Vila Roxy

REGIM MASĂ fara masa
+ COPII: 2 -- varsta: 14,7 ani

Cazare buna, pentru 2 stele

Buna seara tuturor.

Eforie Nord este statiunea noastra de suflet, am fost prin statiune si la particular, si la hotel si la vila; anul acesta am cautat ceva pe plaja; dupa cum stiti este greu sa faci 'naveta' din camera de cazare la plaja.

Cum copii au mai crescut, pretentiile au mai scazut, deci merge si 2 stele, am zis.

Sunat la telefon proprietarii, stabilit detalii, platit avans, totul ok. In ziua stabilita ne-am cazat la ora 14, camera tripla (pat dublu mare, nu am mai avut asa ceva pana acum cred ca are 2 metri cel putin, si un pat simplu, asta cam mic baiatul nostru e mai mare ca mine deci putin cam mic); tv cu tub, mini frigider cu un mini congelator (au incaput 3 pastile de lada frigorifica, perfect pentru noi), 2 noptiere, un dulap cu 2 usi fara umerase, baie in camera cu cabina de dus. Balcon pe lungimea camerei cu masuta de plastic si 3 scaune metalice. Vila are parcare pazita, un umbrar unde poti lua masa (din traista sau preparata la gratarul vilei), la parter o bucatarie, cu frigider si cam tot ce trebuie pentru o masa mai simpla.

Tot la parter este si receptia si livingul cu fotolii, canapele si masa de biliard. Camerele de la parter nu au balcon, camerele de la etaj au balcon cele spre Eforie Sud. Pentru cei care cunosc zona este pozitionata in partea de sud gard in gard sa zicem cu Complex Perla. In curte mai exista un Beach bar cu terasa care deserveste si vila si plaja, pentru ca acesta este cel mai mare avantaj: din vila in 10 metri esti pe plaja, apa este la 50 metri.

Turistii cazati in vila au sezloguri (2 de camera) si umbrela (din stuf) gratuit, prezentand cheia camerei, ceilalti turisti (si sa stiti ca vin multi turisti din alte locatii aici in timpul zilei) platesc 10 lei pe zi. Ca si punct de reper plaja este langa Vraja Marii.

Despre locuri de luat masa in zona nu pot spune prea multe, au scris si vor mai scrie colegii nostri, cel mai apropiat ar fi cherhanaua La Stuf, pana sus in centru faci 10 minute maxim; fata de acum 3 ani mai sunt ceva schimbari in zona.

Din punctul meu de vedere este o cazare foarte buna, pe plaja, la un pret decent, in aceasta perioada.

Totusi exista si minusuri, vreau sa le prezint pentru ca sunt turisti care poate vor sa stie ca vila este situata la 10 metri de soseaua care merge la Eforie Sud. Noi de exemplu am avut camera in spate, nu exista camere cu vedere la mare, dar nu au fost probleme, am dormit cu geamul semi si am dormit bine. Adica am avut camera cea mai apropiata de sosea si nu am avut probleme dar poate am fost obositi cine stie :).

Dotarile sunt de 2 stele, deci nu va asteptati la pereti perfecti sau la toaleta cu marmura. Curatenia exista dar nu la cele mai mari standarde. Cabina de dus de exemplu nu mai avea usi, este o perdea care impiedica apa sa inunde baia. Cu toate acestea nu exista miros de toaleta sau mucegai cum se intampla in general, fereastra are plasa de tantari, in schimb usa de la balcon, nu.

Acestea au fost impresiile noastre, asa cum am spus nu suntem pretentiosi, daca sunt intrebari va raspund cu mare drag.

Multumesc pentru rabdare, concedii placute tuturor.

P.S. Sper ca vor veni si ceva poze acasa, dupa recuperarea datelor:)

Impresii încărcate de nickname77* in 06.07.2015 21:01:27

Validat / Publicat: 06.07.15 22:40:14

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (nickname77*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 11 voturi) nota2
  • Coordonate GPS: 44.05628400 N, 28.63952300 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Vila Roxy? - Scrie impresii DESPRE CAZARE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de nickname77*? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[06.07.15 21:27:16]

Bună recomandarea

Mutat la rubrica Vila Roxy [Eforie Nord], nou creată pe site

[06.07.15 21:30:14]

[06.07.15 22:03:43]

@webmasterX: Corecta pozitionarea. Intre Vraja Marii si Complex La Perla. Ca si info, accesul se face dinspre strada cu Vraja Marii, respectiv aleea Belona cred, nu cum am facut noi din strada principala.

[15.08.15 14:01:23]

@nickname77 - Buna, ma bucur ca ai scris acest review, din 24.08 am si eu o camera pt familie la Roxy si ma gandeam cu putina ingrijorare daca va fi ok. Cum e plaja, intrarea in mare? Plimbarea pe faleza spre centru, cam cat dureaza? Ce locuri din apropiere recomanzi (avand in vedere ca merg cu 2 copii mici, nu prea avem mobilitate). Multumesc

[15.08.15 17:38:11]

@lore_isac: Salut. Nu- ti face probleme de plaja. Practic din pensiune in 10 metri esti pe plaja, 50 metri pana la apa. Intrarea in apa e lina, noi nu am avut alge, ca si in alte parti. Vila ofera 2 sezlonguri gratuit de camera, daca esti pregatita cu un mic bacsis ai sezlonguri in fata tot sejurul. Copiii nostri au 14, respectiv 7 ani, evita plimbarile in centru sau pe faleza la orele amiezii. In schimb dupa ora 18, pana in centru faci maxim 15 minute, pe aleea Belona, pentru ca este mai umbroasa. Pana in centru am mers pentru o placinta cu branza de la cofetaria Corner. Altfel tot ce doresti gasesti si pe aleea Belona, inclusiv pizza. Sincer, noi am folosit sistemul de livrare la domiciliu al pizzeriei Corner. Dupa baia din mare si dusul din camera, baiatul cu pizza venea exact la timp. Vila ofera posibilitatea pregatirii umei mese (simple) sau gratar. Am si eu o intrebare. Ce fel de camera ai, dubla sau tripla. Stii cumva numarul camerei? Da, stiu 2 intrebari dar te vor ajuta. Astept raspuns. O zi buna.

[15.08.15 23:33:27]

@nickname77 - sara buna si tie si multumesc pentru timpul investit in a-mi raspunde :). Camera noastra e dubla, cu un patut extra pt bebe, iar nr. camerei este 3, cu balcon.

Cu siguranta nu ne vom perinda la plimbare decat seara, fetele noastre au 4 ani jumate, respectiv 7 luni. Voiam sa stiu daca pt un pranz/cina gasim ceva ok in zona, ca stam cam prost cu rabdarea la varsta asta (a fetelor, binenteles):). La parcul acvatic ati fost?

[16.08.15 10:17:06]

@lore_isac: Camera este la etaj, e bine ca e putina umbra, noi am avut camera 19, care e mult mai calduroasa. Gasiti la maxim 5 minute terase cu impinge tava, pt o ciorbita la pranz. Noi de exemplu, luam ciorba la pachet, pana faceau copiii dusul. Tot in zona, pe aleea Belona, sunt si restaurante frumusele. La aquaparc nu am fost, in schimb cine a fost a fost incantat.

[25.01.17 11:34:34]

Am făcut rezervare la Vila Roxy pt. anul acesta suntem 2 persoane adulte, am rezervat deoarece am vrut ceva la mare și o plajă mai puțin aglomerată nu suntem pretențioși dar căutăm confortul decent și o liniște asemănătoare.

O să avem parte de așa ceva?

[27.01.17 12:00:16]

@acv99: Da, din cele 2 sejururi pe care le-am petrecut aici, este ceea ce cautati.

Plaja este rezonabil de libera - in weekend se mai aglomereaza.

Vis a vis de liniste - in vila e ok, nu am avut parte de oameni galagiosi si nici nu se aude muzica de la vreun club -nu exista niciunul in imediata apropiere.

Asadar, sejur placut va doresc!

[27.01.17 12:59:59]

Mulțumesc! În situația în care veți opta pentru aceeași locație sper intr-o potrivire a perioadei!

[27.01.17 13:27:25]

@acv99: Din pacate o sa evit Marea Neagra o perioada destul de lunga deoarece anul trecut toata familia a suferit doua zile de enterocolita (sunt sigura ca de la apa marii pentru ca nu am consumat acelasi tip de mancare). De altfel si in jurul nostru am vazut familii (mai ales cu copii) care au patit exact la fel.

Acum 2 ani a fost totul ok, dar am fost la final de sezon. Anul trecut, insa, in iulie cand am fost - am patit-o! Concediu placut!

[27.01.17 13:55:27]

@lore_isac: Mulțumesc din nou!

[27.01.17 21:04:15]

Vila Roxy va ramane preferata noastra. Cu siguranta ati facut o alegere buna, avand in vedere pozitionarea pe plaja, sezlongurile incluse in pretul camerei si nu in ultimul rand lipsa cluburilor, discotecilor sau altor galagii nocturne. Anul acesta nu vom ajunge la mare, in schimb gasca a facut deja rezervare, si am auzit numai lucruri bune. Se pare ca au fost aduse imbunatatiri: mic dejun, camere cu aer conditionat (nu stiu daca au toate ac); chiar si camere renovate. Desigur si preturile au crescut, dar asa cum am spus ramane prima optiune pentru noi.

Va rog pe voi sa confirmati aici aceste schimbari.

Concedii placute tuturor.

[27.01.17 21:22:27]

@nickname77:

Da sunt schimbări pozitive iar prețul nu mi se pare mare!

Mulțumesc pentru răspuns!

[28.01.17 08:27:33]

@acv99: Anul trecut, inceputul lunii iulie, 7 nopti=756 lei, camera dubla. Acum am inteles ca ar fi 1000 lei cu mic dejun. Sper sa nu gresesc.

Asta ca sa va faceti o idee.

Toate cele bune.

[28.01.17 12:52:42]

E bine!

- olaru Tohoc
[12.03.17 10:13:17]

@nickname77 Vila Roxy va ramane preferata noastra. Cu siguranta ati facut o alegere buna, avand in vedere pozitionarea pe plaja, sezlongurile incluse in pretul camerei si nu in ultimul rand lipsa cluburilor, discotecilor sau altor galagii nocturne. Anul acesta vom ajunge la mare, in august am facut deja rezervare, si am auzit numai lucruri bune. Se pare ca au fost aduse imbunatatiri: mic dejun, camere cu aer conditionat (nu stiu daca au toate ac); chiar si camere renovate. Deabia asteptam. sa ajungem.

[12.03.17 10:16:18]

@olaru Tohoc: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

• Foarte bine (Jul.2016) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 14.07.16 de piciug din GIURGIU) - RECOMANDĂ
  • Vila Roxy - decent (Aug.2015) - punctaj satisfactie: 8.88 (scris in 01.09.15 de lore_isac din TIMIşOARA) - RECOMANDĂ
  • INFO: