ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2015
ÎNSCRIS: 04.07.15
JUL-2015

încărcat de pe telefon!

Dezamagitor

Dezamagitor cred ca este cel mai potrivit comentariu referitor la acest resort.

De la bun inceput impresiile au fost dezamagitoare, camera mica, inghesuita, murdara, fara a fi pregatita sa preia o familie cu un copil, iar in ceea ce priveste schimbul cu alta camera este exclus chiar daca se acorda si o mica atentie la receptie. Au avut un mod foarte subtil de a te face sa accepti camera aratandu-ti una mai urata si cu miros ingrozitor sau la ultimul etaj, la alegere!

Daca soliciti sa vorbesti cu managerul, nu este de gasit.

Aceleasi probleme le-au intampinat si turisti straini.

Mancarea - zile si zile, dar foarte limitati in privinta copiilor, cartofi prajiti si paste la greu! Pestele, care ar fi trebuit sa fie foarte diversificat si bine preperat - groaznic!

In rest parte de resort ok, piscina mare, apa calda, plaja aproximativ curata, parte de animatori se straduiesc sa te faca sa te simti bine, au fost de apreciat.

Bar - ca peste tot in resorturi, sucuri dozator, bere la fel, bauturi alcoolice autohtone.

Un binemeritat plus ar fi si faptul ca parcarea este pazita.

Oricum comparativ cu Bulgaria, nu vad mare diferenta asa cum ne-am asteptat, chiar la unele capitole un mare minus!

Cu siguranta nu il recomand! Asta si in functie de buget si de asteptarile fiecaruia, eu unul cu bani mai putini am fost la bulgari si a fost ok.

Trimis de catalin7 in 04.07.15 14:34:03
Validat / Publicat: 04.07.15 15:10:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalin7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [04.07.15 15:06:11] »

@catalin7: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Eventualele completări la finalul sejurului le poți aduce prin rubrica ECOURI.

webmaster [04.07.15 15:40:00] »

@catalin7

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [04.07.15 16:19:22] »

@catalin7 -

Îmi pare rău că ai fost dezamăgit cu ocazia primului sejur în Turcia.

Conform prezentării oficiale, camerele standard au între 24 și 30 de metri pătrați, deci nici mari, dar nici mici, chiar dacă și patul suplimentar mai ocupă din spațiu, având în vedere că scopul principal al acestora este pentru dormit. Dacă nu aș fi fost mulțumită de camera primită, eu aș fi încercat un upgrade la o cameră deluxe (37 mp), evident contra cost.

Din exterior, hotelul arată foarte bine, l-am admirat în urmă cu câțiva ani, plimbându-mă prin Turgutreis, este chiar în oraș, nu în pustietate, majoritatea turiștilor erau atunci francezi, liniștiți și civilizați. Eu îl am în vedere pentru un viitor sejur în zona Bodrumului.

Vacanța la bulgari te-a costat mai puțin pentru că și drumul a fost mai scurt și mai ieftin, însă chiar și la început de iulie ai fi putut avea surprize de vreme proastă la Marea Neagră, ceea ce în Turcia se întâmplă mult mai rar.

catalin7 [04.07.15 17:01:38] »

@nicole33: upgrade la o camera deluxe - a fost exclus, nu s-a dorit acest lucru de catre cei de la receptie, chiar daca am solicitat acest lucru

camera mica comparativ cu similar Bulgaria, ca sa numai vorbesc de faptul ca nu se facuse curat din prima zi si nici pana in prezent (pt ca inca suntem aici) camera nu a vazut aspiratorul, si nu mi se pare normal sa solicit acest lucru, comparativ cu bulgarii care chiar daca nu exceleaza in domeniul asta erau mai atenti.

Iar in momentul in care toate ag. de turism lauda Turcia ca in domeniul asta sunt mult mai ok decat europenii, si am intampinat aceste probleme aici, normal ca sunt dezamagit! Nu este primul resort pe card il vizitez si atunci am cu sa fac o comparatie, fara sa tin cont si de partea fjnanciara!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [04.07.15 18:51:37] »

@catalin7 -

Este neplăcut că nu ai reușit să schimbi camera, de obicei, a doua zi până în prânz încearcă să ofere turiștilor nemulțumiți camere mai bune din cele recent eliberate.

Este păcat să-ți strici vacanța din acest motiv. Concentrează-te pe lucrurile plăcute găsite la acest resort și în stațiune, bucură-te de plajă, de superbele apusuri de soare din Turgutreis, vizitează portul din Turgutreis care mie mi-a plăcut foarte mult, mai mult chiar decât cel din Bodrum, vizitează Bodrum-ul că ai ce vedea acolo și sunt maxim 20 de kilometri de la hotel. Turcia are atât de multe de oferit și este păcat să nu le descoperi.

Adrian73 [20.08.15 13:05:05] »

buna catalin, pe 28 august urmeaza sa plec in Turcia la acest hotel, doresc cateva precizari

- daca la receptie, la sosire, doresc o alta camera mai mare sau una cu 2 camere (am un baiat mai mare), pot da ceva in pasaport?

ce cumparaturi se pot face acolo, langa hotel, in oras sau in Bodrum?

ce bani sa am potriviti (lire, euro, dolari) cu care sa cumpar cate ceva?

daca ai fost in Bodrum cu ce si cam ce preturi sunt?

ce poti sa imi mai spui avand in vedere partile negative...

ms mult

catalin7 [20.08.15 14:42:55] »

@Adrian73 - Buna,

In ceea ce priveste schimbul de camera, foarte greu, chiar daca i-am dat ceva celui de la receptie, nu ne-a ajutat cu absolut nimic privind schimbul camerei, totul este de noroc, cred.

Hotelul este la aprox. 30 km de orasul Bodrum, noi fiind cu masina nu a fost o problema.

Cumparaturi se pot face si din statiune, si daca vreti puteti merge in vizita si la Bodrum, au un gen de mijloc de transport in comun, sau se organiza din holul de intrare a hotelului.

Bani am avut si euro si dolari si am schimbat in statiune, la receptia hoteluluiau cursul un pic mai mic, dar la sume mici nu se simte diferenta.

concediu placut!

Adrian73 [20.08.15 14:50:51] »

@catalin7: ms mult. Poate avem noroc aș vrea. Cam family. Să vedem cum ne surâde! Am înțeles (și noi mergem cu masina) ca nu prea sunt locuri de parcare și de aceea am vrut să mergem cu transport local.

Bani ați schimbat în stațiune unde, la bancomat, bancă etc și cred ca în lire s a făcut schimbul? Ms mult

Alte detalii de care să țin cont, poate o particularitate la hotel sau în oraș!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.08.15 15:15:23] »

Diferenta dintre o camera standard si una family este de peste 500 euro. Iti cam trebuie mare noroc )

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.08.15 22:03:07] »

@Adrian73 -

Având în vedere faptul că ştiai din momentul rezervării sejurului că băiatul este considerat adult, nu ar fi fost mai normal să alegi și să plătești de la bun început tipul de cameră dorit?

daca ai fost in Bodrum cu ce si cam ce preturi sunt?

Cea mai bună variantă este să vizitezi orașul cu mașina personală. Nu sunt mai mult de 25km pe sens.

Prețurile sunt mai mici ca în Antalya, dar mai mari ca în Kușadasî.

Adrian73, catalin7, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂLa Blanche Resort & SPA [Turgutreis]: