ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2015
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2015

Carpe diem, tempus fugit

Al treilea an la Duni (vezi impresii, vezi impresii) si ca sa fiu sincer speram sa dea drumul la Aquapark. Am plecat pe un drum pe care nu as merge niciodata dar la rugamintea cuiva, am facut-o si pe asta. Imi place pe la Ruse dar anunturile cu pod in lucru m-au facut sa merg pe alta varianta. La intoarcere am venit pe la Ruse si am trecut sageata pentru un drum in lucru, adica 15 minute cu coada de la bulgari pentru taxa pod, un semafor si control pasapoarte, control la care vamesul bulgar ne-a facut semn cu mana sa trecem fara sa le controleze.

Am ajuns la Duni la 13,30, au verificat si ne-au dat drumul. Bulgarul imi explica parcarea cum se face etc. Eu am dat cox pana in fata hotelului Belleville, am lasat bagajele sotia si copilul si m-am intors in parcare. Cel de la security alerga dupa mine si era transfigurat ca nu am voie sa merg cu masina pana in fata hotelului.

Ne-au cazat urgent, am mancat la fel de urgent, de camera numai pove caci stiti din anii trecuti si am trecut la studiul amanuntit DUNI.

Prima zi cam innourat asa ca am stat linistiti pe plaja aproape singuri. Seara am ajuns in camera usor roze cu toate ca nu a fost soare.

Daca mergi prima data esti impresionat, daca ai mai fost vezi ca mai lasa din... Barul de la piscina de la Marina a fost fara ospatar si doar cu dozatorul de sucuri si te serveai singurel. Barul de la Marina Terasa pool are doi barmani foarte servibili (de fapt sunt toti la fel) dar mai rupeau si in romana.

Mancarea cam la fel in toata statiunea si era destul de diversificata. Intr-o zi am crezut ca nu am ce sa mananc. Era peste si ficat de porc la gratar (nu le suport) si in final am mancat rasol de vita de la zona dietetica, fff bun. Au avut si specialitati marine : calamar, caracatita etc. In concluzie gaseai ce sa pui in ghiozdan.

Bautura : parca mai subtire ca in alti ani. Aceeasi bere lunga (piswaser) care merge foarte bine pe plaja pentru completarea fluidelor, diverse bauturi bulgaresti pe care nu le-am incercat cu exceptia rachiei care mi s-a parut beton. La masa am mers cu vin alb de la dozator. Sa nu da-ti de mancare la pescarusi riscati sa va bombardeze cu guano lichid si de culoare alba care cu greu se curata cu apa.

Sandwich corner exista si are aceleasi lucruri ca anul trecut. Dupa ora 11 gasesti la terasa de pe plaza dispre S Thomas pizza, legume, o supa, ceva aripi de pui si cartofi prajiti. Intre ora 16 si 17 se servesc prajiturele care au fost aceleasi tipuri pe tot sejurul.

Spectacolul asemanator cu cel din anii trecuti. Unele schimbate altele pastrate. Acelasi Rumen se ocupa de echipa de entertainment si spectacole. Flacaul meu s-a plictisit de cat a tras cu arcul. Copiii daca sunt mai mici trebuie sa mearga cu parintii sa dea o declaratie ca este de acord sa traga cu arcul.

Zona de verdeata si flori foarte bine intretinuta si cum se ofileau sau se uscau le schimbau cu altele proaspete.

Duni a fost aproape plin cu romani, rusi, moldoveni, germani englezi etc. Cu exceptia primelor 3 natii, restul veneau cu avionul pana la Burgas si apoi cu pullman.

Am uitat sa va pove, am avut discoteca la piscina, jocuri cu focul facute de fachiri si in final au speriat pescarusii cu focul de artificii.

Am avut distractie maxima, ne-am bagat pe la toate jocurile de pe plaja si am fost si cuminti in speranta ca poate termina aquapark-ul si ne dau si nou drumul la apa. Dar nu a fost asa. Dupa cum se misca sunt slabe sperante sa-i de a drumul in August.

Deci: Carpe diem, tempus fugit.

Trimis de fanespoitorul in 05.07.15 12:18:21
Validat / Publicat: 05.07.15 13:48:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2245 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spre Duni pe la 7 dimineata cu un bac din programul rabla

[05.07.15 13:46:10]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Belleville Hotel" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - folosind linkul EDIT IMPRESII (afișat cu roșu mai sus, disponibil până la publicare).

După publicare, poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [05.07.15 14:35:21]

@webmaster69 - 95

[05.07.15 15:12:12]

@fanespoitorul - Completat gradul de satisfacție la capitolul Cazare.

Zoazore
    [05.07.15 21:58:41]

@fanespoitorul - Bueyyy, dar chiar cuminte ai fost! Nici o peripeție, nimic?

Ai avut distracție maximă? Păi nu d-aia v-ați dus acolo? Și voi nici n-aveti cum să nu vă distrați!

Coane, sîc, noi am fost și mai cuminți! Ne-au pus apa în AquaPark! Voi povesti, ca doar am ajuns acasă și mâine merg la muncă!

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [05.07.15 22:30:12]

@Zoazore - La care aquapark?? Ralitsa?? Peripetii a avut flacaul. Ma enerveaza c-a trecut prea repede nici nu mi-am dat seama cand a trecut. Cred ca as putea sa stau si o luna (daca as avea marafeti). Nasol ca incepi serviciul. Dupa vacanta am avut o saptamana de foc la servici.

Zoazore
    [06.07.15 08:42:13]

@fanespoitorul - Da, Primasol Ralitsa Aquaclub. Voi scrie si impresiile, ca merita.

Stai bine, ca noi am ajuns aseara si eu, deja, azi sunt la munca!

fanespoitorul, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: