ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2010
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 13.01.10
JUN-2009

Ideal pentru gasca

Drumul destul de lung cu autocarul ne-a permis sa vedem ce sunt in stare sa faca grecii: autostrada de la Salonic la Igoumenitza este spectaculoasa!

Am petrecut 6 zile minunate la aceasta vila, impreuna cu prietenii, 23 persoane in total.

Recomand celor care doresc un astfel de concediu, intrucat 12-16 persoane la o masa la taverna pot beneficia de discounturi importante si surprize din partea casei.

Mancarea foarte buna la taverne si trebuie sa intrati macar o data la Lemon Garden.

Mai recomand turul insulei cu masina inchiriata, cca. 35Euro/zi si benzina de 20Euro, cca. 150km.

O vizita in capitala Kerkyra este obligatorie, pentru ca sunt cateva puncte care trebuiesc vizitate.

Trimis de pablo_impex in 13.01.10 14:34:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, hotel Estelle, Olympic Beach. paralia Katerini, Atena, Corfu, vila Marie

VIZUALIZĂRI: 4115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pablo_impex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Croaziera cu barbecue - minunata!

gushpi [13.01.10 14:40:48] »

Comparativ cu alte locuri grecesti, unde se situeaza acest spatiu? (calitativ vorbesc)

pablo_impex [13.01.10 14:53:37] »

PE O SCARA DE LA 1 LA 10, UNDEVA LA 7, PENTRU VACANTE CU BUGET RELATIV MIC

Diaura* [13.01.10 15:41:25] »

Superba insula, dar daca nu ajungi in Corfu Town " poti spune ca nu ai vazut nimic ". Am fost acolo de Paste in 2009 si au niste traditii deosebite despre care am scris.

Iar ca preturi, insula poate fi si pentru buzunare micute dar totusi conditii decente si pentru pretentiosi. Oricum peisajele " fac toti banii".

pablo_impex [13.01.10 15:52:57] »

Prima data am fost in 2008 si pentru ca mi s-a parut ca nu am vazut totul, am revenit in 2009.

Este o destinatie care merita vazuta si savurata!

cosminp [14.01.10 08:51:06] »

unde este pozitionata (fata de insula) vila la care ai stat?

pablo_impex [14.01.10 09:15:50] »

Vila este in statiunea Acharavi, in nordul insulei. Pana la capitala sunt 25 km, si tot cam atat pana la Paleokastritsa.

Diaura* [14.01.10 09:23:21] »

Cu masina inchiriata v-ati plimbat doar sa admirati natura, sau ati mai vizitat ceva? Ma refer la Palatul Achillion, sau Manastirea Paleokastrisa ? Sau altceva.

pablo_impex [14.01.10 09:26:33] »

Am vizitat tot ce se putea vizita intr-o zi, din traseul propus de agentie.

Excursia prin agentie "Turul Insulei" costa 32Eurp/persoana, iar noi 4 persoane am cheltuit cca. 60Euro (inchirierea masinii si benzina pt. 160km). E foarte usor de ajuns in toate punctele, iar atractiile sunt bine indicate.

pablo_impex [14.01.10 09:27:20] »

Trebuie sa stiti ca insula nu este mare si poate fi parcursa intr-o zi de la nord la sud si de la este la vest

ancutzika [11.03.10 20:40:04] »

buna, in iulie, am rezervare in paleokastritsa. si vreau sa stiu, unde este mai frmos de mers... paxi-antipaxi? sau barbeq? ce merita mai mult? vrem sa inchiriem o masina (mica) sa facem turul insulei... ai idee cati km are insula? mai astept sugestii, multumesc.

pablo_impex [12.03.10 09:25:24] »

Paleokastritsa este un loc mirific, port din care se pleaca in croazierele propuse de organizatori.

Paxi-Antipaxi sunt 2 insule invecinate, Paxi este locuita si foarte scumpa si, cand am fost noi, vasul a ancorat doar o ora, timp insuficient pentru a lua masa.

Antipaxi este o insula pustie, pe care o puteti vedea doar de pe vas, pentru ca nu ancoreaza pe ea.

Croaziera la barbeque e interesanta, pentru ca va duce cu un vas cu "fundul de sticla", puteti vedea corali, si va mai duce si la pesterile ale caror culori sunt de nedescris. Nu intra in pestera, dar se apropie de acestea.

Vasul ancoreaza pe o plaja pustie, atentie cu pietre, nu cu nisip, va trebuie papuci speciali pentru asta (se gasesc acolo de cumparat, 7Euro), unde echipajul pregateste gratar de pui, porc si frigarui, salata si vin la discretie.

Era in schimb foarte cald, apa minunata, si am stat la umbra stancilor pana cand ne-a dus vasul inapoi.

Am fost 2 veri la rand, in primul an in ambele croaziere, in anul urmator numai la barbeque.

Distractie placuta!

aimee [21.07.10 19:59:18] »

dak mai esti interesata sa mergi la tasos, contacteaza-ma pe aimmee08@yahoo. com. noi suntem prieteni si iti pot aranja sa inchiriezi camera cu 20 de euro pe noapte, nu pe, persoana

aimee, ancutzika, cosminp, Diaura*, gushpi, pablo_impex
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Tasos: