ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2015
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.03.13
JUN-2015

Parga, din Lichnos pe jos

Ne-a placut toata Parga, dar parca tot in Lichnos, unde am stat noi, ni s-a parut cel mai frumos. Am gasit o pensiune aproape de mare, plaja era buna, in apropiere de camping era nisip (putin mai grosier, da' parca nu te dureau asa talpile cand calcai pe el), apa era curata, intrarea lina in mare si plaja nu era aglomerata.

Ne-a venit intr-o zi cheful sa vedem pe unde merge poteca peste munte, pe care o vedeam de la balcon.

Am trecut pe langa camping, pe langa corturile unde oamenii stateau afara, in hamac, apoi am luat-o voiniceste pe carare.

La capatul cararii, drumul se bifurca, spre stanga mergea catre un golf fermecator, pe care l-am vazut de sus, apa era clara si albastra, stancile de pe margini erau crestate de apa, dar la un moment dat, drumul se termina intr-o fundatura.

Ne-am intors la bifurcatie si am luat-o pe drumul din dreapta. De acolo a inceput drumul mai greu. Am urcat pieptis si am trecut de cranguri de maslini, (peste tot erau plase la baza copacilor, acum stranse, dar la toamna, cand se culeg maslinele, se intind pe jos ca sa cada maslinele in ele, sa se culeaga mai usor).

Au inceput apoi chiparosii, apoi coniferele si din loc in loc vedeam plaja din Lichnos printre copaci. La un moment dat am ajuns la o poarta, a trebuit sa desfacam unde era inchis cu o sarma, sa putem trece. Am ajuns pana pe culme, am trecut de releu. Drumul a fost bun, se putea merge cu un jeep, la un moment dat, dar apoi s-a transformat intr-o carare pana la o bisericuta, Agia Eleni, care era sus pe o culme. Era deschisa, se putea intra si puteai spune o rugaciune, sa scrii cateva cuvinte intr-o carte mare de impresii, sau sa aprinzi o lumanare. (Erau acolo, probabil trebuia sa lasi 1-2 euro si sa aprinzi, daca vroiai).

Am coborat, de unde pana atunci drumul a fost complet pustiu, de aici au inceput sa apara cate un tip sau doi care faceau jogging pana la bisericuta, cu o sticla de apa in mana.

Drumul s-a transformat intr-o poteca, se cobora destul de greu, mai ales ca eram cam obositi si ne tremurau picioarele.

Am trecut din nou prin cranguri de maslini, prin locuri de unde vedeai o panorama splendida.

Am coborat apoi pana in Parga, la vreo 20 metri de Carrefour, dupa plaja Piso Krioneri.

Poate am descris cam prea in amanunt, dar m-am gandit ca poate vrea cineva sa faca traseul. Oricum, sa va luati pantofi sport, gen adidas, ca in ultima portiune a fost destul de greu de coborat.

Tot traseul l-am parcurs in o ora jumate, poate putin mai mult, ne-am oprit din loc in loc, iar la Agia Eleni am intrat sa spunem o rugaciune. Cand am coborat in Parga am intalnit o turista, englezoaica, care spunea ca vine in fiecare an si mereu urca la Agia Eleni, sa-i aduca noroc.

Acelasi noroc vi-l doresc si voua, dragi prieteni si sa auzim de bine!

Trimis de didona_stelea in 06.07.15 21:00:44
Validat / Publicat: 06.07.15 21:42:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (didona_stelea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja Piso Krioneri, vazuta de sus.

[06.07.15 21:37:49]

@didona_stelea -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

DOINITA
[06.08.15 08:57:46]

Felicitari si multumesc! Descrierea superba a drumului printre maslini si chiparosi m-a facut sa fiu si eu alaturi de voi (poate un pic mai in spate sa nu deranjez), sa simt mirosul firbinte de rasina, sa mangai tulpinile chinuite a batranilor maslini si sa admir marea ce se zarea printre ramurile acestora.

Mi-ai amintit de o carte citita cu multi ani in urma (Familia mea si alte animale), o carte mai mult pentru copii, dar a carei actiune (poate mult spus-actiune) se petrecea intr-o insula greceasca si alaturi de care am "trait" si eu, am colindat si eu pe dealurile uneori arse dar intotdeauna imiresmate de un parfum unic. Parfumul Greciei! Recunosc sunt indragostita de GRECIA! Felicitari si un vot (nu pot mai multe) !

[06.08.15 11:13:45]

@DOINITA - Multumesc mult, poate unii considera ca am povestit prea in amanunt, dar mie mi-a fost atat de drag drumul asta, imi amintesc cu atata placere ce frumos era, cum priveam din balcon cu nostalgie, parca te chema sa revii! Si acum, cand s-a terminat concediul, tot de privelistea aceea imi amintesc cu mai mult drag! Multumesc mult pentru apreciere (si pentru vot) !

[24.12.15 07:44:05]

Felicitari pentru drumetie prin decorul cu chiparosi!

[24.12.15 08:47:12]

@Dan&Ema - Multumesc mult, tare as vrea sa ne mai intoarcem prin acele locuri, dar Sebastian, (care face 18 ani in martie), nu agreeaza destinatiile in care am mai fost, vrea ceva nou.

[24.12.15 08:56:40]

@didona_stelea

Sa va traiasca si Dvs cu sotul sanatosi impreuna cu Sebastian. Si eu sunt adeptul schimbarii destinatiilor de calatorie chiar daca situatia de azi contrazice regula fiind anul acesta a treia oara la Sambata acum cand schimbam aceste impresii

[24.12.15 09:02:26]

@Dan&Ema - Multumesc mult, la fel! Dar as fi tare bucuroasa daca toata lumea mi-ar spune simplu "Dona". Spor la calatorii!

[24.12.15 10:01:51]

Sarut mana, Dona!

[03.07.16 10:23:24]

Minunate locuri

[03.07.16 15:04:25]

@miculprint - Asa e! Grecia are multe locuri minunate. Acum suntem in Santorini si sunt pe aici niste peisaje de vis!

[03.07.16 18:21:02]

mergem in Corfu si dorim la intoarcere sa ne oprim si pe la Parga. Gasim in zona cazare la plesneala? Si cam cat costa?

[03.07.16 23:34:56]

@miculprint - Anul trecut, cand am fost in Parga, erau multe anunturi cu camere de inchiriat.

N-am intrebat insa de pret, ca noi suntem genul "retin cu 5-6 luni inainte, sa fim siguri! "

Am citit insa pe AFA ca alti useri practica sportul asta: "ma duc fara sa am nimic aranjat, gasesc eu ceva"

[03.07.16 23:36:20]

Multesc

[03.07.16 23:38:42]

@miculprint - Cu placere, oricand. Vacanta placuta!

[03.07.16 23:42:40]

Multumesc sa scriu inca o data corect. Ma uit la meci. Franta - Islanda.

[03.07.16 23:50:26]

@miculprint - Cu placere. Si noi. Au islandezii astia niste nume...

Dan&Ema, didona_stelea, DOINITA, miculprint
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Parga: