ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
MAY-2015

Complex Cabana Ciucas

A venit randul sa povestesc si despre cazarea din mini-sejurul nostru din Ciucas.

Hotarandu-ne tarziu pentru a merge in Ciucas, asta miercuri, dorind cazare pentru sambata, am inceput “sa perii” net-ul in cautare de pensiune. Ne fixasem ca limita maxima de pret 100 lei/noapte, camera dubla.

Dupa vreo 7-8 telefoane pe la diferite pensiuni care ofereau camera la 80-90 lei/noapte, dar ocupate pentru perioada dorita de noi, am gasit disponibilitate la Complexul Cabana Ciucas.

Stiam de acest complex care are si cateva casute-camping, in partea din fata, ca e amplasat undeva in centru, in apropierea Hotelului Zaganu.

Rezervarea am facut-o telefonic, nu s-a solicitat avans, cerinta noastra fiind pentru o camera dubla cu baie proprie. Pretul a fost de 100lei/camera dubla/noapte.

Complexul este compus practic din 2 corpuri de cladiri. In fata, Cabana Ciucas, in care am fost cazati si noi, care la parter are restaurantul si din Vila Bratocea o cladire mai noua aflata in spatele Cabanei Ciucas. Intre aceste 2 cladiri, in curtea interioara, se gaseste parcarea, drumul de acces in parcare fiind pe langa curtea complexului.

In partea din fata a Cabanei Ciucas, se gasesc 15 casute, bine ingrijite pe exterior, vopsite placut, raspandite pe o peluza cu iarba ingrijita si umbrite de cativa copaci.

O imagine tare placuta.

Sa revenim la cazarea noastra. Am primit o camera la etajul1. Formalitatile de cazare durand foarte putin, am urcat in camera cele cateva bagaje, cu gandul de a pleca repejor pe “carari de munte”.

Camera suficient de mare, curata. Mobilierul, desperecheat, era mixat: dulapul incapator dar model vechi, “de pe vremuri”, patul in schimb generatie mai noua.

Baia destul de curata, prosoape albe si consumabile. Lenjeria de pe pat alba si curata.

Usa de la intrare in schimb era din generatie cel putin la fel de veche cu dulapul.

Usa de la baie, din termopan cu mici probleme la inchidere, dar pe care le-a rezolvat "inginerul din mine". :)

Problema cea mai mare am intampinat-o in schimb, la intoarcerea de pe traseul, seara, cand deschizand usa, am observant ca peretele comun dintre camera si baie era ud in partea superioara, iar cand am intrat in baie, am observant numai apa pe jos, iar din plafon picura intr-una apa, direct deasupra vasului WC.

Am anuntat la receptie, a venit cineva, a sters pe jos in baie cu un mop, s-a scuzat ca s-a fisurat o conducta deasupra, la mansarda, dar comunicandu-ne ca s-a rezolvat pe moment problema prin izolarea acelei portiuni din instalatie cu probleme.

Problema este, …. ca problema nu s-a rezolvat deloc in timpul cat am stat acolo. A picurat continuu apa din plafon, practic neputand utiliza toaleta pe toata perioada sederii acolo, poate doar cu ajutorul unei umbrele. :):( :)

Iar problema aparuta nu era noua, se observa lesne ca plafonul din baie era patat si innegrit in acea zona de mult mai mult timp, adica problema era cu mult mai veche, mai fusesera episoade de acest gen, nu era numai de acum, lucru confirmat de personalul pensiunii cand le-am spus ca este o problema mai veche acolo, neremediata corespunzator.

Intr-adevar, s-au scuzat, dar pe mine “nu m-au incalzit” cu nimic scuzele. Nu mi-au oferit alta camera sau macar un discount la cazare, tinand cont de disconfortul creat.

Asta e!

O alta bila neagra ar fi frigul din camera, noaptea. Am verificat pe un termomentru pe care-l aveam agatat la rucsacul de drumetie, care arata seara la ora 22,00 o temperatura de doar +16... +17 grd C, in camera. Intr-adevar pilotele calduroase, dar sa dorm ca in pestera, infofolit pana la nas in pat! :(

Nu am consumat nimic de la restaurantul cabanei, posibil sa fi fost ok, mai ales ca aveau cazati in cealalta cladire, Vila Bratocea, o tabara de elevi care au avut si masa inclusa la acest complex.

Cam asta a fost experienta noastra la acest complex. Nu as spune ca a fost printre cele mai reusite cazari, ci din contra. :(:(:(

Trimis de Testosu' in 05.07.15 19:06:56
Validat / Publicat: 05.07.15 20:52:32

VIZUALIZĂRI: 2793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Baia camerei. Se observa pe colacul WC-ului bucata de hartie igienica, pusa pentru a atenua caderea picaturilor de apa din plafon cat si laveta de langa avand acelasi scop:(:(

[05.07.15 19:34:35]

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=10602.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Testosu'AUTOR REVIEW
    [05.07.15 19:50:42]

@webmasterX - acestea ar fi coordonatele locatiei:

45.463313,25.931665

[05.07.15 19:54:00]

@Testosu - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

Testosu'AUTOR REVIEW
    [05.07.15 20:05:24]

@webmasterX - da, acum e ok.

[05.07.15 20:52:49]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Dan&Ema
    [05.07.15 20:57:28]

Probleme cu instalatia si mirosuri aferente am trait si noi la cheia chiar la hotel cheia dar sunt ani multicei de atunci

Dan&Ema, Testosu'
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Cabana Ciucaș: