ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2015
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUN-2015

Pe langa hotelurile din Val d Europe

Pentru excursia noastra focusata pe Disneyland am ales sa ne cazam de data aceasta in zona Dinseyland. O prezentare a parcurilor dar si o mini-analiza proprie a deciziei de a alege sa te cazezi in zona Dinseyland vs. in Paris si sa faci deplasarea cu RER la Disneyland am facut aici . Alegerea hotelului in zona Disneyland pentru aceasta experienta am facut-o pe baza informatiilor de pe AFA, booking.com si a doleantei noastre de a scapa de naveta cu RER-ul. Despre cazare voi spune acum doar ca a fost la Adagio Aparthotel Marne la Vallee Val d Europe despre care voi detalia in articolul ce va urma (vezi impresii).

Am sa va spun sincer ca in decizie a cantarit faptul ca am citit pe AFA ca la cateva minute de hotel se gaseste un Auchan de unde poti gasi cumpara ieftin d-ale gurii, terase, magazine, dar si un Sea Life.

Pai sa le luam pe rand si sa ne plimbam prin Marne la Vallee, un orasel cu o populatie de aproape 300.000 locuitori cf wiki

Pentru aceasta parasim hotelul si urmam catre stanga pe Cours du Danube (este denumirea strazii, parca este predestinata pentru turistii romani si nu numai) pana la coltul hotelului unde trebuie sa traversam pe la o intersectie semaforizata catre inainte.

Imediat cum am traversat (usor in stanga) gasim o banca cu bancomat, util daca aveti nevoie de cash. Eu am avut nevoie ultima data chiar intr-o situatie disperata povestita la rubrica “”Avertizari”” pe “”zStratosfera”” cand Aero Shuttle Transfer mi-a dat o teapa de neiertat povestita sub titlul Un vis urat a imbracat o poveste frumoasa. Noi am traversat spre inainte. De aici puteti continua fie inainte si in mai putin de 100 metri ajungeti in statia autobuzului 50 “”mov”” carea sigura transportul gratuit catre Disneyland sau jumatate stanga, cum vom continua noi, intrand imediat in Piata Toscanei.

Aici se deschide o piateta pietonala in mijlocul careia atrag atentia un obelisc si o fantana, langa care multi turisti se pozeaza sau se pupa sau treaba lor ce fac. Tot in piateta se gasesc mai multe terase unde puteti servi masa sau sta la o poveste, la un pahar de vin. Intram apoi intr-un mega shopping center, Val d Europe Shopping Center, lung de circa 1 km si asezat pe doua etaje si cu mai multe intrari, bineinteles. Intrarea dinspre Piata Toscanei ne ofera in cale mai intai un carusel pentru copii mici, care functioneaza cu 2 Eur, unde Denisa s-a invartit de mai multe ori cu placere.

Sea Life

Tot inainte scari pietonale sau rulante ne coboara la etajul inferior la Sea Life. De altfel nu are cum sa va scape privirii accesul catre Sea Life intrucat reclama este puternica, in dreptul caii de acces in Mall si mergand pe scari in jos intri drept in acest acvariu. Da, Sea Life este un acvariu! Exista si un lift care te coboara catre etajul inferior, unde in afara acvariului mai este un centru de fitness si piscina.

Accesul in acvariu se face pe baza de bilet de intrare care se poate achizitiona de pe internet (cred cu 11 Eur dar cu programare la ora fixa de vizitare) sau de la intrare.

Preturi standard la casa de bilete: adulti 17.50 Eur, copii peste 3 ani 13.90 eur. Noi am reusit sa nu platim pentru Denisa (4 ani), si sa primim in pretul biletelor si un ghid scris.

Orar de functionare: 10:00 – 17:30

In acvariul de la Sea Life traiesc peste 5.000 vietuitoare marine. Traseul prin acvariu este foarte intortocheat, dar fiecare sala care se deschide privirii are darul de a te face sa te bucuri, sa te minunezi de cele vazute. Nu cred ca exista cineva caruia sa nu ii fi placut in acest acvariu. Vom trece pas cu pas pe la urmatoarele statii marine: Sena, Monstrii adancului, litoralul frantuzesc, pisici de mare, acvariul Discovery, tunelul atlantic, insula rechinilor, rezervorul tropical, laguna, regatul calutilor de mare, Amazonia, reciful de corali, octopozi (caracatite and co). Tura de vizitare se incheie la un loc de joaca cu mingiute de plastic si traseu de cataract si tobogane (similar cu ce exista prin mall-uri la noi sau in Terra Park pentru copii mici si pana la 10 - 12 ani). As putea scrie despre fiecare incapere in baza informatiilor din catalog, dar ar fi prea copy paste, asa ca ma voi rezuma la cateva amintiri cu care ma ramas dupa vizitarea acvariului.

Prima experienta speciala a fost la “Discovery”” unde in prezenta unui tanar angajat la acvariu puteai atinge sau lua in palme un crab, o anemona si o stea de mare. Exista posibilitatea sa te speli pe maini cu substanta dezinfectanta la sfarsitul momentului.

Impresionant mai este tunelul atlantic, care permite sa eviti pesti mari, unclusiv rechini inotand pe deasupra ta sau dand nas in nas cu tine, de fapt ne desparte geamul acvariului ca asa de curajosi nu am fi noi! Rechinii sunt orice s-ar spune niste fiinte de temut in mediul lor natural, superbe de admirat de aproape intr-un acvariu.

Este cred un spectacol in sine daca vizitati acvariul la orele cand sunt hraniti rechinii care sunt afisate sau comunicate, dar noi nu ne-am nimerit la acele ore in acvariu.

Sau stiati ca unele din cele mai inteligente animale marine sunt octopozii? Mai inteligenti si decat cainii? Si ca se hranesc inclusiv cu crabi carora le sfarma cochilia? Pentru a le pune inteligenta in valoare, cei de la Sea Life ascund mancarea caracatitelor, facandu-le pe acestea sa o caute.

Broastele testoase gigant contrasteaza cu febletea copiilor: pestisorul Nemo.

Dar de pisica de mare zburatoare ati auzit? Oricum mai important este faptul ca aceasat specie este prea mult vanata, fiind incet incet pusa sub pericolul diminuarii exemplarelor vii. De aceea poate nu veti mai alege la restaurant sa mancati pisica de mare?!

Iesirea din Sea Life se face obligatoriu pe la locul de joaca si prin magazinul lor.

Shopping Center

Revenim de la nivelul -1 la nivelul parter. La o intersectie de culoare, avem pe coltul din stanga un loc mult batut de noi si nerecomandat de medici care se numeste Mc Donalds. Scump, insa! 2 chicken nuggets de 20,2 ape mici, 2 cola mici si 1 hamburger ne-au scos de pe card 28.40 Eur.

Alte multe restaurante mai scumpe si foarte scumpe flancheaza culoarul pe care noi am intrat.

La intersectia cu Mc Donalds facem jumatate dreapta si de acolo se deschide culoarul principal lung de cred 1 km. Aceasta zona, in cea mai mare parte a ei este dispusa pe 2 nivele. In prima parte se gasesc numai magazine idem ca in mall-urile noastre. Trec peste aceasta zona, mai putin draga mie. Undeva in a doua jumatate a culoarului, tot intr-o intersectie, pe dreapta se face intrarea in Auchan. Auchan-ul este si el dispus pe 2 etaje, alimentele si bauturile fiind la etajul inferior. Preturile in Auchan sunt rezonabile, prin urmare este o alternativa foarte buna pentru cei ce vor sa se descurce cu un buget intr-o lume, intr-o zona, unde totul este scump, chiar si ce n-ar avea motive sa fie scump, sau altfel spus ceea ce e scump e aici aberant de scump. Asa ca nu stiu cum a scapat aceasta oaza de ieftineala numita Auchan in desertul bogatasilor! De la hotel pana la Auchan nu sunt 2 – 3 minute asa cum spun unii, ci vreo 10 minute bune.

Daca urmam lungul culoar al Shopping Center-ului pana in capat, ajungem la ultima intersectie unde niste indicatoare pe noi ne-au durat serios atunci cautam statia de RER Val d Europe.

Daca doriti sa ajungeti la statia de RER, in capatul culoarului prelung faceti dreapta, iesiti afara (nu asa cum par a arata indicatoarele) traversati si mai mergeti vrei 100 metri si veti gasi pe stanga statia liniei A a RER-ului, numita chiar Val d Europe. De aici puteti calatori cu acest metro urapid fie o statie catre Chessy unde este si capatul si statia de coborire pentru Disneyland sau calatoresti catre Paris 12 – 15 statii functie de destinatia aleasa.

Vis-à-vis de statia de RER sunt din nou mai multe resaturante si terase cu specific al mai multor tari, pentru noi alegerea Pizzeriei di Roma venind aproape firesc, preturi normale, de data aceasta (de restaurant).

Nu am sa va plimb mai mult prin Val d Europe pentru ca nici eu nu m-am plimbat mai mult, am parcurs zona pe care o strabat turistii veninti sa se cazeze in apropiere de Disneyland punctand ceea ce pe mine m-ar interesa atunci cand as fi aici si ceea ce am vizitat cand amfostacolo.

Trimis de Dan&Ema in 06.07.15 18:17:34
Validat / Publicat: 06.07.15 19:12:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 dansul meduzelor in acvariu