ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
JUN-2015

Hanul din Bojentsi

Eram hotarati ca pe week-end-ul respectiv sa mergem pentru o tura rapida pana in Ciucas, pentru a vedea rhododendronul inflorit, dar fapul ca fusesem cu 2 saptamani in urma, parca nu ne mai atragea atat de tare. Asa ca joi, ne-am rasucit cu 180grd si in loc sa rezervam spre nord, am rezervat spre sud, la bulgari. :)

Dupa cum am mai spus-o si prin postarile mele anterioare despre Bulgaria, ne doream a ajunge si in Bojentsi. Asa ca am deschis calculatorul si pe "amicul" booking.com si am inceput sa caut cazare. Fiind joi, eu dorind in a rezerva o noapte sambata, o parte din locatii nu mai aveau libere camera. Ghidandu-ma dupa aspect si bineinteles si dupa recenzii, am ales in a ne caza la “Strannopriemnica Guest House”. Este un complex de 3 stele, cu vreo 15 camere.

Ne-a placut in poze, avea si mic dejun inclus in pret, iar camerele pareau OK.

Am rezervat si… …. iata-ne sambata dimineata plecand spre Bojentsi.

Plecand dis-de-dimineata de acasa, la ora 6,30 eram in vama, iar la 9,15 eram in parcarea pensiunii.

Pensiunea am gasit-o usor, din mijlocul satului se vireaza la dreapta pe ulita ce trece pe langa cafenea si dupa nici 200m ajungi in poarta pensiunii.

Parcarea este in afara perimetrului pensiunii, practic fiind amenajate locuri de parcare de-a lungul gardului ce imprejmuieste in partea din fata complexul.

Complexul este foarte frumos, era exact cum ne doream, inconjurati de verdeata, de padure, iar arhitectura cladirilor ce compun complexul completau de minune peisajul.

Plus curtea plina de flori, si terasa acoperita partial cu vita-de–vie.

Formalitatile de cazare au durat foarte putin, am preluat rapid camera, am platit cazarea cash, fiind specificat in rezervarea de pe booking, ca se poate doar cash.

Conform solicitarii de pe booking, de a ne facilita, daca este posibil check-in mai devreme, intre ora 9,00 si 10,00, raspunsul lor a fost prompt si favorabil.

Nu a fost chiar nicio o problema ca persoana care ne-a primit nu cunoastea engleza si nici noi bulgara, dar am reusit sa ne intelegem fara probleme. :) Pentru cazare sunt 2 corpuri de cladire dintre care unul este mai nou.

Noi am primit o camera la parter, de fapt un parter inalt, trebuind sa urci niste trepte exterioare pt a ajunge la nivelul parterului, asta si datorita faptului ca locatia se afla amplasata pe o mica panta, la demisol (nu am verificat) posibil a fi sala de conferinta si/sau altceva.

Camerele de la parte nu au balcon spre deosebire de cele de la etaj care beneficiaza si de balcon. Pe noi nu ne-a deranjat lipsa balconului.

Toate camerele din acest corp au vedere la curtea pensiunii, spre mehana (taverna) si terasa.

De cum am pasit pe holul pensiunii, ne-a izbit un miros de nou. Se observa ca pensiunea este destul de noua, dar cu arhitectura foarte bine integrata in peisaj, specific vechilor case din jur.

Acesta este si motivul pentru care camerele de la parter nu au parter, chiar daca era un parter inalt, la nivelul etajului 1, scopul fiind de a pastra arhitectura vechilor case din zona...

In partea din fata a pensiunii exista o peluza cu iarba bine ingrijita si flori de toate soiurile si culorile, inclusiv frumosi si placut mirositori trandafiri cataratori.

Opus pensiunii, la intrarea in curte, se afla taverna cu bucataria la parter, iar sus la etaj, sala de mese compusa din 2 incaperi frumos decorate. Nu lipsea nici semineul din coltul camerei, specific acestor locuri.

In partea din fata a tavernei se afla si o frumoasa si micuta terasa, unde poti sta in tihna, la umbra pentru a savura o bere rece. :)

Camera primita a fost foarte curata si aici mirosea a nou, cu parchet laminat pe jos.

Baia destul de micuta, dar curata si dotata cu consumabile. Apa calda era furnizata de un boiler de capacitate mare, amplasat orizontal sus desupra oglinzii, dar care nu stanjenea vederea, nu incomoda cu nimic.

Singurul mic disconfort, as zice ca datorita dimensiunilor mai mici ale baii si lipsa unui paravan la dus, practic se cam stropea/uda toata baia.

In rest totul a fost OK. Un mic televizor fixat pe perete, lateral ce e drept fata de pat, cu cateva posturi in lb. bulgara (puteau fi si in lb.romana, ca tot nu ne interesau :)). Am avut si internet WI-FI in incinta complexului.

Marele atu al camerei a fost pentru noi … … racoarea. :).

Cu toate ca Bojentsi se afla la o altitudine de vreo 600m, chiar daca este inconjurat de padure, ziua este foarte cald, dar noaptea a trebuit sa ne invelim cu niste pilote groase, foarte pufoase. :))

Asa ca ziua cand intrai in camera dupa caldura de afara, nu ai mai fi iesit din camera, de bine ce era. :) Camere foarte racoroase!

Seara dupa ce am venit din plimbarile noastre de la Etar si Kazanlak, dupa un dus reconfortant, am iesit in recunoastere prin zona sa vedem pe unde pot manca de seara.

Pana la urma ne-am hotarat a manca la noi la pensiune.

Observasem ca in momentul cand am iesit la plimbare seara in sat multe mese erau rezervate pe terasa, dar am zis ca e imposibil sa nu gasim locuri libere. :)

Si cand ne-am intors, bineinteles pe terasa nu mai era nicio masa libera, fiind invitati de ospatarita, o fatuca tare placuta, zambitoare, si care stia si engleza bine sa stam in interior.

Am acceptat, gandindu-ne ca fiind seara deja se racorea afara si e chiar mai bine in interior.

Cand am urcat, eram singurii clienti in taverna, ulterior mai urcand si altii.

Si in taverna era la fel de curat si cu bun gust aranjate toate.

Servirea a fost ireprosabila, iar meniul bogat, cu destule mancaruri specifice, traditonale, plus rachia traditionala si bere la halba.

Mancarea aleasa a fost chiar gustoasa si in portii mai mult decat generoase, asta obligandu-ne a renunta la desert. : :( :). Iar painea casei, o lipie unsa cu usturoi, ... nu mai spun.

Dimineata ne-a surprins placut, micul dejun inclus fiind tot traditional.

Exceptional din punctul nostru de vedere: un castron mare cu iaurt gras de oaie, un alt castronel cu o dulceata foarte gustosa, o farfurie cu gogosi calde, plus branza telemea foarte buna si bineinteles vedeta : placinta traditionala bulgareasca-”banitsa”. Si cafea ori ceai!

Iar titlul articolului l-am dat cautand sa traduc denumirea “Странноприемницата”= “han”. :))

Una peste alta, noi ne-am simtit foarte bine in aceasta locatie!

Trimis de Testosu' in 07.07.15 22:26:44
Validat / Publicat: 08.07.15 00:24:26

VIZUALIZĂRI: 2109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Corpul de cladire in care am fost cazati
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

webmasterX [08.07.15 00:23:30] »

Mutat în rubrica "Strannopriemnicata Guest House [Bozhentsi], Gabrovo" (nou-creată pe sait)

Testosu' [08.07.15 07:55:12] »

@webmasterX - este ok pozitionata

dandana [11.07.15 23:09:34] »

Si un super bonus binemeritat

dandana, Testosu'
    Alte impresii din această RUBRICĂStrannopriemnica Complex [Bozhentsi]: