ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2015
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 06.02.10
JUL-2015

Doar cu plata CASH

Am avut rezervare la acest hotel pentru seara trecuta, 07.07, dar nu am fost cazat refuzandumi-se plata cu cardul bancar, motivand ca de pe 01.07 nu mai au pos, banca percepan un comision de 5/e pe tranzactie.

Incercand sa-i explic batranei doamne Rachev ca nu am cash, aceasta a refuzat sa ma cazaze.

Mentionez ca am incercat sa discut telefonic cu tanarul domn Rachev dar bulgaro-engleza dumnealui nu prea am inteles-o.

Ca urmare udeva in jurul orei 01.00 am ajuns acasa.

Mai precizez ca am mai stat aici in 2013, tocmai conditiile pret calitate fiind cele care m-au determinat sa revin.

TRIST!

In concluzie, nu mergeti acolo decat cu bani cash!

Trimis de eug in 08.07.15 23:57:50
Validat / Publicat: 09.07.15 01:05:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eug); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.15 01:05:13]

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

Aurici
[09.07.15 09:59:37]

@eug - Am avut inchiriat tot minotelul Rashev pentru revelionul din 2010-2011 (sejur de 5 zile) si am fost foarte multumiti avand in vedere ca am platit extraordinar de putin pentru ce ne-a oferit. Am revenit la Rashev, cate o noapte, noi sau amicii nostri in drumurile noastre, destul de dese, prin Veliko. Am comunicat cu tanarul Rachev intr-o engleza foarte buna si am platit tot timpul online pentru servicii. In cazul tau au avut o justificare legata de comisionul prea mare pe care il percepe banca si de faptul ca au decis sa nu mai foloseasca POS. Mai mult ca sigur vor reveni pentru ca traim zilele cardurilor nu al cash-ului dar s-a nimerit sa vreti o cazare prea aproape de o decizie, nefericita de altfel. Eu cred totusi ca nu trebuie judecati asa aspru.

[09.07.15 11:09:45]

@Aurici - daca erati in locul meu nu cred ca le mai luati apararea. indiferent de problemele lor cu banca nu aveau dreptul sa schimbe conditiile de plata inscrise in rezervare; atata timp cat in confirmarea rezervarii de la booking sunt inscrise patru tipuri de card si ei nu accepta niciunul, eu cred ca sunt total responsabili.

si daca ati fi condus ca mine inca 480km neplanificati, cred ca ati fi gandit la fel.

va repet ca si eu am fost cazat acolo in 2013 si nu am ce sa reprosez raportului calitate pret platit atunci

traian.leuca †
[09.07.15 11:47:28]

@eug -Aveți perfectă dreptate! Din moment ce condițiile înscrise pe rezervare spun că se acceptă plata cu cardul, acestea trebuiau respectate.

Am simulat o rezervare adineauri pentru 12-13 iulie și la condiții de plată sunt trecute în continuare plata cu diferite tipuri de card!!?? .

La momentul când banca a anunțat acel comision trebuiau modificate condițiile de plată (plus înștiințarea prin mail a turiștilor care aveau făcute aici rezervări).

Acum trei ani am avut și eu o problemă cu cardul la acest hotel; nu mi s-a aprobat tranzacția cu un American Express, deși era afișat ca valabil la recepție. Noroc că am am avut cash la mine (leva) și de atunci, ca o măsură de precauție, am la mine mereu cash în moneda țării în care am rezervată cazarea.

[09.07.15 12:04:43]

@traian. leuca - din pacate, din caza unor evenimente nu mai dispuneam de cash decat in lei.

tocmai am primit un raspuns de la booking, atasat fiind raspunsul hotelului prin care acesta confirma discutia telefonica, DAR ATENTIE! spune ca mi-a oferit o camera econom gratis doar BB, CU SCUZE CA NU LE FUNCTIONEAZA POS. FALS! credeti ca eram nebun sa refuz si sa plec la drum inca 480km?!

------

un al treilea mail de la booking vine cu oferta hotelului pentru o noapte gratuita dbl ec BB, cu scuze pentru neplacerile create.

daca s-ar intamnpa asta in ro, cati hotelieri ar proceda astfel?!

ar fi fost mai benefic ca aceasta oferta sa fi fost facuta cand eram acolo!

Andox
[09.07.15 14:05:50]

Nu te supara dar nu era mai simplu sa mergi la un bancomat sa scoti leva si sa platesti decat sa mergi 480 km si sa te plangi?

[09.07.15 15:20:39]

@Andox - cardul pe care mai aveam bani nu putea fi folosit decat pentru plati si nu pentru extrageri cash

cat despre "plans" sau nu, consider ca am tot dreptul atata timp cat nu au respectat obligatiile asumate

elviramvio
[14.08.15 23:01:20]

@eug -

Neplacuta intamplare. Totusi, fara suparare, neglijenta este si de partea ta. Si fara sa crezi ca ma dau desteapta dar eu imi pregatesc cash pt urmatoarea cazare; daca platesc cu card e bine; daca nu se accepta sau nu-mi inspira incredere pt a plati cu card, sunt asigurata cu ceva cash. Se intampla cand neglijez sa am cash, tocmai atunci nu functioneaza sau nu accepta plate de acest fel. Am patit si in Grecia la benzinarie, deci ceva cash e bine sa ai mereu cand mergi in tarile balcanice.

Si la bulgari, daca vei lua cazare la pensiuni, banul jos este de baza si plata la venire.

Nu inteleg de ce n-ai sunat la booking.com de acolo, sa medieze ei si sigur se rezolva.

[19.08.15 11:37:39]

@elviramvio: daca citeati tot ce este scris mai sus nu comentati inutil. din motive medicale cheltuisem toti banii cash

elviramvio
[19.08.15 12:06:38]

@eug -

Din pacate trebuie sa raspund : eu n-am gasit explicatia cu probleme medicale desi nu cred ca avea importanta cum a fost cheltuit cash-ul cand aveati un card cu bani pe el, de pe care sustineti ca se puteau face plati. Si de ce nu ati folosit cardul european de sanatate (gratis) sau o asigurare de calatorie daca a fost o problema medicala? Sunt totusi nedumerita cum de nu ati sunat la booking atunci si sigur se rezolva avand trecuta pe rezervare plata cu card, va cazau urmand ca a doua zi sa mergeti la banca in localitate si sa platiti cu cardul, daca acel card este valabil in afara tarii, intr-un cont indicat de patron (suntem clienti booking.com in familie si stiu ce spun).

Va doresc in viitor vacante placute!

Aurici, elviramvio, eug
Alte impresii din această RUBRICĂMinotel Rashev: