ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2015
  • --- F ---
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 16.11.13
    JUN-2015

EuropaPark - excelent parc de distractie

Tocmai ne-am intors din Europa Park Germania. Minunata experienta. Aproape fara repros. De 100 de ori mai frumos, mai relaxant si mai fara nervi decat Disneyland.

Nu voi descrie atractiile din parc din doua motive: primul este ca prietenii siteului deja au facut de nota 20, si al doilea ca pe siteul oficial al parcului gasiti informatii despre ele mai mult decat va sunt necesare.

Ce voi povesti eu sunt zic eu lucruri importante de organizare a calatoriei. :))

In primul rand "date tehnice":

- am fost in formatie de 3:2 adulti si un copil de 8 ani si cateva luni

- sejurul a fost de 5 nopti / 6 zile cu 5 zile pline petrecute in parc

- am mers cu avionul low cost Bucuresti - Stuttgart, zbor de 2 ore, de aici am avut masina inchiriata din tara cu care am mers pe 2 autostrazi A8 si A5 pana in Rust, oraselul lipit de parc.

- cazare: intr-un super linistit orasel la 2 km de parc (Rheinhausen). O pensiune gasita pe booking absolut intamplator care se numeste Ferienwohnung Sonnenschein. Noi cautam cazare in Rust, oraselul de langa parc pentru a fi mai usor cu deplasarea. Diferenta intre Rust si acest orasel este de 50% costuri mai mici la cazare. Ce costa langa parc 500-600 euro, aici ne-a costat 300 euro :)) Pensiunea are 3 apartamente pe 3 nivele. Ultimul de sus unde am stat noi fiind mansardat. Apartamentul nostru cuprindea o camera mare cu un pat dublu, 2 paturi de o persoana separate si un patut de bebelus, baie, o bucatarie dotata cu frigider, cuptor microunde, fiebator de cafea si apa, vesela, masa 8 persoane, scaun masa pentru bebelus. Celelalte 2 apartamente din cate am inteles de la proprietari aveau bucatarie cu aragaz si 2 camere, fiind de 5 si respectiv 7 persoane. In curte aveau leagan, topogan, trambulina, nisip pentru joaca. Locuri de parcare asigurate.

- deplasarea in parc o faceam cu masina, 5 europe zi parcarea in parc. Nu va faceti griji, nu stati nici o secunda la coada nici la intrarea in parc nici la iesire desi sunt sute de masini cred. Nemtii sunt extrem de bine organizati chiar si la capitolul asta :))

Costurile excursiei au fost urmatoarele:

- avion dus-intors 3 locuri: 400 euro

- cazare 5 nopti, fara mic dejun: 300 euro

- inchiriat masina din tara 210 euro, cea mai mica clasa de masina, am primit un Opel Adam. Garantia platita de pe card in Germania si apoi recuperata la 2-3 de la returnarea masinii a fost 100 euro.

- bilete parc: 500 euro pentru 3 persoane, abonament anual (mai exista bilete de 1 si 2 zile, dar nerentabile la pret pentru noi)

- am mai cheltuit inca 500 euro in conditiile in care nu ne-am abtinut de la nimic :)) pe benzina, masa, suveniruri, sucuri, apa, poze, fise la jocuri electronice etc

In concluzie ca si costuri am cheltuit cat am cheltuit si la Disneyland Paris, numai ca aici in Germania am stat o zi si o noapte in plus si ne-am facut toate placerile :))

Sfaturi de calatorie:

- cu masina de la aeroport in parc se fac cam 2 ore, dar la plecare trebuie luata o marja de alte 2 ore. Se merge intr-adevar pe 2 autostrazi, dar au si ei si accidentele lor si aglomeratiile lor. Singura diferenta fata de Roamania este ca in ambele cazuri circulatia nu se blocheaza complet, dar se merge in coloana cu 5 ora.

- nu am avut nevoie de gps pe masina care oricum era taxat suplimentar. Cu o aplicatie offline de harti pe tableta te descurc de minune.

- benzinariile pe autostrada sunt cam din 50 in 50 de km daca nu si mai mult. distanta intre aeroport si parc fiind de 170 km. benzina costa cam ca la noi, poate cu cativa centi mai mult.

- langa parc exista un Lidl, iar in oraselul unde am stat noi un alt magazin cash and carry Rewe. Atentie ca DUMINICA totul este inchis in Germania :))

Sfaturi pentru parcul propriu-zis:

- atractiile din parc de deschid la ora 9 dar accesul in parc se face la 8. timp de ora se poate plimba prin parc, bea cafea, etc. De asemenea atractiile se inchid la 6-7 seara in timpul saptamanii si la 8-9 in timpul weekendului, dar se mai poate ramane in parc pana la 9-9.30, este deschis.

- magazinele de suveniruri sunt mai putine ca la Disneyland si oarecum ascunse.

- terase, restaurante, locuri de luat masa, locuri de odihna sunt peste tot, cu diverse teme si cu acces nelimitat.

- in parc ai voie si cu mancare si cu bautura si poti manca oricunde fara jena, doar sa fie special amenajat pentru mancat.

- restaurantele din parc au preturi rezonabile la mancare, cu in jur de 40 euro mancam 3 persoane ok. Bauturile sunt ceva mai scumpe de genul o sticla cu apa 2.50 euro, o sticla de bautura carbogazoasa nesanatoasa :))) 3.50 euro. O inghetata cu 2 cupe mari costa 3 euro.

- nu ratati showurile din parc. Sunt gratuite, tin in medie 30 de minute. In perioada in care am fost noi au fost cam 25 de reprezentatii diferite. Cu exceptia pasarilor electronice, toate au meritat cu varf si indesat.

- cozile la atractii sunt de bun simt. La atractiile mai putin cautate, gen pentru copii mai mici sau piratii di Batavia, tot felul de invartitori (masini, avioane, lanturi, trasuri etc) nu se asteapta deloc. La cele medii gen Arthur, trenulete, busteni, atractii pe apa, se asteapta maxim 20 de min (in 10 min de obicei intrii). La atractiile hard :)) cele destinate mai mult celor mai mari si cu inima tare :)) timpul ajunge si la 50 de minute e adevarat. Dar toate astea depind in primul rand de ziua saptamanii - in timpul saptamanii e foarte lejer, practic nu astepti pe nicaieri mai mult de 15 min, in weekend se aglomereaza, vizitatorii sunt si din celelelate 2 tari apropiate). Recomandarea mea ar fi sa evitati zilele de sambata si duminica in parc.

- sunt multe locuri de joaca pentru copiii mici. Practic spre deosebire de Disneyland aici si copiii 2-5 aniau ce sa faca.

- sunt multe locuri si de joaca si atractii cu multa "balaceala" asa ca pentru parintii grijulii trebuie avut grija la haine de schimb pentru juniori :))

- parcul are foarte multa verdeata, gasesti umbra unde vrei si unde nu vrei

- te descurci foarte bine cu engleza. Sunt foarte multi turisti si angajati si francezi, deci in lipsa de germana :)) nu ramai pe langa :))

- pentru cei care merg cu masina si nu doresc abonament anual de parcare de 20 euro, trebuie avut grija ca la iesirea din parc trebuie luate tiketele de parcare de 5 euro. Aici intr-adevar se sta la coada la automate de bilete. Fara ele nu poti iesi cu masina la bariere.

- concluzia e ca un copil de 8 ani (6-14 ani spectru mai larg) are ce sa faca in parc, fara sa se plictiseasca si "calarind" atractiile chiar de mai multe ori. Lipsesc "fetele" cunoscute ale personajelor din desenele animate ca la disneyland, dar in parcuri se plimba toata ziua alte mascote, tot felul de oameni de picioroange imbracati in diverse teme, clowni, jonglori, printesesi printi, persoanje din basme. Cu toti faci poze imediat, fara cozi interminabile.

Voi scrie si la rubrica DisneyLand un review referitor la diferentele dintre Disneyland si Europa park cu bune si cu rele.

Noi am fost anul trecut la Disneyland. Si imi pare bine ca ordinea a fost asta disney si apoi europa park. Daca ar fi fost invers as fi venit foarte dezamagita de la disney :))

Recomand acest parc si parintilor cu copii chiar si mai mici, si adultilor iubitori de adrenalina :)

Trimis de fara.nume* in 05.07.15 10:41:44
    Validat / Publicat: 05.07.15 11:52:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 16458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fara.nume*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [05.07.15 10:46:41] »

@fara. nume -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

amero [05.07.15 12:12:44] »

Rew. interesant si atractiv cu multe informatii. Poze? parca ar fi mers. Astept rew.comparativ Disney-Europa park. Sigur va fi de citit si apreciat.

sheryll [05.07.15 15:06:55] »

Buna

si eu sunt de parere ca Europa Park e mult mai frumos decat Disneyland.

Peste 4 zile plecam si noi la Europa park. Intrebare acele cartel de 2 zile e un abonament adica poti intra si iesi de mai multe ori in zi sau fiecare intrare se considera o zi?

Eu am copil mic si vreau sa stiu daca pot iesi la pranz si sa ma intorc pe la ora 16.

Ati mai vizitat si altceva in zona?

fara.nume* [05.07.15 15:56:03] »

@sheryll - la abonamentul nostru anual puteai iesi si intra de cate ori vroiai. nu stiu sigur daca e valabil si pentru celelalte 2 tipuri, dar 99% cred ca se poate iesi.

de ce spun asta? deoarece pentru a ajunge in parcare de exemplu trebuie sa iesi din parc si erau foarte multi oameni care fie mergeau la masina sa se schimbe, sau sa manance, unii chiar se odihneau in masina sau vizitau campingul.

banuiesc ca poti anunta daca iesi din parc.

webmaster [05.07.15 21:47:38] »

Hmm... ceva fotografii ar "dădea bine", totuşi, unui minighid, nu crezi?

gea [14.07.15 14:58:23] »

@fara. nume - Bine puctat! Si eu merg in Europa Park peste 3 saptamani si imi e de mare ajutor review-ul scris de tine. si noi vrem sa inchiriem masina. spune-mi te rog daca ai avut ceva probleme cu firma de inchirieri. Mersi.

fara.nume* [15.07.15 00:28:35] »

@gea - absolut nici una. am platit masina din tara. clasa cea mai mica A. in jur de 220 euro pe o saptamana am dat. la aeroport te duci cu voucherul si ridici masina din parcare singur singurel . mai lasi o garantie acolo cand o iei din aeroport de 95 euro. garantie care ti se ia de pe un card embosat pe numele soferului. dupa ce predai masina in cateva zile ti se returneaza aceasta garantie pe card.

masina care am primit-o a fost opel adam. e foarte micuta. in 3 usi, portbagaj nu are aproape deloc. bagajul mare l-am pus pe bangheta din spate langa copil . in functie de cati sunteti si cate bagaje aveti ar trebui sa va orientati si la marimea masinii .

si 2: noi din tara am platit si full casco pentru saptamana aceea, de asta probabil pretul a fost mai mare la inchiriere, dar am zis sa stam linistiti in caz de ceva

daca mai pot ajuta cu informatii, aici sunt chiar daca raspund mai greu

gea [15.07.15 08:12:54] »

@fara. nume - Multumesc ptr. raspuns. Eu am un card Visa normal si mi-am facut special Mastercard embosat ptr. acest lucru. Poti sa-mi scrii in privat prin ce firma ati inchiriat masina? Te rog. Toti se plang de probleme legate de garantia pe care o trag ptr masina ca nu o mai primesc inapoi, sau poate partial. De aceea ma mir ca nu ati avut probleme. Noi mergem 3 adulti si 2 copii. Deci ne trebuie o masina ceva mai mare.

gea [15.07.15 09:18:40] »

@fara. nume - Noi am fost in Disneyland acum 5 ani, iar anul trecut am fost in Portaventura, Spania. Si acolo e minunat. Mergeti cu incredere daca mai doriti si alte aventuri. Daca vrei detalii iti pot da.

fara.nume* [15.07.15 11:15:06] »

@gea - din pacate imi spune ca nu ai activat primirea de mesaje private

si noi am fost la disney si urmeaza anul viitor phantasialand. daca nu reusim sa vorbim, in google scrii inchiriere masina si e a 3-a din lista. in alta limba am impresia ca inseamna"pasare" sper sa nu gresesc si sa am voie sa spun atat macar

gea [15.07.15 12:48:23] »

@fara. nume - Am deblocat ptr. mesaj privat. Te rog, cand ai timp scrie-mi. E mai sigur asa.

dani [27.06.16 22:56:18] »

M-a ajut foarte mult ce ai scris. Multumesc. Si mie mi-a placut mai mult decat la Disney.

Iti recomand si Portaventura. In clasamentul meu este pe primul loc. Ai grija insa, e teribil de aglomerat daca alegi o perioada nepotrivita.

In plus poti combina cu city break Barcelona, cateva zile la plaja si o zi la parcul acvatic care este lipit de parcul mare.

amero, dani, fara.nume*, gea, sheryll
    Alte impresii din această RUBRICĂEuropa Park & Rulantica Park [Rust]:

• pagină generată în 0.044991970062256 sec