ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2015
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUL-2015

Restaurantul Bistro Junior din Buzău - nouă ne place aici!

Pentru că a venit în sfârșit mult dorita vară, am ieșit și noi din casă tot mai des. Și chiar dacă timpul sau banii disponibili nu ne permit să plecăm mai departe atât de frecvent pe cât ne-am dori, am început să explorăm diversele terase din Râmnicu Sărat sau din Buzău, în căutarea unui loc pentru petrecerea câtorva ore agreabile alături de prietenii noștri. Evident că în urma acestor ieșiri pe la diversele restaurante din zonă a apărut și o locație pe care o putem considera pentru moment favorita noastră – Restaurantul Bistro Junior din municipiul Buzău.

Ca amplasare, locația se află la aproximativ 10 minute mers pe jos de gară, adresa exactă fiind bulevardul Gării, nr. 4-6, municipiul Buzău. Un alt amănunt pentru o localizare cât mai exactă a restaurantului constă în faptul că localul este situat vis-a-vis de Colegiul Național ”Bogdan Petriceicu Hașdeu”.

Trebuie spus că în ultima lună am fost acolo de șase ori, așa că ne-am făcut o părere destul de clară asupra restaurantului. În primul rând ne place aici spațiul generos: am venit atât în zile călduroase (când am stat pe terasă), dar și într-o zi mai răcoroasă (când am preferat să intrăm în restaurantul propriu-zis, unde ne-am simțit la fel de bine). Ca descriere generală, din stradă intri pe o terasă largă, înconjurată de spații unde se gătesc efectiv diverse preparate. De exemplu, în partea stângă există cuptorul pentru pizza, iar în partea dreaptă se află mai multe butoaie care te îmbie să iei la rând sortimentele de bere conținute. De pe terasă urci patru trepte și ajungi în restaurantul propriu-zis. Aici este zona preferată a puștiului nostru, pentru că sunt amplasate câteva acvarii destul de mari cu pești multicolori, iar într-o colivie moțăie mai tot timpul un papagal certăreț, care nu ezită să-i ciupească de deget pe cei mai îndrăzneți. Înăuntrul restaurantului sunt alte câteva spații unde se prepară salate sau diverse deserturi.

Buun, cam atât cu prezentarea locației. Să trecem la punctul ei forte – faptul că, cel puțin în opinia noastră, aici se poate mânca bine și destul de ieftin, într-o atmosferă relaxantă.

La primul fel am comandat până în prezent trei feluri de ciorbă: ”ciorbă de burtă” – 9,5 lei; ”ciorbă de fasole servită în pâine” – 14 lei (mie asta mi-a plăcut mult) și ”ciorbă de văcuță” – 9,5 lei (eu nu am gustat, dar soția spune că este foarte bună).

Să trecem la felul doi, trei, șamd – păi aici lucrurile se diversifică. De ce? Pentru că se pot servi paste, pizza, poți mânca diverse preparate din pește sau mâncăruri din vită, porc, pasăre... În meniu am văzut și câteva mâncăruri din vânat; nu am încercat, dar am reținut din meniu niște prețuri: ”iepure la ceaun cu cartofi înăbușiți” (întregul preparat are 2,5 kg) – 98 de lei sau ”pulpă de căprioară la grătar cu cartofi bistro” (1 kg) – 78 lei.

Din ceea ce am mâncat noi recomand ”grătar bistro” (pulpă de pui dezosată, piept de pui cu bacon, cartofi, salată, lipie). Întregul preparat are 1,7 kg (costă 26 de lei) și lesne se pot sătura două persoane dintr-o porție. Preparatul vine servit pe un platou de lemn, puiul este împănat cu bucățele de bacon iar lipia aceea este foarte bună. Un alt preparat care mi-a plăcut a fost ”pulpe de pui cu cartofi bistro”. Porția este la fel de generoasă, se poate servi cu mujdei de usturoi (inclus în preț) și costă 17 lei. Altădată am mâncat o porție de ”pomana porcului cu mămăliguță și murături” - 9 lei (un preparat bun, atenție să nu vi se aplece; eu eram cât pe ce!).

În ceea ce privește sortimentele de pizza, am gustat doar dintr-o ”funghi mega” (880 grame, 16,5 lei) care mi-a plăcut, însă este clar că trebuie să mai încercăm zilele viitoare și alte sortimente. Ca prețuri la pizza, aș mai putea enumera: ”prosciutto mare sau mega” – 13,8 lei sau 17,5 lei; ”diavolo mega” – 19,5 lei; ”quattro stagioni mega” – 21 lei (are 1,13 kg, conform meniului!!) sau ”frutti di mare mega” – 23,5 lei. Dacă mâncarea este gustoasă, aspectul poate fi uneori ușor stricat de apariția unor farfurii puțin ciobite, care ar trebui totuși înlocuite...

Să trecem un pic și pe deserturile@băuturile care acompaniază de obicei mâncarea. Am gustat din ”înghețata de casă” comandată de soție (2 lei/cupa) și am mâncat o porție foarte gustoasă de ”plăcinta casei cu brânză dulce și stafide” (300 grame – 6,5 lei).

Cele mai ieftine beri sunt cele draft. De exemplu, Ciuc sau Silva draft costă 5 lei (400 ml). O altă bătălie am dat-o într-o seară cu halbele de 1 litru de Ciuc (9 lei). Nu s-a aflat nici până în prezent cine a câștigat lupta :)

Băuturile răcoritoare sunt diverse: ”ice tea de la casă” (500 ml – 5 lei); ”honey lemonade” – 8 lei sau Cola, Fanta, Sprite (250 ml) – 5 lei. Le-am trecut aici doar pe cele pe care le-am comandat noi până în prezent. Aa, era să uit: mi-a plăcut mult și ”frappe chocolate” – 12 lei.

Chelnerii sunt numeroși și par a face față chiar și când locația este mai aglomerată. Ca timp de așteptare, în funcție de ceea ce am comandat, am stat între 20 și 40 de minute; însă nefiind niciodată singuri, nu am avut timp să ne plictisim. Cam atât despre cele comandate la Bistro Junior până în prezent. Vara este abia la început și cu siguranță lista se va mări considerabil pentru că, DA, locația ne place și vom reveni aici. Mai trebuie spus că în interiorul restaurantului există într-o sală la demisol și câteva mese de biliard, la etaj te poți relaxa la bowling iar buna dispoziție poate continua la berăria amenajată lângă acest restaurant.

În concluzie, noi recomandăm locația atât pentru cei din zonă (majoritatea probabil că știu restaurantul), dar mai ales pentru cei aflați în tranzit, care pot face o pauză în oraș pentru a servi masa. Voi atașa și câteva fotografii, cu precizarea că nu am făcut poze de fiecare dată când am venit aici...

Vă dorim o vară fabuloasă!

Trimis de Floryn81 in 08.07.15 09:48:23
Validat / Publicat: 08.07.15 10:44:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUZĂU.

VIZUALIZĂRI: 10743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Pe terasa exterioară vom savura câte un Frappe chocolate!

Aurici
[08.07.15 10:55:29]

@Crazy_Mouse - O recomandare numa' buna pentru ca ne gandim la o iesire prin zona Buzaului, multumim.

Aurici
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Buzău și împrejurimi?: