ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
MAY-2015

Pe Vf. Ciucas prin Pasul si Culmea Bratocea

A doua zi petrecuta la Cheia am zis sa sa o dedicam Varfului Ciucas.

Vremea de dimineata se anunta frumoasa, un cer senin care te imbia la drumetie.

Ne-am facut socotelile si am zis sa abordam Vf. Ciucas pe o varianta putin mai lunga, un pic mai dificila.

Am ales in a merge cu masina pana in Pasul Bratocea, vreo 12km din Cheia, unde sa lasam masina in parcarea de langa sosea, iar de acolo, sa intram pe traseu, trecand pe la stana Bratocea, Culmea Bratocea, Saua Tigailor, iar de acolo sa urcam pe Vf. Ciucas si sa coboram de pe varful Ciucas pe traseul spre cabana Ciucas si sa ne intoarcem ocolind pe sub Tigai inapoi in Saua Tigailor si de acolo pe acelasi drum pe care am venit, pe Culmea Bratocea.

Este un traseu foarte frumos de drumetie.

Noi am ajuns in parcarea de langa sosea, din Pasul Bratocea in jurul orei 9,30, dar surprinzator, erau deja parcate vreo 10 masini. Pana am plecat noi pe traseu se adunasera vreo 18-20 de masini in parcare. :))

Traseul marcat cu banda rosie (BR) este normat in al face in 3h30’-4h.

La inceput se merge pe un drum forestier, trecand pe langa stana parasita Bratocea, drumul urca serpuind larg, pana in zona unui releu TV.

Faci cam 35-45min pana la releul TV, functie de viteza fiecaruia, apoi iesi in Culmea Bratocea, prin padure, pe langa Coltii Bratocei, facand inca vreo 30-45min.

Odata ce ai iesit in culme, se merge aproape pe curba de nivel, cu mici suisuri si coborasuri, facand cam 1h30min pana in Saua Tigailor.

Peisajul ce se deschide de pe Culmea Bratocea, este superb, se vede depresiunea Brasovului, pe o parte, pe partea cealalta avand o frumoasa perspectiva asupra Vf. Zaganu si a Culmii Gropsoarele. Se vede pana hat departe Bucegiul.

Foarte frumoasa priveliste, greu de descris in cuvinte.

Ajunsi in Saua Tigailor, ai optiunea de a urca direct pe Vf. Ciucas prin stanga, sau de a ocoli prin dreapta stancaria Tigailor Mari, si apoi sa urci pe Vf. Ciucas din directia Cabanei Ciucas.

Noi am ales in a urca pe Varf. Ciucas direct. Este o portiune destul de solicitanta pana pe varf, trecand pe langa formatiunea stancoasa Turnul Goliat, bucata pe care o faci cam in 45min.

De pe varf se deschide priveliste frumoasa si in partea cealalta, spre Vama Buzaului.

De acolo dupa o mica pauza si ceva foto am hotarat a continua coborand spre Cabana Ciucas, trecand pe langa “Babele la Sfat” si “Tigaile Mari” iar din saua de la capatul lor, am facut dreapta ocolindu-le pentru a ne intoarce in Saua Tigailor de unde plecasem in a urca pe Vf. Ciucas. Aceasta portiune are cateva suisuri si coborasuri successive destul de accentuate, care ne-au cam pus oleaca la treaba, grabindu-ne si din cauza norilor care se adunau amenintatori deasupra Ciucasului.

Comparand cele doua variante de abordare in circuit a Vf. Ciucas as zice ca e mai la indemana in a urca pe varf ocolind Tigaile Mari, pe la dreapta si intersectand cararea ce vine de la Cabana Ciucas, urcand apoi pe varf si coborand direct de pe varf, in Saua Tigailor. Pare mai comod asa.

Coborarea de pe Vf. Ciucas pana in Saua Tigailor ne-a luat cam 1 ora, iar de acolo dupa ce ne-am echipat cu jachete, pelerine, parazapezi, etc, anti-ploaie, am luat-o la picior inapoi spre Pasul Bratocea, unde lasasem masina. Cam in 1h30minute am fost inapoi la masina, asta si grabiti un pic de vremea nu prea prietenoasa. :)

Una peste alta, tura dus-intors afost cam de 6h30min.

Poti spune ca e o tura pe cinste! Nu foarte dificila, nici prea tehnica, doar un pic cam lunga. :)

Practic pentru pentru abordarea Vf. Ciucas exista cam 3-4 variante mai “batute”:

1. Din Pasul Bratocea, Culmea Bratocea, Saua Tigailor (varianta aleasa de noi de asta data)

2. Pe Valea Berii, Fantana lui Ioan, Cabana Ciucas, Vf. Ciucas

3. De la Cabana Muntele Rosu, La Rascruce, Cabana Ciucas, Vf. Ciucas

4. De la Cabana Muntele Rosu, Fantana lui Ioan, Cabana Ciucas, Vf. Ciucas

Incercati! Merita!

Trimis de Testosu' in 05.07.15 22:48:07
Validat / Publicat: 05.07.15 23:30:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL CIUCAȘ.

VIZUALIZĂRI: 9012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[05.07.15 23:24:53]

Dan&Ema
[06.07.15 06:26:52]

Sunt spectaculoasr formatiunile de la coltii bratocei babele la sfat si celelalte

Iar ciucasul ramane un masin usor accesibil cu drumetii practicabile pt toti cei dornicide miscare

Felicitari pt articol!

Testosu'AUTOR REVIEW