adunau in 2 minute daca scapai o firmitura de mancare

jenipirvu
    [09.07.15 13:05:42]

parcare 6 leva pe zi? esti sigur, noi totdeauna platim 6 leva/sejur

[09.07.15 13:55:40]

@jenipirvu: da, am dat la final 42 leva pe 7 zile cand am iesit cu masina din statiune

Noroc c-am avut la noi niste leva in plus, nu ne asteptam sa fie asa mult.

[09.07.15 14:09:00]

@geany_m - Niciodata nu am platit atatia bani pentru parcare. In primul rand de cate ori m-am cazat in Albena, mi s-a cerut numarul masinii, si tichetul de intrare in statiune si mi s-a dat unul ca sa pot sa ies si sa intru de cate ori vreau. In final am platit 6 leva pentru tot sejurul indiferent ca a fost de 3 nopti sau 7 nopti. De restul... NO comment.

[09.07.15 14:26:30]

@fanespoitorul: Noi cand am intrat in statiune era bariera, am primit un tichet. La iesire, era un taxator si cand a introdus sotul tichetul in el a aparut suma de 42 leva. Dupa ce a bagat banii in taxator, am primit chitanta si alt tichet cu care am ridicat bariera la iesire.

Mi-am amintit apoi ca tipul de la receptie ii explica unui turist ceva de 6 leva/zi cand a intrebat de parcare. Oricum, nu va imaginati ca era o parcare pazita a hotelului, se parcheaza unde se apuca, de o parte si de alta a strazii. Hotelul nu are o parcare mare, in adevaratul sens al cuvantului.

Daca mai gasesc chitanta aceea cu 42 leva, ii fac o poza si v-o arat

[09.07.15 14:40:30]

@geany_m - Nu vreau sa-mi arati chitanta. Tichetul de la bariera trebuia sa-l predai la receptie sa-l scaneze si plateai la ei 6 leva pentru tot sejurul. La plecare introduceai tichetul la bariera si plecai linistit acasa. Altfel se considera ca nu ai stat la vreun hotel din Albena si platesti 6 leva pentru o zi de parcare.

Parcarea de la Slavuna-Gergana o cunosc. Oricum in Albena nu am auzit sa se fure masini.

[09.07.15 14:47:37]

Mama ei de treaba... si acum imi spui??

Glumesc!

Dar economiseam vreo 100 lei daca stiam chestia asta...

[09.07.15 14:53:39]

@fanespoitorul: Oare tipul de la receptie de ce nu mi-a cerut tichetul? Credea ca am venit din Iasi pe jos pana in Albena? Cred ca era si datoria lui sa instiinteze clientii hotelului despre acest lucru.

De-acum sunt tardive comentariile...

[09.07.15 15:20:35]

@geany_m - De asta exista AFA. Pe viitor pune o intrebare : Cum este cu parcarea din..., cum e mai bine sa am banii..., de unde iau vigneta... etc. Sigur cineva iti va raspunde sau vor raspunde chiar mai multi si vei avea de unde sa alegi solutii. Pacat pentru concediu. Toate cele bune

[09.07.15 15:49:54]

@fanespoitorul: Noi am fost si anul trecut in Bulgaria, stiam unde sa schimbam banii, de unde luam vigneta... habar n-am avut de acest sistem de taxare, e specific doar Albenei.

Oricum, e mai frumos in Nisipuri, parerea mea. Nu mai calcam in Albena.

andreieu
    [09.07.15 23:28:29]

@geany_m - Noi am fost anul trecut la Boryana și te asigur că erau mult mai multe furnici, cred ca cel putin 200, făcuseră o autostradă pe marginea camerei... Au toți o problemă cu ele.

În schimb tavanul era intact și alte inconveniente nu am semnalat deci bine punctat pentru Slavuna!

[09.07.15 23:36:55]

@andreieu: Nu stiu daca problema furnicilor o au doar camerele de la parter sau toate din hotel... dar iti spun sincer, am gasit si in bagaj cand am ajuns acasa cateva furnici :-/

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.07.15 06:39:13]

@geany_m -

Sigur este vorba de 6 leva pe ZI?

Eu știam că taxa de parcare de 6 leva se plătește o singură dată pe SEJUR, indiferent de durata acestuia.

dalumian
    [10.07.15 09:12:43]

Acum imi dati si mie dreptate ca hotelul asta mimeaza totul?

Ma bucur ca a mai scris cineva in aceeasi nota cu mine.

[10.07.15 10:06:20]

@nicole33: s-a clarificat problema mai sus. Nu am stiut ca trebuie dat tichetul cu care am intrat in statiune la receptie si am platit 42 leva pt tot sejurul. My bad!

andreieu, dalumian, fanespoitorul, geany_m, jenipirvu, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂSlavuna Hotel [Complex Gergana]: