ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2015
DIN: Oltenița
ÎNSCRIS: 09.07.12
JUL-2015

Descopera Ammoudia

Bine v-am gasit, m-am intos din Ammoudia, cea despre care nu se prea vorbeste. Este un mic sat intre munti strabatut de raul Acheron cunoscut ca legendarul Styx. Drumul pana acolo este o traversare de munti, veti trece prin 50 de tunele, cel mai mare avand lungimea de 4,6km. O parte din aceste tunele sunt unite de poduri a caror adancime iti va da fiori. Drumul este strajuit de leandrii. La intersectia drumului cu Parga este un lac mare cu nuferi albi, (imbobociti la trecerea noastra) care insa pana am plecat noi nu inflorisera.

Ammoudia are o plaja cu nisip fin, apa este mica, limpede in care sunt pesti, si se merge cred cam 30m de la plaja spre larg. Copii sunt in siguranta, in timpul zilei se formeaza o mica insula pe care cei mici se joaca.

Locul este foarte frumos inconjurat de munti, si avand raul care se varsa in mare. Raul Acheron are o culoare verde pe care nu am mai vazut-o la un rau pana acum.

Marea Ionica are o culoare albastra este foarte limpede, doar dupa amiaza cand adie vantul face cateva valuri. Pe plaja sunt umbrele cu 2 sezlonguri si se plateste 5euro sau consumatie constand in apa, sucuri, cafea. Noi am folosit am la umbrelele acoperite cu stuf. Satul nu este foarte mare insa seara ne-am plimbat pe malul raului. Despre mancare pot spune ca, preturile sunt acceptabile se poate manca un giros cu 2 euro sau mancarea lor traditionala cu 6-7 euro, insa se poate comanda aproape tot, chiar si o salata de fructe de mare. Anul acesta am incercat mai multe feluri de mancare greceasca. Noi am mancat seara la restaurantul Poseidon.

Apa de baut se cumpara de la supermarket cu 2 euro baxul. Locul este o mare de flori si de verdeata. Am vazut in special trandafirii japonezi in multe nuante si forme si bineinteles leandrii. Trebuie sa va spun ca, apa nu este calda ca cea a Marii Egee, este putin mai rece insa placuta.

Am vizitat Parga (aici nu iti vorbeste nimeni de Ibrahim), am vizitata Castelul Venetian - dar sunt numai zidurile insa drumul catre Castel porneste din port urcand pe scari strajuite de o parte si cealalta de magazine. Mi-a placut foarte mult drumul catre Castel pentru linistea lui. Cand veti iesiti din Castel nu ratati Taverna din dreapta (nu reusesc sa retin denumirile lor) care are o priveliste minunata a golfului, si unde poti savura un fresh de portocale. Parga are multe magazine, taverne.

Din port se fac croaziere catre Paxi-Antipaxi sau in golfurile cu nisip de pe malul Marii Ionice. Nu ratati croaziera la Paxi-Antipaxi pentru ca Laguna Albastra merita vizitata. Pentru cei care stiu sa inoate capitanul va opri vaporul in apele cele mai albastre si clare pe care le-am vazut. Vaporul nu este ancorat la mal, deaceea numai inotatorii se vor bucura de apa albastra si limpede.

Sa va spun cateva cuvinte despre hotelul Delfini. Micut, curat, plin de flori, cu a. c., se schimba lenjeria si prosoapele 1 data pe sejur. Micul dejun este acceptabil daca nu esti pretentios, deoarece este acelasi meniu zilnic.

Daca drumul nu ar fi atat de greu (am plecat cu autocarul Luni la 18 si am ajuns la hotel a doua zi pe la 1, deoarece a trebuit sa lasam turistii din Parga) m-as intoarce in acest loc minunat si despre care nu s-a vorbit. Eu sper sa va fie de folos informatiile mele. este pentru prima data cand scriu si poate am mai uitat unele lucruri, insa daca doriti alte informatii cu placere. Din pacate nu stiu sa atasaj poze.

Va doresc o vacanta minunata asa cum am avut si noi. Drum buna si sa aveti soare din plin.

Trimis de virginel in 08.07.15 23:02:56
Validat / Publicat: 08.07.15 23:39:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (virginel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.07.15 23:37:35]

@virginel: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

***

Un set de impresii foarte plăcut despre o destinație mai puțin accesată. Te felicit pentru debut. Ar trebui să mai scrii, sunt sigur că vei avea mare succes.

***

Pozele le poți adăuga de aici: amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=5075. Ar merita să încerci, sunt convins că și pozele sunt cel puțin la același nivel cu impresiile.

***

Dacă ai timp, ar fi interesant de scris un review și pentru hotel.

luciaoradea
[09.07.15 00:44:01]

Și noi am vizitat Ammoudia. Nu știu de ce spuneți că nu se vorbește despre zonă, dacă intrați pe site veți găsi mai multe review-uri din zona Epirus.

Noi ne-am cazat în Sivota dar am ajuns și în Ammoudia, vă dau linkul la review-ul meu despre plimbarea cu barca pe Acheron. vezi impresii

Despre zonă au scris mai multe persoane, @marocanu21, @irinad și mai sunt și alții. Ați făcut o plimbare pe râu? Ați vizitat Nekromanteion?

calatorul
[09.07.15 16:32:07]

MUltumim pentru informatiile utile si interesante.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.07.15 20:04:46]

@virginel - Mă bucur să aflu că v-a plăcut în Ammoudia pe care şi eu o iubesc foarte mult. De asemenea, sunt încântată că şi Parga v-a intrat la suflet. Amândouă sunt nişte locuri minunate pe care din ce în ce mai mulţi români le vizitează! Sper că spusele mele anterioare v-au fost de folos!

Vacanţe plăcute în continuare!

virginelAUTOR REVIEW
[09.07.15 23:13:06]

@irinad - Sper sa revenim. Intradevar cele aflate mi-au fost utile, sincer nu credeam ca voi gasi locuri atat de frumoase si mai ales linistite. Parga si Ammoudia ne-au incantat. Vacante pline de soare!

[18.07.15 13:33:22]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Ammoudia" (nou-creată, între timp, pe sait)

Ninette
[12.08.16 19:30:00]

@virginel - Buna. ! Din cite inteleg ai fost multumit de hotel Delfini... caci acum in toamna as vrea sa merg si eu in Ammoudia si chiar inainte sa citesc rindurile tale ma indreptam spre acest hotel. Mai exact imi poti spune cite ceva: ati avut TV in camera (nu ca as sta in fata tv-ului dar cit esti prin camera sa asculti, sa vezi o stire, publicitate etc)? apoi, daca stii cam ce cuprinde micul dejun... asa in mare... si cam ce taverne recomanzi? In asteptarea raspunsului, mai citesc impresii. Multumesc, anticipat

virginelAUTOR REVIEW
[12.08.16 21:39:12]

@Ninette - Buna, da ne-a placut hotelul.

In camera este televizor, frigider.

Micul dejun: cafea, ceai, suc, miere, paine prajita, unt, dulceata, oua fierte sau omleta, masline, rosii cascaval si sunca presata.

Pe plaja sunt umbrele cu 2 sezlonguri si se plateste 5 euro sau consumatie constand in apa, sucuri, cafea. Noi am folosit umbrelele acoperite cu stuf.

Satul nu este foarte mare insa seara ne-am plimbat pe malul raului. Apa este putin rece, desi am fost la inceputul lunii iulie.

Anul acesta am incercat mai multe feluri de mancare greceasca. Noi am mancat seara la restaurantul Poseidon. Deasemenea vis-a vis de Delfini este o taverna (nu i-am retinut numele) insa in mijloc are un copac la care mancarea este foarte gustoasa si servita deosebit. Vilel cu arpagic este servit in craticioara in care a fost servit. Si sunt si surprize de fidelitate.

Vacanta frumoasa

Ninette
[13.08.16 06:41:10]

@virginel - Multumesc mult pentru raspuns. Incerc sa ajung acolo spre sfirsitul sezonului daca gasesc un last minute. Oricum Ammoudia e in vizorul meu. Unde te mai gasesc la impartasit impresii? La ce locatii, insule ai mai scris, caci imi sunt de folos?

calatorul, irinad, luciaoradea, Ninette, virginel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ammoudia: