ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2015
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUL-2015
2 AD. + 2,5 COPII

încărcat de pe telefon!

Un hotel frumos... un bun exemplu de cum ar trebui facut turism pe litoral

In primul si in primul rand, vreau sa sa spun ca H. Inter este unul foarte frumos, elegant, construit cu atentie la detalii si in care va veti simti bine, fara indoiala, chiar daca sunteti pretentiosi. Are o piscina amenajata cu mult simt artistic, iar plaja, la fel, arata bine. Sunt lucruri care conteaza in primul rand atunci cand iti cumperi o vacanta la mare, pe litoralul nostru.

Buuun. De aici putem discuta mai mult, sunt si lucruri proaste la acest hotel, chiar enervante, dar per ansamblu, daca vreti calitate pentru voi, dar si pentru copiii vostri, mergeti aici cu incredere.

Hai sa detaliem un pic:

Locatia este foarte buna, direct pe plaja, acces usor, toate camerele au vedere (cel putin laterala) la mare, aspect esential pentru mine: mi se pare foarte greu sa vin la mare si sa nu stau intr-un hotel direct pe plaja. Plus ca daca aveti si copii cu voi, este chiar esential cred.

Parcarea: cred ca are vreo 30 de locuri. Insuficienta clar, dar va veti descurca, nu e mare problema pana in final. E pazita, puteti lasa cheile la receptie si v-o parcheaza un baiat de la paza cand se elibereaza vreun loc.

Plaja. Frumoasa. Stiu bine zona, am stat ani de zile la hotelul de langa, Afrodita. Sunt si niste pietre prin in anumite zone, dar accesul e lin, copiii sunt usor de supravegheat, iar pentru adulti este un ponton superb de unde puteti intra direct in mare fara probleme. Sezlonguri multe, baldachine si paturi de plaja, la fel. Prosoapele vi le aduc baietii de la barul de plaja, la fel acestia va ajuta sa deschideti umbrelele, sa mutati sezlongurile etc. sunt foarte amabili si prompti. Daca vreti un loc bun, bineinteles, treziti-va dimineata. Dar oricand veti ajunge pe plaja, veti gasi sezlonguri. Este un bar pe plaja, iar servirea e buna, fara niciun fel de sincope, puteti trece consumatia in contul camerei, daca vreti sa nu mai umblati cu bani la voi. Curatenie foarte buna, tot mobilierul de plaja nou. muzica este in surdina, de calitate, nu iti bubuie in cap non-stop (ah, cat urasc asta pe plaja).

Piscina. Nu e imensa, dar e facuta cu mult bun gust, este pozitionata intr-o zona mai inalta, iar privelistea este foarte frumoasa. Este cu apa de mare, curata permanent, si inconjurata de sezlonguri. Din nou mentionez ca servirea in zona aceasta este foarte ok. Nu trebuie sa miscati niciun deget, sunteti bine serviti de personal.

Camera. Medie ca marime, dar suficienta. Mocheta pe jos, pat maaare, seif, minibar, halate, fotolii, cam tot ce se cere de la o camera de 5 stele. Balconul e micut, are 2 sezlonguri si o masura, este ok. Baia e frumoasa, foarte ingrijita, desi mica, cu dus. Curatenie impecabila, zilnic, lenjerie schimbata la 2 zile. Racirea si incalzirea se face centralizat si foarte eficient, aveti un panou de control in camera de unde reglati temperatura. Tv-ul are diagonala mare si internet, este un smart tv (pt noi a contat mult sa avem internet la tv, am putut vedea desenele animate preferate ale celui mic :)

Micul dejun. Am ajuns la capitolul cel mai prost. Nu zic ca nu ok, dar la 5 stele ma asteptam la mai mult. Repet, pentru 5 stele. Sa nu credeti ca nu puteti manca bine: au mancare, dar inlocuirea preparatelor se facea cam greu, nu exista o statie de omlete sau clatite, era mereu coada la cafea... si aceasta cam strica atmosfera. Ca plusuri, erau fructe multe-pepene, struguri, citrice etc, iaurturi, prajituri, proseco, se debarasa repejor masa. Nu existau freshuri. La acest capitol mai au de lucrat, clar.

Personalul avea o atitudine buna. Amabili, saritori, oricum, nu am interactionat foarte des, dar a fost ok atunci cand am facut-o.

Pentru noi a fost un sejur foarte frumos, nu pot sa spun ca sunt extrem de incantat, pentru ca au fost si minusuri, dar intotdeauna incerc sa fiu obiectiv si sa ma gandesc la ce fel de hotel am fost, ce categorie avea, cati bani am platit si ce pretentii aveam. Hotelul este cu siguranta in top 3 litoral romanesc in momentul de fata, este unul de calitate pe care il recomand din toata inima si pentru pretentiosi (indiferent ca sunt cupluri cu sau fara copii) si pentru cei care alegeau Bulgaria ca alternativa. Eu zic ca hotelul este o buna alegere pentru orice tip de turist dispus sa plateasca pretul cerut, care, personal mi se pare unul cinstit pentru conditiile oferite. Nu vad decamdata niciun motiv sa merg la mare in alta tara cu cel mic pentru a beneficia de servicii de calitate...

Trimis de rentea in 08.07.15 16:35:23
Validat / Publicat: 08.07.15 19:06:24

VIZUALIZĂRI: 5458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere din balcon

rentea [08.07.15 19:08:44] »

Si as mai avea o sugestie pt webmaster - cred ca se poate renunta la denumirea Carmen din denumirea hotelului, ce exista in prezent nu mai are nicio legatura cu vechiul hotel.

rentea [15.07.15 11:52:09] »

@webmaster - eee, lasati atunci asa, sper sa nu fi deranjat cu sugestia aceasta. Dar, in acelasi spirit poate completati si la Iaki din Mamaia, "fostul Hotel Bucuresti", asta asa, ca sa dau primul exemplu care imi vine in minte...

M'Liviu [25.07.15 15:00:37] »

Am fi curiosi cat ai platit tu la acest hotel top 3 cum il numesti tu. Eu il gasesc foarte scump pe toate site urile. Si nu te supara sa ma duc sa dau 100 euro doar ptr mic dejun care cum ai zis tu nu prea era bogat probabil ca si diversivitate este mult sub cele din antalya nu stiu dc merita. Si eu am copil mic si inca de la 1 an a facut cunostinta cu litoralul turcesc. In fine fiecare cu gusturile lui.

rentea [25.07.15 15:07:29] »

@m liviu: fa rezervarea un pic mai din timp si niciodata de pe booking. Com sau similare. E ciudat, dar adevarat, faptul ca pe siteurile acestea au preturi cam mari. Invlusiv daca sunati la receptie gasiti mai ieftin.

rentea [25.07.15 15:18:27] »

Referitor la micul dejun, de exemplu, nu m-a impresionat, dar asta nu inseamna ca nu foarte ok. Este similar, sa zicem, cu cel de la delphin botanik, daca ai adus vorba de turcia, cu exceptia freshurilor care, da, lipsesc la inter. In rest, este ok, sa stii!

cosminp [03.03.16 21:20:23] »

@rentea - poti, te rog, sa compari plaja? fata de eforie nord sau mamaia?

multumesc

rentea [04.03.16 18:04:31] »

@cosminp - Sigur ca da!

In primul rand trebuie spus ca plaja din dreptul hotelului este administrata de angajatii acestuia, deci ceea ce evalabil pentru ea nu e neaparat corect pentru plaja publica din Venus de exemplu.

Comparativ cu eforie nord si mamaia, este clar ca e mult mai putin lata, dar fara a da deloc senzatia de inghesuiala. Paturile de plaja sunt amplasate la distanta mare unele de altele, iar comparativ cel putin cu mamaia, senzatia de aglomeratie e inexistenta. In eforie nu am mai fost de multa vreme, dar "tigania" de acolo, intalnita acum vreo 2-3 ani parca, m-a facut sa imi jur ca nu o sa mai calc in cursnd. Poate fi plaja lor mai lata de 1000 de ori, dar, din partea mea un hotarat NU.

La inter exista servicii foarte ok de plaja, incepand cu baietii care deschid umbrela si iti aduc saltelele, pana la chelneritele care trec periodic pentru a lua comenzi. Exista un pontion fosrte dragut de pe care te poti duce direct in apa mica de aprox 1 m, pentru ca apoi sa inaintezi, in functie de cat vrei tu.

Este curata, orice gunoi e strans, iar despre mucuri de tigara si alte mizerii nu poate fi vorba.

Nu ai parte de ambulanti care te hartuiesc sa iti vanda cine stie ce...

Eu unul anul acesta, tot aici mi-am luat o vacanta. Nici nu ma pot gandi vreodata sa merg la bulgari, de exemplu, cand exista un astfel de hotel aici, la noi acasa.

cosminp [04.03.16 19:46:03] »

@rentea: din acelasi motiv cu al tau la care se adauga mizeria serviciilor nu am mai fost pe litoralul nostru de mulți ani. De aceea tot întreb, ca sa reduc riscul.

Auzisem povesti cu bolovani si stânci la intrarea in mare in Venus, de aceea am intrebat de plaja.

Multumesc

cosminp [04.03.16 19:48:48] »

@rentea: ☺ unii dintre noi, născuți mai devreme, mai stim hotelurile după vechile nume.

rentea [04.03.16 21:45:15] »

@cosminp - intrarea in apa de pe plaja hotelului are destule locuri pe unde poti intra in apa lejer, fara nicio piatra sau altre chestii de-astea. Este drept ca sunt si locuri cu pietre, bolovani, dar pot fi usor evitate.

Eu vin aici in vacanta de mare cu un copil de 3 ani anul acesta, iar anul trecut era si mai mic... intrarea in apa e foarte ok chiar si pt copii.

Dar, repet, nu e genul acela de plaja din mamaia sau eforie.

cosminp [04.03.16 22:11:53] »

@rentea - multumesc.comparatia o vroiam doar ca sa-mi formez o imagine. nu tin neaparat sa aiba nisipul ca faina sau plaja lata de 2 km.

cosminp, M'Liviu, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂInter Hotel (ex Carmen) :