ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2015
DIN: piatra neamt
ÎNSCRIS: 29.09.09
SEP-2014

Vila Coralli - Amoudi

Primul concediu in Grecia... Zakynthos si foarte reusit. Am ajuns in aceasta locatie datorita unor cunostinte care ne-au recomandat-o.

Gazdele foarte ok, cazarea buna si aproape de plaja. Pentru cei care sunt obisnuiti cu luxul nu recomand acesta locatie. Grecii sunt oameni foarte simpli si nu pun accent pe lux. Dar nu va trebuie mai mult tinand cont ca o sa fiti plecati mai toata ziua... asta daca va doriti sa vizitati insula.

Wi-fi prost dar mai jos de vila Corolli... la 3 minute... foarte aproape de plaja exista o pensiune cu piscina si unde se mananca nu bine, ci extraordinar de bine si la care aveti terasa cu vedere la plaja si mare si WI-FI.

Vila Coralli nu este chiar pe plaja ci la 5 minute de aceasta.

Daca mergeti cu masina personala, pentru cei cu copii si nu numai care vor sa se aprovizioneze pentru mic dejun, exista un lid'l in zona. Noi mergeam la acesta si ne aprovizionam. Vis-a-vis de vila Coralli exista un butic de unde va puteti cumpara strictul necesar dar nu gasiti chiar foarte multe.

Partea cea mai frumoasa este ca in fiecare zi am mers pe cate o plaja... nu ezitati plaja Dafni... este absolut superba. O sa vedeti inclusiv faimoasele broscute. Aceasta ne-a placut cel mai mult. La aceasta plaja aveti sezlogurile si umbrelutele gratuite iar intrarea in apa este foarte lina si nisipul foarte fin. Daca vreti sa luati pranzul o puteti face acolo. Exista o taverna la care se face zilnic paine pe vatra... exceptionala si se mananca foarte bine.

Pentru pretentiosi exita si o plaja gen Mamaia, numita Laganas dar noua nu ne-a placut. Este aglomerata si nu foarte spectaculoasa. Pe aceasta plaja daca-ti comanzi ceva de c/v sezlongurilor nu le platesti. Daca doriti sa luati pranzul aveti de unde alege.

Alta plaja si locatie deosebita este Porto Zorro doar ca aici o sa platiti sezlongurile si umbrela dar merita. Plaja este ceva mai pietroasa dar spectaculoasa.

O alta plaja care ne-a placut foarte mult este Gerakas (locul 2 dupa Dafni), cu intrarea in apa foarte lina si nisip foarte fin. Aici nu puteti lua pranzul pe plaja... trebuie sa va intoarceti spre parcare... cam 500 de metrii ca sa gasiti retaurante.

O alta plaja care mi-a placut este Xigia a carei apa contine un nivel ridicat de colagen. Nu miroase bine (a sulf) dar este spectaculoasa si nu este aglomerata. Ca sa ajungeti la ea trebuie sa coborati cateva scari... dar nu multe. Sus aveti si un mini bar unde puteti manca ceva sau bea o cafea.

Bine... nu am amintit de Blue Caves unde puteti ajunge cu vaporasul... noi nu am fost pentru ca era foarte cald si trebuia sa pleci dimineata la 8-9.00 si sa stai 1 zi... A doua oara cu siguranta o sa mergem. Partea nordica a insulei te lasa fara cuvinte. De aici o sa vedeti cele mai spectaculoase apusuri de soare.

In orasul Zakynhtos, la restaurantele de la strada... nu la toate, se mananca foarte bine. Noi mergeam seara si pentru a vizita orasul. Foarte frumos. Nu ezitati sa consumati tot ce inseamna fructe locale:portocalele sunt nu bune, ci foarte bune. Nu se compara cu ce cumparam noi. Inghetata Scandal... este cea mai buna inghetata a lor si credeti-ma ca asa si este.

Exista si crama pe insula pentru doritori.

V-am dat cateva detalii legate de cazare si insula si ce puteti face dar daca aveti intrebari, va intereseaza ceva anume... va rog sa ma intrebati.

Va doresc concedii reusite si linistite.

Trimis de crivel in 06.07.15 23:09:42
Validat / Publicat: 06.07.15 23:30:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crivel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.07.15 23:11:58]

Inca ceva... Marea Ionica este mult mai calda si mai sarata decat Marea Egee. Pentru cei care au probleme cu oasele este perfecta cu conditia sa fie si calda.

[06.07.15 23:30:35]

@crivel, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[07.07.15 08:26:03]

@crivel - rog aruncă o privire peste următorul link click aici.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • calatorul
    [07.07.15 16:04:33]

Multumim pentru impresii, interesante, utile si binevenite. Succes si vacante frumoase in continuare.

doi22
    [17.07.15 18:48:41]

@crivel - Amoudi este la aprox. 15 km nord de Zante; era foarte usor de ajuns la Blue Caves si nu trebuia sa stai o zi intreaga... ! Noi am venit tocmai din Vasilikos si am facut cam o ora pana la Skinari Cape.

Mi se pare ca te-ai contrazis: "Nu am reusit sa vedem partea nordica a insulei dar vrem sa ne intoarcem pe acesta insula pentru ca este superba. " iar apoi: "Partea nordica a insulei te lasa fara cuvinte. De aici o sa vedeti cele mai spectaculoase apusuri de soare. "

Cum e de fapt? Aiti vazut sau nu, apusul din nord?

[22.07.15 21:08:35]

@doi22 - Eu nu va inteleg de ce sunteti atat de revoltat/a sau poate doar mi se pare?! Dar ca sa va lamuresc... am ajuns pe partea nordica sa vedem apusul de soare dar imi pare rau ca nu am reusit sa vizitam si plajele care din cate am inteles sunt mai spectaculoase. La blue Caves se putea ajunge si cu masina dar nu am reusit noi sa facem acest lucru. Oricum faceam referire la plimbarea cu vaporasul care pleaca dimineata si se intoarce seara. Cu siguranta o sa revizitam insula, o sa stam si mai multe zile si o sa vizitam si ce-am reusit sa bifam prima data. Concedii reusite va doresc!

[22.07.15 21:11:30]

@calatorul50 - cu drag! Daca va intereseaza ceva anume de pe insula, nu ezitati sa ma intrebati!

[22.07.15 21:22:18]

@webmasterX - si coordonatele pentru Villa Coralli sunt 37.840183,20.806469. Si locatia de alaturi pe coordonatele 37.840514,20.806476 este buna pentru cazare. Tot gazda, Alexis de la Villa Coralli va poate spune daca au sau nu camere disponibile. Arata bine si detine apartamente cu 2 camere, cu bucatarie unde aveti frigider si aragaz si bineinteles baie. Iar la restaurantul cu cazare Studio Achilion 37.840736,20.806930 se mananca foarte bine. restaurantul este cu vedere la mare si foarte curat.

[22.07.15 21:33:02]

@crivel - Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

ruslanchik
    [21.01.18 14:25:57]

@crivel: salut. Am fost și noi la această gazdă... Dar am stat numai jumate de zi. La terasa unde prindeți semnalul wifi iată acel hotel este de nota 10. Spiro așa se numește proprietarul. Am negociat prețul. De la balcon o priveliște la mare. În rest minunat

calatorul, crivel, doi22, ruslanchik
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Corali Studios Aparts [Amoudi]: