ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
JUL-2008
2 AD. + 2 COPII

Plaja Azur - cine vrea, reuseste

Ma aflam pe litoralul romanesc ca un adevarat patriot. Cazarea o aveam in Tuzla si la plaja mergeam in Eforie Nord. Faceam drumul asta de doua ori, cu pauza de pranz. Eram satul de plaja din Eforie nord unde era muzica proasta 95%, galagie, mizerie, personaje colorate, diferenta fata de alte statiuni nefiind semnificativa. Vazusem din mersul masinii un panou cu reclama la plaja privata Azur, dar la inceput nu i-am acordat mare atentie.

A doua zi mi-am spus ca nu am ce pierde, nu poate fi mai rau decat dincolo (daca da, plec imediat), si am intrat. Parcarea chiar la intrare, destul de mare, marcata cu vopsea. imediat a venit un baiat sa ia taxa de parcare. I-am explicat ca mai intai vreau sa vad ce si cum este acolo, si daca imi place raman si ii platesc taxa. parca 8 lei pe zi. daca plecai si te intorceai, nu mai plateai alta taxa. Am venit, am vazut si nu am plecat, asa ca am platit taxa.

Pe plaja erau sezlonguri cu masute, dar se acceptau si prosoape.

In incinta era restaurant cu terasa si posibilitate de cazare. acum cred ca sunt vreo 3 sau 4 vile facute. muzica era destul de buna, o puteai asculta, uneori chiar frumoasa. bineinteles ca depinde si de gusturi. In spatele cladirii principale unde era si restaurantul erau toaletele si dusurile. Terasa curatica iar preturile cuminti. puteai comanda si pizza si paste, pe langa mancarea normala de restaurant.

Am vorbit despre cazare, care parea destul de buna, cu internet in camera. Deci este un fel de complex. daca mi-aduc bine aminte, daca aveai cazare nu plateai parcarea sau o plateai foarte putin.

Mancarea a fost destul de buna, cu o singura exceptie, cand ciorba copiilor a avut un gust ciudat. am gresit ca nu am gustat inainte si incepusera deja sa manance. noroc ca nu mult. am chemat imediat ospatarul si patronul, au luat ciorbele aproape intregi, dar nici nu le-au pus la plata.

Tot aici gaseai bere fara alcool de import, mai buna decat cea romaneasca.

Macar nu auzeam glume proaste, injuraturi si altele asemenea.

Patronul chiar avea deviza de a selecta clientii.

Una peste alta, a fost mult mai bine decat plaja comuna din statiuni.

Daca nu aveti incotro si mergeti pe litoralul romanesc, fara plaja privata a hotelului si vreti o alternativa la plaja din Eforie Sud sau Nord, mergeti la Azur.

p.s.: era si zona pentru skijeturi.

Trimis de cosminp in 13.01.10 15:40:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 8108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

gushpi
[13.01.10 16:07:51]

Mi-ai adus aminte sa scriu despre campingul din celalalt capat al statiunii Ef. Nord...

cosminpAUTOR REVIEW
[13.01.10 16:21:05]

am uitat sa trec adresa de web: http://plajaazur.ro/harta-plaja-azur.html

[14.02.10 04:16:59]

mutat la 'Descopera Eforie'