ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2015
ÎNSCRIS: 02.07.15
JUN-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 5 ani

Un hotel linistit la un pret corect

Am petrecut 7 nopti la hotel Samara (16-23 iunie) pentru a patra oara (ultima vizita acum 4 ani).

Hotelul este ok iar raportul calitate pret este foarte bun. E un hotel micut comparativ cu alte hoteluri din Turcia, cazarea e ok (pentru familie cu copii recomand camerele din hotel nu bungalow), oamenii prietenosi gata sa te ajute. Turistii multi din Belgia, Olanda, Franta, Germania, putini/foarte putin rusi si doar cateva familii de romani. Nu recomand hotelul pentru tineri ci pentru turisti de 50+ sau familii cu copii fiind un hotel linistit si 50% ocupat de turisti de varsta peste 50 ani.

Piscina curata, locurile la piscina nu mai sunt o problema asa cum erau acum 4 ani - au reusit sa faca in asa fel incat sa mareasca considerabil numarul de locuri. Plaja proprie cu nisip e frumoasa. Exista o mica piscina de copii langa care cei de la animation team au asezat o masa unde se faceau activitati cu cei mici (pictat lipit desenat etc). Locul de joaca de copii exista dar e undeva in spatele hotelului nu chiar usor accesibil dar avand in vedere ca activitatile copiilor se faceau langa piscina lor totul a fost ok.

Restaurantul curat, mancarea ok nu cu mari pretentii dar buna. Ai de unde sa alegi (mancare gatita in stil european mai mult nu turcesc). Exista si o terasa unde poti manca pe plaja, unde gasesti aproximativ aceeasi mancare zilnic (hamburger, salate, nuggets la pranz, fructe in jur de ora 17.00, cafea ceai si sucuri de la ora 10.00 pana la ora 24.00). Chelnerii serviabili dar parca nu chiar ca acum 4 ani cand parea ca esti invitatul lor special... Curatenia ok dar acum 4-5 ani chiar se potrivea expresia "poti sa mananci de pe jos". Nu pot spune ca nu era curat ci doar ca nu mai era chiar ca acum 4-5 ani. Restaurantul a-la-cart foarte bun ai de ales peste sau barbecue. Am ales barbecue si mancarea a fost foarte buna iar desertul extraordinar.

Camerele la fel, de 4 ani nimic schimbat. Ni s-a ofrerit pentru a doua oara un mic up-grade pentru ca am venit la ei a patra oara. (si acum 4 ani am primit camera familly in loc de camera normala numai pentru ca veneam al treilea an consecutiv).

Barurile - 4 la numar deschise pana la ora 24.00 bauturi locale doar. Dupa ora 24.00 nu mai functiona de cat barul de la discoteca din interiorul hotelului cu bauturi contra cost. Spectacole erau in fiecare seara chiar in doua seri au avut loc la barul de pe ponton. Petrecerile ok nu la nivelul celor de la hotelurile mari dar ok pentru stilul linistit al hotelului.

Singura poate problema ar fi ca chiar daca barul inchide la ora 24.00 chelnerii incep sa stranga mesele si scaunele din jurul tau cu 30-45 de minute inainte de ora inchiderii iar daca vrei sa stai in vecinatatea marii unde sunt doua dintre baruri dupa ora 24.00 nu se poate (la unul se pun sezlonguri in loc de mese si scaune iar celalt este spalat in fiecare seara cu furtunul dupa ora inchiderii)

Ca si concluzie - un hotel linistit, la un pret corect, recomandat pentru o vancanta de relaxare -pentru familii si persoane 50+.

Trimis de ari04 in 08.07.15 14:57:07
Validat / Publicat: 08.07.15 15:30:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Voyage Torba Private, Voyage Belek

VIZUALIZĂRI: 2582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ari04); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaja hotel Samara

[08.07.15 15:31:07]

ari04AUTOR REVIEW
    [08.07.15 16:45:41]

@webmasterX - este ok localizat dar ce imi pare pe harta ca Isil club fost Milta (cu nr. 2) nu este Isil este tot parte a hotelului Samara.

SmileyK
    [30.12.15 21:21:51]

@ari04 - Buna seara!

Fiind o familie cu copil mic, ne-ar interesa daca ne-ati putea oferi cateva informatii referitoare la plaja.

Am inteles de pe mai multe siteuri ca hotelul are plaja privata, cu nisip. Din poze nu m-am edificat: este plaja cu nisip fin sau pietricele marunte? De asemenea, m-ar interesa daca mi-ati putea oferi cateva detalii vis-a-vis de cum este intrarea in mare, daca fundul marii este cu nisip/pietre/alge si referitor la adancimea apei.

Exista posibilitatea de a ajunge de la hotel in Bodrum? Si o ultima intrebare, se poate inchiria masina de undeva pentru o zi, doua?

Multumesc anticipat.

O seara placuta si un An Nou fericit, cu multe calatorii!

Kinga

ari04AUTOR REVIEW
    [02.01.16 11:14:32]

@SmileyK: Plaja e cu nisip fin, in mare nu se intra brusc si e cu nisip. Apa este foarte curata, alege nu sunt si daca apar le curata, apa e curata si se pot vedea pestii.

In Bodrum se poate ajunge cu un fel de microbuz pana la care trebuie mers pe jos 2-3 minute, microbuzele sunt la 10 minute toata ziua si noaptea doar cu o pauza de cateva ore spre dimineata. Microbuzul te lasa undeva in centrul orasului unde este si capatul. Capatul este o parcare de unde pleaca microbuze in multe directii pe fiecare scris unde merge (numele hotelurilor unde opreste). Pretul e 1,5 euro de persoana, se poate plati in euro. Se plateste direct la sofer. Se poate comnda si taxi dar costa in jur de 20 euro dar dupa parerea mea nu merita de luat taxi avand in vedere ca microbuzele sunt f dese si ajung repede in oras.

Masina nu am inchriat si nici nu m-am interesat despre asta. Se poate intreba la receptie, sunt amabili si va vor da toate detaliile.

La multi ani!

Ari