ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2015
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 06.07.15
JUN-2015

Hotel Perla – concediu acceptabil

Dupa 3 ani in care ne-am petrecut concediile la marea noastra cea neagra si unde in fiecare an am prins doar apa rece, am zis sa schimbam putin si sa alegem ceva diferit. Am ajuns la Baile 1 Mai, hotel Perla, ales dupa recomandarile AFA si alte site-uri de turism. Piscine multe, apa calda, toate bune si frumoase, asa scria peste tot.

Am rezervat 6 nopti, pachet Family, ceva proceduri de spa inlcuse, mic dejun inclus, era si posibilitatea de demipesiune sau pensiune completa pe baza de bonuri, dar nu am ales pe principiul ca avem de mancat si in alte locuri. 1200 lei, 6 nopti.

Statiunea: Baile 1 Mai nu poate fi denumita o statiune, e un fel de cartier al Bailor Felix. Zone in paragina combinate cu diverse pensiuni construite in cele mai nastrusnice feluri, cu mizeria de rigoare ca in orice alta statiune. Pacat de aceste locuri, pacat ca nu sunt valorificate la intreaga lor valoare. Sa ai in tara asemenea statiuni cu apa termala si sa nu vrei sa faci turism cum scrie la carte este de neconceput. Contrar asteptarilor mele ca merg undeva in Ardeal unde oamenii sunt super ospitalieri, in zona respectiva nu exista asa ceva, oamenii nu vor sa faca turism, un simplu raspuns la “buna ziua” vine greu sau deloc, la “multumesc” nu am primit niciodata nici un raspuns. Nu exista notiunea de a face un client multumit, ospatarii erau toti sictiriti, indiferent ca vorbim de hotel Perla sau restaurante unde am mancat in Baile Felix.

Hotelul: Hotelul e de fapt un complex mai marisor, format din hotelul propriu-zis si un aquapark mai micut. Dispune de o parcare destul de mare, terenuri de fotbal, din pacate exact vis-à-vis de el exista un “complex” in care locuiesc minoritatile noastre conlocuitoare ceva mai bronzate. In fiecare zi un grup de asemenea copilasi erau pe langa turisti. Parcul de langa hotel destul de mare dar total neamenajat. Zona care apartine de hotel si hotelul propriu-zis erau destul de curate. Hotelul are camere cu balcon la etajul 1 si camere fara balcon la etajul 2.

Dotari exterioare: parcare mare, terenuri de fotbal care in fiecare seara erau ocupate de diverse echipe din Oradea, piscina interioara langa terenul de fotbal unde se tineau lectii de inot pentru copii (din pacate antrenorul semana cu un puscarias si baiatul nostru s-a speriat de el si nu a mai vrut lectii…), o piscina exterioara cu apa termala, inca una mica mica pt copii mici cu tobogan de plastic in ea, o piscina semiolimpica tot cu apa termala. Plus: zona de aquapark: piscina mare cu apa normala, piscina mai mica cu zona de topogane, zona verde pt sezlonguri, zona de mancare cu preparate la gratar. Un plus mare il aveau sezlongurile, am impresia ca erau aproape noi, erau un model de plastic cu panza moale, nu era nici unul de lemn sau plastic din acela alb.

In weekend este foarte aglomerat pentru ca oricine are acces la toate piscinele, vin multi oameni din imprejurimi pentru aquapark. Din pacate piscina mare si cea mica cu topogane nu le-am prins deschise decat in ziua in care am sosit (duminica), in rest a fost mai mult goala, probabil ca o folosesc doar in weekend cand vine lumea “buna”.

Camera: destul de mica, foarte ingusta, unele erau cu parchet, unele cu mocheta pe jos. Am “prins” una la etajul 1, cea cu balcon. Curatenie se face in fiecare zi, prosoapele se schimba la 2 zile sau mai repede la cerere. Televizor mic CRT, atarnat pe perete, dadeam in fiecare zi cu capul de el… Avand in vedere ca preturile nu sunt chiar mici la acest hotel, cred ca s-ar impune si schimbarea lor, mai ales ca sunt variante ieftine pe piata. Pat matimonial mare, saltea ok, perne sintetice. Referitor la pernele astea de la hoteluri: as pune patronul sa doarma o noapte pe o asemenea perna si dupa aceea sa vedem ce parere are despre ele…

Baia: dupa parerea mea, baia reprezinta stelele hotelului. Din pacate, desi era mare si curata, dotarile s-au invechit binisor, toate au fost cumparate de la inceput low-cost: siliconul de dus negru, baterii care mergeau greu, capac wc de 10 lei, toate culminand cu un suport de prosoape cromat si cu sticla (intersant de altfel), dar care era ruginit… Deci, 2 stele la baie.

Restaurant: destul de mare, zona de fumatori/nefumatori, terasa afara. Mic dejun: destul de multe, dar aceleasi in fiecare zi. Unt (margarina) vrac la bucata pe farfurie, un singur tip de gem vrac toata saptamana pus intr-un bol, in rest cele obisnuite. Meniul a la carte variat, mancare buna dar din pacate foarte scumpa. Noi am mancat restul meselor in Baile Felix (Restaurant Casa Romaneasca – mancare foarte buna, portii mari, preturi acceptabile).

Zona de relaxare: din pacate am prins cateva zile friguroase si ploioase, am ales sa stam in piscinele mici din interior. Apa calda, nu era aglomerat, poate si pentru ca nu era sezon. Baiatul nostru de 5 ani s-a distrat destul de bine acolo, cu mici atentionari din partea persoanelor mai in varsta care ne-au apostrofat ca cel mic face prea mare galagie… Ce nu mi-a placut: programul la piscinele cu apa termala este 09.00-22.00. Din pacate peste noapte apa se raceste binisor, cea termala este pornita doar incepand cu ora 9, piscina se incalzeste cat de cat cam intr-o ora. Ce avantaj mare am vazut aici: din camera cobori direct la piscine, fara carat de bagaje, umbrele, etc. Doar prosopul cu tine…

Am avut incluse cate doua sedinte de masaj, dus Vichy, salina. Sotia a mers la un masaj si la inca ceva, cei de acolo se uita cam ciudat cand vad ca nu suntem batrani, nu prea i-a placut. Eu am mers la salina, este o camera de vreo 10 mp cu sare pe jos, pereti de carton care imita sarea, se introduce prin presiune aerosoli cu particule de sare (teoretic). Apropos de ospitalitatea de acolo: am mers a doua oara la salina care o aveam programata de la 10. Am ajuns la 9.58, doamna de acolo mi-a facut observatie ca inca nu e ora 10 si sa merg sa o astept in fata salinei. Ok, am mers, am asteptat 10 minute, nu a mai venit nimeni. Nu sunt genul certaret, am preferat sa plec sa ma joc cu baiatul in apa.

Morala: nu prea aveti ce cauta in 1 Mai. Optiunile sunt mai multe in Baile Felix, poate la acelasi pret. De vazut Hotel President care arata foarte bine, cel putin de afara. Noi am fost cu copilul, majoritar sunt persoanele in varsta printre care intodeauna se gasea cineva sa se uite urat la noi ca baiatul se distra si stropea cu apa. Inca o data mentionez ca partea de Aquapark a fost oprita in timpul saptamanii. Din fericire pentru noi, scopul principal a fost atins: odihna cat mai multa.

Trimis de bogdyb in 07.07.15 15:54:38
Validat / Publicat: 07.07.15 16:50:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 4115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdyb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

[07.07.15 16:19:14]

Un articol de debut foarte bine structurat - păcat de concluzia mai negativă din final.

@bogdyb: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

jimy
    [07.07.15 22:44:32]

@bogdyb: esti cam carcotas, preturi f bune la cazare, hotelul f ok, pote la restaurant preturi mai mari, dar per ansamblu, piscine, saune, loc de joaca pt copii, verdeata, terasa, mancare, si proceduri incluse in pachet la un pret f bun... no coment

hlli
    [08.07.15 07:34:35]

@bogdyb, Baile Felix şi 1 Mai, sunt staţiuni balneare de tratament în care merg, în general, persoane care au probleme de sănătate. Eu, mergând acolo, am dorinţa de a petrece timpul în mod cât mai relaxant. Ca atare nu pot agreea ca să sară copiii în apa, să se joace cu mingea lângă mine. Pentru copii exista piscină separată. Iar pentru adulţii doritori de sărituri, la hotel Perla, exista piscina semiolimpică. Este loc pentru toată lumea fără a deranja pe ceilalţi de lângă noi.

Să auzim de bine!!!

bogdybAUTOR REVIEW
    [08.07.15 07:36:26]

@jimy - Nu sunt carcotas, sunt doar realist, pentru mine conteaza si detaliile.

Per ansamblu a fost ok, preturile nu sunt cele mai mici la cazare, raportat la conditii.

Cum am mai spus, nu as mai merge a doua oara acolo si nici nu as recomanda la prieteni, nici hotelul, nici statiunea.

Poate la Baile Felix, da.

jimy
    [08.07.15 21:50:47]

@bogdyb - pai la un pachet bonus 5 + 2 nopti cazare cu mic dejun, 2 persoane si un copil de 5 ani la pretul de 1100 ron cu proceduri incluse si cu tot ce ofera hotelul (piscine, saune, jacuzzi, aqua park, terasa, loc de joaca, curte mare cu gazon...) care este f ok pt 3 stele, crede-ma ca este pomana, nu este scump deloc.

Merg in fiecare an, si vin din bacau, un drum f lung si obositor, dar aici ma incarc cu energie, ma relaxez la maxim, conditiile sunt f bune. Plus ca am si discount pt client fidel.

Poate la Felix gasesti preturi si conditii mai bune, si la vreun hotel de 5 stele... sa-mi spui si mie, eu nu am gasit.

Succes!

[08.07.15 22:34:03]

@jimy

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

eelena*
    [13.10.16 20:31:41]

Mie 200 lei camera nu mi se pare putin doar cu mic dejun, copilul ar fi avut gratuitate oriune, este mic. Procedurile nu sunt cine stie ce. Zona este un dezastru, o singura dugheana care vinde conserve, o gogoserie, un restaurant si nelipsitii tuciurii care umplu locul.

bogdyb, eelena*, hlli, jimy
    Alte impresii din această RUBRICĂPerla Hotel [1 Mai]: