Crystal De Luxe Resort & Spa

JUN-2015
REGIM MASĂ uai
+ COPII: 1 -- varsta: 2 ani

O vacanta frumoasa

Am asteptat destul de mult vacanta asta si... dupa ce am incercat sa pun in bagaje tot ce ne-ar ajuta cu un copil de 2 ani si eu insarcinata in 5 luni, am plecat la aeroport.

Am zburat cu Tarom la niste ore foarte convenabile, plecare la 13.30 si retur la 16.15.

Am ajuns pe aeroport in Antalya de unde ne-a preluat un minibus al agentiei. Drumul pana in Kemer a durat in jur de 1ora si 10 min cu 2 dropp offuri pentru alte 2 locatii, noi fiind a 3-a.

Ne-am cazat in max 7 min, am cerut o camera linistita, fara sa dau ceva, am primit o camera cu vedere la munte si intr-adevar linistita.

Camera are in jur de 25 mp cu balcon, aer conditionat, cutie de valori si baie utilata cu dus. Este facut de ei, in spatale unor usi de sticla, pe o lungime de aprox 150cm. Consumabile ar fi asa: sapun lichid si gel de dus sunt in dispozitivele agatate pe perete, balsam de par, dischete demachiante, sapun, casca de baie, pila unghii, saculet de plastic sanitar. Gasesti in baie si uscator de par si oglinda cu lupa. Prosoapele din camera se schimba zilnic, asternutul o data pe sejur, minibarul se umple zilnic (pepsi light, pepsi, un suc de portocale local si un Sprite local, 4 sticle de 0.5 apa plata si o sticla de apa minerala). Gasiti 2 prosoape de plaja in camera, pe care le puteti schimba zilnic intre 17-19 in zona piscinei. Pentru cativa dolari sau euro veti primi si forme din prosoape si petale de flori pe pat :)

Foarte important: peste tot preturile sunt exprimate in dolari. Daca aveti euro, paritatea in mai toate magazinele, inclusiv la hotel este de 1$=1E, deci veti avea de pierdut. Noi am avut euro...

Mancarea, este foarte multa si diversificata. Nu cred ca poate sa fie cineva atat de pretentios incat sa nu gaseasca de mancare. Au mancare locala, turceasca, paste, peste, gratar, branzeturi, legume, salate, fructe, prajituri, baclavale, toate la discretie.

Bauturi incluse, apa plata, minerala, sucuri locale acidulate de care aminteam, cola, fanta, sprite, cocktailuri alchoolice si non-alchoolice, bere si vin la pahar, ambele locale. Intre 14-16.30 si seara la cina aveti inghetata la discretie.

Mesele se serveau cam asa: 07-10.30 micul dejun, 11-16.30 lunchon (mancare gen fast food, dar nu numai) 12.30-14.30 masa de pranz, 18.30 sau 19.00-21.30 cina. Dupa aceasta ora, gaseai in restaurant, legume, fructe si branzeturi, pana pe la 11.30. Peste zi, in reprize de cate 2 ore, gasesti pe terasa inaltata, un fel de placinta traditionala cu carne, branza si cartofi, din pacate nu am retinut cum se numeste.

Piscina foarte mare in forma de L, nu parea niciodata aglomerata. Adancimea max este de 140cm. Au sezlonguri destule si este interzis sa le "opresti" cu un prosop pe ele. Au si piscina de copii, 30cm cu un tobogan in era, loc de joaca cu tobogane si leagane si o casuta unde veaneau 2 fete si ii mai antrenau la joaca. Au inauntru un televizor, masute cu scaune, unde pot colora, juca un joc de carti sau pot face lucruri de mana.

In fiecare seara au mini disco, dupa care urmeaza programul adultilor.

In restaurant la cina, exista dress code, dar nu prea e respectat... Doar sambata seara la dinner gala am vazut oprind pe cineva la intrarea in restaurant ptr ca avea pantaloni scurti.

La subsol gasesti sauna, 2 piscine, din care una cu apa minerala, sala de fitness, astea gratuite, coafor, cosmetica, hammam, masaj, sala de jocuri (dar cam slabute... dovada ca nu prea am vazut pe nimeni pe acolo).

De la receptie am inchiriat carucior, ceea ce ne-a avantajat, altfel era un bagaj in plus, am comandat baclava la plecare 35lire/kg.

Plaja este la ~250m de resort, trebuie sa iesi, traversezi un parculet si apoi mai mergi~200m pana la plaja. Plaja este cu pietre, bine ca nu sunt ascutite ca in Grecia :), au sezlonguri, apa si ayran gratuit si cred ca peste zi gasesti si ceva de mancare, dar noi nu am prins, ca am fost o singura data pana in ora 11.00.

Au si ceva minusuri: Foarte putini angajati stiu engleza, lipsa vegetatiei in resort, apa din piscina celor mici nu e schimbata, am cerut noi, ptr ca avea tot felul de resturi in ea (frimituri, nisip, hartie). Am mai cerut ca cineva sa verifice scurgerea de la dus si ventilatorul din baie, dar nu s-a deranjat nimeni, iar intr-a treia zi nu a venit nimeni la curatenie.

Seara poti iesi in oras sa stai la o terasa. Poti face si cumparaturi, insa noua totul ni s-a parut foarte slab calitativ si foarte scump. Am luat doar niste suveniruri... magneti, bratarici si chestii din astea.

Daca inchiriezi o masina, va sfatuiesc sa mergeti in Kemer, e mult mai ieftin ca la hotel sau la tour operator (ca dealtfel orice) puteti vizita varful Tahtali de 2365m, unde urci cu telecabina, 35$/pers si este la ~25 km de resort sau poti merge in Antalya la acvariu, noi aici am fost si am facut ~ 50 min cu masina, unde intrarea era tot de 35$/pers, doar acvariu, fara jungla tropicala si taramul de gheata. Mai exista un Dinopark la jumatatea distantei dintre Kemer si Antalya.

In concluzie, a fost frumos, ne-am distrat, evident ingrasat :D si recomandam hotelul, ca unul bun.

Impresii încărcate de moniquenoir27 in 08.07.2015 17:03:39

Validat / Publicat: 08.07.15 17:30:16

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Austria-Viena, Italia-Venetia, Cehia-Praga, Bosnia-Hertegovina-Sarajevo

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (moniquenoir27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 11 voturi) nota2

• Revelion fara sampanie... (Dec.2018) - punctaj satisfactie: 7.90 (scris in 02.02.19 de artemisa24 din PITEşTI) - RECOMANDĂ
  • Un sejur minunat (Jul.2018) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 06.08.18 de terchetn din ARAD) - RECOMANDĂ
  • Am revenit (Sep.2015) - punctaj satisfactie: 9.20 (scris in 13.10.15 de adi95 din SATU MARE) - RECOMANDĂ
  • Primul sejur în Turcia (Sep.2015) - punctaj satisfactie: 9.60 (scris in 28.09.15 de marsus din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • Am reveni (Sep.2014) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 02.10.14 de adi95 din SATU MARE) - RECOMANDĂ
  • Un concediu minunat! (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 9.30 (scris in 22.10.13 de dianna din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • Ce nu s-a spus despre un hotel minunat (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 22.07.17 de rora din CâMPINA) - RECOMANDĂ